Złodzieje! Oszuści! Naciągacze! Takie obelgi pod adresem swojego pracodawcy słyszy codziennie pani Emilia, która od ponad 5 lat pracuje w dziele odnowień komunikacyjnych jednego z większych towarzystw ubezpieczeniowych w naszym kraju.
Choć w swojej pracy nie ma do czynienia z kontaktem face to face, poirytowany klient po drugiej stronie słuchawki to trudny klient, a podwójnie trudny klient to ten, który uświadomił sobie, że ma podwójne ubezpieczenie OC i dwie firmy domagają się od niego zapłaty składek. Czy nowelizacja ustawy z 11 lutego 2013 roku o zniesieniu podwójnego OC nie spełniła zatem zamierzonych oczekiwań kierowców?
Czy zmieniając ubezpieczyciela muszę wypowiedzieć stare OC?
Pan Adam z Bydgoszczy swojego Opla Astrę przez ostatnich kilku lat ubezpieczał w Link4. Pod koniec zeszłego roku, szukając oszczędności zdecydował się na innego ubezpieczyciela, który nie tylko zaproponował mu atrakcyjniejszą cenę, ale podobnie jak i dotychczasowy ubezpieczył go bez wychodzenia z domu. Radość pana Adam z zaoszczędzonych pieniędzy nie trwała jednak długo, gdyż dwa miesiące po zawarciu nowego ubezpieczenia OC otrzymał on wezwanie do zapłaty z Link4 za kontynuację polisy, której wcześniej nie wypowiedział. Nasz bohater faktycznie nie wypowiedział ubezpieczenia. Przekonany był, bowiem, że nie musi tego robić zgodnie ze zmianami w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, jakie miały wejść w życie po 11 lutego 2013 roku. Zdenerwowany postanowił zadzwonić do swojego byłego ubezpieczyciela i wyjaśnić sporną sytuację.
Wypowiedzenie OC kupionego samochodu
Pani Wanda z Radomia nie wierząc w Świętego Mikołaja postanowiła sama zrobić sobie prezent i kupić na gwiazdkę pierwszy w swojej karierze kierowcy używany samochód. Skrupulatnie wybrany Ford Ka w dniu zakupu został ubezpieczony przez nią w jeszcze bardziej skrupulatnie wybranym zakładzie ubezpieczeń. Po czterech miesiącach radości i dumy z nowego samochodu zadowolenie pani Wandy zmalało gdyż dostała ona wezwanie do zapłaty blisko 1000 zł za ostatnią kwartalną ratę ubezpieczenia OC z Towarzystwa, w którym wcześniej ubezpieczony były jej gwiazdkowy prezent. Zdenerwowana postanowiła skontaktować się z ubezpieczycielem.
Czy klient ma zawsze racje? Ubezpieczyciel kontra podwójnie trudni klienci
Jeśli jesteś w podobnej sytuacji, jak nasi bohaterowie, zapoznaj się z radami specjalistów. Dowiedz się czy i jak możesz uniknąć podwójnego wydatku na ubezpieczenie obowiązkowe swojego pojazdu.
Podwójne OC – nadal aktualny problem wielu kierowców
Przed 11 lutego 2013 roku problem podwójnego OC dotyczył dwóch grup klientów. Pierwszą grupę stanowili zapominalscy kierowcy, którzy nie wypowiedzieli OC najpóźniej w przedostatnim dniu trwania starej umowy i podpisali nowe ubezpieczenie w innym towarzystwie. Drugą byli nowonabywcy pojazdów, którzy ubezpieczając swój nowy pojazd zapomnieli wypowiedzieć dotychczasowe ubezpieczenie zakupionego samochodu. Do grup tych jednak po 11 lutego 2013 roku dołączyła kolejna grupa kierowców, którzy słyszeli o nowelizacji ustawy, nie zdążyli się z nią zapoznać, ale zdążyli zinterpretować ją według swoich potrzeb. Do tej grupy należy również pan Adam z Bydgoszczy, który nie wiedział, że nowelizacja ustawy z lutego 2013 roku nie zwalnia go z konieczności wypowiedzenia ubezpieczenia OC najpóźniej w przedostatnim dniu trwania umowy. Jeśli znajdujesz się w podobnej sytuacji do naszego bohatera zobacz, co możesz zrobić, aby zminimalizować koszty podwójnego ubezpieczenia.
Co nowego wprowadziła nowelizacja ustawy OC?
Przed 11 lutego 2013 roku – tłumaczy pracownik Link4 – znajdując się w sytuacji Pana Adama zobowiązani bylibyśmy do opłacenia w całości dwóch zawartych przez nas polis: niewypowiedzianej kontynuacji i nowo zawartej polisy. Dziś z automatycznie przedłużonej umowy możemy w każdej chwili zrezygnować ponosząc tylko, albo aż koszt ubezpieczenia od daty jego przedłużenia do daty jego wypowiedzenia. Nowelizacja ustawy zmieniła również zasady, co do daty wpłynięcia wypowiedzenia do towarzystwa ubezpieczeń – dodaje ekspert. Przed 11 lutego 2013 roku liczyła się data wpłynięcia wypowiedzenia do ubezpieczyciela, po nowelizacji liczy się data nadania wypowiedzenia przez posiadacza pojazdu.
Czy możesz uniknąć płacenia podwójnej składki za przedłużoną polisę?
Za każdy dzień niewypowiedzianego wcześniej ubezpieczenia właściciel pojazdu zobowiązany jest rozliczyć się z ubezpieczycielem. Jeśli jesteś w analogicznej sytuacji jak pan Adam jedyne, co może zrobić to jak najszybciej skontaktować się z ubezpieczycielem i złożyć stosowne wypowiedzenie ubezpieczenia OC, które uchroni Cię przed poniesieniem jeszcze większych kosztów za posiadanie podwójnego OC. Nowelizacja ustawy daje bowiem ubezpieczonemu możliwość rozwiązania automatycznie przedłużonej polisy, nie zwalnia go jednak z obowiązku opłacenia należnej składki za czas, w którym ubezpieczyciel obejmował go ochroną. Prawie codziennie pracownicy Link4 tłumaczą klientom podobnym do pana Adama faktyczne zmiany, jakie zaszły po wprowadzeniu nowelizacji ustawy OC i starają się wyprowadzić ich z błędu wynikającego wyłącznie z ich niewiedzy.
Czy będąc w sytuacji naszej drugiej bohaterki również będziesz zobowiązany do poniesienia kosztów starego ubezpieczenia OC swojego pojazdu?
Pani Wanda jest książkowym przykładem kierowcy, który przy zakupie używanego samochodu nie sprawdził, czy poprzedni właściciel opłacił cała składkę i nie wypowiedział aktywnej polisy OC, a kupił już następną. Takich przypadków było bardzo dużo przed zmianami w ustawie jak i po niej. Dziś na szczęście polisa nie przedłuża się automatycznie w przypadku kiedy pojazd zmienia właściciela. Część zaległej raty do dnia przeniesienia własności powinien pokryć poprzedni właściciel, natomiast pozostałą część – nowy nabywca.
Mam podwójne ubezpieczenie OC. Jak postąpić?
Jeśli masz podwójne ubezpieczenie OC, bo nie zauważyłeś, że poprzednia polisa odnowiła się automatycznie, a już kupiłeś nową w innej firmie, możesz wypowiedzieć to odnowione ubezpieczenie w trybie art. 28a ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK: Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego w tym samym czasie jest ubezpieczony w dwóch lub więcej zakładach ubezpieczeń, przy czym co najmniej jedna z umów ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta w trybie art. 28 ust. 1, umowa zawarta w tym trybie może zostać przez niego wypowiedziana na piśmie.
Czy będziesz musiał zapłacić podwójną składkę, skoro masz dwie polisy OC? Tak – ale jeśli wypowiesz tę umowę, która została automatycznie wznowiona, zapłacisz tylko za ten okres, w którym ubezpieczyciel udzielał ochrony. Dlatego ważne jest, żeby wypowiedzieć umowę jak najszybciej.
Może też zdarzyć się taka sytuacja (choć to bywa rzadko), że będziesz miał podwójne OC w tym samym zakładzie ubezpieczeń. Wtedy ubezpieczycielowi przysługuje składka tylko z jednej umowy.
Kupno samochodu z polisą, o której nie wiesz
Niestety, podwójne OC to dość częsta sytuacja. Zdarza się, kiedy kupujesz używany samochód i w tym samym czasie kupujesz ubezpieczenie na ten samochód. Nie wiesz albo zapominasz, że wraz z zakupem pojazdu przechodzi na Ciebie polisa zawarta przez poprzedniego właściciela. Co więcej, jesteś przekonany, że musisz kupić ubezpieczenie, bo wiesz, że za brak polisy grozi kara. W ten sposób stajesz się właścicielem dwóch polis, czyli masz podwójne OC.
To jednak nie znaczy, że skoro płacisz za dwie polisy, to dostaniesz dwa odszkodowania. Nie dostaniesz. Posiadanie dwóch polis jest dla Ciebie zupełnie nieopłacalne! Jeśli zdarzy Ci się taka sytuacja, musisz wypowiedzieć polisę zawartą przez poprzedniego właściciela. Zrób to jak najszybciej, bo musisz zapłacić za każdy dzień ubezpieczenia. Jeśli nie wypowiesz takiej polisy, rozwiąże się ona wraz z okresem, na jaki została zawarta przez poprzedniego właściciela.
Kupno nowej polisy w trakcie obowiązywania starej
Kolejna sytuacja, w której może przytrafić Ci się podwójne OC, to gdy pod koniec obowiązywania starego ubezpieczenia zawierasz nowe i wydaje Ci się, że stare przestanie obowiązywać. Nic bardziej mylnego! Jeśli chcesz zmienić firmę ubezpieczeniową, bo inna ma dla Ciebie lepszą ofertę, musisz wypowiedzieć starą umowę. Najlepiej na dzień przed końcem okresu, na jaki została zawarta. Jeżeli przegapisz ten termin, stara umowa przedłuży się automatycznie i będziesz musiał płacić podwójną składkę. Przykładowo, masz samochód od dwóch lat i do dzisiaj byłeś zadowolony z ubezpieczyciela. Znalazłeś jednak dla siebie tańszą ofertę w internecie i kupujesz polisę. Z tyłu głowy masz, że spokojnie możesz kupować polisę, bo stara kończy Ci się za tydzień. Kupujesz. Stara przedłuża się automatycznie i tym sposobem wpadasz w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Mamy nadzieję, że już wiesz, co masz robić w takiej sytuacji!
Podsumowanie
- Nowelizacja ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 11 lutego 2013 roku łagodzi skutki niewypowiedzenia umowy OC, nie zwalnia jednak z konieczności wypowiedzenia jej.
- Wypowiedzenie Ubezpieczenia OC jest poprawnie złożone, jeśli najpóźniej w przedostatnim dniu trwania polisy zostanie wysłane przez Ciebie pocztą, złożone u agenta bądź w jednym z oddziałów zakładu ubezpieczeń.
- Automatycznie przedłużoną umowę ubezpieczenia OC możesz wypowiedzieć. Zapłacisz tylko część składki za czas od przedłużenia polisy do czasu jej wypowiedzenia.
- Kupując używany samochód możesz w każdym czasie wypowiedzieć OC poprzedniego właściciela.
- Polisa poprzedniego właściciela nie przedłuży się automatycznie na kolejny rok.