Ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą  – aktualne przepisy

Aktualizacja:
ubezpieczenie auta zarejestrowanego za granica

Nowe auto czeka, by przekroczyć granicę i wjechać do Twojego garażu? Koniecznie zapoznaj się z przepisami i dowiedz się, jak legalnie sprowadzić go do Polski. Podpowiemy Ci, jak ubezpieczyć samochód zarejestrowany za granicą i jak długo możesz jeździć na obcych tablicach po polskich drogach. Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć!

Jazda na zagranicznych tablicach w Polsce

Przemierzając polskie drogi z pewnością spotykasz się z samochodami na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Są to nie tylko poruszający się po naszym kraju turyści, których chroni ubezpieczenie OC, AC i Zielona Karta, wykupione w państwie rejestracji pojazdu. Czasami zobaczysz też właścicieli aut śmigających na tablicach tymczasowych (testowych czy wywozowych), które mają zwykle krótki termin ważności i po jego upływie zyskują status pojazdu wyrejestrowanego.

Jeśli więc kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy można jeździć samochodem sprowadzanym z zagranicy, odpowiadamy: tak, ale pod pewnymi zasadami. Z ustawy „Prawo o ruchu drogowym” wynika, że samochód osobowy sprowadzany z zagranicy może jeździć po polskich drogach do 30 dni. Oczywiście pod  warunkiem że ma ważny przegląd techniczny oraz aktualne tablice rejestracyjne. Po upływie tego czasu kierowca ma obowiązek zarejestrować auto w Polsce.

Czytaj także: 10 wskazówek, jak kupić sprowadzony samochód i się nie naciąć [KROK PO KROKU]

Ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego

Co z ubezpieczeniem samochodu sprowadzanego z zagranicy, kiedy jeszcze nie masz polskiej rejestracji? Boisz się, że zanim załatwisz formalności przydarzy Ci się stłuczka? Bądź spokojny, bo prawo jest po Twojej stronie. Według „Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK”, w wyjątkowych sytuacjach możesz wykupić OC na czas krótszy niż 12 miesięcy. Polisę tę nazywamy ubezpieczeniem OC krótkoterminowym. Takie ubezpieczenie auta na miesiąc to niezwykle wygodna opcja. Skorzystasz z niej m.in. wtedy, gdy pojazd zarejestrowany jest za granicą, ale nie posiada ważnego OC lub Zielonej Karty lub jeśli auto jest zarejestrowane czasowo (Art. 27, Dz. U. 2003, nr 124, poz. 1152).

Krótkoterminowe ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą obowiązuje przez 30 dni i nie podlega automatycznemu przedłużeniu, inaczej niż w przypadku standardowej, rocznej umowy. Pamiętaj więc, że z dniem wygaśnięcia polisy tracisz też prawo do jazdy samochodem. Jak to wygląda w praktyce? Polisę wykupisz w każdej firmie ubezpieczeniowej, a jej koszt waha się w granicach 100 zł.

Ponadto – najczęściej razem z tablicami zjazdowymi (wywozowymi) w kraju zakupu możesz wykupić także ubezpieczenie OC samochodu zarejestrowanego za granicą. Obowiązuje ono na czas ważności tablic, w tym także w Polsce. Są one wystawiane na kupującego, a nie auto, więc możesz się tym zająć jeszcze przed zakupem upatrzonego samochodu.

ubezpieczenie-oc-tanio

Kara za brak ubezpieczenia samochodu zarejestrowanego za granicą

Kupując auto od osoby legalnie trudniącej się sprowadzaniem aut z zagranicy, możesz korzystać z wykupionego przez niego 30-dniowego tzw. komisowego OC. Po upływie tego terminu masz obowiązek zarejestrować auto w Wydziale Komunikacji starostwa, w jakim mieszkasz oraz wykupić roczną polisę OC. Jeśli tego nie zrobisz, otrzymasz wysokie kary. Niedotrzymanie obowiązku rejestracji pojazdu będzie Cię kosztować od 200 do 1000 zł. Natomiast za jazdę bez ważnego OC zapłacisz w przypadku samochodu osobowego nawet 6980 zł.

Ubezpieczenie auta na zagranicznych numerach w Polsce?

Czy możesz ubezpieczyć a Polsce auto na angielskich, francuskich czy niemieckich tablicach? Absolutnie nie i żadna ubezpieczalnia samochodów nie może Ci tego zagwarantować. Zgodnie z prawem nie ma możliwości wykupienia pełnej (a więc 12-miesięcznej) polisy OC dla aut zarejestrowanych za granicą. Wiele osób interesuje, jak sprawdzić niemieckie tablice rejestracyjne, sprowadzanie aut z Włoch, czy duńskie strony z samochodami. A to oznacza, że wiele osób sprowadza pojazdy z zagranicy i temat jest bardzo aktualny.

Koniecznie pamiętaj, że jazda na zagranicznych tablicach jest możliwa jedynie krótkoterminowo. Pozostaje Ci w tym przypadku zakup tymczasowej polisy 30-dniowej, za którą zapłacisz ok. 100 zł. 30-dniowe OC na samochód zarejestrowany za granicą ma zapewnić Ci spokój i bezpieczeństwo jedynie na czas dopełniania formalności związanych z przerejestrowaniem auta. Zakup pełnego, 12-miesięcznego ubezpieczenia OC dla samochodu zarejestrowanego za granicą jest możliwy wyłącznie pod warunkiem złożenia deklaracji, że w ciągu 30 dni od zakupu takiej polisy auto zostanie zarejestrowane w Polsce.

Czytaj także: Czy można ubezpieczyć w Polsce auto na zagranicznych numerach? [PYTANIE CZYTELNIKA]

Jakie ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego za granicą kupić?

Jeśli Twój świeżo zakupiony samochód jest w dalszym ciągu zarejestrowany za granicą i jest przeznaczony np. do dalszej sprzedaży, to możesz wykupić OC krótkoterminowe, na 30 dni. Tego ubezpieczenia nie będziesz mógł już zawrzeć na kolejne 30 dni. Po jego wygaśnięciu będziesz musiał wykupić standardowe OC na rok.

Warunki zawarcia umowy OC krótkoterminowego reguluje art. 27 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Po przerejestrowaniu pojazdu powinieneś wykupić normalne ubezpieczenie OC na rok. Pamiętaj, aby nie było ani jednego dnia przerwy pomiędzy dwiema umowami OC. Ubezpieczenie samochodu za granicą oraz OC ważne w Polsce to kluczowa sprawa każdego posiadacza sprowadzonego auta.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę
Pamiętaj, że zgodnie z polskim prawem nie ma możliwości wykupienia standardowego OC (na 12 miesięcy) dla samochodu zarejestrowanego za granicą. Dlatego powinieneś jak najszybciej po sprowadzeniu auta zarejestrować je w Polsce. Zwróć też uwagę na to, że jeżeli jakieś ubezpieczenie samochodu za granicą jest honorowane zupełnie nie oznacza, że nie musisz go ubezpieczać w naszym kraju. Z ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika, że samochód osobowy sprowadzony z zagranicy może jeździć po polskich drogach nie dłużej niż 30 dni, pod warunkiem że posiada ważny przegląd techniczny oraz aktualne tablice rejestracyjne.

Czytaj także: Przerejestrowanie samochodu krok po kroku

Ubezpieczenie na VIN? Nie daj się nabrać!

Nieuczciwi sprzedawcy samochodów sprowadzonych z zagranicy często sami drukujmą nielegalne tablice rejestracyjne. Wmawiają wtedy kupującemu, że może on bez problemu poruszać się legalnie po polskich drogach po wykupieniu krótkoterminowego ubezpieczenia na VIN.

Fakty są jednak inne. Jeśli nie posiadasz oryginalnych tablic rejestracyjnych z Niemiec, Anglii lub innego państwa, samochód ten nie może legalnie poruszać się po drogach w Polsce na własnych kołach. Z prawnego punktu widzenia, taki samochód jest wyrejestrowany. Do czasu jego ponownej rejestracji transport takiego pojazdu może odbywać się wyłącznie na lawecie.

Co w przypadku stłuczki? Niestety tzw. ubezpieczenie na VIN nie zadziała. I tu zapytasz:  dlaczego, przecież mam ubezpieczenie krótkoterminowe samochodu sprowadzonego z zagranicy? To prawda, ale ponieważ auto nie powinno poruszać się po drogach o własnych siłach, ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania. W praktyce nie jesteś bowiem w ogóle chroniony polisą ubezpieczeniową.  Dlatego aby nie dać się nabrać, warto wiedzieć…

Jak sprawdzić tablice rejestracyjne niemieckie, francuskie i inne?

Tzw. zjazdowe tablice rejestracyjne, czyli niemieckie, francuskie rejestracje (bądź też jakiekolwiek inne) można rozpoznać po żółtym lub czerwonym pasku z prawej strony. To na nich znajduje się także data ważności takich tablic, czyli okresu, w którym jazda autem z tymi oznaczeniami jest legalna. Warto także pamiętać o tym, że takie tablice wykonane są z metalu, a nie pleksi lub innych tworzyw sztucznych. Jeśli tablice rejestracyjne na samochodzie sprowadzonym z zagranicy wzbudzą u Ciebie jakiekolwiek wątpliwości, zrezygnuj z nich. Wtedy najbezpieczniej będzie przetransportować pojazd na lawecie.

Ubezpieczenie samochodu zarejestrowanego na Ukrainie

Jak to wygląda w przypadku Ukraińców, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną i poruszają się swoimi samochodami po polskich drogach? Przepisy nie wprowadziły dla nich odrębnych zasad. Jeśli więc chodzi o czas jeżdżenia na ukraińskich tablicach – tutaj również obowiązuje termin 6 miesięcy. Nie dotyczą ich jednak badania techniczne, które dla polskich właścicieli aut są obowiązkowe. Wystarczy zatem, że obywatel Ukrainy wykupi OC lub Zieloną Kartę i może spokojnie jeździć po polskich drogach. Jeżeli natomiast kupi u nas samochód i będzie chciał nim wrócić do ojczyzny, będzie musiał go wyrejestrować w Polsce. Do tego z kolei potrzebna będzie umowa kupna-sprzedaży. Auto musi też mieć OC, jeśli obywatel Ukrainy chce nim dojechać na granicę i ją przekroczyć.

Co trzeba mieć, żeby ubezpieczyć samochód?

Aby zarejestrować samochód na pewno potrzebne będą: dokument tożsamości, dowód własności pojazdu (np. umowa kupna), dokument potwierdzający aktualne badania techniczne, polica OC (w przypadku auta sprowadzanego z zagranicy wystarczy także ta krótkoterminowa) oraz dotychczasowe tablice rejestracyjne. Kiedy ubezpieczyć samochód sprowadzany z zagranicy? Najlepiej zrobić to niezwłocznie po jego znalezieniu się w Polsce.

Oblicz składkę ubezpieczenia OC/AC

Sprowadzenie samochodu zarejestrowanego za granicą krok po kroku

Podsumowując: jeśli kupiłeś auto za granicą, możesz je sprowadzić do Polski na lawecie. Rozwiązanie jest co prawda kosztowne (pośrednicy żądają zazwyczaj 1,5-3,5 zł za każdy kilometr), ale jeśli dotychczasowy właściciel auta wyrejestrował pojazd, jedyne legalne. Zdarzają się oczywiście wyjątki, w których właściciel nie wyrejestrowuje auta zaraz po jego sprzedaży i zwleka ze zgłoszeniem do swojego ubezpieczyciela informacji o zbyciu pojazdu. Nie jest to częsta praktyka, bo bez dopełnienia tych formalności de facto wciąż odpowiada on za samochód, który jest poza jego kontrolą. Jeśli jednak tak się zdarzy, odpowiednie upoważnienie i wciąż ważne ubezpieczenie OC samochodu zarejestrowanego za granicą pozwala Ci na zjazd autem na kołach do Polski.

Czy do rejestracji potrzebne jest OC? Zdecydowanie lepiej je mieć. Standardowo najlepszym rozwiązaniem są tymczasowe tablice wywozowe i wykupienie ubezpieczenia krótkoterminowego, które pozwoli na swobodne poruszanie się autem do czasu oficjalnej rejestracji pojazdu na Ciebie. Formalności związane z tablicami tymczasowymi możesz załatwić w Polsce albo za granicą.

Jeśli kupujesz samochód przez pośrednika –  zwróć uwagę na rodzaj zagranicznych tablic rejestracyjnych i ich ważność. Mogą się między sobą różnić, a niektóre uprawniają do legalnego poruszania się po drogach tylko przez 5-10 dni.

Co ryzykujesz jeżdżąc nielegalnie? Mandat, ale także karę od UFG za brak ubezpieczenia. To jednak nie wszystko, bo jeśli spowodujesz wypadek autem bez ważnego OC, zapłacisz za wyrządzone szkody. A to może Cię słono kosztować. Pamiętaj więc, że jazda niezarejestrowanym samochodem nigdy nie jest dobrym pomysłem.

Czytaj także: Regres ubezpieczeniowy, czyli kiedy ubezpieczyciel może żądać zwrotu pieniędzy za odszkodowanie?

Pytania i odpowiedzi

Czy można jeździć samochodem sprowadzanym z zagranicy?
Czy mogę tymczasowo ubezpieczyć samochód zanim zarejestruję go w Polsce?
Jak długo mogę jeździć w Polsce na zagranicznych tablicach?
Sprowadziłem samochód z zagranicy. Jakie OC mogę wykupić?
Ile jest ważne ubezpieczenie krótkoterminowe?

Podsumowanie

  1. Samochód osobowy sprowadzony z zagranicy może jeździć po polskich drogach nie dłużej niż 30 dni.
  2. Sprowadzając auto z zagranicy wykup ubezpieczenie OC wraz z tablicami zjazdowymi.
  3. Pomyśl o wykupieniu krótkoterminowego OC (na 30 dni), które zabezpieczy Twoje auto zanim zarejestrujesz je w Polsce.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

guest
281 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej