Nie ma bardziej wyrachowanego i przeprowadzonego z zimną krwią przestępstwa niż porwanie dla okupu. Przez setki lat koncept mroził krew w żyłach fanów pirackich opowieści awanturniczych, później rodził przestrach wśród śmietanki finansowej krajów pierwszego świata na wielkich ekranach sensacyjnego kina, żeby na koniec zmaterializować się w poczynaniach terrorystów w Syrii i Iraku.
New York Times obliczył, że Al-Kaida i jej sprzymierzeńcy w ciągu ostatnich pięciu lat zarobili na okupach 125 mln dolarów.
Czytaj także: Ubezpieczyciel nie zapłaci okupu – Wielka Brytania zaostrza ustawę antyterrorystyczną
W związku z rosnącą liczbą przypadków porwań dla okupu swój rozkwit przeżywa rynek ubezpieczeń dedykowanych jednostkom zagrożonym tego typu działalnością przestępczą. Obecnie około 75% firm znajdujących się w rankingu 500 najbogatszych amerykańskich korporacji (Fortune 500) posiada polisę chroniącą na wypadek porwania ich pracowników dla okupu. W afrykańskim regionie Sahelu, gdzie rośnie liczba pracowników przemysłu naftowego i gdzie ryzyko porwania przez grupy terrorystyczne jest coraz większe, wartość okupu za przeciętnego przybysza z Zachodu może osiągnąć 3,75 mln dolarów. Koszt ubezpieczenia, które ma chronić międzynarodowe firmy pracujące na niebezpiecznych terenach wynosi do 150 000 dolarów rocznie.
Czytaj także: Ubezpieczenie od porwania i wymuszenia okupu dla firm od AIG
Pierwszą tego typu polisę stworzył brytyjski gigant ubezpieczeniowy Lloyd’s w 1932 roku, krótko po nagłośnionej sprawie porwania i morderstwa półtorarocznego syna Charlesa Lindbergh’a. Wydarzenie zostało uwiecznione także w filmie Clinta Eastwooda o założycielu i przywódcy Federalnego Biura Śledczego J. Edgar. Ubezpieczenie od porwania dla okupu znalazło swoją niszę w latach 60-tych i 70-tych, kiedy na skutek serii uprowadzeń żon włoskich bankierów, k&r (kidnap and ransom) stało się prawdziwym zagrożeniem. Później dopiero w 2008 roku w obliczu piractwa morskiego w Somalii polisa od porwania i okupu na stałe zajęła miejsce na rynku ubezpieczeń.
Czytaj także: TOP 5: nietypowe ubezpieczenia. Subiektywny przegląd niecodziennych polis
Firmy, które sprzedają ubezpieczenie k&r nie zdejmują swojego produktu z półki, a są zmuszone szyć go na miarę potrzeb konkretnego klienta. Rynek tego rodzaju porusza się po nieznanych terenach także dlatego że kulisy uprowadzeń dla zysku nie są podawane do wiadomości publicznej.
Czytaj także:
The Rolling Stones walczą o 12,7 mln dolarów odszkodowania
Źródło: https://www.theguardian.com/
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły

Coraz większa część firm, niezależnie od wielkości, swoją działalność albo przenosi do internetu, albo w dużej części opiera o różne mechanizmy online. W związku z tym coraz częściej przedsiębiorcy interesują się ubezpieczeniem od zagrożeń cybernetycznych. W końcu często nie chodzi tylko o same procesy w firmie, ale też ochronę danych osobowych klientów.
![Foto: Ryan Glenn [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr](https://punkta.pl/app/uploads/2014/09/278468836_4c7de86741_z-1-370x168.jpg)
Jak skutecznie zmotywować agenta ubezpieczeniowego do sięgania po coraz wyższe cele sprzedażowe? Portal Property Casualty 360° podpowiada – wystarczy znaleźć aktywność, której pracownik oddaje się z przyjemnością w wolnym czasie i wykorzystać ją jako zachętę do rywalizacji.
![Foto: Richard Potts [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr](https://punkta.pl/app/uploads/2014/08/5827890190_26a0466f91_b-1-370x168.jpg)
Czterech absolwentów Uniwersytetu w Karolinie Północnej wymyśliło lakier do paznokci, który zmienia kolor w połączeniu z napojem doprawionym pigułką gwałtu. Co prawda wynalazek zbiera równie dużo krytyki co poklasku, niemniej wzniecił na nowo dyskusję na temat przestępstw na tle seksualnym i podejmowanych w związku z tym akcji prewencyjnych.
![Foto: by Jorge Dalmau, Happy buddhas [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr](https://punkta.pl/app/uploads/2014/09/6145252149_4b305c5489_b-1-370x168.jpg)
Panna młoda zaszła w ciążę przed rozpoczęciem miesiąca miodowego? Dziecko poparzyło język gorącą zupą? Dla tych mieszkańców Chin, którzy dali się wciągnąć w machinę rynku mikroubezpieczeń, nawet najbardziej błahe zmartwienia życia codziennego nie powinny stanowić problemu.
![Foto: by Joe, Deep frying the turkey [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/)], via Flickr](https://punkta.pl/app/uploads/2014/11/4217518108_d3c9f13c7b_b-1-370x168.jpg)
Smażenie indyka w głębokim oleju na Święto Dziękczynienia staje się coraz bardziej popularne wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Niestety wraz z liczbą rodzin, które decydują się na mniej tradycyjne przyrządzenie świątecznej kolacji rośnie częstotliwość pożarów i roszczeń z tytułu ubezpieczenia nieruchomości.
Najchętniej czytane

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz