Zagraniczne OC dla auta zarejestrowanego w Polsce - czy tak można?

Aktualizacja:
zagraniczne oc w polsce

Wzrost cen ubezpieczenia OC sprawił, że wielu użytkowników aut aktywnie poszukuje sposobów na oszczędności na OC, np. ubezpieczając samochód na Ukrainie czy w przypadku pracy za granicą, w Polsce. Czy tak można? Co nam grozi? Jaki jest najlepszy sposób na tanie OC?

OC tam gdzie rejestracja! Kiedy nie możesz ubezpieczyć auta za granicą?

OC jest coraz droższe. Już dziś wielu kierowców płaci ponad 1000 zł, a Ci którzy nie wypracowali sobie zniżek, muszą się liczyć ze składką roczną zbliżoną do 2- 3 tysięcy złotych. W Polsce każdy właściciel auta ma obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia OC dla zarejestrowanego pojazdu. Wynika to bezpośrednio z zapisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Jeśli nie masz ubezpieczenia, zapłacisz karę. Cena to istotny argument, ale nie wszystkie sposoby na oszczędności są sensowne.

Zagraniczne OC w sytuacji, gdy auto zarejestrowane jest w Polsce – czy tak można?

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce i poruszający się po polskich drogach musi mieć polskie OC. Nie możesz zarejestrować auta w Polsce, a ze względu na niższą cenę ubezpieczyć go np. na Ukrainie.  Takie działanie jest niezgodne z prawem. Będziesz traktowany przez UFG  jak osoba, która nie posiada ubezpieczenia. Co Ci grozi? Przede wszystkim spore kary, ale także obowiązek pokrycia wszelkich kosztów związanych ze spowodowanym wypadkiem: te mogą sięgać nawet kilku milionów złotych! 

Takie pomysły polskich kierowców, można skwitować tylko jednym słowem: nieodpowiedzialność.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą – aktualne przepisy

Co z ubezpieczeniem OC jeśli mieszkasz w Anglii, Niemczech?

Podobne regulacje będą Cie obowiązywały gdy Twój samochód zarejestrowany jest np. w Wielkiej Brytanii, Niemczech i po polskich drogach będziesz poruszał się wyłącznie okazjonalnie, ponieważ to za granicą mieszkasz i pracujesz. W tym przypadku nie ma możliwości, abyś kupił ubezpieczenie w Polsce.

Anglia i Niemcy wprowadziły jakiś czas temu przepisy, w myśl których właściciel pojazdu, który przebywa na terenie danego kraju dłużej niż sześć miesięcy, powinien zarejestrować go ( a więc także ubezpieczyć)  na terenie danego państwa.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC na pół roku – czy to możliwe?

Samochód na zagranicznych numerach – na lawecie!

Jeżeli samochód nie jest zarejestrowany, nie ma tablic rejestracyjnych i będzie przywieziony do Polski na lawecie – sytuacja wygląda inaczej. W takim wypadku, nie musi on mieć ubezpieczenia OC (jest traktowany jak przedmiot, a nie pojazd).

Ubezpieczenie musi mieć tylko laweta przewożąca Twój samochód. Obowiązek zawarcia umowy OC dla Twojego samochodu powstanie w dniu rejestracji pojazdu w Polsce lub/i przed wprowadzeniem do ruchu, czyli ubezpieczenie musisz kupić najpóźniej w dniu zarejestrowania pojazdu, oraz przed pierwszą jazdą.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą – aktualne przepisy

Ubezpieczenie krótkoterminowe

Ubezpieczenie powinieneś kupić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Jeżeli sprowadziłeś do Polski auto na zagranicznych numerach, możesz zawrzeć umowę ubezpieczenia  krótkoterminowego.

Takie polisy kupuje się zazwyczaj na 30 dni. W ciągu tych 30 dni musisz przerejestrować swój samochód. Najpóźniej 30 dnia od przyjazdu do Polski musisz wykupić ,,normalne” OC  tj. polisę na 12 miesięcy.

Czytaj także: Rejestracja anglika w Polsce w 2023 roku

Jak kupić najtańsze OC? 5 sposobów

Na szczęście kierowcy nie są całkiem bezbronni w walce o tanie OC i mogą brać sprawy w swoje ręce. Oto pięć sposobów na znalezienie najtańszej oferty w czasach podwyżek.

  1. Porównanie ofert wielu towarzystw – to najskuteczniejszy sposób na oszczędność. Z naszego raportu wynika, że dla przykładowego kierowcy różnica między najtańszą i najdroższą ofertą w Gdańsku wynosi aż 1115 zł!
  2. Właściwy moment zakupu polisy – ceny najkorzystniejsze są na około 2 tygodnie przed końcem ważności OC. Zbyt późne (kilka dni przed końcem ubezpieczenia) lub wczesne (ponad 30 dni) wykupywanie polisy wiąże się wyższą ceną
  3. Jednorazowa płatność kartą – ubezpieczyciele faworyzują klientów, którzy składkę opłacają w całości, najlepiej kartą i przez internet. Rozbicie opłaty na dwie raty to podwyżka o około 15%, a kolejne raty – nawet o 30%
  4. Zakupy pakietowe – warto planować zakupy perspektywicznie. Jeśli wiemy, że będzie nam potrzebne również autocasco, należy wykupić je w pakiecie z OC. Dzięki temu możemy zapłacić nawet o 10% mniej
  5. Dopisanie do dowodu rejestracyjnego współwłaściciela ze zniżkami – to rozwiązanie jest sposobem na oszczędność dla młodych kierowców bez zniżek. Wyliczając cenę OC, ubezpieczyciel weźmie pod uwagę ulgi starszego członka rodziny czy znajomego. Należy pamiętać, że przy takim rozwiązaniu młodemu kierowcy będą się naliczać lata bezszkodowej jazdy, ale w przypadku stłuczki „dostanie się” również współwłaścicielowi

Czytaj także: OC na miesiąc. W jakich sytuacjach możesz wykupić OC krótkoterminowe?

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla wszystkich pojazdów zarejestrowanych w Polsce
  2. Pojazd powinien mieć wykupione OC w miejscu, w którym jest zarejestrowany -  a więc nie ma możliwości zawierania umowy OC dla pojazdu zarejestrowanego w Polsce np. na Ukrainie ze względu na niższą cenę takiego ubezpieczenia.
  3. Nawet jeśli uda Ci się zawrzeć taką umowę, nie będzie ona honorowana przez UFG -  grozi Ci kara finansowa i wszystkie konsekwencje związane z brakiem polisy.
  4. Pojazdy osób przebywających na stałe za granicą, powinny zostać przerejestrowane:  jeśli mieszkasz w Anglii czy Niemczech, tam powinieneś zawrzeć ubezpieczenie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
7 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej