Fałszywy agent ubezpieczeniowy: jak nie paść ofiarą oszusta?

Aktualizacja:
falszywy-agent-ubezpieczeniowy

Fałszywy agent ubezpieczeniowy nie jest wcale odosobnionym przypadkiem. Każdy z nas może paść ofiarą oszusta podającego się za agenta, przed którym żadna polisa nas nie ochroni. Przed przykrymi konsekwencjami „transakcji” przeprowadzonych z fałszywym agentem możemy ochronić się jedynie sami – kierując się zdrowym rozsądkiem i zachowując ostrożność. Jak nie paść ofiarą fałszywego agenta ubezpieczeniowego?

Ostatnimi czasy coraz częściej słyszymy nie tylko o oszustach ubezpieczeniowych wyłudzających odszkodowania, ale także o osobach podających się za agentów. Fałszywy agent ubezpieczeniowy stanowi coraz większe zagrożenie, co wzmaga w nas konieczność zachowania szczególnych środków ostrożności.

AXA ostrzega przed fałszywymi agentami

Na początku listopada 2018 roku, AXA opublikowała ostrzeżenie przed fałszywymi agentami ubezpieczeniowymi. W odpowiedzi na informacje napływające od klientów oraz pośredników, AXA podała nazwy podmiotów, które nie mają pełnomocnictwa do działania w imieniu firmy. To z kolei stało się dla nas motywacją do podjęcia tematu fałszywych agentów ubezpieczeniowych. O czym pamiętać i jak nie paść ofiarą fałszywego agenta ubezpieczeniowego?

Fałszywy agent ubezpieczeniowy: jak go namierzyć?

Według przepisów, agentem ubezpieczeniowym jest przedsiębiorca, który ma podpisaną umowę agencyjną z zakładem ubezpieczeń oraz jest wpisany do rejestru agentów ubezpieczeniowych. Jak to sprawdzić? W bardzo prosty sposób. Fakt zarejestrowania konkretnego agenta możemy sprawdzić korzystając z rejestru prowadzonego przez KNF. Dzięki wyszukiwarce dostępnej na stronie Komisji Nadzoru Finansowego możemy sprawdzić czy dana osoba lub firma jest oficjalnie zarejestrowana jako agent ubezpieczeniowy.

Jak sprawdzić wiarygodność agenta ubezpieczeniowego?

Co jednak w momencie, kiedy w rejestrze nie znajdziemy osoby, która podaje się za pośrednika i oferuje nam polisę ubezpieczeniową? Wówczas w głowie powinno zapalić się nam czerwone światło! Może to oznaczać, że osoba podająca się za agenta jest zwykłym oszustem. Jeśli znajdziemy się w takiej sytuacji, nie powinniśmy zawierać z daną osobą jakichkolwiek umów, a skontaktować się z Departamentem Licencji Ubezpieczeniowych i Emerytalnych.

Pamiętajmy, że w przypadku kontaktu z każdym agentem ubezpieczeniowym, powinniśmy zachować podstawowe środki ostrożności. Jeśli kontaktuje się z Tobą osoba podająca się za agenta ubezpieczeniowego i oferuje Ci polisę, zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę, sprawdź jej wiarygodność. W tym celu:

  • Sprawdź, czy agent jest zarejestrowany w Rejestrze Agentów Ubezpieczeniowych,
  • Poproś agenta o okazanie pełnomocnictwa określającego zakres jego działalności oraz nazwę towarzystwa, z którym współpracuje. Każdy agent ubezpieczeniowy ma obowiązek okazania takiego pełnomocnictwa na życzenie klienta,
  • Zweryfikuj zgodność wszystkich danych na polisie ubezpieczeniowej.

Porównywarka Punkta: gwarancja bezpieczeństwa i autentyczności

Szukasz taniego ubezpieczenia? Potrzebujesz wsparcia przy wyborze polisy? Porównywarka Punkta to wygodne i bezpieczne narzędzie, które pomoże Ci nie tylko znaleźć najtańsze OC i AC, najlepsze ubezpieczenie mieszkania, kompleksowe ubezpieczenie turystyczne czy polisę zdrowotną, ale jest to także zespół profesjonalnych doradców, którzy oferują swoje wsparcie w każdej sytuacji. Przeprowadzimy Cię nie tylko przez proces zakupu polisy, ale służymy pomocą także w razie innych pytań i problemów związanych z ubezpieczeniami. Z nami, nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych. Punkta posiada najwyższej klasy szyfrowanie połączeń kluczem SSL 256 bit Geotrust, a co najważniejsze – licencję agenta ubezpieczeniowego Komisji Nadzoru Finansowego. Współpracujemy tylko z najlepszymi i sprawdzonymi partnerami ubezpieczeniowymi, a pełnomocnictwo udzielone nam przez każdą z tych firm znajdziesz na naszej stronie.

Podsumowanie

  1. Agent ubezpieczeniowy to przedsiębiorca, który ma podpisaną umowę agencyjną z zakładem ubezpieczeń oraz jest wpisany do rejestru agentów ubezpieczeniowych.
  2. Dzięki wyszukiwarce dostępnej na stronie KNF możemy sprawdzić czy osoba podająca się za agenta nie jest zwykłym oszustem, a jest zarejestrowana w Rejestrze Agentów Ubezpieczeniowych.
  3. Każdy agent ubezpieczeniowy, na życzenie klienta, ma obowiązek okazania pełnomocnictwa udzielonego my przez firmę ubezpieczeniową.
  4. Porównywarka Punkta posiada licencję agenta ubezpieczeniowego Komisji Nadzoru Finansowego.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej