Ubezpieczyciele pomogą w radzeniu sobie ze skutkami pandemii - rekomendacje Polskiej Izby Ubezpieczeń

Aktualizacja:
rekomendacje Polskiej Izby Ubezpieczeń

Dzisiaj nikt nie ma złudzeń - skutki pandemii COVID-19 dotkną wszystkich. Gospodarka już zwolniła, a negatywne konsekwencje sytuacji odczuwają zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby indywidualne. Jednak poszczególne branże wychodzą naprzeciw swoim klientom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w wyniku pandemii. Tak właśnie jest w przypadku klientów branży ubezpieczeniowej.

Polska Izba Ubezpieczeń opracowała 14 rekomendacji, które mają ochronić klientów indywidualnych, a przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 stworzyć warunki umożliwiające kontynuowanie działalności gospodarczej. W tym artykule skupiamy się na działaniach ochronnych dedykowanych klientom indywidualnym. Warto jednak zaznaczyć, że rekomendacje mają charakter dobrowolny dla zakładów ubezpieczeń.

Kto może spodziewać się wsparcia w radzeniu sobie ze skutkami pandemii?

Opracowane przez PIU rekomendacje obejmują klientów ubezpieczycieli, którzy zmagają się z problemami finansowymi powstałymi na skutek pojawienia się pandemii. Czyli m.in. właściciele pojazdów, kredytobiorcy oraz posiadacze polis oszczędnościowych i inwestycyjnych, a także lekarze i ratownicy medyczni.

Ubezpieczenia? Całkowicie zdalnie

Niezależnie od rodzaju prowadzonej sprawy, tj, czy jest to zawarcie umowy ubezpieczeniowej, czy też likwidacja szkody, można ją załatwić w pełni zdalnie. Z jednej strony pozwala to na zachowanie obowiązujących zasad bezpieczeństwa, z drugiej – umożliwia bieżącą realizację spraw, a klienci nie muszą niczego odkładać na później.

Rekomendacje dla klientów indywidualnych

Jak przedstawiają się rekomendacje PIU dla klientów indywidualnych w zakresie poszczególnych typów ubezpieczeń? Izba proponuje towarzystwom ubezpieczeniowym, by wdrożyły m.in. odroczenie składki za ubezpieczenie zawarte wraz z kredytem oraz odroczenie lub zawieszenie składek w ubezpieczeniach na życie o charakterze oszczędnościowym lub inwestycyjnym.

PIU rekomenduje również obniżenie lub rezygnację ze zwyżek za ratalną płatność składek przy ubezpieczeniu OC.

Dodatkowo uproszczeniu mają ulec wszelkie procedury związane z zawieraniem umów i wypłatą odszkodowań. W tym zakresie chodzi przede wszystkim o wspomniany wcześniej zdalny tryb realizowania poszczególnych spraw. Zdalny obieg dokumentów, czy uproszczone oględziny pozwolą ubezpieczycielom bezpiecznie i przy zachowaniu ciągłości wykonywać wszelkie zadania. I na koniec Izba proponuje dodatkowe rozwiązania dla pracowników służby zdrowia i ratowników medycznych. Zaleca, by ich sprawy ubezpieczeniowe w zakresie naprawy pojazdów były traktowane priorytetowo.

Rekomendacje w zakresie ubezpieczenia zawartego wraz z umową kredytową

W celu zapewnienia ciągłości ochrony ubezpieczeniowej klientom, którym odroczono (zawieszono) spłatę kredytu na skutek problemów finansowych spowodowanych pandemią, Izba rekomenduje m.in. działania:

  1. Zakładom ubezpieczeń pozostawiono możliwość podejmowania decyzji o odroczeniu (zawieszeniu) dla całości lub części portfela ubezpieczeń, płatności składki za ubezpieczenie, zawarte w związku z umową kredytu za pośrednictwem banku, na okres do 3 miesięcy.
  2. W okresie odroczenia (zawieszenia) płatności składki, zachowana zostaje ochrona ubezpieczeniowa.
  3. Odroczenia (zawieszenia) udziela się, w porozumieniu z bankiem, na indywidualny wniosek klienta.
  4. Zakład ubezpieczeń musi ustalić z klientem, za pośrednictwem banku, warunki udzielonego odroczenia (zawieszenia) płatności składki.

Rekomendacje w zakresie ubezpieczenia o charakterze oszczędnościowym lub inwestycyjnym

PIU zaleca, by w celu zapewnienia ciągłości ochrony ubezpieczeniowej klientom posiadającym umowy ubezpieczenia na życie o charakterze oszczędnościowym lub inwestycyjnym, a którzy mogą mieć problemy finansowe będące rezultatem pandemii, umożliwić odroczenie lub zawieszenie płatności składki za ubezpieczenie. Warunki mają być ustalane indywidualnie przez ubezpieczyciela w porozumieniu z klientem.

Rekomendacje dla klientów posiadających lub zawierających umowę na ubezpieczenia majątkowe

W tym zakresie opracowano rekomendacje wskazujące m.in. na możliwość obniżenia lub niewprowadzenia podwyżki przy płatności ratalnej za ubezpieczenie OC, na indywidualny wniosek klienta, za raty przypadające w czasie pandemii. Do tego zaleca się uproszczony tryb:

  • likwidacji prostych i relatywnie niewysokich szkód,
  • odnowienia, przedłużania, czy zawierania nowych umów.

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej