Okres standardowego ubezpieczenia OC wynosi 12 miesięcy i jest to najczęściej spotykana forma tej obowiązkowej polisy. Właściciele pojazdów są zobowiązani do zakupu i przedłużania polisy OC co roku, aby utrzymać ważne ubezpieczenie. Jednak, w niektórych przypadkach, zakupienie OC na krótszy okres czasu może być preferowane.
Obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawierane na okres krótszy niż rok, nazywane jest „krótkoterminowym”. Jest ono wyjątkiem od generalnej, 12-miesięcznej zasady i dotyczy tylko kilku przypadków, jednak posiada dokładnie taki sam zakres ochrony. Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na tego typu polisę.
OC na miesiąc dla pojazdów zarejestrowanych czasowo
Z krótkoterminowego ubezpieczenie samochodu możesz skorzystać, jeżeli Twój samochód jest zarejestrowany czasowo. Nie chodzi tu tylko o przejściową rejestrację, która jest normalnym etapem, zanim urząd wyda Ci stały dowód rejestracyjny z nowymi tablicami. Zakładając, że kupujesz auto na dłużej i tak będziesz potrzebował rocznej polisy OC (jeżeli jest to samochód używany, pewnie skorzystasz z ubezpieczenia poprzedniego właściciela).
Ubezpieczenie OC na 30 dni przydaje się, gdy właściciele:
- chcą wywieźć samochód za granicę,
- potrzebują dokumentów na przejazd np. tylko do miejsca naprawy samochodu albo dokonania przeglądu.
Krótkoterminowe OC dla pojazdów na zagranicznych rejestracjach
Jeśli właśnie sprowadziłeś auto zza granicy, masz 30 dni od podpisania umowy kupna/sprzedaży na zarejestrowanie go w Polsce. Na taki sam okres możesz wykupić krótkoterminowe OC. Pamiętaj jednak, że polisa nie odnowi się na kolejny okres i nie będziesz miał możliwości wykupienia kolejnej polisy krótkoterminowej. Gdy ubezpieczenie samochodu wygaśnie, musisz kupić standardową polisę OC na rok cały rok. W przeciwnym razie musisz liczyć się z wysokimi mandatami.
Dowiedz się, czy można ubezpieczyć w Polsce auto na zagranicznych numerach?
Miesięczne OC dla pojazdów wolnobieżnych i historycznych
Pojazdy wolnobieżne, zgodnie z prawem o ruchu drogowym, to wszelkie pojazdy silnikowe fabrycznie skonstruowane tak, by nie przekraczały prędkości 25 km/h, np. maszyny budowlane, leśne lub transportowe. Wyjątkiem są ciągniki rolnicze i inne pojazdy używane przez rolników w swoim gospodarstwie – zarejestrowane ciągniki muszą mieć OC na 12 miesięcy.
Ubezpieczenie dla takich pojazdów można zawrzeć na minimum 3 miesiące.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Pojazdy historyczne to:
- pojazdy zabytkowe w rozumieniu prawa o ruchu drogowym,
- mające co najmniej 40 lat,
- mające co najmniej 25 lat, które zostały przez biegłego rzeczoznawcę uznane za unikatowe, np. dla historii motoryzacji.
Ubezpieczenie krótkoterminowe dla pojazdów historycznych można zawrzeć na minimum 30 dni.
Przeczytaj także na temat ubezpieczenia samochodu zabytkowego – 7 rzeczy, o których musisz wiedzieć!
Auta wolnobieżne i historyczne nie muszą mieć ciągłości ubezpieczenia, ponieważ zazwyczaj nie jeżdżą często po drogach publicznych. Właściciel może wykupić polisę OC na trzydzieści dni, np. przed samym zlotem, zanim wyjedzie na drogę, a przez resztę roku, kiedy auto stoi w garażu, nie musi mieć polisy.
Kiedy wygasa krótkoterminowe ubezpieczenie?
Wszystko zależy od tego, na jak długi okres została zawarta polisa. Krótkoterminowe OC samochodu wygasa po 30 dniach lub 3 miesiącach od rozpoczęcia ochrony ubezpieczeniowej.
Sprawdź także, czym jest OC na pół roku.
Krótkoterminowe ubezpieczenie dla pojazdów w komisach
Ubezpieczenie na miesiąc mogą wykupić podmioty prowadzące działalność gospodarczą, jeśli ta polega na sprzedaży lub pośrednictwie w sprzedaży samochodów. Z takiej możliwości korzystają najczęściej komisy samochodowe, stąd też często używana jest nazwa „OC komisowe”.
Na ten temat więcej przeczytasz w naszym artykule OC komisowe – warunki, cena. Czy można kupić ubezpieczenie komisowe online?
W przypadku sprzedaży pojazdów do komisu zmieniają one właściciela. Komis może korzystać z Twojego ubezpieczenia OC do końca okresu, na jaki zostało zawarte, może też je wypowiedzieć i zawrzeć nową umowę, np. na ubezpieczenie OC 30-dniowe.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
W przypadku oddania pojazdu w komis, kiedy jest podpisywana jedynie umowa komisu, a nie ma przeniesienia własności, zwyczajowo przyjmuje się, że to Ty jako właściciel pojazdu powinieneś dbać o ciągłość ubezpieczenia OC przez ten czas, kiedy auto będzie stało w komisie.
Jednak Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK mówi o tym, że to posiadacz pojazdu ma obowiązek zawrzeć umowę OC – a nie właściciel. Aby dowiedzieć się, czym posiadacz różni się od właściciela, musimy sięgnąć do art. 336 Kodeksu cywilnego: Posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca lub mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny).
Można więc powiedzieć, że w przypadku oddania samochodu do komisu może dojść do zmiany posiadacza pojazdu bez przeniesienia własności. Aby polisa OC na miesiąc nie sprawiła Ci kłopotów, koniecznie ureguluj tę kwestię w umowie komisowej. Jak widzisz, ubezpieczenie auta na trzydzieści dni także wymaga od Ciebie zwiększonej uwagi!
Ubezpieczenie OC krótkoterminowe – cena
Załóżmy, że chcemy ubezpieczyć samochód osobowy marki Skoda Octavia, rocznik 2020, z silnikiem 2.0 TDI na okres 1 miesiąca.
- Średnia cena dobowa OC dla takiego samochodu może wynosić około 10-15 zł. Za miesiąc (przyjmując 30 dni) zapłacimy około 300-450 zł.
- Koszt AC będzie zależał od wartości samochodu, wybranego wariantu ochrony i wysokości udziału własnego. Przykładowo, miesięczna składka AC może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.
Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Ubezpieczenie OC krótkoterminowe online
Zakup polisy na 30 dni online, bez udziału agenta ubezpieczeniowego jest jedną z wygodniejszych opcji. Należy jednak pamiętać, że OC na miesiąc online to oferta skierowana głównie do komisów samochodowych lub firm zajmujących się handlem pojazdami. Poza takimi podmiotami ubezpieczenie samochodu na 30 dni online zgodnie z art. 27 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych można wykupić jeśli:
- pojazd mechaniczny jest zarejestrowany na stałe, w przypadkach określonych w ust. 2,
- zarejestrowany jest czasowo,
- zarejestrowany jest za granicą,
- jest to pojazd wolnobieżny określony w art. 2 pkt 10 lit. b),
- jest to pojazd historyczny.
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić na ubezpieczeniu auta, korzystając z kalkulatora OC/AC
Mając OC krótkoterminowe, warto już wtedy rozejrzeć się za najtańszym OC na 12 miesięcy. Na początek warto zapytać o cenę takiej polisy u ubezpieczyciela, który wystawił OC na 30 dni. Nie można jednak na tym poprzestać. Z dużym prawdopodobieństwem znajdziesz tańszą polisę i w ten sposób zaoszczędzisz. Najlepiej wykorzystać do tego nasz kalkulator OC/AC.
Aby otrzymać kalkulację składki u różnych ubezpieczycieli, należy najpierw wprowadzić dane samochodu, a potem – jego właściciela. Na koniec trzeba jeszcze określić, od kiedy potrzebne jest OC i wprowadzić informacje o historii ubezpieczeniowej. Kalkulator w kilka minut wyliczy składki i wyświetli najkorzystniejsze oferty OC.
Pytania i odpowiedzi
- Głównie dla osób i firm, które potrzebują ubezpieczenia na krótki okres, np.:
- dealerzy samochodowi,
- osoby sprowadzające samochody z zagranicy,
- właściciele pojazdów sezonowych,
- wynajmujący samochody na krótki okres.
Warto jednak pamiętać, że warunki dotyczące zakupu OC na miesiąc mogą się różnić w zależności od ubezpieczyciela.
Nie wszyscy ubezpieczyciele oferują takie ubezpieczenie. Czasami koszt dzienny może być wyższy, niż w przypadku rocznej polisy. Często są mniej elastyczne niż w przypadku rocznych polis (np. mniejszy wybór dodatkowych ubezpieczeń).
Tak, zakres ochrony jest taki sam, różni się tylko okres obowiązywania polisy.
Należy niezwłocznie powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży pojazdu. Możesz mieć prawo do zwrotu części niewykorzystanej składki.
Czasami OC na miesiąc może być droższe w przeliczeniu na dzień, ale jeśli potrzebujesz ubezpieczenia tylko na krótki okres, może okazać się tańsze niż proporcjonalna część rocznej polisy.
Podsumowanie
- Standardowo umowę OC zawiera się na 12 miesięcy, jednak Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK dopuszcza w pewnych przypadkach wykupienie ubezpieczenia OC na miesiąc.
- Ubezpieczenie auta na 30 dni mogą wykupić posiadacze pojazdów zarejestrowanych czasowo, zarejestrowanych za granicą oraz historycznych.
- OC krótkoterminowe na minimum 3 miesiące wykupuje się dla pojazdów wolnobieżnych.
- Osoby prowadzące komisy samochodowe mogą także wykupić miesięczne ubezpieczenie OC samochodu dla aut przeznaczonych do sprzedaży.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Nie ma szans na to, by w życiu kierowców nastała nuda. Nie chodzi nawet o to, że zmotoryzowani sami zapewniają sobie emocje na drodze. O te dba między innymi Ministerstwo Infrastruktury, które właśnie zapowiada kolejne zmiany w prawie. Na pierwszy rzut oka mają być one na rękę kierowcom – czasowe wycofanie pojazdu z ruchu ma być szansą na oszczędność w OC. Jest jednak druga strona medalu…
Nowe auto czeka, by przekroczyć granicę i wjechać do Twojego garażu? Koniecznie zapoznaj się z przepisami i dowiedz się, jak legalnie sprowadzić go do Polski. Podpowiemy Ci, jak ubezpieczyć samochód zarejestrowany za granicą i jak długo możesz jeździć na obcych tablicach po polskich drogach. Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć!
Mogą stanowić realizację czyjejś pasji, pełnić rolę rodzinnej pamiątki, a nawet być niezłą inwestycją. Pojazdy historyczne to samochody i motocykle objęte w przepisach specjalnymi prawami. Jeśli interesujesz się lub posiadasz wiekowe auto, warto zapoznać się legislaturą, która go dotyczy.
Coraz więcej firm ubezpieczeniowych oferuje teraz assistance krótkoterminowe, które jest idealnym połączeniem funkcjonalności i ceny. Dzięki temu nie musisz podpisywać umowy na rok, a zyskujesz ochronę w czasie wyjazdu. Co trzeba wiedzieć o assistance w podróży? Czy warto z niego skorzystać?
Wzrost cen ubezpieczenia OC sprawił, że wielu użytkowników aut aktywnie poszukuje sposobów na oszczędności na OC, np. ubezpieczając samochód na Ukrainie czy w przypadku pracy za granicą, w Polsce. Czy tak można? Co nam grozi? Jaki jest najlepszy sposób na tanie OC?
Sprzedaż auta wiąże się z kwestią wypowiedzenia ubezpieczenia OC. Sprawdź, kiedy warto skorzystać z obowiązującej polisy, a kiedy opłaca się zawrzeć nową umowę. Pamiętaj, że, nawet jeśli kupujesz pojazd bez ważnego OC, musisz wykupić ubezpieczenie jeszcze tego samego dnia.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?