Punkta

Płyn dezynfekujący, maseczka, rękawiczki – wyposażenie samochodu w czasie pandemii

W czasie zagrożenia zarażeniem do standardowego wyposażenia naszego auta warto dorzucić płyn dezynfekujący na bazie alkoholu (co najmniej 60%). Konieczne będą także rękawiczki oraz maseczka ochronna. Tę ostatnią zakładamy na twarzy, gdy w samochodzie mamy współpasażera, który z nami nie mieszka. Z kolei maseczki nie trzeba zakładać, gdy samochodem jedziemy sami lub gdy jadą z nami osoby z nami wspólnie zamieszkujące lub wspólnie gospodarujące, a pojazd jest przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Jakie elementy samochodu należy dezynfekować?

Samochód warto dezynfekować przy każdym wsiadaniu do niego. Na jakie elementy zwrócić uwagę i jakich środków używać, aby dezynfekcja była zarówno skuteczna, jak i bezpieczna dla naszego pojazdu?

Lista wyposażenia samochodu, które należy dezynfekować środkiem odkażającym na bazie alkoholu obejmuje:

 • włącznik świateł,
 • dźwignie kierunkowskazów i wycieraczek,
 • pokrętła / dźwignie ustawiania foteli,
 • deskę rozdzielczą,
 • przyciski, np. od klimatyzacji,
 • drzwi, klamki wewnętrzne i zewnętrzne,
 • pasy wraz z klamrą i zapinką,
 • lusterko wewnętrzne,
 • ramki drzwi,
 • bagażnik i klamkę bagażnika,
 • drzwiczki i korek od wlewu paliwa,
 • otwieranie maski,
 • kluczyk,
 • radio, jeśli jest wykonane z tworzywa.

Z kolei takie elementy pojazdu, jak ekrany dotykowe oraz elementy skórzane, jak kierownica, fotele, podłokietniki, gałka zmiany biegów, czy dźwignia hamulca ręcznego, powinny zostać starannie przetarte preparatem przeznaczonym do ich czyszczeniu lub umyte wodą z mydłem.

Bardziej zaawansowana dezynfekcja obejmuje także dezynfekcję klimatyzacji – tutaj warto wymienić filtr kabinowy (w większości samochodów można to zrobić bez problemu samodzielnie). Polecanym rozwiązaniem, stosowanym np. w szpitalach, jest ozonowanie wnętrza. Wystarczy zaopatrzyć się w ozonator.

Jaki długo koronawirus może przetrwać na powierzchni elementów wnętrza samochodu?

Lekarze i epidemiolodzy utrzymują, że SARS-CoV-2 może przetrwać na powierzchni przedmiotów wykonanych z plastiku, aluminium, szkła, drewna i papieru, nawet cztery do pięciu dni! Stąd też konieczność dezynfekcji wnętrz naszych samochodów, nawet jeśli nie korzystamy z nich regularnie.

Samochód czasem odmawia posłuszeństwa lub wymaga okresowego przeglądu

W takiej sytuacji musimy udać się na stację diagnostyczną lub do warsztatu. Na szczęście coraz więcej warsztatów stawia na nowoczesną komunikację ze swoimi klientami – online lub telefoniczną. W taki sposób można m.in. zlecić dokonanie wyceny naprawy. Co więcej, pracownicy warsztatów czy stacji diagnostycznych mają obowiązek przestrzegania procedur bezpieczeństwa związanego z unikaniem bezpośredniego kontaktu z klientem. Dobrym rozwiązaniem na zminimalizowanie ryzyka zakażenia jest usługa door-to-door, czyli odbiór samochodu przez pracownika warsztatu i dostarczenie go do naprawy na lawecie. Samochód powinien zostać poddany dezynfekcji w warsztacie jeszcze przed rozpoczęciem naprawy, a także po jej wykonaniu. Pamiętajmy, że po zwrocie auta, nawet jeśli zostało ono wcześniej zdezynfekowane i ozonowane, powinniśmy procedurę dezynfekcji powtórzyć.

W przypadku badania technicznego (przeglądu rejestracyjnego pojazdu) sprawa ma się nieco inaczej – każdy kierowca zobowiązany jest do regularnego wykonywania badania, którego pozytywny wynik dopuszcza auto do ruchu. Zwykle odbywa się to co 12 miesięcy (najczęściej tyle jest ważne badanie) i ogłoszony w kraju stan epidemiczny nie ma niestety na tę procedurę wpływu. Jeśli więc kończy Ci się ważność ostatniego badania technicznego, czeka Cię wizyta w uprawnionej Stacji Kontroli Pojazdów – pamiętaj, żeby się do niej odpowiednio przygotować.

Czy podczas pandemii można jechać na myjnię samochodową?

Tak, jeśli samochód służy nam np. do wykonywania obowiązków zawodowych, a brudne szyby, czy tablice rejestracyjne sprawiają, że kierowca nie może bezpiecznie i zgodnie z przepisami poruszać się pod drogach. W innych przypadkach uznaje się, że mycie samochodu nie jest czynnością niezbędną, a zatem powinniśmy z niej zrezygnować.

Bezpieczne korzystanie z samochodu to także posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC

Pandemia nie zwalania nas z obowiązku wykonywania przeglądów technicznych pojazdów (o tym pisaliśmy już powyżej), jak i posiadania ważnego OC. Dlatego zanim wsiądziemy do samochodu, zdezynfekujemy go i umyjemy, najpierw sprawdźmy ważność obowiązkowej polisy. Na szczęście przedłużenia umowy lub zakupu nowej polisy OC można dokonać szybko i bezpiecznie online, bez wychodzenia z domu.

Czytaj także: Zagrożenie koronawirusem a zdalne możliwości zawarcia ubezpieczeń