OC na miesiąc. W jakich sytuacjach możesz wykupić OC krótkoterminowe?

Aktualizacja:
oc-krotkoterminowe

Umowa OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zwykle zawierana jest na 12 miesięcy - o tym wiedzą wszyscy właściciele aut. Z pewnością pamiętają też datę, przed upływem której raz do roku muszą wykupić ubezpieczenie. Są jednak sytuacje, w których możesz ubezpieczyć pojazd tylko na 30 dni.

Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawierane na okres krótszy niż rok, nazywane jest „krótkoterminowym”. Jest ono wyjątkiem od generalnej, 12-miesięcznej zasady i dotyczy tylko kilku przypadków, jednak posiada dokładnie taki sam zakres ochrony. Sprawdź, czy i dla Ciebie wygodniejszy i tańszy będzie krótki okres polisy, np. OC na miesiąc.

Właściciele pojazdów zarejestrowanych czasowo

Z krótkoterminowego ubezpieczenie samochodu możesz skorzystać, jeżeli Twój samochód jest zarejestrowany czasowo. Nie chodzi tu tylko o przejściową rejestrację, która jest normalnym etapem, zanim urząd wyda Ci stały dowód rejestracyjny z nowymi tablicami. Zakładając, że kupujesz auto na dłużej i tak będziesz potrzebował rocznej polisy OC (jeżeli jest to samochód używany, pewnie skorzystasz z ubezpieczenia poprzedniego właściciela).

Czasem jednak polisa OC na 30 dni przydaje się, gdy właściciele:

  • chcą wywieźć samochód za granicę,
  • potrzebują dokumentów na przejazd tylko do miejsca naprawy samochodu albo dokonania przeglądu.

Dla właścicieli pojazdów na zagranicznych rejestracjach

Jeśli właśnie sprowadziłeś swoje cacko, po którym „Niemiec płakał jak sprzedawał”, masz 30 dni od podpisania umowy kupna/sprzedaży na zarejestrowanie nabytku w Polsce. Na taki sam okres masz możliwość wykupienia krótkoterminowego OC. Szczególne znaczenie ma jednak to, że polisa nie odnowi się na kolejny okres, podobnie jak nie będziesz miał możliwości wykupienia kolejnej polisy krótkoterminowej. Gdy ubezpieczenie wygaśnie, musisz kupić standardową polisę OC/AC na rok.

Czytaj także: Czy można ubezpieczyć w Polsce auto na zagranicznych numerach? [Pytanie Czytelnika]

Właściciele pojazdów wolnobieżnych i historycznych

Pojazdy wolnobieżne, zgodnie z Prawem o ruchu drogowym, to wszelkie pojazdy silnikowe fabrycznie skonstruowane tak, by nie przekraczały prędkości 25 km/h, a więc maszyny budowlane, leśne, lub transportowe. Wyjątkiem są ciągniki rolnicze i inne pojazdy używane przez rolników w swoim gospodarstwie – zarejestrowane ciągniki muszą mieć OC na 12 miesięcy.

Ubezpieczenie dla takich pojazdów można zawrzeć na minimum 3 miesiące.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Pojazdy historyczne to:

  • pojazdy zabytkowe w rozumieniu Prawa o ruchu drogowym,
  • pojazdy mające co najmniej 40 lat,
  • pojazdy mające co najmniej 25 lat, które zostały przez biegłego rzeczoznawcę uznane za unikatowe, np. dla historii motoryzacji.

Ubezpieczenie krótkoterminowe dla pojazdów historycznych można zawrzeć na minimum 30 dni.

Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu zabytkowego – 7 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Auta wolnobieżne i historyczne nie muszą mieć ciągłości ubezpieczenia, ponieważ zazwyczaj nie jeżdżą często po drogach publicznych. Dumny posiadacz oldtimera może wykupić polisę OC na trzydzieści dni przed samym zlotem, zanim wyjedzie na drogę, a przez resztę roku, kiedy auto stoi w garażu, nie musi mieć polisy.

Kiedy wygasa krótkoterminowe ubezpieczenie?

Wszystko zależy od tego, na jak długi okres została zawarta polisa. Krótkoterminowe OC samochodu wygasa po 30 dniach lub 3 miesiącach od rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej.

Czytaj także: OC na pół roku

Krótkoterminowe ubezpieczenie dla pojazdów w komisach

Ubezpieczenie na miesiąc mogą wykupić podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jeśli działalność ta polega na sprzedaży lub pośrednictwie w sprzedaży samochodów. Z takiej możliwości korzystają najczęściej komisy samochodowe, stąd też często używana jest nazwa „OC komisowe”.

Na ten temat więcej przeczytasz w naszym artykule: OC komisowe – warunki, cena. Czy można kupić ubezpieczenie komisowe online?

Kogo obowiązuje wykupienie ubezpieczenia OC na miesiąc? To zależy, czy auto sprzedajesz, czy oddajesz do komisu.

W przypadku sprzedaży pojazdów do komisu zmieniają one właściciela. Komis może korzystać z Twojego ubezpieczenia OC do końca okresu, na jaki zostało zawarte, może też je wypowiedzieć i zawrzeć nową umowę, np. na ubezpieczenie OC 30-dniowe.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

W przypadku oddania pojazdu w komis, kiedy jest podpisywana jedynie umowa komisu, a nie ma przeniesienia własności, zwyczajowo przyjmuje się, że to Ty jako właściciel pojazdu powinieneś dbać o ciągłość ubezpieczenia OC przez ten czas, kiedy auto będzie stało w komisie.

Jednak Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK mówi o tym, że to posiadacz pojazdu ma obowiązek zawrzeć umowę OC – a nie właściciel. Aby dowiedzieć się, czym posiadacz różni się od właściciela, musimy sięgnąć do art. 336 Kodeksu cywilnego: Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).

Można więc powiedzieć, że w przypadku oddania samochodu do komisu może dojść do zmiany posiadacza pojazdu bez przeniesienia własności. Aby polisa OC na miesiąc nie sprawiła Ci kłopotów, koniecznie ureguluj tę kwestię w umowie komisowej. Jak widzisz, ubezpieczenie auta na trzydzieści dni także wymaga od Ciebie zwiększonej uwagi!

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – cena

Ubezpieczenie czasowe pojazdu to wydatek od ok. 50 do 150 złotych. Jednak ostatecznie czasowe OC i jego koszt kształtują indywidualne czynniki, te same co w przypadku standardowej, 12-miesięcznej polisy. Są to miejsce zamieszkania, pojemność silnika czy liczba pokonywanych rocznie kilometrów. Czasowe ubezpieczenie samochodu (krótkoterminowe) jest dostarczane natychmiast po zawarciu umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Ubezpieczenie OC krótkoterminowe online

Zakup polisy na 30 dni online, bez udziału agenta ubezpieczeniowego. Czy to w ogóle jest możliwe? Jak najbardziej tak. Należy jednak pamiętać, że OC na miesiąc online to oferta skierowana głównie do komisów samochodowych lub firm zajmujących się handlem pojazdami. Poza takimi podmiotami ubezpieczenie samochodu na 30 dni online zgodnie z art. 27 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. O ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych mogą wykupić także podmioty spełniające poniższe warunki:

Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną dalej „umową ubezpieczenia krótkoterminowego”, można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest:

1) zarejestrowany na stałe, w przypadkach określonych w ust. 2;

2) zarejestrowany czasowo;

3) zarejestrowany za granicą;

4) pojazdem wolnobieżnym określonym w art. 2 pkt 10 lit. b);

5) pojazdem historycznym.

Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta, korzystając z kalkulatora OC/AC

Mając OC krótkoterminowe, warto już wtedy rozejrzeć się za OC standardowym na 12 miesięcy. Na początek warto zapytać o cenę takiej polisy u ubezpieczyciela, który wystawił OC na 30 dni. Nie można jednak na tym poprzestać. Z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz tańszą polisę i w ten sposób zaoszczędzisz. Najlepiej wykorzystać do tego nasz kalkulator OC/AC.

Aby otrzymać kalkulację składki u różnych ubezpieczycieli, należy najpierw wprowadzić dane samochodu, a potem – jego właściciela. Na koniec trzeba jeszcze określić, od kiedy potrzebne jest OC i wprowadzić informacje o historii ubezpieczeniowej. Kalkulator w kilka minut wyliczy składki i wyświetli najkorzystniejsze oferty OC.

Podsumowanie

  • Standardowo umowę OC zawiera się na 12 miesięcy, jednak Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK dopuszcza w pewnych przypadkach wykupienie ubezpieczenia OC na miesiąc.
  • Ubezpieczenie auta na 30 dni mogą wykupić posiadacze pojazdów zarejestrowanych czasowo, zarejestrowanych za granicą oraz historycznych.
  • OC krótkoterminowe na minimum 3 miesiące wykupuje się dla pojazdów wolnobieżnych.
  • Osoby prowadzące komisy samochodowe mogą także wykupić miesięczne ubezpieczenie OC samochodu dla aut przeznaczonych do sprzedaży.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
88 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej