Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu – Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie

Aktualizacja:
czasowe-wycofanie-pojazdu

Nie ma szans na to, by w życiu kierowców nastała nuda. Nie chodzi nawet o to, że zmotoryzowani sami zapewniają sobie emocje na drodze. O te dba między innymi Ministerstwo Infrastruktury, które właśnie zapowiada kolejne zmiany w prawie. Na pierwszy rzut oka mają być one na rękę kierowcom – czasowe wycofanie pojazdu z ruchu ma być szansą na oszczędność w OC. Jest jednak druga strona medalu…

Ministerstwo Infrastruktury nie próżnuje. Co rusz słychać o zmianach, nowelizacjach i nowych ustawach. Teraz Rząd poinformował o zamiarze wprowadzenia zmian, które mają ułatwić życie kierowcom i pozwolić niektórym na zaoszczędzeniu na obowiązkowym OC. W jaki sposób? Dzięki umożliwieniu czasowego wycofania pojazdu z ruchu.

Wyrejestrowanie auta tylko dla wybranych kierowców?

Ubezpieczenie OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. W przypadku zarejestrowanego pojazdu, musi być ono opłacane przez cały rok, a jego ciągłość uchroni kierowcę od płacenia kar za brak OC. Nie ma tutaj znaczenia częstotliwość użytkowania pojazdu – może być on wykorzystywany jedynie „od święta”, a na co dzień stać elegancko zaparkowany w garażu – mimo to, ubezpieczenie mieć musi. Teraz rząd chce iść na rękę tym, którzy samochód posiadają, ale z niego nie korzystają. Wyrejestrowanie, czyli czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy używają swoje pojazdy jedynie sezonowo – mowa tutaj szczególnie o właścicielach motocykli, kabrioletów, kamperów czy klasyków. Jeśli zapowiadane zmiany wejdą w życie, właściciel takiego pojazdu będzie mógł czasowo wycofać takie auto z ruchu i za miesiące, które pojazd spędza w garażu i nie wyjeżdża na ulicę – nie płacić OC.

Czasowe wycofanie auta: na czym mają polegać zmiany?

Według zapowiedzi Ministerstwa Infrastruktury zmiany mają dotyczyć dopuszczenia możliwości wycofania pojazdu z ruchu. To będzie wiązało się jednak z pewnymi obostrzeniami – wyrejestrować pojazd będzie można na okres od 3 do 12 miesięcy, a dokonać tego będzie można jedynie raz na 3 lata.  I jeśli do tej pory wszystko zapowiada się bardzo dobrze, na uwadze musimy mieć jedno – ponowne dopuszczenie pojazdu do ruchu będzie odbywałoby się na podstawie dodatkowego badania technicznego, za które będziemy musieli oczywiście zapłacić. Tak jak wspomnieliśmy, rozwiązanie to może okazać się opłacalne dla użytkowników motocykli czy kabrioletów, które z wyjątkiem okresu letniego „zimują” w garażu. Co ciekawe – póki co propozycja obejmuje jedynie samochody osobowe, a na temat motocykli milczy. Może natomiast spełnić marzenia właściciela youngtimerów oraz samochodów zabytkowych.

OC krótkoterminowe: kto ma szansę na OC 30-dniowe?

Standardowa umowa ubezpieczenia OC podpisywana jest na 12 miesięcy. W świetle obowiązującego prawa, umowę na okres krótszy niż rok, mają prawo zawrzeć posiadacze pojazdów zabytkowych i wolnobieżnych, a także ci, których samochody są zarejestrowane czasowo. Krótkoterminowe OC, czyli ubezpieczenie na 30 dni przyda się także osobom, które chcą sprowadzić samochód zza granicy. Co najważniejsze, OC krótkoterminowe nie przedłuża się automatycznie na kolejny miesiąc, a wygasa wraz z ostatnim dniem okresu, na jaki została zawarta.

Podsumowanie

  1. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada zmiany dotyczące wprowadzenia możliwości czasowego wycofania pojazdu z ruchu.
  2. Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, przypadnie do gustu szczególnie tym, którzy używają swoje pojazdy jedynie sezonowo – mowa tutaj szczególnie o właścicielach kabrioletów, kamperów czy klasyków.
  3. Propozycje zmian dotyczą jedynie samochodów osobowych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej