Myślisz o pracy w ubezpieczeniach? Sprawdź, czy to dla Ciebie!

Aktualizacja:
praca-w-ubezpieczeniach

Na portalach z ofertami pracy nie brakuje ogłoszeń firm ubezpieczeniowych. Zazwyczaj jest to wynik dużej rotacji wśród pracowników. Część z nich decyduje się na pracę w ubezpieczeniach bez wiedzy, jak wygląda codzienność agenta ubezpieczeniowego. Czy jest to droga dla Ciebie? Sprawdź!

Dowiedz się, kim jest broker ubezpieczeniowy i jak wygląda jego codzienność. Poznaj zalety i wady pracy w ubezpieczeniach i przekonaj się, czy to praca dla ciebie.

Agent ubezpieczeniowy czy broker – sprawdź, którą drogę wybrać

Na początku pracy w ubezpieczeniach możliwe są dwie ścieżki: agenta lub brokera. Agent ubezpieczeniowy jest zatrudniony przez konkretne Towarzystwo Ubezpieczeń (TU). Jego praca polega na sprzedaży produktów poprzez aktywne pozyskiwanie klientów. Nierzadko oznacza to również praca telemarketera ubezpieczenia, który w czasie krótkiej rozmowy telefonicznej ma za zadanie umówienie spotkania w sprawie sprzedaży polisy.

Broker ubezpieczeniowy pełni na rynku ubezpieczeń inną rolę. Nie wiąże go umowa z żadnym TU. Pełni za to rolę pośrednika ubezpieczeniowego. Ma więcej swobody w doborze ofert dla klientów. Jego zadaniem jest wyszukanie najkorzystniejszej możliwości, a następnie wystąpienie do TU w roli pełnomocnika ubezpieczonego. Regulacje dotyczące tego zawodu określone są dokładnie w ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Pracę brokera nadzoruje KNF.

Na pierwszy rzut oka ścieżka brokera ubezpieczeniowego wydaje się atrakcyjniejsza ze względu na swobodę, jaką zapewnia możliwość sprzedaży produktów różnych firm. Niestety zazwyczaj broker nie ma etatu, a jego zarobki opierają się na prowizjach. Musi też wykupić obowiązkowe ubezpieczenie OC z tytułu wykonywania swojej działalności. Obie drogi mają zatem swoje mocne i słabsze strony.

Ubezpieczyciele zajmują się także sprzedażą polis OC. Jeśli chcesz uniknąć zawyżonych stawek spowodowanych prowizją, sprawdź najtańszą ofertę z kalkulatorem OC:

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Nie wiesz, którą drogę wybrać? Postaw na multiagencję!

Pewnym kompromisem może być praca w multiagencji. Tego typu firmy nawiązują współprace z kilkunastoma TU, a następnie sprzedają ich produkty. Agent ubezpieczeniowy w multiagencji ma więc większy wybór ofert, zatem jego możliwości bliższe są pracy borkera. Z perspektywy pracownika różnica jest jednak zasadnicza, gdyż jest zatrudniony na umowę o pracę, a wyniki sprzedażowe wpływają ewentualnie na wysokość premii. Z tego względu oferty pracy multiagencji, które można znaleźć na jooble.pl, cieszą się dużym zainteresowaniem.

CZYTAJ TAKŻE:

Jak wygląda codzienność pracy w ubezpieczeniach?

Wiedza na temat pracy w roli agenta ubezpieczeniowego często opiera się na stereotypach. Z tego względu wiele osób wzbrania się przed wysłaniem CV do TU, gdyż wiedza na temat tego zawodu ogranicza się do konieczności nakłaniania klientów do wyboru ich oferty. Na szczęście podobne praktyki w tej branży to przeszłość. Owszem, aktywne pozyskiwanie klientów nadal jest kluczowym aspektem pracy, jednak agenci i brokerzy mają obecnie znacznie nowocześniejsze narzędzia do realizacji stawianych przed nimi celów.

Cyfryzacja pozwala na szybkie finalizowanie umów, np. w domu klienta lub przez telefon. Polisy ubezpieczeniowe wysyłane są w formie maila, a opłata składki również odbywa się online. Specjalistyczne systemy odciążają agentów, w dużej mierze automatyzując procesy sprzedażowe. Nadal trzeba być jednak gotowym na niestandardowe godziny pracy (z częścią klientów można spotkać się wyłącznie popołudniami lub w weekendy). Wymagana jest też duża samodzielność.

Jak wygląda ścieżka kariery w ubezpieczeniach?

Kariera w ubezpieczeniach nie musi kończyć na roli agenta. Kolejnym krokiem może być stanowisko menedżera lub kierownictwo własną placówką. Ubezpieczenia to bardzo rozbudowany sektor, który wymaga pracy wielu fachowców. Część agentów z czasem specjalizuje się w np. w ubezpieczeniach majątkowych, żeby potem rozwijać się w takich kierunkach jak analityk, rzeczoznawca czy specjalista ds. produktów ubezpieczeniowych.

Przed objęciem własnego oddziału, praca w ubezpieczeniach wymaga sporego zaangażowania. Ten zawód bywa czasochłonny, zwłaszcza na początku. Od agenta oczekuje się również ciągłej edukacji – najpierw z zakresu funkcjonowania branży, potem na temat produktów. Wiele z nich ma związek z rynkiem finansowym, dlatego jego znajomość to kolejny etap samodoskonalenia się w tym zawodzie. W przypadku brokerów wiedza weryfikowana jest egzaminami, po których pośrednik otrzymuje licencję na sprzedaż wybranych produktów.

Ile zarabia agent ubezpieczeniowy?

To pytanie nurtuje potencjalnych agentów najbardziej. W przypadku brokerów ubezpieczeniowych kluczowe są umiejętności sprzedażowe i komunikatywność, gdyż zarobki są uzależnione od wyników. Broker zarabia na prowizji, jaką wypłaca mu TU po podpisaniu z klientem umowy w ich imieniu.

W przypadku agentów ubezpieczeniowych podstawą zarobków jest pensja, natomiast efektywność może zaowocować premią. Według danych pochodzących z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana zarobków wśród agentów wynosi 4160 zł brutto, natomiast w przypadku brokerów jest to kwota 6660 zł. Na większe zarobki może liczyć kadra zarządzająca oraz specjaliści. Według „Raportu płacowego 2022” specjalista ds. likwidacji szkód może liczyć średnio na 9000 zł brutto, a dyrektor oddziału ponad 15000 zł.

Jak widać zaangażowanie na najniższym szczeblu pracy w ubezpieczeniach może z czasem przynieść wymierne korzyści w postaci atrakcyjnego stanowiska menedżerskiego lub specjalistycznego. Warto więc śledzić oferty pracy i szukać swojej szansy w tej branży.

Zawód przyszłościowy? A może to ostatnia szansa, by zostać agentem? 

Planując ścieżkę kariery zawodowej, zależy nam na zdobyciu zawodu, który zapewni dalszy rozwój. Jak w dobie dzisiejszych internetowych porównywarek ubezpieczeń odnajdą się agenci? O opinię zapytaliśmy dyrektor regionalną Punkty Agnieszkę Małysz: 

–  Z pewnością nie zniknie zawód agenta ubezpieczeniowego – będzie jednak ewoluował i dopasowywał się do sposobu, w jaki klienci chcą dokonywać zakupów. Klienci nadal będą korzystać z prostych ubezpieczeń (np. turystycznych, OC), wyszukując i kupując je online, bo jest to po prostu wygodne. Jednakże równie chętnie będą korzystać z rady i wsparcia agentów ubezpieczeniowych, którzy mają zdecydowanie większe doświadczenie i wiedzę, szczególnie w polisach dobrowolnych (np. ubezpieczenia zdrowotne, biznesu, życia, nieruchomości).

Podsumowanie

  1. Agent ubezpieczeniowy pracuje dla Towarzystwa Ubezpieczeń, w którym jest zatrudniony.
  2. Broker ubezpieczeniowy nie jest powiązany z żadnym konkretnym towarzystwem, a jego zarobki uzależnione są od prowizji.
  3. Media zarobków wśród agentów wynosi 4160 zł brutto, a wśród brokerów 6660 zł.
  4. Aby zostać brokerem ubezpieczeniowym, należy zdać egzamin i uzyskać licencję.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej