Zakup auta w czasie pandemii koronawirusa

Aktualizacja: 29.04.2020
Zakup-auta-w-czasie-pandemii-koronawirusa

Czy warto kupować samochód w czasie pandemii? Jak się okazuje, to może być całkiem dobry moment, a nawet szansa, aby skorzystać z naprawdę atrakcyjnej oferty.

Prognozy wskazują, że ceny aut wkrótce poszybują w górę, m.in. ze względu na zmniejszający się popyt na nowe pojazdy. Co więcej, wiele fabryk wstrzymało produkcję samochodów, dostęp do nowych modeli będzie się więc kurczył. Jeśli więc chcemy skorzystać z okazji, warto rozważyć zakup samochodu właśnie teraz. Jak jednak kupić auto w czasie pandemii, aby transakcja była dla nas nie tylko satysfakcjonująca, ale i w pełni bezpieczna?

Zakup nowego samochodu w czasie pandemii – jak szukać okazji na rynku?

Już od jakiegoś czasu poszczególni dealerzy, np. Volkswagena, oferują możliwość zapoznania się z ofertą samochodów znajdujących się w magazynach dealerskich poprzez dedykowane strony internetowe. Obecnie, w dobie pandemii koronawirusa, opcje te zostały rozbudowane o szereg dodatkowych możliwości jeszcze bardziej usprawniających zakup i sprzedaż auta. Jeśli szukasz okazji, przejrzyj strony internetowe poszczególnych dealerów i sprawdź ofertę, którą obecnie proponują swoim klientom.

Okazje w czasie pandemii dotyczą nie tylko cen pojazdów (te jak dotąd niezmiennie pięły się w górę, a im na dłużej fabryki wstrzymują produkcję, tym większy popyt na pojazdy wygeneruje odpowiednio wyższe ceny), ale i form finansowania zakupu. Np. leasing jest obecnie zauważalnie tańszy, niż był jeszcze na początku marca br. Firmy leasingowe są też bardziej skłonne do obniżania swoich marży w obliczu malejącego popytu na ten rodzaj usługi finansowej.

Jak kupić samochód w czasie pandemii? Oczywiście zdalnie

Na sprzedaż internetową zdecydowało się jak dotąd kilku dealerów samochodowych. Dzięki internetowym salonom samochodowym można więc kupić niemal każde auto i to bez wychodzenia z domu.

Jak przebiega standardowo taka procedura? Na stronach internetowych poszczególnych dealerów znajdują się oferty obejmujące stany magazynowe dostępnych na terenie Polski samochodów. Poszczególne wyszukiwarki pozwalają na szybki wybór konkretnego modelu, jak i opcji dodatkowych, którymi jesteś zainteresowany. Po „kliknięciu” w odpowiedni przycisk na stronie zostaniesz połączony w formie wideokonferencji z przedstawicielem salonu lub umówisz się na wirtualne spotkanie, podczas którego przedstawiciel stworzy dla Ciebie ofertę (wybór m.in. koloru nadwozia, koloru wnętrza, felg, czy też formy finansowania zakupu). Możliwości w zakresie wideoprezentacji pojazdów dostępnych w salonie jeszcze bardziej ułatwiają wybór i sfinalizowanie transakcji.

Co z umową kupna – sprzedaży? Ta zostanie Ci dostarczona wprost do domu za pośrednictwem kuriera. Podobnie Twój nowy samochód. Korzystając z opcji dostawy door-to-door, gotowy do jazdy, zarejestrowany i zdezynfekowany samochód zostanie dostarczony bezpośrednio pod wskazany przez Ciebie adres.

Pandemia może być dobrym momentem na wzięcie leasingu

Leasing umożliwia rejestrację samochodu od ręki i ominięcie tym samym ewentualnych problemów w tym zakresie (tutaj jednak coraz więcej dealerów oferuje usługę rejestracji sprzedanego pojazdu w imieniu klienta). Dlaczego leasing może być korzystnym rozwiązaniem w czasie pandemii? Przede wszystkim ze względu na dwukrotne obniżenie stóp procentowych do poziomu 0,5%. Co więcej, firmy leasingowe, podobnie, jak salony samochodowe, czy komisy, będą chciały przyciągnąć klientów i rozkręcić na nowo ruch w interesie, czemu zdecydowanie pomogłyby obniżki cen i agresywniejsza polityka rabatowa.

Obniżenie stóp procentowych RPP obejmuje też obniżenie Wiboru, który determinuje wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku międzybankowym. Niższy Wibor oznacza więc tańszy leasing.

Decydując się na leasing, nie pozbywasz się gotówki. Niezmiennie taniej i łatwiej jest dostać leasing, niż zamrozić środki i kupować za gotówkę (ta może okazać się szczególnie potrzebna podczas pandemii, np. na okazyjne zakupy, wydatki inwestycyjne, czy remontowe).

A może wynajem samochodu? Czy w czasie pandemii to możliwe?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że zdecydowana większość z nas postrzega środki komunikacji publicznej za potencjalne źródło zakażenia. Własny pojazd jest obecnie uważany za najbezpieczniejszy środek transportu. Dlatego poza kupnem samochodu, zainteresowaniem cieszy się także wynajem pojazdów, zarówno krótko-, jak i długoterminowy. Tutaj procedura przebiega podobnie, jak w przypadku zakupu samochodu w salonie. Coraz więcej wypożyczalni samochodów przyjmuje formę realizacji transakcji, która ogranicza bezpośredni kontakt z klientem. Wszystkie czynności związane z wyborem samochodu czy wypełnieniem formalności dokonywane są online, a sam odbiór auta następuje w formie dostawy pod drzwi klienta. Procedura obejmuje także dezynfekcję samochodu (ozonowanie), czy też protokół odbioru pojazdu przesłany e-mailem, który klient potwierdza, wysyłając sms.

Czy podczas pandemii możliwy jest zakup samochodu używanego?

Jeśli planujesz kupno używanego samochodu w salonie samochodowym konkretnego dealera, zdalny zakup przebiega podobnie, jak w przypadku pojazdu nowego. Także w tym przypadku samochód zostanie zdezynfekowany oraz dostarczony pod wskazany przez Ciebie adres.

Z kolei zakup pojazdu na rynku wtórnym z innych źródeł, np. komisu samochodowego czy od prywatnego właściciela będzie wymagał nieco więcej zaangażowania obu stron. Brak gotowych rozwiązań oznacza, że przed dokonaniem transakcji trzeba uzgodnić wszystkie zasady tak, by zachować bezpieczeństwo i jednocześnie dopełnienić wszelkich formalności w formie zdalnej.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments