Nie ma szans na to, by w życiu kierowców nastała nuda. Nie chodzi nawet o to, że zmotoryzowani sami zapewniają sobie emocje na drodze. O te dba między innymi Ministerstwo Infrastruktury, które właśnie zapowiada kolejne zmiany w prawie. Na pierwszy rzut oka mają być one na rękę kierowcom – czasowe wycofanie pojazdu z ruchu ma być szansą na oszczędność w OC. Jest jednak druga strona medalu…
Ministerstwo Infrastruktury nie próżnuje. Co rusz słychać o zmianach, nowelizacjach i nowych ustawach. Teraz Rząd poinformował o zamiarze wprowadzenia zmian, które mają ułatwić życie kierowcom i pozwolić niektórym na zaoszczędzeniu na obowiązkowym OC. W jaki sposób? Dzięki umożliwieniu czasowego wycofania pojazdu z ruchu.
Wyrejestrowanie auta tylko dla wybranych kierowców?
Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. W przypadku zarejestrowanego pojazdu, musi być ono opłacane przez cały rok, a jego ciągłość uchroni kierowcę od płacenia kar za brak OC. Nie ma tutaj znaczenia częstotliwość użytkowania pojazdu – może być on wykorzystywany jedynie „od święta”, a na co dzień stać elegancko zaparkowany w garażu – mimo to, ubezpieczenie mieć musi. Teraz rząd chce iść na rękę tym, którzy samochód posiadają, ale z niego nie korzystają. Wyrejestrowanie, czyli czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy używają swoje pojazdy jedynie sezonowo – mowa tutaj szczególnie o właścicielach motocykli, kabrioletów, kamperów czy klasyków. Jeśli zapowiadane zmiany wejdą w życie, właściciel takiego pojazdu będzie mógł czasowo wycofać takie auto z ruchu i za miesiące, które pojazd spędza w garażu i nie wyjeżdża na ulicę – nie płacić OC.
Czasowe wycofanie auta: na czym mają polegać zmiany?
Według zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury zmiany mają dotyczyć dopuszczenia możliwości wycofania pojazdu z ruchu. To będzie wiązało się jednak z pewnymi obostrzeniami – wyrejestrować pojazd będzie można na okres od 3 do 12 miesięcy, a dokonać tego będzie można jedynie raz na 3 lata. I jeśli do tej pory wszystko zapowiada się bardzo dobrze, na uwadze musimy mieć jedno – ponowne dopuszczenie pojazdu do ruchu będzie odbywałoby się na podstawie dodatkowego badania technicznego, za które będziemy musieli oczywiście zapłacić. Tak jak wspomnieliśmy, rozwiązanie to może okazać się opłacalne dla użytkowników motocykli czy kabrioletów, które z wyjątkiem okresu letniego „zimują” w garażu. Co ciekawe – póki co propozycja obejmuje jedynie samochody osobowe, a na temat motocykli milczy. Może natomiast spełnić marzenia właściciela youngtimerów oraz samochodów zabytkowych.
OC krótkoterminowe: kto ma szansę na OC 30-dniowe?
Standardowa umowa ubezpieczenia OC podpisywana jest na 12 miesięcy. W świetle obowiązującego prawa, umowę na okres krótszy niż rok, mają prawo zawrzeć posiadacze pojazdów zabytkowych i wolnobieżnych, a także ci, których samochody są zarejestrowane czasowo. Krótkoterminowe OC, czyli ubezpieczenie na 30 dni przyda się także osobom, które chcą sprowadzić samochód zza granicy. Co najważniejsze, OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie na kolejny miesiąc, a wygasa wraz z ostatnim dniem okresu, na jaki została zawarta.
Podsumowanie
- Ministerstwo Infrastruktury zapowiada zmiany dotyczące wprowadzenia możliwości czasowego wycofania pojazdu z ruchu.
- Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy używają swoje pojazdy jedynie sezonowo – mowa tutaj szczególnie o właścicielach kabrioletów, kamperów czy klasyków.
- Propozycje zmian dotyczą jedynie samochodów osobowych.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Prowadzenie myjni samochodowej to złożona działalność, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Właściciele takich przedsiębiorstw muszą mieć świadomość ryzyk związanych z prowadzeniem biznesu i zadbać o kompleksową ochronę.
Prowadzenie warsztatu samochodowego to działalność niosąca pewne ryzyko – od uszkodzenia pojazdów klientów po zniszczenie własnego mienia. Właściciele serwisów muszą być więc przygotowani na nieprzewidziane sytuacje, dlatego koniecznością staje się posiadanie właściwego zabezpieczenia. Jednym z polecanych i sprawdzonych narzędzi ochrony jest ubezpieczenie warsztatu samochodowego.
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?