Fałszywy agent ubezpieczeniowy: jak nie paść ofiarą oszusta?

Aktualizacja:
falszywy-agent-ubezpieczeniowy

Fałszywy agent ubezpieczeniowy nie jest wcale odosobnionym przypadkiem. Każdy z nas może paść ofiarą oszusta podającego się za agenta, przed którym żadna polisa nas nie ochroni. Przed przykrymi konsekwencjami „transakcji” przeprowadzonych z fałszywym agentem możemy ochronić się jedynie sami – kierując się zdrowym rozsądkiem i zachowując ostrożność. Jak nie paść ofiarą fałszywego agenta ubezpieczeniowego?

Ostatnimi czasy coraz częściej słyszymy nie tylko o oszustach ubezpieczeniowych wyłudzających odszkodowania, ale także o osobach podających się za agentów. Fałszywy agent ubezpieczeniowy stanowi coraz większe zagrożenie, co wzmaga w nas konieczność zachowania szczególnych środków ostrożności.

AXA ostrzega przed fałszywymi agentami

Na początku listopada 2018 roku, AXA opublikowała ostrzeżenie przed fałszywymi agentami ubezpieczeniowymi. W odpowiedzi na informacje napływające od klientów oraz pośredników, AXA podała nazwy podmiotów, które nie mają pełnomocnictwa do działania w imieniu firmy. To z kolei stało się dla nas motywacją do podjęcia tematu fałszywych agentów ubezpieczeniowych. O czym pamiętać i jak nie paść ofiarą fałszywego agenta ubezpieczeniowego?

Fałszywy agent ubezpieczeniowy: jak go namierzyć?

Według przepisów, agentem ubezpieczeniowym jest przedsiębiorca, który ma podpisaną umowę agencyjną z zakładem ubezpieczeń oraz jest wpisany do rejestru agentów ubezpieczeniowych. Jak to sprawdzić? W bardzo prosty sposób. Fakt zarejestrowania konkretnego agenta możemy sprawdzić korzystając z rejestru prowadzonego przez KNF. Dzięki wyszukiwarce dostępnej na stronie Komisji Nadzoru Finansowego możemy sprawdzić czy dana osoba lub firma jest oficjalnie zarejestrowana jako agent ubezpieczeniowy.

Jak sprawdzić wiarygodność agenta ubezpieczeniowego?

Co jednak w momencie, kiedy w rejestrze nie znajdziemy osoby, która podaje się za pośrednika i oferuje nam polisę ubezpieczeniową? Wówczas w głowie powinno zapalić się nam czerwone światło! Może to oznaczać, że osoba podająca się za agenta jest zwykłym oszustem. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, nie powinniśmy zawierać z daną osobą jakichkolwiek umów, a skontaktować się z Departamentem Licencji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych.

Pamiętajmy, że w przypadku kontaktu z każdym agentem ubezpieczeniowym, powinniśmy zachować podstawowe środki ostrożności. Jeśli kontaktuje się z Tobą osoba podająca się za agenta ubezpieczeniowego i oferuje Ci polisę, zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę, sprawdź jej wiarygodność. W tym celu:

  • Sprawdź, czy agent jest zarejestrowany w Rejestrze Agentów Ubezpieczeniowych,
  • Poproś agenta o okazanie pełnomocnictwa określającego zakres jego działalności oraz nazwę towarzystwa, z którym współpracuje. Każdy agent ubezpieczeniowy ma obowiązek okazania takiego pełnomocnictwa na życzenie klienta,
  • Zweryfikuj zgodność wszystkich danych na polisie ubezpieczeniowej.

Porównywarka Punkta: gwarancja bezpieczeństwa i autentyczności

Szukasz taniego ubezpieczenia? Potrzebujesz wsparcia przy wyborze polisy? Porównywarka Punkta to wygodne i bezpieczne narzędzie, które pomoże Ci nie tylko znaleźć najtańsze OC i AC, najlepsze ubezpieczenie mieszkania, kompleksowe ubezpieczenie turystyczne czy polisę zdrowotną, ale jest to także zespół profesjonalnych doradców, którzy oferują swoje wsparcie w każdej sytuacji. Przeprowadzimy Cię nie tylko przez proces zakupu polisy, ale służymy pomocą także w razie innych pytań i problemów związanych z ubezpieczeniami. Z nami, nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych. Punkta posiada najwyższej klasy szyfrowanie połączeń kluczem SSL 256 bit Geotrust, a co najważniejsze – licencję agenta ubezpieczeniowego Komisji Nadzoru Finansowego. Współpracujemy tylko z najlepszymi i sprawdzonymi partnerami ubezpieczeniowymi, a pełnomocnictwo udzielone nam przez każdą z tych firm znajdziesz na naszej stronie.

Podsumowanie

  1. Agent ubezpieczeniowy to przedsiębiorca, który ma podpisaną umowę agencyjną z zakładem ubezpieczeń oraz jest wpisany do rejestru agentów ubezpieczeniowych.
  2. Dzięki wyszukiwarce dostępnej na stronie KNF możemy sprawdzić czy osoba podająca się za agenta nie jest zwykłym oszustem, a jest zarejestrowana w Rejestrze Agentów Ubezpieczeniowych.
  3. Każdy agent ubezpieczeniowy, na życzenie klienta, ma obowiązek okazania pełnomocnictwa udzielonego my przez firmę ubezpieczeniową.
  4. Porównywarka Punkta posiada licencję agenta ubezpieczeniowego Komisji Nadzoru Finansowego.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Broker ubezpieczeniowy - jak wygląda praca w ubezpieczeniach?
2024.10.08
Myślisz o pracy w ubezpieczeniach? Sprawdź, czy to dla Ciebie!

Na portalach z ofertami pracy nie brakuje ogłoszeń firm ubezpieczeniowych. Zazwyczaj jest to wynik dużej rotacji wśród pracowników. Część z nich decyduje się na pracę w ubezpieczeniach bez wiedzy, jak wygląda codzienność agenta ubezpieczeniowego. Czy jest to droga dla Ciebie? Sprawdź!

Czytaj więcej
Agent ubezpieczeniowy - Jaki metody stosują pośrednicy, aby namówić nas na zakup ubezpieczeń?
2014.07.01
Agent ubezpieczeniowy – 3 sprawy, o których musisz pamiętać, gdy z nim rozmawiasz [ANALIZA]

Agent ubezpieczeniowy nie działa w Twoim interesie. Przyswojenie sobie tej prostej prawdy uchroniłoby wielu klientów od zawarcia niekorzystnych umów ubezpieczenia. Agent może bardzo pomóc i dobrze doradzić, ale Ty jako klient musisz kontrolować sytuację i to do Ciebie należy ostatnie słowo. Przede wszystkim nie możesz podejmować decyzji o ubezpieczeniu pochopnie. Zanim wykupisz ubezpieczenie, przeczytaj porady.

Czytaj więcej
2018.08.18
Czego nie mówią agenci ubezpieczeniowi, czyli jak nie dać się „naciągnąć”?

Kupiłeś kiedyś polisę, która w praktyce okazała się kompletnie bezużyteczna? A może nie zostałeś poinformowany o Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia? Sprawdź, jak nie dać się naciągnąć agentom ubezpieczeniowym i na co uważać kupując nową polisę.

Czytaj więcej
Wojna cenowa w OC zabija biznes multiagentów ubezpieczeniowych
2014.12.17
Przyszłość multiagentów w Polsce stoi pod znakiem zapytania [ANALIZA]

Przedłużająca się wojna cenowa między towarzystwami ubezpieczeniowymi, polegająca na obniżaniu składek OC i autocasco, przynosi coraz poważniejsze konsekwencje dla całego rynku agencyjnego w Polsce. Przyszłość multiagentów stanęła pod znakiem zapytania.

Czytaj więcej
czym się zajmuje broker ubezpieczeniowy
2018.07.16
Broker ubezpieczeniowy

Broker ubezpieczeniowy to osoba fizyczna lub prawna, która jest niezależnym pośrednikiem ubezpieczeniowym reprezentującym interesy swojego klienta, w imieniu którego szuka ochrony ubezpieczeniowej. Broker ubezpieczeniowy działa zawsze i wyłącznie na zlecenie podmiotu, który przekazał jej pełnomocnictwo.

Czytaj więcej
multiagent ubezpieczeniowy - czym się różni od agenta?
2018.07.23
Multiagent ubezpieczeniowy

Multiagentem nazywamy agenta ubezpieczeniowego, który działa na rzecz dwóch lub więcej towarzystw ubezpieczeniowych. Jest on reprezentantem ubezpieczyciela wykonującym działalność w oparciu o umowę agencyjną.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej