Nie zapłaciłem składki ubezpieczenia OC w terminie. Co mi grozi?

Aktualizacja:

Nie zapłaciłeś składki ubezpieczenia OC w terminie? Spokojnie! Każdemu mogło się zdarzyć. Zamiast panikować, dowiedz się, jakie konsekwencje Ci grożą i co musisz zrobić, by ubezpieczyciel nie wypowiedział Ci umowy.

Opłata OC po terminie? Co teraz? Gdy odkryjemy zwłokę, najlepiej jak najszybciej zajrzeć do Ogólnych Warunków Ubezpieczenia – tam zostały dokładnie opisane kolejne kroki, które ubezpieczyciel podejmie, jeśli nie opłacimy kolejnej raty na czas. Możemy też wyjaśnić sprawę telefonicznie, dzwoniąc na infolinię towarzystwa, które nas ubezpiecza.

Nie zapłaciłem II raty za OC – jakie konsekwencje?

Bez względu na towarzystwo ubezpieczeniowe, które wybrałeś, umowa OC ulega automatycznemu przedłużeniu, chyba, że dobrowolnie ja wypowiedziałeś lub zmieniłeś pojazd (wtedy możesz wykorzystać ubezpieczenie wykupione przez poprzedniego właściciela, ale po wygaśnięciu polisy musisz przedłużyć ją samodzielnie, na własne nazwisko).

Gdy jednak kolejny rok używasz tego samego samochodu, polisa OC trwa, została automatycznie przedłużona i na pewno jest ważna. Ubezpieczyciel będzie przysyłał Ci informacje o konieczności opłacenia kolejnej składki, ale jeśli tego nie zrobisz, umowa nie przestanie obowiązywać. Gdy dojdzie do kolizji z Twojej winy, towarzystwo może wstrzymać wypłatę odszkodowania do chwili, gdy uregulujesz wszystkie zaległości. W sytuacji, gdy nie zapłacisz żadnej ze składek w danym roku, towarzystwo wypowie Ci kontynuację umowy i nie zostanie ona przedłużona na kolejny rok.

CZYTAJ TAKŻE

Najtańsze OC – Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach [RAPORT]

Szczęśliwa trzynastka, czyli 13 sposobów na tańsze OC

OC na miesiąc. W jakich sytuacjach możesz wykupić OC krótkoterminowe?

Brak składki za AC

Autocasco to ubezpieczenie dobrowolne. Tu postępowanie towarzystw ubezpieczeniowych może się różnić, dlatego precyzyjnych informacji warto szukać u źródła, czyli w OWU. Jeśli będziesz zwlekał z opłaceniem składki, ubezpieczyciel będzie wysyłał Ci kolejne wezwania do zapłaty, wyznaczając termin uregulowania zaległości. Jeśli się do nich nie zastosujesz, otrzymasz pismo z informacją, kiedy Twoja polisa zostanie zerwana. Zwykle jest to termin 1 miesiąca od upłynięcia terminu płatności, czasem 3 miesięcy. Wielu ubezpieczycieli deklaruje też, że mimo zwłoki, polisa będzie ważna do końca jej trwania, a Ty zostaniesz obciążony odsetkami i postępowaniem egzekucyjnym.

Ubezpieczenie mieszkania, polisa na życie

W przypadku pozostałych polis – na życie, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczeniu mieszkania – ubezpieczyciel ma prawo rozwiązać polisę także w trakcie obowiązywania umowy. Jeśli nie opłacisz kolejnej składki, będziesz otrzymywał kolejne wezwanie do zapłaty. Jeśli tego nie zrobisz, ubezpieczyciel prześle Ci wypowiedzenie polisy z podanym dokładnym terminem, w którym ubezpieczeniowa ochrona przestanie obowiązywać.

Nie zapłaciłeś składki ubezpieczenia OC w terminie? Nigdy nie bagatelizuj wezwań do zapłaty!

Jeśli Twoja zwłoka w opłatach wynika z trudności finansowych, najlepiej wprost zwrócić się do ubezpieczyciela z prośbą o rozłożenie zaległości na korzystne raty. Zdecydowanie nie warto sprawy ignorować i bagatelizować przychodzących ponagleń i wezwań do zapłaty. Możemy być pewni, że ubezpieczyciel nie zapomni o nas i nie podaruje nam długu, a zwłoka spowoduje tylko dodatkowe kary i odsetki. W najgorszym razie, jeśli nie zareagujemy na żadne z wezwań, sprawa zostanie oddana do sądu, a dług poddany egzekucji komorniczej. Ręka sprawiedliwości z pewnością więc nas dosięgnie.

Podsumowanie

  1. W przypadku OC, brak składki nie powoduje przerwania ochrony ubezpieczeniowej, ale jak najszybciej ureguluj należności.
  2. AC jest dobrowolne, sprawdź w OWU, jak uregulował brak składek Twój ubezpieczyciel.
  3. W przypadku pozostałych polis – na życie, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczeniu mieszkania – ubezpieczyciel ma prawo rozwiązać polisę także w trakcie obowiązywania umowy.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
85 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Katarzyna
Katarzyna
5 lat temu

Mam ubezpieczenie OC w TUZ ,przedluzyłam ubezpieczenie ale nie zapłaciłam w terminie jakie groza mi konsekwencje

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Katarzyna

W sytuacji przedłużenia umowy, mimo, iż nie opłaciła Pani składki w terminie, ochrona ubezpieczeniowa obowiązuje, sugeruję zatem jak najszybciej uregulować należność.

JANEK
JANEK
5 lat temu

KUPIŁEM AUTO I PRZEOCZYŁEM KONIEC OC O 2 DNI – MIAŁEM OC DO 25 A ZAPŁACIŁEM 27.
COŚ MI GROZI? KARA? KTOŚ TO WYCHWYCI?
AUTO PRZEZ TEN CZAS STAŁO POD DOMEM, JEDNOCZEŚNIE AUTO JEST PRZEREJESTROWYWANE W URZĘDZIE.
PROSZĘ O ODPOWIEDŹ.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  JANEK

Grozi Panu kara za dwudniową przerwę w ubezpieczeniu. Kary nakładane są przez UFG, a ich wysokość reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Agnieszka
Agnieszka
4 lat temu

Czy dostanie kary jest pewne? Czy może uda się jej uniknąć?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
4 lat temu
Reply to  Agnieszka

UFG weryfikuje dane nieubezpieczonych kierowców za pomocą różnych środków, co powoduje, że działania instytucji są coraz bardziej skuteczne, zatem otrzymanie kary jest bardzo prawdopodobne.

Andrzej
Andrzej
4 lat temu

1minął mi termin platnosci zapomnialem zaplacic skladki na ubezpieczenie na zycie co mi grozi

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
4 lat temu
Reply to  Andrzej

W przypadku ubezpieczenia na życie ubezpieczyciel ma prawo rozwiązać polisę w trakcie obowiązywania umowy. Jeśli składka nie zostanie opłacona w terminie, ubezpieczyciel wyśle wezwanie do jej zapłaty. Jeśli nie zapłaci Pan składki po otrzymaniu takiego wezwania, ubezpieczyciel prześle wypowiedzenie polisy z podanym dokładnym terminem, w którym ubezpieczeniowa ochrona przestanie obowiązywać. Szczegółowe zapisy dotyczące składki znajdują się w ogólnych warunkach ubezpieczenia. Proszę skontaktować się z firmą ubezpieczeniową i powiedzieć o zaistniałej sytuacji. Zapewne ubezpieczyciel poprosi o dokonanie opłaty i wszystko będzie w porządku.

AGA
AGA
4 lat temu

Zapomniałam zapłacić ubezpieczenie miałam termin miesiąc temu, Jakie konsekwencje ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
4 lat temu
Reply to  AGA

Czy umowa OC była zawierana przez Panią? Czy przeszła na Panią wraz z zakupem pojazdu?

kamil
kamil
4 lat temu

Zapomniałem opłacić ubezpieczenie za skuter który kupiłem ale jeszcze nie przerejestrowałem brak ubezpieczenia przez 1,5miesiąca co mi za to grozi

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
4 lat temu
Reply to  kamil

Czy sprzedający nie przekazał Panu kopii potwierdzającej zawarcie przez niego umowy ubezpieczenia OC?

kamil
kamil
4 lat temu

był ten kwitek do kiedy jest ważne ubezpieczenie ale nie przyszło mi nic że kończy się ubezpieczenie i zapomniałem zapłacić a już 1,5miesiąca przeleciało dopiero teraz zapłaciłem tylko nwm co dalej czy czeka mnie jakaś kara czy coś takiego

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
4 lat temu
Reply to  kamil

W przedmiotowej sprawie ma znaczenie okres, na jaki została zawarta umowa ubezpieczenia przez poprzedniego właściciela. Być może okres ten jeszcze nie minął? Jeśli jednak minął, to miał Pan przerwę w ubezpieczeniu i UFG może nałożyć na Pana karę.

kamil
kamil
4 lat temu

jak duża może być kara ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
4 lat temu
Reply to  kamil

Aktualną tabelę znajdzie Pan w linku poniżej:
https://punkta.pl/polisa-oc-2/kara-za-brak-oc/

Renata
Renata
4 lat temu

Witam
Spóźniłam się z opłatą ubezpieczenia OC przyczepki samochodowej o 10 dni. Jakie grożą mi konsekwencje?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
4 lat temu
Reply to  Renata

Jeżeli nie miała Pani ubezpieczenia przez te 10 dni, UFG może nałożyć na Panią karę.

Antoni
Antoni
4 lat temu

Witam. A co w przypadku jeżeli umowa oc została zawarta z innym ubezpieczycielem a stara została wypowiedziana kilka dni po upływie starego oc??

Wojciech
Wojciech
4 lat temu

Przez kilka miesięcy przez zapomnienie jeździłem bez składki OC. W tym czasie miałem jednak aktualne AC. Czy mimo to, zapłacę pełną stawke kary?

Grzegorz Bujański (mfind)
Grzegorz Bujański (mfind)
4 lat temu
Reply to  Wojciech

Tak. UFG nie bierze pod uwagę, czy były inne ubezpieczenia. Dla nich najważniejsze jest OC.

Zbigniew
Zbigniew
4 lat temu

Witam
Kończy się miejsce na przegląd techniczny pojazdu
Nie posiadam karty pojazdu
Dowód rejestracyjny nie jest na mnie
Co mogę zrobić?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Zbigniew

Witam. Może udać się Pan na przegląd. Diagnosta wystawi zaświadczenie o dokonanym przeglądzie, a następnie będzie mógł Pan zarejestrować auto na siebie. Przy tych czynnościach należy mieć ze sobą umowę kupna-sprzedaży auta. Chyba, że najpierw zdąży Pan przerejestrować auto, a dopiero później pojechać na przegląd.

dominik
dominik
4 lat temu

Witam. Kupilem samochód 4 miesiące temu miesiąc temu przyszlo mi do zaplaty OC które przeszli na mnie nie zaplacilem go jeszcze a chce sprzedać samochód co mam zrobić?

Grzegorz Bujański (mfind)
Grzegorz Bujański (mfind)
4 lat temu
Reply to  dominik

Witam. Co do zasady jest tak, że ubezpieczyciel po zmianie właściciela przelicza składkę i prosi o ewentualną dopłatę. Opłatę o którą poprosili przeliczyli do końca ubezpieczenia. Jeśli sprzeda Pan auto, składka zapewne zostanie przeliczona ponownie, a Pan nie będzie musiał płacić całości, tylko część kwoty o którą się ubiegają.

Paweł
Paweł
4 lat temu

Witam mam polisę OC na 1 rok płatność jej rozłożona jest na 2 raty zapomniałem zapłazić drugą ratę jest 6 dni po terminie czy grozi mi kara za niezaplacenie drugiej raty w terminie??

Grzegorz Bujański (mfind)
Grzegorz Bujański (mfind)
4 lat temu
Reply to  Paweł

Witam. Nie powinno być żadnych konsekwencji z tego tytułu. Proszę jak najszybciej zapłacić ratę i powinno być dobrze. Ubezpieczyciel co do zasady nie nalicza odsetek. Jedynie jeśli ma Pan ubezpieczenia dobrowolne typu AC, mogą rozwiązać umowę AC, ale OC będzie biegło dalej. A rozwiązanie ubezpieczeń dobrowolnych, co do zasady, następuje dopiero przy spóźnieniu powyżej 30 dni.

Rob
Rob
4 lat temu

Witam, miałem zapłacić drugą ratę za OC(Aviva) 25.10.2017r. Samochód miałem sprzedać znajomemu i on miał uregulować drugą ratę. Trochę zwlekał z decyzję zakupu i do transakcji nie doszło. Zapłaciłem drugą ratę 28.11.2017r. (ponad miesiąc zwłoki). Ponieważ na wiosnę chce się starać o kredyt hipoteczny, czy ubezpieczyciel (Aviva) zgłosi tą zaległość do BIK i będzie to miało wpływ na moją historie kredytową? Z góry dzięki.

Grzegorz Bujański (mfind)
Grzegorz Bujański (mfind)
4 lat temu
Reply to  Rob

Witam. Ciężko powiedzieć. Proszę do nich zadzwonić i dopytać. Co do zasady po upływie 30 dni ubezpieczyciel wysyła wezwanie do zapłaty i od razu wysyła informację do BIK. Ale czy AVIVA postąpiła tak w Pana przypadku dowie się Pan tylko kontaktując się bezpośrednio z nimi.

ADI
ADI
4 lat temu

Termin zapłaty oc przypada w niedziele.Co jesli zapłace w niedziele ale przelew dojdzie w poniedziałek?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  ADI

Liczy się moment, w którym zostanie wysłany przelew. Więc jeżeli nawet Towarzystwo zaksięguje wpłatę kilka dni później, to ubezpieczenie będzie aktywne i nie będzie z tym żadnych problemów.

Alex
Alex
4 lat temu

Mam pytanie. Zbliża się termin 2 raty za OC w PZU. Natomiast chciałbym sprzedać mój samochód i chciałbym skrócić okres obezpieczenia pojazdu na mnie, tak by nie płacić bez sensu 2-giej raty. Co zrobić ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Alex

Proszę poinformować firmę ubezpieczeniową o sprzedaży pojazdu przed płatnością kolejnej raty. Druga rata przejdzie na nowego właściciela.

Magdalena
Magdalena
4 lat temu

Witam, czy ubezpieczyciel ma prawo zwrócić opłatę za polisę na konto bez dodatkowej informacji do Klienta? Zapłaciłam składkę za polisę OC dwa dni po terminie (polisa została na mnie przepisana po kupnie samochodu). Ubezpieczyciel zwrócił pieniądze z powrotem na moje konto nie informując mnie o tym. Nie zauważyłam tej wpłaty. Efektem tego jest niepłacone OC przez pół roku (zorientowałam się, kiedy nie przysłano mi kwoty do zapłaty za drugą ratę, zadzwoniłam z upomnieniem i wszystko wyszło…).
Dzisiaj otrzymałam wezwanie do zapłaty kary 4 tys…
Można jakoś z tego wybrnąć?

Grzegorz Bujański (mfind)
Grzegorz Bujański (mfind)
4 lat temu
Reply to  Magdalena

Witam. Ciężko powiedzieć na podstawie przedstawionych informacji dlaczego taki zwrot został dokonany. Domyślam się, że polisa po poprzednim właścicielu kończyła się, a Pani chciała opłacić składkę na kolejny rok? W tej sytuacji ubezpieczyciel nie ma obowiązku automatycznego wznowienia polisy. Brak wpłaty w terminie jest równoznaczny z rezygnacją z odnowienia, ponieważ polisa po poprzednim właścicielu niestety nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Ciężko powiedzieć dlaczego się nikt nie skontaktował w tej sprawie, przyczyną mógł być brak numeru telefonu. To częsty problem przy polisie po sprzedającym. Obawiam się, że fundusz gwarancyjny na podstawie samej informacji, że nie opłaciła Pani składki w terminie podtrzyma decyzję o nałożeniu kary i będą wymagali nadal jej opłacenia. Jeśli składka nie była opłacona, domyślam się, że nie otrzymała Pani też potwierdzenia zawarcia umowy. Zgodnie z ustawą Pani jako właściciel jest zobowiązana do zatroszczenia się o ważne ubezpieczenie OC i na podstawie tych dwóch faktów UFG dodatkowo ma prawo podtrzymania decyzji o nałożeniu kary.

Izabela
Izabela
4 lat temu

Witam!

Posiadam ubezpieczenie w Ergo Hestii od 27.02.2017r. Sprawa wygląda tak, że rozłożyłam polisę na dwie raty. I ta druga rata była na 01.08.2017r. , ale ja zakodowałam sobie w głowie, że jest alegorycznie do 27.08.2017r. Ja tą ratę zapłaciłam 25.08.2017r. Czyli spóźniłam się 24 dni. W ten czas przyszło jedno zawiadomienie, ale nie było w nim mowy o odsetkach. Teraz nie spoźniam się z opłatami. No, ale też nie dostaję od nich żadnych listów.
Właściwie moje pytanie brzmi następująco. Czy towarzystwo ubezpieczeniowe nagle zacznie mnie za to ścigać i odkopie sprawę sprzed pół roku tak jak to potrafi Urząd Skarbowy?
I czy nałoży po takim czasie na mnie karę 4tyś. lub odsetki?

Czy po prostu mi się upiekło i mogę spać spokojnie? Pytam, bo ostatnio opłacałam i zaczęłam się tym przejmować i jak czytam o tych karach to aż krew zalewa.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Izabela

Dzień dobry, proszę się nie martwić, jeżeli opóźnimy się z płatnością kolejnej raty, to Towarzystwo wysyła przypomnienia o płatności. Czasami (w zależności od Ubezpieczyciela) mogą zostać naliczone jakieś odsetki, natomiast nie są to wysokie kwoty, tym bardziej, jeśli w tym samym miesiącu zapłaciła Pani drugą ratę. Co do kar z UFG – nie miała Pani przerwy w ubezpieczeniu, więc kary Pani nie otrzyma. Opóźnienie opłaty raty nie powoduje przerwy w OC.

Izabela
Izabela
4 lat temu

Dziękuję za rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam!

Maciej
Maciej
4 lat temu

Jaka kara za brak OC dla ciągnika rolniczego?

Maciej
Maciej
4 lat temu

Jaka kara za brak OC ciągnika rolniczego

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Maciej

Kary za brak OC pojazdu wolnobieżnego są opisane w naszym artykule https://punkta.pl/polisa-oc-2/kara-za-brak-oc/

Karolina
Karolina
3 lat temu

Witam. Kupiłam samochód a OC było jeszcze poprzedniego właściciela, dzisiaj dopiero zauwazyłam ze składka OC skonczyła sie 27 kwietnia 2018r, wiadomo nikt mi o tym nie przypomnial bo ubezpieczenie bylo na poprzedniego wlasciciela, jesli ja bede chciala teraz wykupic oc to jaka kare zaplace za to ze samochod nie mial oc przez miesiac czasu. Z niewiedzy sie tak stało

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Karolina

Dzień dobry, w przypadku przerwy w ubezpieczaniu pojazdów powyżej 14 dni kara wynosi 4200 zł.

Elżbieta
Elżbieta
3 lat temu

Witam
Mam pytanie co zrobić jeżeli ubezpieczenie samochodu mam do 01.07. (to jest niedziela) a jeszcze nie opłaciłam ani nie podpisałam umowy z żadnym ubezpieczycielem umowy na kolejny okres. Czy jeżeli zrobię to w 02.07 w poniedziałek to będzie ciągłość w ubezpieczeniu.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Elżbieta

Dzień dobry, jeżeli umowa zostanie podpisana od dnia 02.07.2018, to w takim przypadku nie narazi się Pani na karę za brak ciągłości ubezpieczenia OC.

szuetam
szuetam
3 lat temu

OC było opłacone do 30.06, jest 01.07 niedziela.
Oferta jaka była wcześniej miesiąc była akceptowalna kwota ok, nie opłacona ze względu nie nadejścia odpowiednich dokumentów do zapłaty. Ponad tydzien przed końcem przychodziły wiadomości że oferta zostanie przedłużona. Więc czekałem aż wejdzie nowa polisa na konto online, weszła polisa z kwotą 900zł? jak to możliwe? co w tym przypadku zrobić?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  szuetam

Dzień dobry, w przypadku kiedy termin ważności propozycji upłynął, to ubezpieczyciel może wysłać kolejną ofertę na innych warunkach. Przypominam, że z umowy wznowionej na kolejny rok można zrezygnować w każdym momencie jej trwania.

DawidBork1993
DawidBork1993
3 lat temu

Witam, dnia 12.07 pojechałem wykupić ubezpieczenie AC i OC. Data przelewu wyznaczoną była na 14.07 tj sobota. Wg kodeksu cywilnego, jeżeli dzień zapłaty wypada w sobotę, to wg wyzej wymienionej ustawy, mogę owy przelew wykonać w następny dzień roboczy tj poniedziałek. Niestety żona w poniedziałek miała wypadek z jej winy przed zapłaceniem polisy. Jakby nie było kodeks mówi o dniu roboczym, ale nie wskazuje godzin w których przelew ma zostać wykonany. Pytanie brzmi czy polisą AC była ważna pomimo zapisów OWU Generali, że ważne jest dopiero po opłaceniu, chyba że umówiono się inaczej (przelew wypadający w sobotę). Czy mogę jakoś rządach przyznania mi naprawy samochodu z ubezpieczenia AC?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  DawidBork1993

Dzień dobry, umowę AC określają Ogólne Warunki Ubezpieczenia, więc jeśli widnieje tam informacja, że AC będzie ważne dopiero po opłaceniu składki, to najprawdopodobniej ubezpieczyciel będzie się powoływał na te zapisy (które Pan zaakceptował przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia). Polecam jednak zgłosić szkodę z tytułu Autocasco i oczekiwać na odpowiedź z towarzystwa.

Michał
Michał
3 lat temu

Witam, 10,07 zmieniłem ubezpieczenie OC na inną firmę. Podpisałem nową umowę u agenta. Powiedział, że powinienem zapłacić składkę do 2 tygodni. Do dnia dzisiejszego jeszcze nie opłaciłem składki. Na razie nie otrzymałem żadnych wezwań do zapłaty. Czy jeżeli zapłacę składkę po tym terminie, ale przed upływem miesiąca (10.08) to czekają mnie jakieś konsekwencje? Np. wypowiedzenie umowy ubezpieczenia OC?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Michał

Dzień dobry, Umowa OC nie zostanie rozwiązana, natomiast może zostać rozwiązane jakieś dodatkowe ubezpieczenie, które znajduje się na tej samej polisie.

TITI
TITI
3 lat temu

Dzień dobry, nie opłaciłam polisy ubezpieczeniowej związanej z wyjazdem na wakacje (polisa obejmowała tylko okres wakacji). Czy muszę ją teraz zapłacić? Jakie będą konsekwencje, jeśli tego nie zrobię?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  TITI

W tym przypadku należy skontaktować się z ubezpieczycielem gdzie została wystawiona polisa i dopytać o tą kwestię. Niektóre firmy ubezpieczeniowe, w przypadku braku płatności za ubezpieczenie turystyczne, dokonują windykacji danej kwoty.

zapominalska
zapominalska
3 lat temu

byłam pewna, że OC mam do 25 września, niestety, skończyło się 3 dni temu. polisy tej nie chcę przedłużać – auto planuję sprzedać i w ciągu najbliższego tygodnia kupić nowy. Co mogę zrobić, by nie płacić za kolejny rok – auta używać nie będę.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  zapominalska

Dzień dobry, jeśli nie wypowiedziała Pani tego ubezpieczenia (a zostało zawarte przez Panią w tamtym roku), to odnowiło się ono automatycznie. Jeśli odnowiło się automatycznie, to nie zostanie naliczona Pani kara z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Za przerwę w ubezpieczeniu są nakładane kary przez UFG (brak OC do 3 dni – 840 zł, od 4 do 14 dni – 2100 zł i powyżej 14 dni – 4200 zł). Jeśli polisa odnowiła się automatycznie, to powinna Pani ją opłacić, a jeżeli nabywca pojazdu wypowie tą umowę, to otrzyma Pani zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

szafa
szafa
3 lat temu

Witam kupiłem auto miało jeszcze ubezpieczenie komisowe. Byłem podpisałem umowę na ubezpieczenie na rok z tym że nie opłaciłem jeszcze go co mi za to grozi i czy ubezpieczenie jest wazne

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  szafa

Dzień dobry, jeśli jest to zawarta polisa, a nie propozycja zawarcia ubezpieczenia, to powinno być ważne (nawet pomimo nieopłacenia składki w wyznaczonym terminie). Polecam Panu skontaktować się jeszcze z Ubezpieczycielem i dopytać dokładnie, czy to ubezpieczenie weszło w życie.

Milena
Milena
3 lat temu

Dzień dobry.
Mam pytanie. Czy UFG przysyła list z karą za niezapłacenie ubezpieczenia ?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Milena

Dzień dobry, jeżeli chodzi o instytucję która nakłada i informuje o karze za brak ubezpieczenie, to zajmuje się tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Wiadomość o nałożonej karze jest wysyłana listownie.

Krzysiek
Krzysiek
3 lat temu

Mam nie opłacona 2 ratę ubezpieczenia termin mija dziś czy jutro mogę jechać autem do pracy

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Krzysiek

Dzień dobry, Tak, może się Pani poruszać autem, jeśli nie została jeszcze opłacona druga rata, ubezpieczenie i tak działa i Ubezpieczyciel odpowiada za wyrządzone szkody. Proszę jednak pamiętać, że ubezpieczyciel może upominać się o zapłatę składki, a gdyby przez dłuższy czas nie opłacono raty, to może zostać to zgłoszone do zewnętrznej firmy zajmującej się windykacją.

Anet
Anet
3 lat temu

Dzien dobry.
Polisa oc skonczyla sie w piatek 29 marca. Nowa oplacilam przelewem takze w piątek poznym popoludniem. Czy moge przez weekend poruszac siw samochodem. Ba watpie by ubezpieczyciel otrzymal przelew przez weekend.

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Anet

Dzień dobry, tak może się Pani poruszać pojazdem, ubezpieczenie będzie od 29.03.

L21
L21
3 lat temu

Mam ubezpieczony samochód do 19 kwietnia i chce auto zezłomować , Czy mogę zrobić to dzień po 19stym, 20stego?I czy nie zapłacę kary z ufg?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  L21

Jeśli auto będzie jeszcze zarejestrowane i nastąpi przerwa w ubezpieczeniu, to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie mógł nałożyć karę.

Jakob
Jakob
3 lat temu

Witam

Mam taki problem.Jestem młodym kierowcą.Zakupiłem pojazd posiadający oc do 19 grudnia przed upływem tego terminu byłem u ubezpieczyciela zorientować się o nowe jako kierowca chciałem żeby leciały mi już pierwsze zniżki. 19 skończyło sie ubezpieczyenie w aucie a z przyczyn finansowych nowa polisa została zawarta 20.12 czyli auto było jeden dzień bez upezpieczenia.Niedawno dostałem pismo od UFG że w związku z tym ze jeden dzień nie było ubezpieczenia muszę zapłacić karę w wysokości 840zł w związku tym moje pytanie czy jako młoda osoba nie pracująca tylko ucząca sie jest szansa na ułożenie tego?

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Jakob

Dzień dobry, zazwyczaj Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie anuluje kary, natomiast można powołać się na art. 94 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.
„W uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie”.

DAMIAN
DAMIAN
3 lat temu

WITAM MAM takie pytanie. Zarejestrowałem auto i składkę Oc mam 1100 zl. Zapłaciłem wpierw tylko 200 zl i wyjechałem na 3 miesiace za granice. Auto stało. Upomnienia przychodzi lut. Jakiegoś zapłacę resztę . Wszystko będzie ok ??

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  DAMIAN

Dzień dobry, w tym przypadku najlepiej skontaktować się z ubezpieczycielem i dopytać, czy ubezpieczenie jest nadal ważne.

Skuter
Skuter
1 rok temu

Witam. 10 września 2019 miałem opłacić OC skutera , lecz wyjechałem za granicę , teraz wróciłem i chcę korzystać z skutera , opłatę w sumie zaległą opłaciłem 10.08.2020 i co teraz ? Czy mogę poruszać się skuterem ? Czy jak to wygląda teraz ?

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind
1 rok temu
Reply to  Skuter

Dzień dobry,

Polecam skontaktować się z Ubezpieczycielem, który zweryfikuje status Pańskiej polisy.

Tata
Tata
1 rok temu

Witam.
Trudna sytuacja.
Z powodu taty choroby samochód został ubezpieczony 1.09.2020 roku.
Wcześniejsze ubezpieczenie zakończyło się 30.08.2020.
Problem w tym że 1 dzień jest nie ubezp.
Przyszedł list z UFG, że trzeba udokumentować, jeśli nie 1040zl kary
Tato żyje za parę groszy z emerytury.
Pomocy, jak można się odwołać..

Pozdrawiam

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind
1 rok temu
Reply to  Tata

Dzień dobry, na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego powinien Pan znaleźć wzór wniosku o umorzenie lub udzielenie ulgi w spłacie wierzytelności.

Markson
Markson
1 rok temu

Zapomniałem zapłacić drugiej raty OC minęło trzy miesiące i zapłaciłem co mi grozi za spóźnienie

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind
1 rok temu
Reply to  Markson

Dzień dobry, zaległość w płatności może spowodować brak automatycznego odnowienia polisy na kolejny rok – polecam jednak skontaktować się z Ubezpieczycielem i dopytać o tą kwestię.

Krzysztof
Krzysztof
1 rok temu

Spóźniłem sie z wpłata ubezpieczenia 27 dni i dostałem kare 5200 zł co mam w tym przypadku zrobić

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind
1 rok temu
Reply to  Krzysztof

Dzień dobry,
Jeśli jest to kara finansowa nałożona z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za przerwę w ubezpieczeniu, to niestety trzeba będzie ją zapłacić. Ewentualnie może Pan spróbować odwołać się od decyzji UFG lub poprosić o rozłożenie jej na raty.

Natalia
Natalia
1 rok temu

Kupiłam z mężem auto 2.02.21, które mialo ważne ubezpieczenie od poprzedniego właściciela. Na drugi dzień poszliśmy do swojego ubezpieczyciela aby zrobić na siebie OC i AC. Nie powiedział nam że tamto ubezpieczenie przechodzi na nas. Więc mamy 2 ubezpieczenia na jedno auto. Po tygodniu dostaliśmy list że pierwsze ubezpieczenie przeszło na nas i musimy zapłacić 700 zł składki. Poszliśmy od razu napisać wypowiedzenie umowy OC ponieważ mamy już drugie OC i AC. Nie zapłaciliśmy tych 700 zł i teraz czekamy już ponad tydzień i, nie dostaliśmy żadnego pisma od 1 ubezpieczyciela. Czy grozi nam jakaś kara?

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind
1 rok temu
Reply to  Natalia

Po złożeniu wypowiedzenia Ubezpieczyciel powinien dokonać rekalkulacji składki i wtedy może wezwać do zapłaty za okres od momentu zakupu auta do dnia złożenia wypowiedzenia. Polecam skontaktować się w tej sprawie z Ubezpieczycielem, aby wyjaśnić tą kwestię.

Ania
Ania
8 miesięcy temu

Czy jesli nie zapłacę drugiej raty ubezpieczenia za auto w terminie dostanę karę wiem że przy pierwszej tak jest ale jak to druga rata?

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind
8 miesięcy temu
Reply to  Ania

Dzień dobry,

Kary z ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego nie będzie, ale trafią Państwo do windykacji.

aniwal
aniwal
6 miesięcy temu

Witam.
Zadzwoniła do mnie konsultantka z Pzu aby przedstawić mi ofertę ubezpieczenia na samochód. Zapewniała że jest to tylko oferta a nie umowa. Kończąc rozmowę, ja również podkreśliłam, że nie zawieram z nimi żadnej umowy i że się zastanowię. Na adres e-mailowy otrzymałam ofertę w załączniku i tak to zostawiłam. Ubezpieczyłam auto w innej firmie. A teraz otrzymuję z Pzu e-maile o zaległej płatności. Gdy próbowałam to wyjaśnić dostałam odpowiedź że nie mogę zrezygnować z umowy. Co mam teraz zrobić?

Konsultant Mfind
Konsultant Mfind
6 miesięcy temu
Reply to  aniwal

Dzień dobry. Jeżeli w rozmowie padło, że jest to tylko oferta nie mają prawa traktować tego jako zawarcia. Powinni zadać pytanie „Czy wyraża Pani zgodę na zawarcie umowy?”. Trzeba złożyć reklamację, jeżeli to nie pomoże ma Pani też 30 dni na odstąpienie od umowy.

Adam
Adam
3 miesięcy temu

Witam
Ubezpieczenie OC przedłużaniem w TUW miałem do dziś 12.02 (sobota) zapłaciłem dziś 12.02 szybkim przelewem ale termin płatności był do 11.02.2022. Czy poniosę jakieś konsekwencję? Proszę o odp. Dziękuję 😊

Konsultant Punkta
Editor
Konsultant Punkta
3 miesięcy temu
Reply to  Adam

Dzień dobry. W tej kwestii najlepiej skontaktować się bezpośrednio z towarzystwem.