Podwójne OC może się przydarzyć, gdy zmieniasz ubezpieczyciela. Jeśli zapomnisz o wypowiedzeniu poprzedniej umowy, może powstać zobowiązanie do uregulowania należności również za kolejną składkę. Dowiedz się, co zrobić, gdy otrzymasz wezwanie do zapłaty za podwójne OC.
Na czym polega podwójne ubezpieczenie OC pojazdu?
Podwójne ubezpieczenie OC to sytuacja, w której to samo auto jest ubezpieczone w ramach obowiązkowego ubezpieczenia posiadaczy pojazdów mechanicznych dwukrotnie. Powodem takiego stanu rzeczy jest najczęściej niedopatrzenie ze strony właściciela auta. Jeśli po zakupie samochodu nie wypowie poprzedniej umowy, a zawrze kolejną, może być zobowiązany do zapłaty dodatkowej składki. Podobna sytuacja może mieć miejsce, gdy właściciel chce zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe i zawiera nową umowę, a zapomina zrezygnować ze starej.
Innymi sytuacjami, w których może dojść do podwójnego ubezpieczenia, jest sytuacja, w której wysłane oświadczenie o wypowiedzeniu jednej z umów ubezpieczenia nie dotarło albo okazało się niekompletne (np. brakowało na nim podpisu).
Dlaczego OC odnawia się automatycznie?
Podwójne ubezpieczenie może mieć miejsce, ponieważ polisa OC odnawia się automatycznie. To ubezpieczenie obowiązkowe, które trzeba wykupić dla każdego zarejestrowanego pojazdu.
W poprzednim stanie prawnym pełna odpowiedzialność za przedłużenie polisy OC spoczywała na kierowcach. Ci jednak nie pamiętali o polisie i jeździli nieubezpieczonymi pojazdami, nierzadko powodując kolizje i wypadki. W praktyce okazało się, że brak automatycznego odnawiania ubezpieczenia prowadzi do problemów.
Ustawodawca doszedł więc do wniosku, że nie ma sensu zostawiać bezpieczeństwa poszkodowanych w rękach roztargnionych kierowców. Z tego powodu ustalił, że nakaz zapewnienia ważnej obowiązkowej polisy powinien zostać przeniesiony na towarzystwa ubezpieczeniowe. Od tego momentu to ubezpieczyciel musi przedłużyć umowę OC, o ile właściciel pojazdu nie wypowiedział jej przed terminem ważności ubezpieczenia.
W tych okolicznościach winę za powstanie podwójnego ubezpieczenia ponosi kierowca.
Sprawdź także:
Wypowiedzenie OC: kiedy i jak wypowiedzieć umowę OC?
Podwójne OC – wezwanie do zapłaty. Co robić?
Jeśli doszło do podwójnego ubezpieczenia, właściciel pojazdu jest zobowiązany do płatności składki za każdą z polis. Może się okazać, że o jednej z należności nie ma pojęcia i z tego powodu nie uregulował jej w terminie. Gdy otrzymałeś wezwanie do zapłaty za podwójne OC, nie warto czekać.
Zobowiązania do zapłaty prawdopodobnie nie unikniesz, o ile nie jest ono spowodowane niedopatrzeniem zakładu ubezpieczeń. Niezwłocznie skontaktuj się z nadawcą pisma i wyjaśnij sprawę. Jeśli okaże się, że rzeczywiście doszło do podwójnego ubezpieczenia, nie unikniesz wydatku.
Porównaj ceny ubezpieczenia OC
Jak wypowiedzieć podwójne OC?
Jeśli zmieniasz ubezpieczyciela, u którego kupujesz ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, musisz odpowiednio wcześnie wypowiedzieć poprzednią polisę.
W piśmie powołaj się na:
- art. 28 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, zgodnie z którym, jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy;
- art. 28a wspomnianej ustawy, który rozstrzyga, że jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń, umowa może zostać przez niego wypowiedziana na piśmie;
- art. 31 ustawy, który stanowi, że w razie przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na posiadacza pojazdu, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, przechodzą prawa i obowiązki poprzedniego posiadacza wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że posiadacz, na którego przeszło lub zostało przeniesione prawo własności, wypowie ją na piśmie.
Zatrzymaj potwierdzenie złożenia oświadczenia, tak aby w razie potrzeby wykazać, że dochowałeś swoich obowiązków.
Wypowiedzenie ubezpieczenia OC można najczęściej złożyć u agenta albo za pośrednictwem wiadomości e-mail. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe dają również możliwość wypełnienia dedykowanego formularza. W tym przypadku potwierdzenie złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu polisy OC również otrzymasz elektronicznie. Jeśli nie chcesz kupować nowej polisy, przepisz ją na siebie. W innej sytuacji niezbędne będzie wypowiedzenie umowy. Pilnuj terminu, tak aby nie narazić się na straty finansowe. Ubezpieczenie samochodu kup z wykorzystaniem kalkulatora OC.
Jak uniknąć podwójnego ubezpieczenia przy zakupie pojazdu?
Jak sprawdzić, czy kupione auto ma ważną polisę OC? Sprzedawca powinien przekazać Ci wszystkie dokumenty pojazdu. Chodzi nie tylko o dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, lecz także o polisę OC. Wymogiem jest również powiadomienie ubezpieczyciela o zbyciu auta. W praktyce niewiele osób wypełnia ten obowiązek.
Aby upewnić się, że nie poniesiesz dodatkowych kosztów w związku z podwójnym ubezpieczeniem, po zakupie pojazdu warto skontaktować się z ubezpieczycielem, u którego dotychczas był ubezpieczony pojazd. W ten sposób sprawdzisz, na jakich warunkach możesz korzystać z OC zbywcy. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, możesz korzystać z polisy do końca terminu jej ważności. Masz również prawo do wypowiedzenia umowy w każdym czasie. Rezygnacja z polisy OC zbywcy wymaga złożenia odpowiedniego pisma. Niekiedy auto ma tylko krótkoterminowe OC.
Pamiętaj, że jeśli płatność za ubezpieczenie OC była dokonywana jednorazowo, poprzedni właściciel może mieć prawo do zwrotu niewykorzystanej części składki. Poza tym, jeśli należność za polisę była regulowana w ratach, to może się okazać, że to Ty będziesz musiał dopłacić. Po zakończeniu terminu ważności ubezpieczenia OC zbywcy musisz samodzielnie zadbać o jego przedłużenie. W tym przypadku następuje automatyczne przedłużenie AC, a przekroczenie terminu może doprowadzić do nałożenia wysokich kar.
Podwójne ubezpieczenie OC a odszkodowanie
Podwójne ubezpieczenie – oprócz widma dodatkowych wydatków – nie ma żadnego znaczenia dla właściciela pojazdu. W szczególności dodatkowa polisa nie sprawi, że ubezpieczyciel wypłaci wyższe odszkodowanie. Świadczenie jest zawsze dostosowywane do wysokości szkody.
Zastanawiasz się, który ubezpieczyciel musi wypłacić odszkodowanie, jeśli doszło do wypadku lub kolizji w czasie podwójnego ubezpieczenia? Sąd Najwyższy rozstrzygnął, że w takiej sytuacji odpowiedzialność za spełnienie świadczenia rozkłada się po równo na oba towarzystwa ubezpieczeniowe. Jeśli jeden z ubezpieczycieli wypłacił odszkodowanie w pełnej kwocie, może dochodzić zwrotu od drugiego z przedsiębiorstw.
Dzięki takiemu rozstrzygnięciu nie ma ryzyka, że ubezpieczyciele będą zwlekać z wypłatą świadczenia, chcąc uniknąć odpowiedzialności.
Umowę OC można wypowiedzieć przede wszystkim w sytuacji, gdy doszło do podwójnego ubezpieczenia. W takiej sytuacji oświadczenie złóż tak szybko, jak to możliwe. Pamiętaj, że za czas od wznowienia ubezpieczenia do upływu okresu wypowiedzenia musisz opłacić całą należną składkę.
Umowę podwójnego ubezpieczenia OC możesz wypowiedzieć w każdym momencie. Wystarczy, że dostarczysz do towarzystwa ubezpieczeniowego odpowiednie oświadczenie. Najczęściej wystarczy, że nadasz je drogą mailową. Jeśli polisę opłacił z góry poprzedni właściciel, otrzyma zwrot niewykorzystanej składki.
Można zawrzeć kilka umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych. W praktyce jednak nie ma to żadnego sensu. Zakres polisy OC jest określony na poziomie ustawowym. Jeśli dojdzie do zdarzenia, odszkodowanie i tak zostanie wypłacone w wysokości odpowiadającej powstałej szkodzie.
Podwójne ubezpieczenie w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym praktycznie się nie zdarza. Jeśli w Twojej sytuacji doszło do takiego niedopatrzenia, niezwłocznie skontaktuj się z ubezpieczycielem i wypowiedz jedną z umów.
Podsumowanie
- Podwójne ubezpieczenie to sytuacja, w której to samo auto jest ubezpieczone dwa razy.
- Może do niej dojść np. przy zmianie ubezpieczyciela lub sprzedaży pojazdu.
- Jeśli wiesz, że dotknął Cię problem podwójnego ubezpieczenia, niezwłocznie wypowiedz jedną z umów.
- Pamiętaj, że niedopatrzenie i zwłoka mogą mieć poważne konsekwencje finansowe.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Niedługo kończy się polisa ubezpieczeniowa Twojego samochodu? Zanim zdecydujesz się na przedłużenie, sprawdź składki w konkurencyjnych firmach. Może okazać się, że taniej będzie, jeśli złożysz wypowiedzenie OC, a potem podpiszesz nową umowę z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. Punkta podpowiada, jak wypowiedzieć umowę OC oraz prezentuje gotowy wzór do pobrania i wydrukowania!
Kary za chociażby jeden dzień bez ważnego ubezpieczenia OC samochodu, są bardzo dotkliwe. Dlatego też część kierowców z obawy przed karą finansową lub po prostu z wygody decyduje się na automatyczne wznowienie OC. Sprawdź, jak działa takie przedłużenie okresu ochrony auta.
Jedni nie ubezpieczają się wcale, inni - z myślą o zysku - ubezpieczają podwójnie. A jak to jest w przypadku nieruchomości? Czy można wielokrotnie ubezpieczyć swoje mieszkanie? Czy to się opłaca? A w końcu - czy podwójne ubezpieczenie mieszkania jest prawnie dozwolone?
Każdy z nas powinien podejmować działania, dzięki którym koronawirus SARS-Cov-2 nie będzie się rozprzestrzeniał. Część z nich nie wymaga specjalnych wyrzeczeń – sprawy urzędowe, zakupy spożywcze czy przedłużenie ubezpieczenia OC możesz załatwić bez wychodzenia z domu, czyli zdalnie.
Ubezpieczenie autocasco (AC) – w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC – jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Umowę podpisujesz na 12 miesięcy, a składkę najczęściej opłacasz jednorazowo. Co w przypadku, gdy udało Ci się znaleźć lepszą ofertę lub zdecydowałeś się sprzedać samochód w trakcie trwania umowy? Sprawdź, w jakich sytuacjach ubezpieczenie AC wygasa samo, a kiedy można odstąpić od umowy.
Ubezpieczenie OC pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe. Umowa ubezpieczenia z reguły zawierana jest na rok. Czasem z wygody, czasem z przyzwyczajenia, trwasz przy tym samym ubezpieczycielu od wielu lat. Tymczasem inne towarzystwo oferuje Ci tańsze OC. Czy możliwe jest zerwanie umowy OC? Jak wygląda zmiana ubezpieczyciela OC? Podpowiadamy, jak zmienić ubezpieczyciela krok po kroku!
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?