Nie ma bardziej wyrachowanego i przeprowadzonego z zimną krwią przestępstwa niż porwanie dla okupu. Przez setki lat koncept mroził krew w żyłach fanów pirackich opowieści awanturniczych, później rodził przestrach wśród śmietanki finansowej krajów pierwszego świata na wielkich ekranach sensacyjnego kina, żeby na koniec zmaterializować się w poczynaniach terrorystów w Syrii i Iraku.
New York Times obliczył, że Al-Kaida i jej sprzymierzeńcy w ciągu ostatnich pięciu lat zarobili na okupach 125 mln dolarów.
Czytaj także: Ubezpieczyciel nie zapłaci okupu – Wielka Brytania zaostrza ustawę antyterrorystyczną
W związku z rosnącą liczbą przypadków porwań dla okupu swój rozkwit przeżywa rynek ubezpieczeń dedykowanych jednostkom zagrożonym tego typu działalnością przestępczą. Obecnie około 75% firm znajdujących się w rankingu 500 najbogatszych amerykańskich korporacji (Fortune 500) posiada polisę chroniącą na wypadek porwania ich pracowników dla okupu. W afrykańskim regionie Sahelu, gdzie rośnie liczba pracowników przemysłu naftowego i gdzie ryzyko porwania przez grupy terrorystyczne jest coraz większe, wartość okupu za przeciętnego przybysza z Zachodu może osiągnąć 3,75 mln dolarów. Koszt ubezpieczenia, które ma chronić międzynarodowe firmy pracujące na niebezpiecznych terenach wynosi do 150 000 dolarów rocznie.
Czytaj także: Ubezpieczenie od porwania i wymuszenia okupu dla firm od AIG
Pierwszą tego typu polisę stworzył brytyjski gigant ubezpieczeniowy Lloyd’s w 1932 roku, krótko po nagłośnionej sprawie porwania i morderstwa półtorarocznego syna Charlesa Lindbergh’a. Wydarzenie zostało uwiecznione także w filmie Clinta Eastwooda o założycielu i przywódcy Federalnego Biura Śledczego J. Edgar. Ubezpieczenie od porwania dla okupu znalazło swoją niszę w latach 60-tych i 70-tych, kiedy na skutek serii uprowadzeń żon włoskich bankierów, k&r (kidnap and ransom) stało się prawdziwym zagrożeniem. Później dopiero w 2008 roku w obliczu piractwa morskiego w Somalii polisa od porwania i okupu na stałe zajęła miejsce na rynku ubezpieczeń.
Czytaj także: TOP 5: nietypowe ubezpieczenia. Subiektywny przegląd niecodziennych polis
Firmy, które sprzedają ubezpieczenie k&r nie zdejmują swojego produktu z półki, a są zmuszone szyć go na miarę potrzeb konkretnego klienta. Rynek tego rodzaju porusza się po nieznanych terenach także dlatego że kulisy uprowadzeń dla zysku nie są podawane do wiadomości publicznej.
Czytaj także:
The Rolling Stones walczą o 12,7 mln dolarów odszkodowania
Źródło: https://www.theguardian.com/
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.
Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.
Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.