Jak ubezpieczyć samochód? Na co warto zwrócić uwagę?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie samochodu

U agenta, przez internet, a może przez telefon? Ubezpieczenie samochodu możesz wykupić w sposób tradycyjny albo zdecydować się na zakup online. Warto dowiedzieć się, jakie wady i zalety ma każde z tych rozwiązań zanim wybierzesz to najbardziej odpowiednie dla siebie.

Jak ubezpieczyć samochód? Dostępne polisy

Każdy z nas ma swój ulubiony sposób robienia zakupów. Jedni preferują chodzenie od sklepu do sklepu w poszukiwaniu upragnionego towaru, inni, nie chcąc tracić czasu, wybierają internet, porównując przed dokonaniem ostatecznej decyzji co najmniej kilka ofert. Podobnie jest z ubezpieczeniem samochodu.

Kupując samochód (nowy lub używany), jego właściciel staje przed dylematem – czy wykupić tylko obowiązkową polisę OC, czy może również dodatkowe ubezpieczenie autocasco i gdzie to zrobić – u agenta, a może korzystając z porównywarki lub kalkulatora ubezpieczeń? Polisę OC samochodu najchętniej kupujemy u agenta lub w oddziale towarzystwa, mimo że to samo ubezpieczenie wykupione przez internet może kosztować nawet o połowę taniej. Ten ostatni sposób zakupu wybierają najchętniej osoby, dla których najważniejsza jest niska cena.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

OC to dopiero początek – do tego ubezpieczenia możesz dokupić przeróżne ubezpieczenia dobrowolne, jak np. AC, NNW czy assistance. Ubezpieczenia dobrowolne kupujesz dla siebie, więc sprawdź ich zakres i dostosuj je do swoich potrzeb.

Z danych towarzystwa ubezpieczeniowego Gothaer i Mondial Assistance wynika, że to mężczyźni częściej niż kobiety decydują się na ubezpieczenia samochodowe assistance – dodatkowe ubezpieczenie samochodu. Najczęściej korzystamy z niego w czasie wakacji – w lipcu i sierpniu – kiedy wyjeżdżamy na urlopy. Gdy Twój samochód odmówi posłuszeństwa w drodze nad morze lub gdy dojdzie do kolizji, przydaje się pomoc drogowa gwarantowana przez assistance.

Rodzaje ubezpieczeń samochodu – obowiązkowe i dobrowolne

Kupiłeś już wymarzony samochód i zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie mu wykupić. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ubezpieczeń:

1. OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej)

Jest to jedyna obowiązkowa polisa, którą musi wykupić każdy właściciel auta, najlepiej zaraz po jego zakupie, a najpóźniej w dniu rejestracji. Ubezpieczenie OC samochodu daje komfort, że ubezpieczyciel pokryje szkody, które wyrządzisz innym uczestnikom ruchu, zarówno jeśli chodzi o mienie, jak zdrowie czy życie osób poszkodowanych  – jeśli wypadek wydarzy się z Twojej winy. Nie musisz wtedy płacić poszkodowanym z własnej kieszeni.

Podstawowe warunki OC są takie same u każdego ubezpieczyciela, a reguluje to Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Za brak polisy OC naliczane są kary finansowe. Ich wysokość zależy od rodzaju pojazdu oraz okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej. Za brak OC powyżej 14 dni samochodu osobowego w 2015 roku zapłacisz aż 3500 zł. 

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

2. AC (autocasco) 

Jest to ubezpieczenie dobrowolne, które w odróżnieniu od OC, chroni bezpośrednio właściciela pojazdu. W ramach AC ubezpieczyciel rekompensuje głównie koszty naprawy samochodu spowodowane kolizją, czy wypadkiem. Zakres ubezpieczenia może obejmować także kradzież samochodu.  Wysokość składki AC zależy przede wszystkim od zakresu ochrony ubezpieczeniowej, jaką wybierzesz.

3. NNW kierowcy i pasażera

To także dobrowolne ubezpieczenie samochodu. Gwarantuje ochronę w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu (uszkodzenie ograniczające sprawność do końca życia) lub śmierci w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Zakres NNW obejmuje najczęściej nie tylko zdarzenia, do których doszło podczas ruchu pojazdu, ale także w czasie:

– wysiadania i wsiadania

– załadunku i wyładunku

– postoju na trasie

– naprawy i garażowania

– upadku, wybuchu lub pożaru pojazdu

Zwykle towarzystwa ubezpieczeniowe dają do wyboru dwa warianty ubezpieczenia NNW – kierowcy oraz kierowcy i pasażerów. Odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu określa się jako procent sumy ubezpieczenia.

4. Assistance

To ubezpieczenie dodatkowe, które ubezpieczyciele oferują jako uzupełnienie polisy OC lub AC. Zapewnia przede wszystkim całodobową ochronę oraz komfortowe przejście przez problemy związane z awarią samochodu czy wypadkiem. Assistance to głównie pomoc techniczna, ale także medyczna lub prawna, na którą mogą liczyć kierowca i pasażerowie ubezpieczonego auta.

Część ubezpieczyli w podstawowych wariantach ubezpieczenia assistance zapewnia także pomoc za granicą, czasem jednak trzeba wykupić dodatkową ochronę poza granicami kraju. Warto o tym pomyśleć, by w przypadku awarii otrzymać pomoc tłumacza, zakwaterowanie w hotelu lub holowanie auta do warsztatu.

NIE CHCE CI SIĘ CZYTAĆ? OBEJRZYJ: 

Jak ubezpieczyć samochód tradycyjnie?

U agenta lub oddziale ubezpieczyciela. Zaleta takiej metody zakupu ubezpieczenia samochodu to możliwość dokładnego przeanalizowania i przedyskutowania z agentem warunków ubezpieczenia, zadania mu dodatkowych pytań i natychmiastowego rozwiania wątpliwości. Pieniądze wpłacisz na miejscu, a polisę otrzymasz od razu do ręki. Taka operacja wymaga jednak czasu, bo musisz znaleźć oddział ubezpieczyciela i wybrać się tam osobiście lub skontaktować się z agentem i zaprosić go np. do domu lub wybrać się do jego biura.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Decydując się nataki sposób zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego, masz często ograniczony wybór ofert do jednej tylko firmy. Coraz częściej jednak agenci działają w imieniu kilku zakładów ubezpieczeń – są to tzw. multiagenci. W takim wypadku masz oczywiście większy wybór. 

Przez telefon – jeśli zdecydujesz się na taką formę zakupu polisy, musisz wybrać towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym chcesz podpisać umowę i wykonać telefon do konsultanta. Tak jak w przypadku spotkania z agentem, możesz zapytać o szczegóły dotyczące zakresu ubezpieczenia czy ewentualne promocje. Konsultant poprosi Cię o podanie danych niezbędnych do przygotowania umowy, poda numer konta bankowego, na które należy wpłacić składkę ubezpieczenia, ale na polisę będziesz musiał poczekać. Dokument dostaniesz pocztą, a także jako załącznik w wiadomości email do samodzielnego wydrukowania.

Jak kupić ubezpieczenie samochodu przez internet?

Decydując się na ubezpieczenie auta online masz do wyboru dwie opcje – porównywarki ubezpieczeń oraz kanały direct, czyli kalkulatory ubezpieczeń.

Porównywarka to strona internetowa, na której są dostępne oferty od kilku do kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych, dająca możliwość ich analizy, i jak sama nazwa wskazuje, porównania, by w końcu wybrać tę najbardziej korzystną. Przykładem jest porównywarka ubezpieczeń mfind.pl.

Kalkulator ubezpieczenia OC to narzędzie na stronie internetowej danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Za jego pośrednictwem możesz zapoznać się z ofertą, wybrać ubezpieczenie i obliczyć wysokość składki tylko u tego konkretnego ubezpieczyciela.

Niezależnie od tego, które z narzędzi internetowych wybierzesz, ubezpieczenie samochodu online ma wiele zalet. Przede wszystkim to wygoda i oszczędność czasu. Często też oferty internetowe są tańsze od dostępnych w tradycyjnych kanałach sprzedaży. Zwłaszcza gdy chcesz kupić samo ubezpieczenie OC samochodu kalkulator lub porównywarka mogą być bardzo pomocne.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Zakup ubezpieczenia online za pośrednictwem porównywarki jest bardzo prosty:

1. podajesz informacje o kierowcy i samochodzie, m.in. marka, modelu, wersja, rok produkcji, pojemność silnika, data pierwszej rejestracji, miejsce zamieszkania czy stan cywilny kierowcy

2. wybierasz rodzaj ubezpieczenia. Tu może zdecydować się albo na ubezpieczenie OC samochodu, albo pakiet OC/AC w różnych wariantach.

3. wybierasz opcje dodatkowe, np. ubezpieczenie szyb lub opon, samochód zastępczy na czas naprawy. Ważnym elementem jest tutaj także wybór udziału własnego w odszkodowaniu z AC. Jest to część odszkodowania, którą właściciel godzi pokryć się z własnej kieszeni, aby uzyskać obniżkę składki.

4. wpisujesz dane właściciela samochodu do polisy

5. kupujesz online. Polisę zwykle można opłacić przelewem lub kartą kredytową. W przypadku części kalkulatorów ubezpieczeń konieczny jest kontakt z oddziałem ubezpieczyciela.

Zarówno w przypadku porównywarki, jak i kalkulatora ubezpieczeń, koniecznie zwróć uwagę na ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Pobierz je i przeczytaj przed zawarciem umowy na ubezpieczenie pojazdu.

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  • Każdy właściciel czterech kółek musi wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu.
  • Nadal najchętniej kupujemy polisy metodą tradycyjną – w oddziale lub u agenta.
  • Polisa ubezpieczeniowa na samochód kupiona przez internet to oszczędność czasu i często korzystniejsze oferty.
  • W porównywarce ubezpieczeń wybierzesz spośród ofert od kliku do kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.
  • Ubezpieczenie samochodu kalkulator to narzędzie na stronie internetowej konkretnego ubezpieczyciela.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
9 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara
Barbara
6 lat temu

Czy po podpisaniu umowy ubezpieczeniowej samochodu u agenta mam prawo z niej zrezygnowac i wykupic tansza umowe?

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Barbara

Witam,

jeżeli polisa jest kontynuacją, nie może Pani z niej zrezygnować.

Pozdrawiam

Dominika
Dominika
6 lat temu

ja nigdy nie byłam dobra w te klocki, ani podatki ani ubezpieczenia itp. W końcu przyszło do kupna auta, którego od dawna potrzebowałam i dopiero wsparcie znajomych którzy polecili mi świetnych doradców ubezpieczeniowych z [reklama] pomogło.To dzięki temu wsparciu w kwestii ubezpieczenia mojego autka mogę bez obaw z niego korzystać, dojeżdżać do pracy i podróżować 🙂

Grażyna
Grażyna
6 lat temu

czy muszę wykupić polisę OC otrzymaną z porównywarki cuk ,jeżeli znalazłam sama tańszą ofertę w innego ubezpieczyciela?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Grażyna

Dzień dobry

wszystkie polisy zakupione zdalnie/przez internet można rozwiązać w przeciągu 30 dni. Zachęcam jeszcze do porównania ofert na naszej stronie punkta.pl 🙂 Zawsze może być taniej. Jeśli potrzebuje Pani pomocy, można skontaktować się z nami pod numerem tel 22 490 90 00, na naszej stronie poprzez LiveChat na żywo z konsultantem, jak również mailowo pod adresem : pomoc@Punkta.pl 🙂

Pozdrawiam

maka paka
maka paka
5 lat temu

guziec

Jarosław
Jarosław
4 lat temu

Chciałem kupić polisę przez internet ale najpierw chciałbym porównać warunki. A w powyższym formularzu najpierw uzupełniam swoje dane a dopiero później czytam o warunkach. Jest to dla mnie bardzo niewygodne, ponieważ jeżeli będę chciał poszukać innej oferty to wszystkie dane będę musiał wypełniać od nowa. Wydaje mi się, że to jest manipulacja dzięki której mam zawrzeć umowę właśnie tutaj. Dlatego też rezygnuje z zakupu polisy przez internet.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Jarosław

Dzień dobry, aby wyliczyć ofertę ubezpieczenia dla Pana pojazdu niezbędne jest uzupełnienia wszystkich danych na naszym kalkulatorze. Dane te są niezbędne do wyliczenia prawidłowego ryzyka ubezpieczeniowego. Każdy ubezpieczyciel wymaga podania tego typu danych, bez tego niestety nikt nie wyliczy kosztów OC lub AC.

Jędrzej
Jędrzej
7 miesięcy temu

Nigdy więcej przez internet.
Rok temu z urzędu wypuścili mnie po 15 z tekstem, żebym załatwił to jeszcze dziś.
Jak zacząłem przeglądać te wszystkie reklamowane porównywarki to:

Po pierwsze pytały mnie one o dane auta których w żadnej dokumentacji nie było albo o takie które na tym etapie zwyczajnie musiałem zmyślać.
Po drugie oferty zaczynały się od około 1500zł.
Po trzecie przy tych samych lub podobnych parametrach wyszukiwania oferty praktycznie nie powtarzały się.
Po czwarte jak już na coś się zdecydowałem to tylko „cudem” wszystko się zawiesiło.

Na drugi dzień poszedłem do jakiegoś biura i zapłaciłem niewiele ponad połowę tego co tam mi proponowano.