Myślisz o pracy w ubezpieczeniach? Sprawdź, czy to dla Ciebie!

Aktualizacja:
praca-w-ubezpieczeniach

Na portalach z ofertami pracy nie brakuje ogłoszeń firm ubezpieczeniowych. Zazwyczaj jest to wynik dużej rotacji wśród pracowników. Część z nich decyduje się na pracę w ubezpieczeniach bez wiedzy, jak wygląda codzienność agenta ubezpieczeniowego. Czy jest to droga dla Ciebie? Sprawdź!

Dowiedz się, kim jest broker ubezpieczeniowy i jak wygląda jego codzienność. Poznaj zalety i wady pracy w ubezpieczeniach i przekonaj się, czy to praca dla ciebie.

Agent ubezpieczeniowy czy broker – sprawdź, którą drogę wybrać

Na początku pracy w ubezpieczeniach możliwe są dwie ścieżki: agenta lub brokera. Agent ubezpieczeniowy jest zatrudniony przez konkretne Towarzystwo Ubezpieczeń (TU). Jego praca polega na sprzedaży produktów poprzez aktywne pozyskiwanie klientów. Nierzadko oznacza to również praca telemarketera ubezpieczenia, który w czasie krótkiej rozmowy telefonicznej ma za zadanie umówienie spotkania w sprawie sprzedaży polisy.

Broker ubezpieczeniowy pełni na rynku ubezpieczeń inną rolę. Nie wiąże go umowa z żadnym TU. Pełni za to rolę pośrednika ubezpieczeniowego. Ma więcej swobody w doborze ofert dla klientów. Jego zadaniem jest wyszukanie najkorzystniejszej możliwości, a następnie wystąpienie do TU w roli pełnomocnika ubezpieczonego. Regulacje dotyczące tego zawodu określone są dokładnie w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Pracę brokera nadzoruje KNF.

Na pierwszy rzut oka ścieżka brokera ubezpieczeniowego wydaje się atrakcyjniejsza ze względu na swobodę, jaką zapewnia możliwość sprzedaży produktów różnych firm. Niestety zazwyczaj broker nie ma etatu, a jego zarobki opierają się na prowizjach. Musi też wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania swojej działalności. Obie drogi mają zatem swoje mocne i słabsze strony.

Ubezpieczyciele zajmują się także sprzedażą polis OC. Jeśli chcesz uniknąć zawyżonych stawek spowodowanych prowizją, sprawdź najtańszą ofertę z kalkulatorem OC:

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Nie wiesz, którą drogę wybrać? Postaw na multiagencję!

Pewnym kompromisem może być praca w multiagencji. Tego typu firmy nawiązują współprace z kilkunastoma TU, a następnie sprzedają ich produkty. Agent ubezpieczeniowy w multiagencji ma więc większy wybór ofert, zatem jego możliwości bliższe są pracy borkera. Z perspektywy pracownika różnica jest jednak zasadnicza, gdyż jest zatrudniony na umowę o pracę, a wyniki sprzedażowe wpływają ewentualnie na wysokość premii. Z tego względu oferty pracy multiagencji, które można znaleźć na jooble.pl, cieszą się dużym zainteresowaniem.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak wygląda codzienność pracy w ubezpieczeniach?

Wiedza na temat pracy w roli agenta ubezpieczeniowego często opiera się na stereotypach. Z tego względu wiele osób wzbrania się przed wysłaniem CV do TU, gdyż wiedza na temat tego zawodu ogranicza się do konieczności nakłaniania klientów do wyboru ich oferty. Na szczęście podobne praktyki w tej branży to przeszłość. Owszem, aktywne pozyskiwanie klientów nadal jest kluczowym aspektem pracy, jednak agenci i brokerzy mają obecnie znacznie nowocześniejsze narzędzia do realizacji stawianych przed nimi celów.

Cyfryzacja pozwala na szybkie finalizowanie umów, np. w domu klienta lub przez telefon. Polisy ubezpieczeniowe wysyłane są w formie maila, a opłata składki również odbywa się online. Specjalistyczne systemy odciążają agentów, w dużej mierze automatyzując procesy sprzedażowe. Nadal trzeba być jednak gotowym na niestandardowe godziny pracy (z częścią klientów można spotkać się wyłącznie popołudniami lub w weekendy). Wymagana jest też duża samodzielność.

Jak wygląda ścieżka kariery w ubezpieczeniach?

Kariera w ubezpieczeniach nie musi kończyć na roli agenta. Kolejnym krokiem może być stanowisko menedżera lub kierownictwo własną placówką. Ubezpieczenia to bardzo rozbudowany sektor, który wymaga pracy wielu fachowców. Część agentów z czasem specjalizuje się w np. w ubezpieczeniach majątkowych, żeby potem rozwijać się w takich kierunkach jak analityk, rzeczoznawca czy specjalista ds. produktów ubezpieczeniowych.

Przed objęciem własnego oddziału, praca w ubezpieczeniach wymaga sporego zaangażowania. Ten zawód bywa czasochłonny, zwłaszcza na początku. Od agenta oczekuje się również ciągłej edukacji – najpierw z zakresu funkcjonowania branży, potem na temat produktów. Wiele z nich ma związek z rynkiem finansowym, dlatego jego znajomość to kolejny etap samodoskonalenia się w tym zawodzie. W przypadku brokerów wiedza weryfikowana jest egzaminami, po których pośrednik otrzymuje licencję na sprzedaż wybranych produktów.

Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

To pytanie nurtuje potencjalnych agentów najbardziej. W przypadku brokerów ubezpieczeniowych kluczowe są umiejętności sprzedażowe i komunikatywność, gdyż zarobki są uzależnione od wyników. Broker zarabia na prowizji, jaką wypłaca mu TU po podpisaniu z klientem umowy w ich imieniu.

W przypadku agentów ubezpieczeniowych podstawą zarobków jest pensja, natomiast efektywność może zaowocować premią. Według danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków wśród agentów wynosi 4160 zł brutto, natomiast w przypadku brokerów jest to kwota 6660 zł. Na większe zarobki może liczyć kadra zarządzająca oraz specjaliści. Według „Raportu płacowego 2022” specjalista ds. likwidacji szkód może liczyć średnio na 9000 zł brutto, a dyrektor oddziału ponad 15000 zł.

Jak widać zaangażowanie na najniższym szczeblu pracy w ubezpieczeniach może z czasem przynieść wymierne korzyści w postaci atrakcyjnego stanowiska menedżerskiego lub specjalistycznego. Warto więc śledzić oferty pracy i szukać swojej szansy w tej branży.

Zawód przyszłościowy? A może to ostatnia szansa, by zostać agentem? 

Planując ścieżkę kariery zawodowej, zależy nam na zdobyciu zawodu, który zapewni dalszy rozwój. Jak w dobie dzisiejszych internetowych porównywarek ubezpieczeń odnajdą się agenci? O opinię zapytaliśmy dyrektor regionalną Punkty Agnieszkę Małysz: 

–  Z pewnością nie zniknie zawód agenta ubezpieczeniowego – będzie jednak ewoluował i dopasowywał się do sposobu, w jaki klienci chcą dokonywać zakupów. Klienci nadal będą korzystać z prostych ubezpieczeń (np. turystycznych, OC), wyszukując i kupując je online, bo jest to po prostu wygodne. Jednakże równie chętnie będą korzystać z rady i wsparcia agentów ubezpieczeniowych, którzy mają zdecydowanie większe doświadczenie i wiedzę, szczególnie w polisach dobrowolnych (np. ubezpieczenia zdrowotne, biznesu, życia, nieruchomości).

Podsumowanie

  1. Agent ubezpieczeniowy pracuje dla Towarzystwa Ubezpieczeń, w którym jest zatrudniony.
  2. Broker ubezpieczeniowy nie jest powiązany z żadnym konkretnym towarzystwem, a jego zarobki uzależnione są od prowizji.
  3. Media zarobków wśród agentów wynosi 4160 zł brutto, a wśród brokerów 6660 zł.
  4. Aby zostać brokerem ubezpieczeniowym, należy zdać egzamin i uzyskać licencję.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej