Pomoc ubezpieczycieli w związku z pandemią - przegląd działań

Aktualizacja:
pomoc ubezpieczycieli w związku z pandemią – przegląd działań

Towarzystwa ubezpieczeniowe podejmują działania, by odciążyć finansowo klientów w czasie kryzysu wywołanego pandemią - zgodnie z rekomendacjami Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wielu ubezpieczycieli jednocześnie przekazuje służbom medycznym środki finansowe i w ten sposób bezpośrednio wspiera walkę z koronawirusem. Jakie jeszcze rozwiązania proponują firmy ubezpieczeniowe?

Po pierwsze – wszystko zdalnie

Wszyscy ubezpieczyciele wdrożyli niezbędne środki ostrożności i przenieśli obsługę klientów do trybu zdalnego – kontakt odbywa się poprzez serwisy internetowe, aplikacje mobilne, elektroniczne formularze, czy też infolinie. Zakup polisy bez wychodzenia z domu oferują m.in. UNIQUA, Nationale-Nederlanden, Generali, czy LINK4. W niemal wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych do dokonania zakupu wystarczy jedynie wypełnienie formularza na stronie internetowej, rozmowa telefoniczna lub kontakt mailowy z agentem, a dokumenty przesyłane są drogą elektroniczną. Płatności dokonuje się równie bezpiecznie – przelewem elektronicznym. Klienci mają także możliwość skorzystania z QR kodu na polisie. Jak zapewnia Maciej Krzysztoszek, rzecznik prasowy LINK4, “w LINK4 wdrożyliśmy tzw. polisę zdalną, dzięki której agent nie musi już spotykać się ze swoim klientem w celu podpisania umowy, bo nie wymagamy podpisu na dokumencie”. Dodatkowo klienci sami mogą wykonywać niezbędne do ubezpieczenia zdjęcia (np. stanu licznika) i przesyłać je agentom drogą elektroniczną.

Zdalna sprzedaż dotyczy także ubezpieczeń na życie. Tu ubezpieczyciele proponują konsultacje z agentami np. poprzez internetowe komunikatory online.

Ubezpieczyciele zapewniają także o zwiększeniu przepustowości ich serwisów internetowych, co ma służyć szybkiemu i sprawnemu załatwianiu wszelkich spraw (możliwe jest jednoczesne korzystanie z serwisów wielu osób).

Nie tylko zdalna sprzedaż, ale i likwidacja szkód

Zdalna obsługa klienta nie kończy się na sprzedaży polis ubezpieczeniowych, zawieraniu nowych, czy też przedłużaniu istniejących umów. Ubezpieczyciele proponują również likwidację szkód z wyłączeniem bezpośredniego kontaktu. Przykładowo ERGO Hestia uruchomiła w tym celu specjalną aplikację Pomoc Online, poprzez którą można przeprowadzić videooględziny lub przesłać zdjęcia uszkodzeń. Z kolei Generali zapewnia, że zdjęcia szkód komunikacyjnych czy majątkowych mogą zostać wykonane po prostu telefonem i z telefonu przesłane do ubezpieczyciela. Podobnie jest w LINK4, gdzie cała procedura likwidacji szkody odbywa się online.

Wypłata odszkodowania na podstawie oświadczenia

Jeśli kwota odszkodowania pozostaje bezsporna, w wielu przypadkach możliwa jest jej wypłata bez konieczności dostarczania przez poszkodowanych wymaganej w standardowych procedurach dokumentacji. Tak jest m.in. w Generali, gdzie odszkodowanie wypłacane jest na podstawie oświadczenia poszkodowanego. Przy zgłoszeniach dotyczących obrażeń lub chorób firma wydaje zaoczne orzeczenie na podstawie dokumentacji medycznej, w miejsce osobistego badania lekarskiego.

Jakie jeszcze rozwiązania uruchomili ubezpieczyciele?

Jeśli nasz samochód wymaga wizyty w warsztacie, a my nie chcemy lub nie możemy wychodzić z domu, przedstawiciel ubezpieczyciela może przyjechać po nasz pojazd i dostarczyć go do warsztatu. Po wykonanej naprawie samochód do nas powróci tą samą drogą. Taką usługę door-to-door na czas zagrożenia epidemiologicznego oferuje m.in. LINK4.

Z kolei departament likwidacji szkód w TUZ Ubezpieczenia podniósł limity odszkodowań wypłacanych w trybie uproszczonym. Wdrożone rozwiązania techniczne pozwalają likwidować więcej szkód komunikacyjnych poprzez telefon bez oględzin rzeczoznawcy.

Rozwiązania dla właścicieli mieszkań, rolników, firm i turystów

Poszczególni ubezpieczyciele dostosowali niektóre procedury do nowej sytuacji wynikającej z pandemii. I tak np. Generali czasowo rezygnuje z warunku wykonywania przeglądów budowlanych dla ubezpieczeń domów i mieszkań oraz ubezpieczeń gospodarstw rolnych. Z kolei jeśli nasza firma ubezpieczyła stacjonarny sprzęt komputerowy, a na czas pandemii przekazała go do pracy zdalnej swoim pracownikom – ubezpieczenie zostanie zachowane.

Klienci PKO Ubezpieczenia mogą natomiast liczyć na zwrot składki w polisie turystycznej za niewykorzystany okres ubezpieczenia – jeśli nie odbyli podróży i skontaktują się w tej sprawie z ubezpieczycielem przez telefon lub mail. O zwrot kosztów poniesionych przy zakupie polisy turystycznej mogą ubiegać się również klienci LINK4, którzy musieli odwołać swój wyjazd w związku z pandemią.

Inną propozycją jest możliwość przedłużenia ubezpieczenia podróżnego za granicą w sytuacji, gdy nie mamy możliwości powrotu do kraju.

Grupowe ubezpieczenie COVID-19

Interesujące rozwiązanie przedstawiło Generali. W związku z pandemią towarzystwo przygotowało zupełnie nowy produkt ubezpieczeniowy dla firm. W ramach Grupowego Ubezpieczenia Covid-19 pracodawcy mogą ubezpieczyć cały swój zespół na wypadek zarażenia wirusem SARS-Co-2. Każdy pracownik ze zdiagnozowaną w trakcie ochrony chorobą może liczyć na finansowe wsparcie m.in. związane z pobytem w szpitalu na skutek zachorowania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Co musisz wiedzieć na temat badania lekarskiego na prawo jazdy?

Badania lekarskie na prawo jazdy to obowiązkowa procedura, która ma na celu ocenę zdolności zdrowotnych przyszłego kierowcy. Celem jest zapewnienie, że osoba ubiegająca się o prawo jazdy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu.

Czytaj więcej
Wyprzedzanie na autostradzie
2024.10.17  •  Samochód
Co grozi za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej?

Chociaż zasady dotyczące tego manewru są jasne, nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji oraz konsekwencji, jakie mogą wynikać z jego złamania. W artykule przyjrzymy się szczegółowo, jakie kary i punkty karne grożą za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, czy są sytuacje, w których wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest dozwolone oraz czy takie wykroczenie może wpłynąć na składki ubezpieczeniowe.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.21  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej