Czy ubezpieczenie OC na raty się opłaca? O ile drożej zapłacisz?

Aktualizacja:
oc-na-raty

Najwięcej za ubezpieczenie OC płacą młodzi kierowcy, którzy nie zdążyli jeszcze wyrobić sobie zniżek oraz osoby, które spowodowały kolizję lub wypadek. W ich przypadku ubezpieczenie samochodu może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że wielu kierowców chce rozłożyć ubezpieczenie OC na raty. Czy to się opłaca?

Czy można rozłożyć składkę OC na raty?

Oczywiście, że tak! Jeśli chcesz rozłożyć składkę OC na raty, skorzystaj z porównywarki punkta.pl, aby uniknąć przepłacenia za polisę OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe, z którymi współpracujemy, zaproponują Ci rozłożenie płatności za OC na raty. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że system ratalny spowoduje wzrost kosztów ubezpieczenia OC w skali roku. Co ciekawe, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ubezpieczenie przez internet także pozwala na rozbicie składki na raty. Wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję w formularzu w kalkulatorze OC AC online. Przy okazji możesz sprawdzić w jednym miejscu, jak kształtuje się rozłożenie składki u różnych ubezpieczycieli.

Na ile rat można rozłożyć OC?

Wielu kierowców, chcąc uniknąć jednorazowego dużego wydatku, zadaje sobie pytanie – na ile rat można rozłożyć ubezpieczenie samochodu? Myślisz o zakupie ubezpieczenia na raty? Większość ubezpieczycieli oferuje spłatę OC w dwóch ratach, czyli co pół roku. Zdecydowanie rzadziej towarzystwa ubezpieczeniowe godzą się na OC na 4 raty. Jeszcze trudniej znaleźć ubezpieczyciela, który proponuje płatność ratalną w aż 12 częściach.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Interesuje Cię OC na 4 raty (tzw. ubezpieczenie OC kwartalne), a może akurat OC na 12 rat? Większa liczba rat jest często dopuszczalna przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy kupowaniu pakietu ubezpieczeń, np. OC i AC jednocześnie. Im więcej kupisz, tym lepsze warunki zaproponuje Ci ubezpieczyciel. OC na 12 rat także jest możliwe, ale jest to bardzo indywidualna kwestia, dostępna dla wybranych klientów – każdorazowo decyduje o tym towarzystwo ubezpieczeniowe.

Dlaczego towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje ubezpieczenie OC na raty?

Powiedzmy to sobie wprost. Towarzystwo ubezpieczeniowe zyskuje większe korzyści w przypadku płatności jednorazowej od klienta. Ubezpieczenie OC na raty z punktu widzenia zakładu ubezpieczeń nie jest najlepszą opcją. Dlaczego? Ty płacisz co miesiąc, a więc towarzystwo musi czekać na pieniądze. Jeżeli klient z nieopłaconą składką OC spowoduje kolizję lub wypadek, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie pomimo zaległości.

Teoretycznie właściciel pojazdu mechanicznego zobowiązuje się do opłacania składki zgodnie z harmonogramem rat. Praktycznie – kierowcy spóźniający się z regulowaniem rat nie tracą ochrony ubezpieczeniowej. Co prawda nieopłacone ubezpieczenie OC w systemie ratalnym może poskutkować wpisaniem klienta TU do rejestru dłużników. Niestety wielu właścicieli pojazdów świadomie ignoruje wezwania do zapłaty. Jak podaje KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów, dłużnicy argumentują, że skoro ochrona jest aktywna do końca umowy, to mają czas na uregulowanie miesięcznych rat. Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, że firmy windykacyjne zajmują się najczęściej zaległościami z tytułu nie tylko ubezpieczeń OC, ale także AC czy NNW.

Dlaczego więc towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają płatność ratalną? Takie są prawa rynku. Firmy rywalizują o klientów, szczególnie tych najmniej szkodowych. Jeśli jesteś po 40. roku życia, w ostatnich latach nie przytrafiły Ci się szkody, to masz dobrą pozycję do negocjacji, by uzyskać tanie OC na raty.

Wymagania klientów także rosną. W czasach, gdy można rozłożyć płatność telewizora, samochodu czy telefonu, dlaczego nie moglibyśmy płacić w ratach? Towarzystwa ubezpieczeniowe wyszły klientom na przeciw i zaproponowały składki ratalne.

Ubezpieczenie auta na raty – czy to się opłaca?

Nie da się ukryć, że płatność jednorazowa pozwala uzyskać najtańsze ubezpieczenie samochodu. Jeżeli nie dysponujesz odpowiednimi środkami finansowymi, a czeka Cię zakup ubezpieczenia OC komunikacyjnego, które jest obligatoryjne, wybierz płatność składki w ratach. Oczywiście całkowity koszt obowiązkowego OC wzrośnie, ale unikniesz wysokiego wydatku. Pamiętaj, aby nie odkładać podpisania umowy OC i nie jeździć bez ważnego OC. UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, ma prawo do nałożenia kary finansowej na właściciela pojazdu – nawet za 1 dzień przerwy w ochrony ubezpieczeniowej.

Rozłożenie płatności ubezpieczenia OC na raty wiąże się zazwyczaj z wyższymi kosztami. Jaki dużej podwyżki składki możesz spodziewać się ze strony towarzystwa ubezpieczeniowego? Wszystko zależy od konkretnego ubezpieczyciela, a także modelu i marki auta, Twojej historii ubezpieczeniowej oraz profilu kierowcy, czyli chociażby daty uzyskania prawa jazdy. Warto sprawdzić oferty przynajmniej kilku zakładów ubezpieczeń, bo nie zawsze ubezpieczenie płatne w jednej składce musi się okazać tym najtańszym w zakupie ratalnym. Możesz szybko porównać oferty OC za pośrednictwem naszej porównywarki. My również się nią posłużymy, żeby pokazać na przykładzie, jak kształtuje się składka OC w przypadku zakupu polisy na raty.

Które firmy ubezpieczeniowe oferują najtańsze OC na raty?

Na potrzeby artykułu wpisaliśmy w kalkulator OC przykładową symulację, żeby zobrazować możliwości, z których możesz skorzystać. Dzięki temu możesz sprawdzić możliwości opłat ratalnych oraz ich opłacalność. Zobacz, na jakie możliwości ratalne mogą liczyć kierowcy. [dane z 27.02.2023]. 

Nasz potencjalny kierowca to mężczyzna mieszkający we Wrocławiu. To jego pierwsza polisa OC. Jeździ Peugeotem 206 (benzyna, 2009 rok) i pokonuje rocznie maksymalnie 20 000 km. Nie miał do tej pory zarejestrowanego samochodu i nie wypracował zniżek. Porównywarka wskazała dla niego 73 oferty z 12 towarzystw. Zdecydowana większość ubezpieczeń, bo aż 61 oferuje możliwość rozłożenia płatności na raty. Wybraliśmy 3 kalkulacje prezentujące się korzystnie ze względu na niską wysokość rat:

 • OC w Benefii – jednorazowo 1716 zł bądź 2 raty po 1116 zł (razem 2232 zł) lub 4 raty po 686 (razem 4122 zł);
 • OC, AC, NWW w Benefii – jednorazowo 1779 zł lub 2 raty (1134 zł oraz 1133 zł, razem: 2267 zł) bądź 4 raty po około 688 zł (łącznie 4137);
 • OC, AC w Link 4 – jednorazowo 1510 zł lub 2 raty po 1031,5 zł (razem 2063 zł).

Jak widać – opłacanie składki w miesięcznych ratach powoduje znaczny wzrost kosztów ubezpieczenia OC. Dlatego przed zakupem OC w systemie ratalnym koniecznie rozważ wszystkie plusy i minusy oraz dokonaj kalkulacji.

Sprawdź także: Najtańsze ubezpieczenie OC – ranking

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

OC na raty – czy na pewno na tym zyskasz?

W przypadku ubezpieczenia OC na raty musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej kwestii – często najbardziej korzystne oferty nie podlegają rozłożeniu na raty. Część ubezpieczycieli nie pozwala na podział składki, więc Twój wybór OC będzie nieco ograniczony.

Przed podpisaniem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawdź składkę OC w innych firmach. Czy polisa OC na raty może być tania? Pojedyncza rata może być niska, lecz najczęściej płatność jednorazowa okazuje się korzystniejsza od sumy rat.

Podpisz umowę ubezpieczenia OC – nie ryzykuj kary za brak OC

Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opisuje wszelkie zasady zawierania i wypowiadania umowy ubezpieczenia OC pojazdu mechanicznego, które jest obowiązkowe. To oznacza, że musisz je wykupić, bo już za 2 dni przerwy w ubezpieczeniu samochodu osobowego zapłacisz 1400 zł. Ponad 14 dni przerwy między umowami w przypadku samochodu ciężarowego będzie Cię kosztowało aż 10470 zł! Zakup obowiązkowego OC na raty jest zdecydowanie bardziej opłacalny.

Czytaj także: Kara za brak OC w 2023 roku ⚠️ Zapłacisz nawet 10800 zł!

Choć OC potrafi być naprawdę drogie, możliwość rozłożenia płatności sprawia, że łatwiej zachować ciągłość ochrony ubezpieczeniowej. Kary dotkną Cię znacznie boleśniej niż zakup ubezpieczenia, nawet jeśli zdecydujesz się na maksymalną liczbę rat, czyli najprawdopodobniej najdroższą opcję. Pamiętaj również, że jeżeli spowodujesz wypadek, jadąc bez ważnego OC, za wszystkie szkody zapłacisz finalnie z własnej kieszeni. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zażąda od Ciebie zwrotu wypłaconych świadczeń, powołując się na regres ubezpieczeniowy. Kwoty do zapłaty w takim przypadku mogą być astronomiczne. Rekordzista ma do zapłaty ponad 4 miliony złotych za swoją niefrasobliwość!

Ubezpieczenie OC na raty a sprzedaż auta

Mając wykupione ubezpieczenie OC na raty i sprzedany samochód, pozostaje Ci 14 dni na powiadomienie o tym fakcie ubezpieczyciela. Jeśli dopilnujesz tego terminu, wszystkie niezapłacone raty za ubezpieczenie samochodu przejdą na nowego właściciela samochodu. Może on kontynuować opłacanie OC w ratach lub wypowiedzieć umowę i podpisać nową z inną firmą.

Z kolei niedotrzymanie terminu i nieprzesłanie informacji do TU o sprzedaży samochodu poskutkuje swojego rodzaju „prezentem” dla nowego nabywcy pojazdu i koniecznością opłacenia przez poprzedniego właściciela auta kolejnych rat do końca trwania umowy. Warto zatem dotrzymywać terminu zgłoszenia zmiany posiadacza pojazdu mechanicznego ubezpieczycielowi.

Brak płatności raty a ważność ubezpieczenia – co się stanie, jeśli nie zapłacę raty za OC?

Wbrew temu, co sugerują niektórzy kierowcy, brak płatności raty nie oznacza ani końca polisy, ani nie daje towarzystwu możliwości wypowiedzenia Twojej umowy.

Co jednak Ci grozi, jeśli nie zapłacisz raty za ubezpieczenie samochodu?

 • Towarzystwo może naliczyć odsetki karne.
 • Ubezpieczyciel może przekazać Twoją należność do windykacji.
 • Firma ubezpieczeniowa może Cię wpisać do Krajowego Rejestru Długów.
 • Polisa nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres, a to oznacza, że ryzykujesz karę od UFG. 

Dyskusja na naszym forum

<Rybnik> : Mam pytanie. Czy jeśli mam podpisaną umowę OC i rozkładam ją na raty, to mogę jeździć samochodem bez opłaconej drugiej raty? Czy jest to tak samo karane jak jazda bez ważnego OC?

Odpowiedź: Jeśli polisę wykupiłeś na rok, to mimo braku wpłaty jest ona ważna do ostatniego dnia okresu, na jaki została zawarta i możesz jeździć samochodem.

Musisz jednak liczyć się z tym, że jeśli nie zapłacisz wymaganej od Ciebie kwoty, to towarzystwo ubezpieczeniowe rozpocznie proces windykacyjny.

Dodatkowo musisz pamiętać, że jeśli nie opłacisz drugiej raty, polisa OC nie zostanie automatycznie odnowiona na kolejny rok, co w przypadku zapominalskich może skończyć się brakiem ubezpieczenia i co najmniej karą od UFG.

<siwek72> : Miałem taką sytuację – wyjechałem z Polski, zapomniałem o 2 racie za polisę. Polisa się nie odnowiła i przyszła mi kara z UFG, pisałem odwołania, ale niestety nie przyniosły skutku. Więc też przestrzegam.

Co ze składką ratalną po zezłomowaniu pojazdu lub kradzieży?

Jeżeli Twoje auto zostało skradzione lub postanowiłeś je zezłomować – koniecznie musisz wyrejestrować samochód w miejscowym wydziale komunikacji. Gdy to zrobisz, polisa OC wygasa. Natomiast towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca Ci zwrot składki, której nie wykorzystałeś. Konieczne jest jednak przedstawienie odpowiednich dokumentów. Są to na przykład zaświadczenie o wyrejestrowaniu pojazdu oraz zgłoszenie kradzieży na policję. Po ich przestawieniu otrzymasz zwrot niewykorzystanej składki ubezpieczenia samochodu.

Czy warto kupić OC na raty? Nasza rekomendacja

Przede wszystkim warto porównać oferty ubezpieczenia OC na raty. Jeśli znajdziesz sporo tańszą ofertę, której nie można rozłożyć na raty, przemyśl, skąd możesz uzyskać dodatkowe środki finansowe, aby opłacić składkę jednorazowo. Warto także stosować zasadę, że im mniej rat, tym lepiej. OC na 4 raty czy OC na 12 rat zawsze będzie droższe niż OC na 2 raty. Pamiętaj, że możesz też kupić OC na raty online.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Komu opłaca się OC na raty? Z pewnością jest to opcja dla kierowców, którzy ze względu na wysoką cenę ubezpieczenia nie mogą sobie pozwolić na uregulowanie składki na cały rok z góry. Jeśli jednak ubezpieczenie OC na rok kosztuje Cię tyle, ile wydajesz na paliwo w skali miesiąca, polecamy opłacić obowiązkowe ubezpieczenie jednorazowo.

Pytania i odpowiedzi

Czy OC można płacić na raty?
Jak sprawdzić czy OC jest na raty?
Na ile rat można rozłożyć OC?
Gdzie OC na 4 raty?

Podsumowanie

 1. Nie wszyscy ubezpieczyciele oferują rozłożenie OC na raty.
 2. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe godzą się na spłatę OC w 2 ratach.
 3. Rozłożenie OC na raty wiąże się z wyższymi kosztami. Nadwyżka może być niezwykle dotkliwa.
 4. Maksymalna liczba rat wynosi aż 12. Niestety OC na raty w tej formie jest rzadko dostępne.
 5. Zdarza się, że zakład ubezpieczeń proponujący najkorzystniejszą ofertę, nie pozwala na rozłożenie składki na raty.
 6. Nie odwlekaj zakupu obowiązkowego ubezpieczenia samochodu z powodu wysokiej składki. UFG nakłada o wiele wyższe kary za brak OC.
 7. Jeżeli zamierzasz sprzedać samochód, a czeka Cię odnowienie umowy OC, możesz rozłożyć płatność, aby przenieść część rat na nabywcę pojazdu.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej