Ubezpieczenie OC na raty – jak wybrać najlepszą opcję?

Aktualizacja:
oc-na-raty

Zakup obowiązkowego ubezpieczenia OC może być sporym wyzwaniem, zwłaszcza dla młodych i niedoświadczonych kierowców, którzy nie mają zniżek. Z tego powodu coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje opcję rozłożenia płatności na raty.

Czy ubezpieczenie OC na raty jest opłacalne? Czy każde towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje taką możliwość? Jak znaleźć tanie ubezpieczenie OC na raty? Poznaj odpowiedzi na te pytania.

Czy można rozłożyć składkę OC na raty?

Oczywiście, że tak! Jeśli chcesz rozłożyć składkę OC na raty, skorzystaj z porównywarki punkta.pl, aby uniknąć przepłacenia za polisę OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe, z którymi współpracujemy, zaproponują Ci rozłożenie płatności za OC na raty. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że system ratalny spowoduje wzrost kosztów ubezpieczenia OC w skali roku. Co ciekawe, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ubezpieczenie przez Internet także pozwala na rozbicie składki na raty. Wystarczy zaznaczyć odpowiednią opcję w formularzu w kalkulatorze OC/AC online. Przy okazji możesz sprawdzić w jednym miejscu, jak kształtuje się rozłożenie składki u różnych ubezpieczycieli.

Na ile rat można rozłożyć OC?

Wielu kierowców, chcąc uniknąć jednorazowego dużego wydatku, zadaje sobie pytanie – na ile rat można rozłożyć ubezpieczenie samochodu? Większość ubezpieczycieli oferuje spłatę OC w dwóch ratach, czyli co pół roku. Zdecydowanie rzadziej towarzystwa ubezpieczeniowe godzą się na płatność OC w 4 ratach. Jeszcze trudniej znaleźć ubezpieczyciela, który proponuje płatność ratalną w aż 12 częściach. Większa liczba rat jest często dopuszczalna przez towarzystwa ubezpieczeniowe przy kupowaniu pakietu ubezpieczeń, np. OC i AC jednocześnie. Im więcej kupisz, tym lepsze warunki zaproponuje Ci ubezpieczyciel. 

Dlaczego towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje ubezpieczenie OC na raty?

Z punktu widzenia towarzystwa ubezpieczeniowego rozłożenie płatności na raty nie jest tak korzystne, jak płatność jednorazowa. Składka płacona z góry jest mniej kłopotliwa – TU nie musi martwić się o to, że właściciel polisy nie uiści kolejnych rat w terminie. Mimo to firmy decydują się na to rozwiązanie, ponieważ coraz więcej klientów oczekuje takich udogodnień.

Ubezpieczenie auta na raty – czy to się opłaca?

Wybór płatności za OC na raty może być korzystny dla wielu kierowców. Daje możliwość rozłożenia kosztu na kilka miesięcy, co jest mniej obciążające dla domowego budżetu. Jednak warto pamiętać, że składka jednorazowa jest zazwyczaj niższa niż suma rat za taką samą polisę. Ubezpieczyciele często stosują oprocentowanie dla płatności na raty. Warto więc dokładnie przeliczyć, czy opłacalne będzie rozłożenie płatności na raty, czy też lepiej  uiścić całą kwotę jednorazowo.

Jak znaleźć tanie OC na raty?

Aby znaleźć tanie OC na raty, warto skorzystać z porównywarek ubezpieczeń, które umożliwiają szybkie i łatwe porównanie ofert różnych towarzystw. Przy wyborze ubezpieczyciela na raty należy zwrócić uwagę nie tylko na samą cenę, lecz także na inne ważne czynniki, takie jak wysokość składki, warunki umowy, dodatkowe usługi czy zniżki. Przeanalizowanie ofert kilku towarzystw pozwoli znaleźć najkorzystniejszą opcję dla danego kierowcy.

Sprawdź także: Najtańsze ubezpieczenie OC – ranking

Brak płatności raty a ważność ubezpieczenia – co się stanie, jeśli nie zapłacę raty za OC?

Wbrew temu, co sugerują niektórzy kierowcy, brak płatności raty nie oznacza ani końca polisy, ani nie daje towarzystwu możliwości wypowiedzenia Twojej umowy.

Co jednak Ci grozi, jeśli nie zapłacisz raty za ubezpieczenie samochodu?

 • Towarzystwo może naliczyć odsetki karne.
 • Ubezpieczyciel może przekazać Twoją należność do windykacji.
 • Firma ubezpieczeniowa może Cię wpisać do Krajowego Rejestru Długów.
 • Polisa nie przedłuży się automatycznie na kolejny okres, a to oznacza, że ryzykujesz karę od UFG.

OC na raty – czy warto? Nasza rekomendacja

Przede wszystkim warto porównać oferty ubezpieczenia OC na raty. Jeśli znajdziesz sporo tańszą ofertę, której nie można rozłożyć na raty, przemyśl, skąd możesz uzyskać dodatkowe środki finansowe, aby opłacić składkę jednorazowo. Warto także stosować zasadę, że im mniej rat, tym lepiej. OC na 4 raty czy OC na 12 rat zawsze będzie droższe niż OC na 2 raty. Pamiętaj, że możesz też kupić OC na raty online.

Komu opłaca się OC na raty? Z pewnością jest to opcja dla kierowców, którzy ze względu na wysoką cenę ubezpieczenia nie mogą sobie pozwolić na uregulowanie składki na cały rok z góry. Jeśli jednak ubezpieczenie OC na rok kosztuje Cię tyle, ile wydajesz na paliwo w skali miesiąca, polecamy opłacić obowiązkowe ubezpieczenie jednorazowo.

 

Pytania i odpowiedzi

Czy OC można płacić na raty?
Jak sprawdzić czy OC jest na raty?
Na ile rat można rozłożyć OC?
Gdzie OC na 4 raty?
Jakie są korzyści płatności za OC na raty?
Czy płatność za OC na raty jest droższa?
Czy każdy kierowca może kupić OC na raty?
Jak sprawdzić, jakie towarzystwa ubezpieczeniowe oferują OC na raty?
Czy można zmienić sposób płatności za OC na raty na jednorazową opłatę?

Podsumowanie

 • Nie wszyscy ubezpieczyciele oferują rozłożenie OC na raty.
 • Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe godzą się na spłatę OC w 2 ratach.
 • Rozłożenie OC na raty wiąże się z wyższymi kosztami.
 • Maksymalna liczba rat wynosi aż 12. Niestety OC na raty w tej formie jest rzadko dostępne.
 • Zdarza się, że zakład ubezpieczeń proponujący najkorzystniejszą ofertę, nie pozwala na rozłożenie składki na raty.
 • Nie odwlekaj zakupu obowiązkowego ubezpieczenia samochodu z powodu wysokiej składki. UFG nakłada o wiele wyższe kary za brak OC.
 • Jeżeli zamierzasz sprzedać samochód, a czeka Cię odnowienie umowy OC, możesz rozłożyć płatność, aby przenieść część rat na nabywcę pojazdu.

Martyna Osmańska
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Sprawnie łączy wiedzę o ubezpieczeniach z wiedzą o finansach, a także sprzedaży i marketingu. Od ponad 6 lat dzieli się tą wiedzą z klientami, w imieniu grupy Punkta. Powiedzielibyśmy, że kocha ubezpieczenia, ale to nieprawda – kocha zwierzaki, po równo foki i alpaki. Na ubezpieczeniach po prostu się dobrze zna.

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.05.06  •  Samochód
Elektryczne samochody bez prawa jazdy – czy to możliwe?

Elektryczne samochody stały się w ostatnich latach bardziej popularne. Głównym powodem, mimo wyższych kosztów zakupu, są oszczędności na późniejszym tankowaniu. Nie bez wpływu są także rządowe i unijne zachęty i benefity dla właścicieli aut z napędem proekologicznym. Czy można jednak prowadzić popularne elektryki bez posiadania prawa jazdy? Przyjrzyjmy się kwestii, która w ostatnim czasie nurtuje Internautów.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC maj 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej