Punkta

Ostatnimi czasy coraz częściej słyszymy nie tylko o oszustach ubezpieczeniowych wyłudzających odszkodowania, ale także o osobach podających się za agentów. Fałszywy agent ubezpieczeniowy stanowi coraz większe zagrożenie, co wzmaga w nas konieczność zachowania szczególnych środków ostrożności.

AXA ostrzega przed fałszywymi agentami

Na początku listopada 2018 roku, AXA opublikowała ostrzeżenie przed fałszywymi agentami ubezpieczeniowymi. W odpowiedzi na informacje napływające od klientów oraz pośredników, AXA podała nazwy podmiotów, które nie mają pełnomocnictwa do działania w imieniu firmy. To z kolei stało się dla nas motywacją do podjęcia tematu fałszywych agentów ubezpieczeniowych. O czym pamiętać i jak nie paść ofiarą fałszywego agenta ubezpieczeniowego?

Fałszywy agent ubezpieczeniowy: jak go namierzyć?

Według przepisów, agentem ubezpieczeniowym jest przedsiębiorca, który ma podpisaną umowę agencyjną z zakładem ubezpieczeń oraz jest wpisany do rejestru agentów ubezpieczeniowych. Jak to sprawdzić? W bardzo prosty sposób. Fakt zarejestrowania konkretnego agenta możemy sprawdzić korzystając z rejestru prowadzonego przez KNF. Dzięki wyszukiwarce dostępnej na stronie Komisji Nadzoru Finansowego możemy sprawdzić czy dana osoba lub firma jest oficjalnie zarejestrowana jako agent ubezpieczeniowy.

Jak sprawdzić wiarygodność agenta ubezpieczeniowego?

Co jednak w momencie, kiedy w rejestrze nie znajdziemy osoby, która podaje się za pośrednika i oferuje nam polisę ubezpieczeniową? Wówczas w głowie powinno zapalić się nam czerwone światło! Może to oznaczać, że osoba podająca się za agenta jest zwykłym oszustem. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, nie powinniśmy zawierać z daną osobą jakichkolwiek umów, a skontaktować się z Departamentem Licencji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych.

Pamiętajmy, że w przypadku kontaktu z każdym agentem ubezpieczeniowym, powinniśmy zachować podstawowe środki ostrożności. Jeśli kontaktuje się z Tobą osoba podająca się za agenta ubezpieczeniowego i oferuje Ci polisę, zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę, sprawdź jej wiarygodność. W tym celu:

  • Sprawdź, czy agent jest zarejestrowany w Rejestrze Agentów Ubezpieczeniowych,
  • Poproś agenta o okazanie pełnomocnictwa określającego zakres jego działalności oraz nazwę towarzystwa, z którym współpracuje. Każdy agent ubezpieczeniowy ma obowiązek okazania takiego pełnomocnictwa na życzenie klienta,
  • Zweryfikuj zgodność wszystkich danych na polisie ubezpieczeniowej.

Porównywarka Punkta, dawniej mfind: gwarancja bezpieczeństwa i autentyczności

Szukasz taniego ubezpieczenia? Potrzebujesz wsparcia przy wyborze polisy? Porównywarka Punkta, dawniej Punkta, dawniej Punkta, dawniej mfind to wygodne i bezpieczne narzędzie, które pomoże Ci nie tylko znaleźć najtańsze OC i AC, najlepsze ubezpieczenie mieszkania, kompleksowe ubezpieczenie turystyczne czy polisę zdrowotną, ale jest to także zespół profesjonalnych doradców, którzy oferują swoje wsparcie w każdej sytuacji. Przeprowadzimy Cię nie tylko przez proces zakupu polisy, ale służymy pomocą także w razie innych pytań i problemów związanych z ubezpieczeniami. Z nami, nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych. Punkta, dawniej Punkta, dawniej Punkta, dawniej mfind posiada najwyższej klasy szyfrowanie połączeń kluczem SSL 256 bit Geotrust, a co najważniejsze – licencję agenta ubezpieczeniowego Komisji Nadzoru Finansowego. Współpracujemy tylko z najlepszymi i sprawdzonymi partnerami ubezpieczeniowymi, a pełnomocnictwo udzielone nam przez każdą z tych firm znajdziesz na naszej stronie.