Pomoc ubezpieczycieli w związku z pandemią - przegląd działań

Aktualizacja:
pomoc ubezpieczycieli w związku z pandemią – przegląd działań

Towarzystwa ubezpieczeniowe podejmują działania, by odciążyć finansowo klientów w czasie kryzysu wywołanego pandemią - zgodnie z rekomendacjami Polskiej Izby Ubezpieczeń. Wielu ubezpieczycieli jednocześnie przekazuje służbom medycznym środki finansowe i w ten sposób bezpośrednio wspiera walkę z koronawirusem. Jakie jeszcze rozwiązania proponują firmy ubezpieczeniowe?

Po pierwsze – wszystko zdalnie

Wszyscy ubezpieczyciele wdrożyli niezbędne środki ostrożności i przenieśli obsługę klientów do trybu zdalnego – kontakt odbywa się poprzez serwisy internetowe, aplikacje mobilne, elektroniczne formularze, czy też infolinie. Zakup polisy bez wychodzenia z domu oferują m.in. UNIQUA, Nationale-Nederlanden, Generali, czy LINK4. W niemal wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych do dokonania zakupu wystarczy jedynie wypełnienie formularza na stronie internetowej, rozmowa telefoniczna lub kontakt mailowy z agentem, a dokumenty przesyłane są drogą elektroniczną. Płatności dokonuje się równie bezpiecznie – przelewem elektronicznym. Klienci mają także możliwość skorzystania z QR kodu na polisie. Jak zapewnia Maciej Krzysztoszek, rzecznik prasowy LINK4, “w LINK4 wdrożyliśmy tzw. polisę zdalną, dzięki której agent nie musi już spotykać się ze swoim klientem w celu podpisania umowy, bo nie wymagamy podpisu na dokumencie”. Dodatkowo klienci sami mogą wykonywać niezbędne do ubezpieczenia zdjęcia (np. stanu licznika) i przesyłać je agentom drogą elektroniczną.

Zdalna sprzedaż dotyczy także ubezpieczeń na życie. Tu ubezpieczyciele proponują konsultacje z agentami np. poprzez internetowe komunikatory online.

Ubezpieczyciele zapewniają także o zwiększeniu przepustowości ich serwisów internetowych, co ma służyć szybkiemu i sprawnemu załatwianiu wszelkich spraw (możliwe jest jednoczesne korzystanie z serwisów wielu osób).

Nie tylko zdalna sprzedaż, ale i likwidacja szkód

Zdalna obsługa klienta nie kończy się na sprzedaży polis ubezpieczeniowych, zawieraniu nowych, czy też przedłużaniu istniejących umów. Ubezpieczyciele proponują również likwidację szkód z wyłączeniem bezpośredniego kontaktu. Przykładowo ERGO Hestia uruchomiła w tym celu specjalną aplikację Pomoc Online, poprzez którą można przeprowadzić videooględziny lub przesłać zdjęcia uszkodzeń. Z kolei Generali zapewnia, że zdjęcia szkód komunikacyjnych czy majątkowych mogą zostać wykonane po prostu telefonem i z telefonu przesłane do ubezpieczyciela. Podobnie jest w LINK4, gdzie cała procedura likwidacji szkody odbywa się online.

Wypłata odszkodowania na podstawie oświadczenia

Jeśli kwota odszkodowania pozostaje bezsporna, w wielu przypadkach możliwa jest jej wypłata bez konieczności dostarczania przez poszkodowanych wymaganej w standardowych procedurach dokumentacji. Tak jest m.in. w Generali, gdzie odszkodowanie wypłacane jest na podstawie oświadczenia poszkodowanego. Przy zgłoszeniach dotyczących obrażeń lub chorób firma wydaje zaoczne orzeczenie na podstawie dokumentacji medycznej, w miejsce osobistego badania lekarskiego.

Jakie jeszcze rozwiązania uruchomili ubezpieczyciele?

Jeśli nasz samochód wymaga wizyty w warsztacie, a my nie chcemy lub nie możemy wychodzić z domu, przedstawiciel ubezpieczyciela może przyjechać po nasz pojazd i dostarczyć go do warsztatu. Po wykonanej naprawie samochód do nas powróci tą samą drogą. Taką usługę door-to-door na czas zagrożenia epidemiologicznego oferuje m.in. LINK4.

Z kolei departament likwidacji szkód w TUZ Ubezpieczenia podniósł limity odszkodowań wypłacanych w trybie uproszczonym. Wdrożone rozwiązania techniczne pozwalają likwidować więcej szkód komunikacyjnych poprzez telefon bez oględzin rzeczoznawcy.

Rozwiązania dla właścicieli mieszkań, rolników, firm i turystów

Poszczególni ubezpieczyciele dostosowali niektóre procedury do nowej sytuacji wynikającej z pandemii. I tak np. Generali czasowo rezygnuje z warunku wykonywania przeglądów budowlanych dla ubezpieczeń domów i mieszkań oraz ubezpieczeń gospodarstw rolnych. Z kolei jeśli nasza firma ubezpieczyła stacjonarny sprzęt komputerowy, a na czas pandemii przekazała go do pracy zdalnej swoim pracownikom – ubezpieczenie zostanie zachowane.

Klienci PKO Ubezpieczenia mogą natomiast liczyć na zwrot składki w polisie turystycznej za niewykorzystany okres ubezpieczenia – jeśli nie odbyli podróży i skontaktują się w tej sprawie z ubezpieczycielem przez telefon lub mail. O zwrot kosztów poniesionych przy zakupie polisy turystycznej mogą ubiegać się również klienci LINK4, którzy musieli odwołać swój wyjazd w związku z pandemią.

Inną propozycją jest możliwość przedłużenia ubezpieczenia podróżnego za granicą w sytuacji, gdy nie mamy możliwości powrotu do kraju.

Grupowe ubezpieczenie COVID-19

Interesujące rozwiązanie przedstawiło Generali. W związku z pandemią towarzystwo przygotowało zupełnie nowy produkt ubezpieczeniowy dla firm. W ramach Grupowego Ubezpieczenia Covid-19 pracodawcy mogą ubezpieczyć cały swój zespół na wypadek zarażenia wirusem SARS-Co-2. Każdy pracownik ze zdiagnozowaną w trakcie ochrony chorobą może liczyć na finansowe wsparcie m.in. związane z pobytem w szpitalu na skutek zachorowania.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej