Ubezpieczyciele pomogą w radzeniu sobie ze skutkami pandemii - rekomendacje Polskiej Izby Ubezpieczeń

Aktualizacja:
rekomendacje Polskiej Izby Ubezpieczeń

Dzisiaj nikt nie ma złudzeń - skutki pandemii COVID-19 dotkną wszystkich. Gospodarka już zwolniła, a negatywne konsekwencje sytuacji odczuwają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby indywidualne. Jednak poszczególne branże wychodzą naprzeciw swoim klientom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w wyniku pandemii. Tak właśnie jest w przypadku klientów branży ubezpieczeniowej.

Polska Izba Ubezpieczeń opracowała 14 rekomendacji, które mają ochronić klientów indywidualnych, a przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 stworzyć warunki umożliwiające kontynuowanie działalności gospodarczej. W tym artykule skupiamy się na działaniach ochronnych dedykowanych klientom indywidualnym. Warto jednak zaznaczyć, że rekomendacje mają charakter dobrowolny dla zakładów ubezpieczeń.

Kto może spodziewać się wsparcia w radzeniu sobie ze skutkami pandemii?

Opracowane przez PIU rekomendacje obejmują klientów ubezpieczycieli, którzy zmagają się z problemami finansowymi powstałymi na skutek pojawienia się pandemii. Czyli m.in. właściciele pojazdów, kredytobiorcy oraz posiadacze polis oszczędnościowych i inwestycyjnych, a także lekarze i ratownicy medyczni.

Ubezpieczenia? Całkowicie zdalnie

Niezależnie od rodzaju prowadzonej sprawy, tj, czy jest to zawarcie umowy ubezpieczeniowej, czy też likwidacja szkody, można ją załatwić w pełni zdalnie. Z jednej strony pozwala to na zachowanie obowiązujących zasad bezpieczeństwa, z drugiej – umożliwia bieżącą realizację spraw, a klienci nie muszą niczego odkładać na później.

Rekomendacje dla klientów indywidualnych

Jak przedstawiają się rekomendacje PIU dla klientów indywidualnych w zakresie poszczególnych typów ubezpieczeń? Izba proponuje towarzystwom ubezpieczeniowym, by wdrożyły m.in. odroczenie składki za ubezpieczenie zawarte wraz z kredytem oraz odroczenie lub zawieszenie składek w ubezpieczeniach na życie o charakterze oszczędnościowym lub inwestycyjnym.

PIU rekomenduje również obniżenie lub rezygnację ze zwyżek za ratalną płatność składek przy ubezpieczeniu OC.

Dodatkowo uproszczeniu mają ulec wszelkie procedury związane z zawieraniem umów i wypłatą odszkodowań. W tym zakresie chodzi przede wszystkim o wspomniany wcześniej zdalny tryb realizowania poszczególnych spraw. Zdalny obieg dokumentów, czy uproszczone oględziny pozwolą ubezpieczycielom bezpiecznie i przy zachowaniu ciągłości wykonywać wszelkie zadania. I na koniec Izba proponuje dodatkowe rozwiązania dla pracowników służby zdrowia i ratowników medycznych. Zaleca, by ich sprawy ubezpieczeniowe w zakresie naprawy pojazdów były traktowane priorytetowo.

Rekomendacje w zakresie ubezpieczenia zawartego wraz z umową kredytową

W celu zapewnienia ciągłości ochrony ubezpieczeniowej klientom, którym odroczono (zawieszono) spłatę kredytu na skutek problemów finansowych spowodowanych pandemią, Izba rekomenduje m.in. działania:

  1. Zakładom ubezpieczeń pozostawiono możliwość podejmowania decyzji o odroczeniu (zawieszeniu) dla całości lub części portfela ubezpieczeń, płatności składki za ubezpieczenie, zawarte w związku z umową kredytu za pośrednictwem banku, na okres do 3 miesięcy.
  2. W okresie odroczenia (zawieszenia) płatności składki, zachowana zostaje ochrona ubezpieczeniowa.
  3. Odroczenia (zawieszenia) udziela się, w porozumieniu z bankiem, na indywidualny wniosek klienta.
  4. Zakład ubezpieczeń musi ustalić z klientem, za pośrednictwem banku, warunki udzielonego odroczenia (zawieszenia) płatności składki.

Rekomendacje w zakresie ubezpieczenia o charakterze oszczędnościowym lub inwestycyjnym

PIU zaleca, by w celu zapewnienia ciągłości ochrony ubezpieczeniowej klientom posiadającym umowy ubezpieczenia na życie o charakterze oszczędnościowym lub inwestycyjnym, a którzy mogą mieć problemy finansowe będące rezultatem pandemii, umożliwić odroczenie lub zawieszenie płatności składki za ubezpieczenie. Warunki mają być ustalane indywidualnie przez ubezpieczyciela w porozumieniu z klientem.

Rekomendacje dla klientów posiadających lub zawierających umowę na ubezpieczenia majątkowe

W tym zakresie opracowano rekomendacje wskazujące m.in. na możliwość obniżenia lub niewprowadzenia podwyżki przy płatności ratalnej za ubezpieczenie OC, na indywidualny wniosek klienta, za raty przypadające w czasie pandemii. Do tego zaleca się uproszczony tryb:

  • likwidacji prostych i relatywnie niewysokich szkód,
  • odnowienia, przedłużania, czy zawierania nowych umów.

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej