Jak branża ubezpieczeniowa poradziła sobie z pandemią?

Aktualizacja:
Global virus and disease spread, coronavirus

Pandemia z pewnością nie zasiała spustoszenia na rynku ubezpieczeń ani nim nie zachwiała. Zagrożenie COVID-19 zmieniło za to rynek ubezpieczeń i do tego otworzyło przed nim nowe możliwości rozwoju.

Pandemia okazała się szansą rozwoju dla jednych branż, a dla innych stała się czasem niezwykle trudnym, którego wiele przedsiębiorstw po prostu nie przetrwało. Jak na tym tle wygląda branża ubezpieczeń? Zapytaliśmy o to eksperta internetowej porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl.

Czytaj także: Pomoc ubezpieczycieli w związku z pandemią – przegląd działań

– Trzeba podkreślić, że w branży ubezpieczeniowej nie doszło do kryzysu spowodowanego pandemią. Nastąpiły jednak duże zmiany na rynku ubezpieczeń. Jak w wielu innych branżach koncentrowały się one głównie na nowych sposobach kontaktu z klientami i na cyfryzacji usług. Procedury zostały w wielu przypadkach uproszczone, szczególnie w zakresie likwidacji szkód. Towarzystwa ubezpieczeniowe zaczęły wdrażać innowacje na dużą skalę, które pozwoliły nie tylko na zdalny kontakt z klientami, ale również ułatwiły minimalizację ryzyka. Szybsza cyfryzacja ubezpieczeń spowodowała jednak większe zagrożenie cyberatakami i z tego powodu branża musiała również w dużej mierze postawić na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni – zwraca uwagę ekspert Punkta.pl. – Trzeba podkreślić, że w czasie pandemii Polacy wcale nie zrezygnowali z ubezpieczeń. Wzrosła sprzedaż wielu polis, w tym także ubezpieczeń medycznych. W obszarze sprzedaży ubezpieczeń nadal jednak mamy duże możliwości rozwoju, ponieważ jesteśmy dopiero na czternastym miejscu w Unii Europejskiej pod względem zbierania składek – podkreśla ekspert.

Przyjrzyjmy się zatem dokładniej, jak ubezpieczyciele poradzili sobie w czasach pandemii.   

Czytaj także: Ubezpieczyciele pomogą w radzeniu sobie ze skutkami pandemii – rekomendacje Polskiej Izby Ubezpieczeń

Ile na ubezpieczenia wydają Polacy?

O tym, jak branża ubezpieczeniowa radziła sobie w czasie pandemii, najlepiej mówią liczby. Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że na ubezpieczenia w 2020 roku Polacy wydali ponad 63 mld zł, a to tylko niewiele mniej niż w czasach przedpandemicznych (np. w 2019 roku było to ponad 65 mld zł). Jednocześnie tylko w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2021 roku nasi rodacy opłacili składki ubezpieczeń na łączną kwotę 51 mld zł. W 2020 roku ubezpieczyciele działający w Polsce wypłacili łącznie 40 mld zł z tytułu odszkodowań, natomiast w ciągu trzech kwartałów 2021 roku było to 30 mld odszkodowań. Z tych danych wynika, że nawet lockdowny i pandemia nie załamały rynku ubezpieczeń, Polacy nadal wykupywali polisy, a do tego nie było większych problemów z likwidacją szkód i wypłatą odszkodowań.

Czytaj także: Zakup auta w czasie pandemii koronawirusa

Jak pandemia zmieniła rynek ubezpieczeń?

Branża ubezpieczeniowa poradziła sobie całkiem dobrze w czasach pandemii, ale trzeba także zauważyć, że rynek ubezpieczeń się zmienił. Zupełnie nowy poziom osiągnęły relacje między klientami a ubezpieczycielami. Bezpośrednie spotkania zostały mocno ograniczone. Zamiast tego wypracowano procedury zdalnej sprzedaży polis oraz zdalnego potwierdzania tożsamości klienta. Zaczęto do tego używać specjalnego oprogramowania, komunikatorów i platform internetowych. Jednocześnie wielu agentów ubezpieczeniowych musiało nauczyć się sprzedawać polisy online. Pandemia z pewnością przyspieszyła proces cyfryzacji branży ubezpieczeniowej. Wprowadzono na dużą skalę zdalną likwidację szkód z użyciem skanów dokumentów i specjalnych aplikacji, a cała procedura została mocno uproszczona.

Czytaj także: Punkta należy do najbardziej innowacyjnych firm z branży InsurTech na świecie

Nowa, pandemiczna rzeczywistość wymusiła wprowadzenie nowych procedur, ale i ograniczeń w sprzedaży ubezpieczeń. Z jednej strony osoby, które przechorowały ciężko COVID-19 i były pod respiratorem, często muszą dłużej czekać na akceptację ubezpieczenia na życie, z drugiej – ubezpieczyciele wprowadzili ubezpieczenie na wypadek śmierci z powodu COVID-19. Do tego wiele towarzystw ubezpieczeniowych wprowadziło priorytetową obsługę pracowników służb medycznych, policji i innych służb publicznych.

 

Szkodowość a pandemia

Analizując sytuację branży ubezpieczeniowej w czasie pandemii, warto na chwilę zatrzymać się na kwestii szkodowości. Łatwo się domyślić, że w tak trudnym czasie pojawiło się wiele negatywnych efektów dla współczynników szkodowości różnych ubezpieczeń. Pocieszające jest to, że w niektórych obszarach udało się jednak zmniejszyć szkodowość. Przykładem są w tym zakresie ubezpieczenia komunikacyjne, a szczególnie OC. Jak wyliczają eksperci firmy Deloitte, tutaj szkodowość spadła nawet o połowę w 2020 roku, a sytuację wywołały przede wszystkim lockdowny i mniejszy ruch na drogach. W przypadku AC spadek wskaźnika szkodowości był jednak o wiele mniejszy i nie przekroczył 30%.

Specyficzna sytuacja pojawiła się na rynku ubezpieczeń turystycznych. Na początku pandemii w tym sektorze szkodowość znacznie wzrosła. Gdy wprowadzono ograniczenia dotyczące podróżowania, ubezpieczenia turystyczne zostały faktycznie zamrożone, co przestało jednocześnie pogarszać wskaźnik szkodowości.

Warto dodać, że spadła również szkodowość w segmencie ubezpieczeń zdrowotnych i grupowych, ale wpłynęło na to przede wszystkim ograniczenie procedur medycznych w czasie pandemii.   

Jak pandemia wpłynie na przyszłość rynku ubezpieczeń? Przewidywania ekspertów są w większości optymistyczne. W kolejnych latach prawdopodobnie wzrośnie zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi i na życie. Zapewne zostanie poszerzona oferta produktowa ubezpieczycieli (np. o telemedycynę). Dużą szansą sektora ubezpieczeń jest z pewnością ogromny skok technologiczny, jaki właśnie ma miejsce. Dotąd konserwatywni ubezpieczyciele otworzyli się bardziej na wdrażanie innowacji oraz automatyzacji pod wpływem pandemii i tego już nikt nie zatrzyma.

Pandemia przyspieszyła transformację cyfrową sektora ubezpieczeń i z pewnością ta transformacja będzie jeszcze przyspieszać.

Czytaj także: Jak towarzystwa ubezpieczeniowe pomagają w walce z koronawirusem?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej