Czy warto kupować samochód w czasie pandemii? Jak się okazuje, to może być całkiem dobry moment, a nawet szansa, aby skorzystać z naprawdę atrakcyjnej oferty.
Prognozy wskazują, że ceny aut wkrótce poszybują w górę, m.in. ze względu na zmniejszający się popyt na nowe pojazdy. Co więcej, wiele fabryk wstrzymało produkcję samochodów, dostęp do nowych modeli będzie się więc kurczył. Jeśli więc chcemy skorzystać z okazji, warto rozważyć zakup samochodu właśnie teraz. Jak jednak kupić auto w czasie pandemii, aby transakcja była dla nas nie tylko satysfakcjonująca, ale i w pełni bezpieczna?
Zakup nowego samochodu w czasie pandemii – jak szukać okazji na rynku?
Już od jakiegoś czasu poszczególni dealerzy, np. Volkswagena, oferują możliwość zapoznania się z ofertą samochodów znajdujących się w magazynach dealerskich poprzez dedykowane strony internetowe. Obecnie, w dobie pandemii koronawirusa, opcje te zostały rozbudowane o szereg dodatkowych możliwości jeszcze bardziej usprawniających zakup i sprzedaż auta. Jeśli szukasz okazji, przejrzyj strony internetowe poszczególnych dealerów i sprawdź ofertę, którą obecnie proponują swoim klientom.
Okazje w czasie pandemii dotyczą nie tylko cen pojazdów (te jak dotąd niezmiennie pięły się w górę, a im na dłużej fabryki wstrzymują produkcję, tym większy popyt na pojazdy wygeneruje odpowiednio wyższe ceny), ale i form finansowania zakupu. Np. leasing jest obecnie zauważalnie tańszy, niż był jeszcze na początku marca br. Firmy leasingowe są też bardziej skłonne do obniżania swoich marży w obliczu malejącego popytu na ten rodzaj usługi finansowej.
Jak kupić samochód w czasie pandemii? Oczywiście zdalnie
Na sprzedaż internetową zdecydowało się jak dotąd kilku dealerów samochodowych. Dzięki internetowym salonom samochodowym można więc kupić niemal każde auto i to bez wychodzenia z domu.
Jak przebiega standardowo taka procedura? Na stronach internetowych poszczególnych dealerów znajdują się oferty obejmujące stany magazynowe dostępnych na terenie Polski samochodów. Poszczególne wyszukiwarki pozwalają na szybki wybór konkretnego modelu, jak i opcji dodatkowych, którymi jesteś zainteresowany. Po „kliknięciu” w odpowiedni przycisk na stronie zostaniesz połączony w formie wideokonferencji z przedstawicielem salonu lub umówisz się na wirtualne spotkanie, podczas którego przedstawiciel stworzy dla Ciebie ofertę (wybór m.in. koloru nadwozia, koloru wnętrza, felg, czy też formy finansowania zakupu). Możliwości w zakresie wideoprezentacji pojazdów dostępnych w salonie jeszcze bardziej ułatwiają wybór i sfinalizowanie transakcji.
Co z umową kupna – sprzedaży? Ta zostanie Ci dostarczona wprost do domu za pośrednictwem kuriera. Podobnie Twój nowy samochód. Korzystając z opcji dostawy door-to-door, gotowy do jazdy, zarejestrowany i zdezynfekowany samochód zostanie dostarczony bezpośrednio pod wskazany przez Ciebie adres.
Pandemia może być dobrym momentem na wzięcie leasingu
Leasing umożliwia rejestrację samochodu od ręki i ominięcie tym samym ewentualnych problemów w tym zakresie (tutaj jednak coraz więcej dealerów oferuje usługę rejestracji sprzedanego pojazdu w imieniu klienta). Dlaczego leasing może być korzystnym rozwiązaniem w czasie pandemii? Przede wszystkim ze względu na dwukrotne obniżenie stóp procentowych do poziomu 0,5%. Co więcej, firmy leasingowe, podobnie, jak salony samochodowe, czy komisy, będą chciały przyciągnąć klientów i rozkręcić na nowo ruch w interesie, czemu zdecydowanie pomogłyby obniżki cen i agresywniejsza polityka rabatowa.
Obniżenie stóp procentowych RPP obejmuje też obniżenie Wiboru, który determinuje wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Niższy Wibor oznacza więc tańszy leasing. |
Decydując się na leasing, nie pozbywasz się gotówki. Niezmiennie taniej i łatwiej jest dostać leasing, niż zamrozić środki i kupować za gotówkę (ta może okazać się szczególnie potrzebna podczas pandemii, np. na okazyjne zakupy, wydatki inwestycyjne, czy remontowe).
A może wynajem samochodu? Czy w czasie pandemii to możliwe?
Pandemia koronawirusa sprawiła, że zdecydowana większość z nas postrzega środki komunikacji publicznej za potencjalne źródło zakażenia. Własny pojazd jest obecnie uważany za najbezpieczniejszy środek transportu. Dlatego poza kupnem samochodu, zainteresowaniem cieszy się także wynajem pojazdów, zarówno krótko-, jak i długoterminowy. Tutaj procedura przebiega podobnie, jak w przypadku zakupu samochodu w salonie. Coraz więcej wypożyczalni samochodów przyjmuje formę realizacji transakcji, która ogranicza bezpośredni kontakt z klientem. Wszystkie czynności związane z wyborem samochodu czy wypełnieniem formalności dokonywane są online, a sam odbiór auta następuje w formie dostawy pod drzwi klienta. Procedura obejmuje także dezynfekcję samochodu (ozonowanie), czy też protokół odbioru pojazdu przesłany e-mailem, który klient potwierdza, wysyłając sms.
Czy podczas pandemii możliwy jest zakup samochodu używanego?
Jeśli planujesz kupno używanego samochodu w salonie samochodowym konkretnego dealera, zdalny zakup przebiega podobnie, jak w przypadku pojazdu nowego. Także w tym przypadku samochód zostanie zdezynfekowany oraz dostarczony pod wskazany przez Ciebie adres.
Z kolei zakup pojazdu na rynku wtórnym z innych źródeł, np. komisu samochodowego czy od prywatnego właściciela będzie wymagał nieco więcej zaangażowania obu stron. Brak gotowych rozwiązań oznacza, że przed dokonaniem transakcji trzeba uzgodnić wszystkie zasady tak, by zachować bezpieczeństwo i jednocześnie dopełnienić wszelkich formalności w formie zdalnej.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Pandemia z pewnością nie zasiała spustoszenia na rynku ubezpieczeń ani nim nie zachwiała. Zagrożenie COVID-19 zmieniło za to rynek ubezpieczeń i do tego otworzyło przed nim nowe możliwości rozwoju.
Towarzystwa ubezpieczeniowe podejmują działania, by odciążyć finansowo klientów w czasie kryzysu wywołanego pandemią - zgodnie z rekomendacjami Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wielu ubezpieczycieli jednocześnie przekazuje służbom medycznym środki finansowe i w ten sposób bezpośrednio wspiera walkę z koronawirusem. Jakie jeszcze rozwiązania proponują firmy ubezpieczeniowe?
Leasing kojarzony jest przede wszystkim z atrakcyjną alternatywą dla kredytu samochodowego. Firmy oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą decydują się na taką opcję, ponieważ jest korzystniejsza od zaciągania kredytu na samochód. Musisz jednak pamiętać, że ubezpieczenie samochodu w leasingu musi być pełne. To znaczy, że samo OC leasingowanego auta nie będzie wystarczające.
Dzisiaj nikt nie ma złudzeń - skutki pandemii COVID-19 dotkną wszystkich. Gospodarka już zwolniła, a negatywne konsekwencje sytuacji odczuwają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby indywidualne. Jednak poszczególne branże wychodzą naprzeciw swoim klientom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w wyniku pandemii. Tak właśnie jest w przypadku klientów branży ubezpieczeniowej.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że każde wyjście z domu stanowi potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia. Także w sytuacji, gdy poruszamy się własnym samochodem. Auto to miejsce, w którym możemy mieć kontakt z koronawirusem. Okazuje się jednak, że przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i procedur higieny możemy bezpiecznie korzystać z pojazdów.
Leasing samochodów to dość popularna forma finansowania pojazdów wśród właścicieli przedsiębiorstw. Dzieje się tak ze względu na korzyści podatkowe, na które może liczyć firma. Niewiele osób jednak wie, że osoba prywatna także może skorzystać z tego rodzaju finansowania. Mamy wówczas do czynienia z leasingiem konsumenckim. Czy jest opłacalny? Jakie ma zalety, a jakie wady? Poznaj odpowiedzi na te pytania!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.