Ubezpieczenia to temat dość powszechny. Wiemy o obowiązku ubezpieczenia OC, znamy warunki ubezpieczeń na życie, czasem decydujemy się na ubezpieczenie nieruchomości. Nuda? Być może. Ale są też ubezpieczenia, które filozofom się nie śniły. Ubezpieczenie uciekającej panny młodej, polisa na wypadek porwania przez kosmitów czy może ochrona na wypadek niepokalanego poczęcia? Mówisz – masz.
Na rynku ubezpieczeniowym obowiązuje jedna niepisana zasada. Brzmi ona tak:
„Jeżeli wymyślisz sobie jakieś niebezpieczeństwo (nawet urojone) to na pewno znajdzie się firma, która Cię od niego ubezpieczy. Problemem jest tylko to, ile Cię to będzie kosztowało”.
Okazuje się, że nie ważne jak bardzo nierealne byłoby to niebezpieczeństwo, na zagranicznym rynku ubezpieczeń znajdziemy towarzystwa, które z chęcią podejmą się wyzwania i ubezpieczą nas na każde nieprzewidziane zdarzenie.
Nasz subiektywny przegląd nietypowych ubezpieczeń zaczniemy jednak od polskiego podwórka…
Miejsce 5. Ubezpieczenie wychowawcy kolonijnego
Jeszcze kilka lat temu ubezpieczenie opiekuna kolonijnego na wypadek ciąży podopiecznej mogło wydawać się niepotrzebnym wymysłem. Okazuje się jednak, że często jest to ratunek dla wychowawców. Opiekunowie na koloniach muszą dbać o bezpieczeństwo kolonistek, a także dopilnować, aby te nie zaszły w ciążę. Taki obowiązek nałożyło na nich rozporządzenie Ministerstwa Edukacji. Wychowawca kolonijny nie jest jednak w stanie upilnować wszystkich swoich podopiecznych 24 godziny na dobę. A koloniści pomysły mają różne… Później odszkodowania za skutki niedopełnienia obowiązków domagają się ich rodzice. Ubezpieczenie na wypadek ciąży podopiecznej chroni wychowawcę przed przykrymi konsekwencjami… przynajmniej tymi finansowymi.
Miejsce 4. Ubezpieczenie zeza
Jeśli myślisz jednak, że nietypowe ubezpieczenia są znakiem naszych czasów, to wiedz, że poważnie się mylisz. Już w latach 20. XX wieku o odpowiednie ubezpieczenie zadbał komik Ben Turpin, który ubezpieczył swojego zeza, będącego jego znakiem rozpoznawczym. Turpin w obawie, że zez mógłby się cofnąć, zabezpieczył go na astronomiczną jak na tamte czasy kwotę 20 tys. dolarów. Czy wobec tego powinny dziwić dzisiejsze fanaberie gwiazd ubezpieczających swoje nosy, pośladki czy włosy na klatce piersiowej?
Miejsce 3. Ubezpieczenie od utraty zmysłów
Dalszy ciąg ubezpieczenia brzmi: przez gości hotelowych. Na taką ewentualność ubezpieczył swoich pracowników oraz gości hotel Royal Falcony w Lowestoft. Skąd pomysł na taką ochronę? Legenda głosi, że w okolicy hotelu można spotkać zjawy. Kierownictwo hotelu, dmuchając więc na zimne, postanowiło zabezpieczyć się na wypadek, gdyby w sytuacji nieplanowanego spotkania z istotą z zaświatów, któryś z gości stracił zmysły. Jak hotel radzi sobie z pełnym obłożeniem osób lubiących małą dawkę emocji? Nie wiadomo.
Miejsce 2. Ubezpieczenie od porwania przez kosmitów
Choć brzmi jak scenariusz kiepskiego filmu, to samo życie. Polisa na wypadek porwania przez pozaziemską istotę wydaje się trochę nie z tego świata, a mimo to coraz więcej Amerykanów decyduje się na zakup takiego ubezpieczenia. Z dostępnych danych wynika, że każdego roku na to nietypowe ubezpieczenie decyduje się około 2 tys. osób. Zanim pomyślisz jednak, że to niewiarygodne – wiedz, że do ubezpieczenia od porwania przez niezidentyfikowany obiekt latający można dokupić pewne rozszerzenie… Dwukrotność standardowego odszkodowania może otrzymać kobieta, która dokupiła rozszerzenie na wypadek zapłodnienia przez kosmitę. Czy wypłacono z tego tytułu jakieś odszkodowania? Nie posiadamy takich danych.
Miejsce 1. Ubezpieczenie uciekającej panny młodej
Uciekająca Panna Młoda… film o takim tytule kojarzy chyba każdy, ale nie o filmie tutaj mowa. Nie mamy też na myśli ubezpieczenia weselnego obejmującego catering, nieudane zabiegi kosmetyczne czy kradzież sukni ślubnej. Tak! Takie ubezpieczenia istnieją nawet na polskim rynku i mają się nie najgorzej. Tym razem mamy na myśli ubezpieczenie na wypadek ucieczki partnera sprzed ołtarza. Może się zdarzyć, że Panna Młoda odkocha się na godzinę przed przysięgą? Może. Może się zdarzyć, że Pan Młody nie dotrze do kościoła? Może. Można się więc na taką ewentualność ubezpieczyć. Co ciekawe, od ucieczki sprzed ołtarza nie może ubezpieczyć się Para Młoda, a osoba finansująca uroczystość. Najczęściej więc po taką polisę sięgają rodzice Państwa Młodych. W branży chodzą jednak słuchy, że niektóre amerykańskie towarzystwa w odpowiedzi na praktyki wielu oszustów, dopuszczają wypłatę odszkodowania tylko wtedy, gdy młodzi odkochają się nie później niż 9 miesięcy przed powiedzeniem sakramentalnego „TAK”.
Patrząc na powyższe wydaje się jednak, że ubezpieczyciele nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Zatem – masz jakieś życzenie? Od jakich zdarzeń chciałbyś się ubezpieczyć? Pamiętaj – wszystko zależy od tego, ile jesteś w stanie zapłacić.
Sprawdź także:
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Kto z nas nie słyszał o oryginalnych zachciankach wielkich światowych gwiazd muzyki, telewizji czy filmu? Specjalny chleb, kwiaty, ubrania, perfumy, a nawet odpowiedni kolor ścian w garderobie to tylko nieliczne przykłady zachcianek celebrytów. Wydaje się, że im bardziej rozpoznawalna gwiazda, tym większe są jej wymagania, nawet jeśli dla zwykłego człowieka to po prostu zwykła fanaberia.
Światowe gwiazdy show businessu ubezpieczają swoje największe skarby. Madonna podobno biust, Jennifer Lopez - pupę, a na przykład Rihanna - nogi. Na naszym krajowym podwórku skarbem dla zwykłej Kowalskiej może być nowy smartfon albo drogi telewizor. Czy da się ubezpieczyć telefon na przykład na wypadek, gdyby miał zamiar spaść ze schodów? Tak.
Prowadzisz samochód? Skupiasz się tylko i wyłącznie na drodze? Nic nie rozprasza Twojej uwagi? Jeśli na wszystkie trzy pytania odpowiedziałeś twierdząco, to wiedz, że jesteś absolutnym wyjątkiem! Kierowcą idealnym. A to nieczęste… Jako dowód przedstawimy Ci kilka interesujących zachowań za kółkiem. Zapraszamy na subiektywny przegląd TOP 5, czyli nietypowe zachowania za kierownicą.
Oczekiwana i planowana ciąża to radość, zwłaszcza gdy przebiega bez komplikacji. Ale nawet wtedy pojawiają się mniej radosne aspekty. Częste kontrole, badania, wizyty u specjalistów oraz sam poród mogą być nie tylko czasochłonne, ale - gdy mają być na odpowiednim poziomie - także kosztowne. I powinnaś się na to przygotować.
Byk z Baranem to furiaci, a Panna jest tak rozmarzona, że lepiej z nią nie wsiadać do auta? Niekoniecznie. Horoskop kierowcy to tylko zabawa i pewna sugestia. My sprawdzamy twarde dane o tym jak znaki zodiaku zachowują się za kierownicą. Kto prowadzi najgorzej?
Młodzi kierowcy nie cieszą się dobrą opinią. Albo blokują ruch, albo szaleją na drogach bez opamiętania powodując wypadki. Policja zwraca na nich szczególną uwagę, ubezpieczyciele bezlitośnie doliczają zwyżki za młody wiek i krótko posiadane prawo jazdy, co winduje składki za ubezpieczenie OC do wartości wręcz absurdalnych. Czy słusznie?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.