Jak wypowiedzieć podwójne OC?

Aktualizacja:
Podwójne OC to nadal problem – trzy przypadki, trzy rozwiązania

Podwójne OC może się przydarzyć, gdy zmieniasz ubezpieczyciela. Jeśli zapomnisz o wypowiedzeniu poprzedniej umowy, może powstać zobowiązanie do uregulowania należności również za kolejną składkę. Dowiedz się, co zrobić, gdy otrzymasz wezwanie do zapłaty za podwójne OC.

Na czym polega podwójne ubezpieczenie OC pojazdu?

Podwójne ubezpieczenie OC to sytuacja, w której to samo auto jest ubezpieczone w ramach obowiązkowego ubezpieczenia posiadaczy pojazdów mechanicznych dwukrotnie. Powodem takiego stanu rzeczy jest najczęściej niedopatrzenie ze strony właściciela auta. Jeśli po zakupie samochodu nie wypowie poprzedniej umowy, a zawrze kolejną, może być zobowiązany do zapłaty dodatkowej składki. Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy właściciel chce zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe i zawiera nową umowę, a zapomina zrezygnować ze starej. 

Innymi sytuacjami, w których może dojść do podwójnego ubezpieczenia, jest sytuacja, w której wysłane oświadczenie o wypowiedzeniu jednej z umów ubezpieczenia nie dotarło albo okazało się niekompletne (np. brakowało na nim podpisu).

Dlaczego OC odnawia się automatycznie?

Podwójne ubezpieczenie może mieć miejsce, ponieważ polisa OC odnawia się automatycznie. To ubezpieczenie obowiązkowe, które trzeba wykupić dla każdego zarejestrowanego pojazdu. 

W poprzednim stanie prawnym pełna odpowiedzialność za przedłużenie polisy OC spoczywała na kierowcach. Ci jednak nie pamiętali o polisie i jeździli nieubezpieczonymi pojazdami, nierzadko powodując kolizje i wypadki. W praktyce okazało się, że brak automatycznego odnawiania ubezpieczenia prowadzi do problemów. 

Ustawodawca doszedł więc do wniosku, że nie ma sensu zostawiać bezpieczeństwa poszkodowanych w rękach roztargnionych kierowców. Z tego powodu ustalił, że nakaz zapewnienia ważnej obowiązkowej polisy powinien zostać przeniesiony na towarzystwa ubezpieczeniowe. Od tego momentu to ubezpieczyciel musi przedłużyć umowę OC, o ile właściciel pojazdu nie wypowiedział jej przed terminem ważności ubezpieczenia

W tych okolicznościach winę za powstanie podwójnego ubezpieczenia ponosi kierowca.

Sprawdź także:
Wypowiedzenie OC: kiedy i jak wypowiedzieć umowę OC?

Podwójne OC – wezwanie do zapłaty. Co robić?

Jeśli doszło do podwójnego ubezpieczenia, właściciel pojazdu jest zobowiązany do płatności składki za każdą z polis. Może się okazać, że o jednej z należności nie ma pojęcia i z tego powodu nie uregulował jej w terminie. Gdy otrzymałeś wezwanie do zapłaty za podwójne OC, nie warto czekać. 

Zobowiązania do zapłaty prawdopodobnie nie unikniesz, o ile nie jest ono spowodowane niedopatrzeniem zakładu ubezpieczeń. Niezwłocznie skontaktuj się z nadawcą pisma i wyjaśnij sprawę. Jeśli okaże się, że rzeczywiście doszło do podwójnego ubezpieczenia, nie unikniesz wydatku.

Porównaj ceny ubezpieczenia OC

Kalkulator OC

Jak wypowiedzieć podwójne OC?

Jeśli zmieniasz ubezpieczyciela, u którego kupujesz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, musisz odpowiednio wcześnie wypowiedzieć poprzednią polisę. 

W piśmie powołaj się na:

  • art. 28 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zgodnie z którym, jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy;
  • art. 28a wspomnianej ustawy, który rozstrzyga, że jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń, umowa może zostać przez niego wypowiedziana na piśmie;
  • art. 31 ustawy, który stanowi, że w razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie.

Zatrzymaj potwierdzenie złożenia oświadczenia, tak aby w razie potrzeby wykazać, że dochowałeś swoich obowiązków. 

Wypowiedzenie ubezpieczenia OC można najczęściej złożyć u agenta albo za pośrednictwem wiadomości e-mail. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dają również możliwość wypełnienia dedykowanego formularza. W tym przypadku potwierdzenie złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu polisy OC również otrzymasz elektronicznie. Jeśli nie chcesz kupować nowej polisy, przepisz ją na siebie. W innej sytuacji niezbędne będzie wypowiedzenie umowy. Pilnuj terminu, tak aby nie narazić się na straty finansowe. Ubezpieczenie samochodu kup z wykorzystaniem kalkulatora OC.

Jak uniknąć podwójnego ubezpieczenia przy zakupie pojazdu?

Jak sprawdzić, czy kupione auto ma ważną polisę OC? Sprzedawca powinien przekazać Ci wszystkie dokumenty pojazdu. Chodzi nie tylko o dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, lecz także o polisę OC. Wymogiem jest również powiadomienie ubezpieczyciela o zbyciu auta. W praktyce niewiele osób wypełnia ten obowiązek. 

Aby upewnić się, że nie poniesiesz dodatkowych kosztów w związku z podwójnym ubezpieczeniem, po zakupie pojazdu warto skontaktować się z ubezpieczycielem, u którego dotychczas był ubezpieczony pojazd. W ten sposób sprawdzisz, na jakich warunkach możesz korzystać z OC zbywcy. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, możesz korzystać z polisy do końca terminu jej ważności. Masz również prawo do wypowiedzenia umowy w każdym czasie. Rezygnacja z polisy OC zbywcy wymaga złożenia odpowiedniego pisma. Niekiedy auto ma tylko krótkoterminowe OC

Pamiętaj, że jeśli płatność za ubezpieczenie OC była dokonywana jednorazowo, poprzedni właściciel może mieć prawo do zwrotu niewykorzystanej części składki. Poza tym, jeśli należność za polisę była regulowana w ratach, to może się okazać, że to Ty będziesz musiał dopłacić. Po zakończeniu terminu ważności ubezpieczenia OC zbywcy musisz samodzielnie zadbać o jego przedłużenie. W tym przypadku następuje automatyczne przedłużenie AC, a przekroczenie terminu może doprowadzić do nałożenia wysokich kar.

Podwójne ubezpieczenie OC a odszkodowanie

Podwójne ubezpieczenie – oprócz widma dodatkowych wydatków – nie ma żadnego znaczenia dla właściciela pojazdu. W szczególności dodatkowa polisa nie sprawi, że ubezpieczyciel wypłaci wyższe odszkodowanie. Świadczenie jest zawsze dostosowywane do wysokości szkody. 

Zastanawiasz się, który ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie, jeśli doszło do wypadku lub kolizji w czasie podwójnego ubezpieczenia? Sąd Najwyższy rozstrzygnął, że w takiej sytuacji odpowiedzialność za spełnienie świadczenia rozkłada się po równo na oba towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeśli jeden z ubezpieczycieli wypłacił odszkodowanie w pełnej kwocie, może dochodzić zwrotu od drugiego z przedsiębiorstw. 

Dzięki takiemu rozstrzygnięciu nie ma ryzyka, że ubezpieczyciele będą zwlekać z wypłatą świadczenia, chcąc uniknąć odpowiedzialności.

Kiedy można wypowiedzieć podwójne OC?
Jak wypowiedzieć podwójne ubezpieczenie OC?
Czy można mieć kilka polis OC?
Czy można mieć 2 OC na samochód w tej samej firmie?

Podsumowanie

  • Podwójne ubezpieczenie to sytuacja, w której to samo auto jest ubezpieczone dwa razy. 
  • Może do niej dojść np. przy zmianie ubezpieczyciela lub sprzedaży pojazdu. 
  • Jeśli wiesz, że dotknął Cię problem podwójnego ubezpieczenia, niezwłocznie wypowiedz jedną z umów. 
  • Pamiętaj, że niedopatrzenie i zwłoka mogą mieć poważne konsekwencje finansowe.

Małgorzata Kudrewicz
Ekspert ds. ubezpieczeń

Dyr. Agencji Centralnej. Zna branżę ubezpieczeniową jak mało kto w naszym zespole – jest profesjonalistką od ubezpieczeń od 25 lat! W Punkta zarządza zespołem ubezpieczeń majątkowych i życiowych w naszej agencji centralnej w Gdańsku. Jej zespół mówi, że można na nią liczyć w każdej sytuacji.

guest
179 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej