Jak bezpiecznie korzystać z auta w czasie pandemii?

Aktualizacja:
Jak-bezpiecznie-korzystać-z-auta-w-czasie-pandemii

Pandemia koronawirusa sprawiła, że każde wyjście z domu stanowi potencjalne zagrożenie dla naszego zdrowia. Także w sytuacji, gdy poruszamy się własnym samochodem. Auto to miejsce, w którym możemy mieć kontakt z koronawirusem. Okazuje się jednak, że przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności i procedur higieny możemy bezpiecznie korzystać z pojazdów.

Płyn dezynfekujący, maseczka, rękawiczki – wyposażenie samochodu w czasie pandemii

W czasie zagrożenia zarażeniem do standardowego wyposażenia naszego auta warto dorzucić płyn dezynfekujący na bazie alkoholu (co najmniej 60%). Konieczne będą także rękawiczki oraz maseczka ochronna. Tę ostatnią zakładamy na twarzy, gdy w samochodzie mamy współpasażera, który z nami nie mieszka. Z kolei maseczki nie trzeba zakładać, gdy samochodem jedziemy sami lub gdy jadą z nami osoby z nami wspólnie zamieszkujące lub wspólnie gospodarujące, a pojazd jest przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Jakie elementy samochodu należy dezynfekować?

Samochód warto dezynfekować przy każdym wsiadaniu do niego. Na jakie elementy zwrócić uwagę i jakich środków używać, aby dezynfekcja była zarówno skuteczna, jak i bezpieczna dla naszego pojazdu?

Lista wyposażenia samochodu, które należy dezynfekować środkiem odkażającym na bazie alkoholu obejmuje:

  • włącznik świateł,
  • dźwignie kierunkowskazów i wycieraczek,
  • pokrętła / dźwignie ustawiania foteli,
  • deskę rozdzielczą,
  • przyciski, np. od klimatyzacji,
  • drzwi, klamki wewnętrzne i zewnętrzne,
  • pasy wraz z klamrą i zapinką,
  • lusterko wewnętrzne,
  • ramki drzwi,
  • bagażnik i klamkę bagażnika,
  • drzwiczki i korek od wlewu paliwa,
  • otwieranie maski,
  • kluczyk,
  • radio, jeśli jest wykonane z tworzywa.

Z kolei takie elementy pojazdu, jak ekrany dotykowe oraz elementy skórzane, jak kierownica, fotele, podłokietniki, gałka zmiany biegów, czy dźwignia hamulca ręcznego, powinny zostać starannie przetarte preparatem przeznaczonym do ich czyszczeniu lub umyte wodą z mydłem.

Bardziej zaawansowana dezynfekcja obejmuje także dezynfekcję klimatyzacji – tutaj warto wymienić filtr kabinowy (w większości samochodów można to zrobić bez problemu samodzielnie). Polecanym rozwiązaniem, stosowanym np. w szpitalach, jest ozonowanie wnętrza. Wystarczy zaopatrzyć się w ozonator.

Jaki długo koronawirus może przetrwać na powierzchni elementów wnętrza samochodu?

Lekarze i epidemiolodzy utrzymują, że SARS-CoV-2 może przetrwać na powierzchni przedmiotów wykonanych z plastiku, aluminium, szkła, drewna i papieru, nawet cztery do pięciu dni! Stąd też konieczność dezynfekcji wnętrz naszych samochodów, nawet jeśli nie korzystamy z nich regularnie.

Samochód czasem odmawia posłuszeństwa lub wymaga okresowego przeglądu

W takiej sytuacji musimy udać się na stację diagnostyczną lub do warsztatu. Na szczęście coraz więcej warsztatów stawia na nowoczesną komunikację ze swoimi klientami – online lub telefoniczną. W taki sposób można m.in. zlecić dokonanie wyceny naprawy. Co więcej, pracownicy warsztatów czy stacji diagnostycznych mają obowiązek przestrzegania procedur bezpieczeństwa związanego z unikaniem bezpośredniego kontaktu z klientem. Dobrym rozwiązaniem na zminimalizowanie ryzyka zakażenia jest usługa door-to-door, czyli odbiór samochodu przez pracownika warsztatu i dostarczenie go do naprawy na lawecie. Samochód powinien zostać poddany dezynfekcji w warsztacie jeszcze przed rozpoczęciem naprawy, a także po jej wykonaniu. Pamiętajmy, że po zwrocie auta, nawet jeśli zostało ono wcześniej zdezynfekowane i ozonowane, powinniśmy procedurę dezynfekcji powtórzyć.

W przypadku badania technicznego (przeglądu rejestracyjnego pojazdu) sprawa ma się nieco inaczej – każdy kierowca zobowiązany jest do regularnego wykonywania badania, którego pozytywny wynik dopuszcza auto do ruchu. Zwykle odbywa się to co 12 miesięcy (najczęściej tyle jest ważne badanie) i ogłoszony w kraju stan epidemiczny nie ma niestety na tę procedurę wpływu. Jeśli więc kończy Ci się ważność ostatniego badania technicznego, czeka Cię wizyta w uprawnionej Stacji Kontroli Pojazdów – pamiętaj, żeby się do niej odpowiednio przygotować.

Czy podczas pandemii można jechać na myjnię samochodową?

Tak, jeśli samochód służy nam np. do wykonywania obowiązków zawodowych, a brudne szyby, czy tablice rejestracyjne sprawiają, że kierowca nie może bezpiecznie i zgodnie z przepisami poruszać się pod drogach. W innych przypadkach uznaje się, że mycie samochodu nie jest czynnością niezbędną, a zatem powinniśmy z niej zrezygnować.

Bezpieczne korzystanie z samochodu to także posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC

Pandemia nie zwalania nas z obowiązku wykonywania przeglądów technicznych pojazdów (o tym pisaliśmy już powyżej), jak i posiadania ważnego OC. Dlatego zanim wsiądziemy do samochodu, zdezynfekujemy go i umyjemy, najpierw sprawdźmy ważność obowiązkowej polisy. Na szczęście przedłużenia umowy lub zakupu nowej polisy OC można dokonać szybko i bezpiecznie online, bez wychodzenia z domu.

Czytaj także: Zagrożenie koronawirusem a zdalne możliwości zawarcia ubezpieczeń

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.08.02  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.10.04  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.10.04  •  Samochód
Powrót do przeszłości, ale na nowych zasadach, czyli prawo jazdy od 17. roku życia

Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.

Czytaj więcej
2024.09.27  •  Podróże
Najlepsze kierunki na jesienne wakacje

Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.

Czytaj więcej
2024.09.23
Hejt w Internecie – czy można się ubezpieczyć na wypadek cyberprzemocy?

Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.04  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej