5 sposobów na odnowienie ubezpieczenia OC. Czy można to zrobić w internecie?

Aktualizacja:
4 sposoby na odnowienie ubezpieczenia OC. Czy można to zrobić w internecie?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy. To niestety oznacza, że co rok musisz się zatroszczyć o wykupienie nowej polisy bądź przedłużenie aktualnej. Zastanawiasz się, czy możliwe jest odnowienie ubezpieczenia OC w internecie? Tutaj dowiesz się, jak można przedłużyć polisę. Są na to 4 podstawowe sposoby.

Sytuacja nr 1: Samodzielne odnowienie ubezpieczenia OC

Jesteś zdyscyplinowany, pamiętasz o wszystkich terminach i doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że wkrótce wygaśnie Twoja polisa. Masz jeszcze 30 dni do końca umowy i zamierzasz działać – nie zostawisz tej sprawy samej sobie, nie chcesz też czekać na jakąś propozycję ze strony ubezpieczyciela, bo wiesz, że sam możesz wynegocjować lepsze warunki. Masz dwie możliwości: załatwienie sprawy przez internet bądź przez telefon.

Odnowienie polisy przez internet to u niektórych ubezpieczycieli opcja dla klientów VIP.

Może to np. zrobić ten, kto ma aktywne konto w serwisie internetowym towarzystwa (tak jest m.in. u Liberty Ubezpieczenia i AXA Direct). Jeśli należysz do VIP-ów, wystarczy, że skorzystasz z aplikacji „Odnów polisę on-line” i będziesz miał problem z głowy.

Ci, którzy nie należą do uprzywilejowanych klientów, mogą odnowić ubezpieczenie telefonicznie. Muszą mieć pod ręką aktualną polisę (będzie potrzebny jej numer) i trochę czasu na wysłuchanie propozycji konsultanta. Jeśli jest ona satysfakcjonująca, wystarczy ją zaakceptować.

Sytuacja nr 2: Nie palę się do przedłużania polisy, zobaczę, jakie warunki mi zaproponują

Jeśli nie wykonasz żadnego ruchu, na 20 bądź 14 dni przed wygaśnięciem umowy (różny termin w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych) pocztą lub telefonicznie otrzymasz ofertę przygotowaną przez ubezpieczyciela. Jeśli Ci ona odpowiada, skorzystaj z niej i zapłać składkę – to wystarczy, żeby umowa została przedłużona. Kiedy należność wpłynie na konto ubezpieczyciela, otrzymasz nową polisę.

Jeśli propozycja, którą przedstawił Ci ubezpieczyciel nie jest dla Ciebie atrakcyjna, wyślij pismo, w którym zrezygnujesz z wykupienia kolejnej oferty w tym towarzystwie.

Nie obawiaj się, że Twoja rezygnacja nie zostanie uznana – liczy się data stempla pocztowego (najpóźniej możesz wysłać dokument na dzień przed wygaśnięciem umowy). Gorzej będzie, jeśli nie zwrócisz na to uwagi i wyślesz pismo po terminie bądź nie zrobisz tego wcale – wtedy polisa OC zostanie przedłużona automatycznie. I tym sposobem przechodzimy do kolejnego wariantu.

Sytuacja nr 3: Zapomniałem, przedłużyli mi automatycznie OC. Czy mogę z niego zrezygnować?

Odetchnij z ulgą – oczywiście, że możesz. I to w dowolnym terminie, nie ma tu żadnych kruczków. Oczywiście, będziesz musiał zapłacić składkę od momentu wznowienia polisy do jej rozwiązania, czyli do terminu, w którym złożysz wypowiedzenie.

Im szybciej się zorientujesz, że polisa OC została przedłużona automatycznie, tym mniej zapłacisz.

Ta sama procedura będzie Cię obowiązywała, jeśli wykupiłeś polisę u innego ubezpieczyciela, a zapomniałeś wypowiedzieć umowę poprzedniemu. Będziesz musiał wtedy po prostu wysłać rezygnację i uregulować należność.

Czytaj także: Wypowiedzenie umowy OC. Kiedy i jak wypowiedzieć OC? Pobierz wzór

Sytuacja nr 4: Myślałem, że OC przedłuży mi się automatycznie, a zostałem na lodzie

No cóż, jeśli tak się stało, to mogły być tylko dwie przyczyny. Być może nie opłaciłeś składki albo pozostały Ci jakieś zaległości do uregulowania. Zadzwoń do konsultanta i zapytaj, żeby mieć pewność, czy wszystko jest w porządku. Jeśli nie zapłaciłeś części składki za starą polisę nie przedłuży się ona automatycznie, ale Ty i tak będziesz musiał zapłacić.

Drugi przypadek jest wtedy, gdy kupiłeś auto i obowiązywała Cię polisa poprzedniego właściciela pojazdu. W takiej sytuacji ona wygaśnie automatycznie, a Ty, jako nowy właściciel auta, musisz sam zawrzeć kolejną umowę. Oczywiście, gdziekolwiek zechcesz.

Pamiętaj: Możesz przedłużyć ubezpieczenie w internecie, ale nie w każdej sytuacji. Niektórzy ubezpieczyciele pozostawiają taką opcję dla wybranych klientów – sprawdź to na stronie internetowej Twojego ubezpieczyciela. Jeśli nie jesteś zdecydowany na przedłużenie umowy, poczekaj na propozycję, którą powinieneś otrzymać na 20 lub 14 dni przed końcem umowy. Być może oferta, którą dostaniesz, będzie Ci odpowiadała – wtedy zapłać składkę i nie martw się już polisą. A jeśli nie jesteś zadowolony z propozycji towarzystwa, wyślij rezygnację i zacznij szukać nowego ubezpieczyciela.

Sytuacja nr 5: Dostałem pismo, że OC odnowi się na następny rok, a nie chcę, żeby się odnowiło.

Twój ubezpieczyciel ma ustawowy obowiązek poinformowania Cię o automatycznym odnowieniu umowy OC nie później niż na 14 dni przed końcem Twojej obecnej umowy. Dzięki takiemu wyprzedzeniu masz jeszcze czas na to, aby wypowiedzieć wygasające ubezpieczenie w trybie art. 28 ust. 1 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Wypowiedzenie wygasającej umowy musisz złożyć nie później niż na 1 dzień przed jej końcem.

Jeśli zdecydujesz się na wypowiedzenie dotychczasowej polisy OC, powinieneś kupić nowe ubezpieczenie i tak dobrać datę początku okresu odpowiedzialności, aby nie mieć ani jednego dnia przerwy w ciągłości OC.

Wyszukiwarka OC – znajdź najtańsze ubezpieczenie w internecie?

Podsumowanie

  •  Jeśli chcesz przedłużyć polisę OC w internecie, musisz to zrobić 30 dni przed końcem umowy. Sprawdź najpierw, czy u Twojego ubezpieczyciela nie jest to opcja dla wybranych klientów.
  • Możesz to także zrobić telefonicznie. Zanim zadzwonisz, sprawdź numer polisy.
  • Jeśli nie przedłużysz polisy samodzielnie, na 20 bądź 14 dni przed końcem umowy, otrzymasz pocztą lub mailem propozycję nowej oferty.
  • Jeżeli nie wykonasz żadnego ruchu, polisa zostanie przedłużona automatycznie.
  • Przedłużenie automatyczne nie dokonuje się w dwóch sytuacjach: gdy kupiłeś auto i wykorzystujesz polisę poprzedniego właściciela oraz gdy masz jakieś zaległości w płatnościach składek.
 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
12 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin Trzaska
Marcin Trzaska
8 lat temu

Ostatnio mocno się zawiodłem na jednej z popularniejszych porównywarek internetowych, służących do lepszego rozeznania na rynku ubezpieczeń OC i AC. Gdy zadzwoniłem do jednej z proponowanych firm, która „na dzień dobry” miała oferować niższe ubezpieczenie OC od mojego aktualnego, okazało się, że różnica nie była aż tak duża, jak to zachwalała porównywarka. Oszczędność byłaby ledwo kilkunastu złotych. Bezsensu. Na dodatek był bardzo niejasny i krzywdzący dla mnie zapis dotyczący zmniejszenia odszkodowania w zależności od wieku kierującego. Samochodem czasem jeździ mój ojciec, a chłop jest już na emeryturze.

Dlatego zostałem u swojego starego ubezpieczyciela, ale w rozmowie telefonicznej wycisnąłem z niego wszystko, na czym mi zależało. Łącznie z tą różnicą w wysokości opłaty. 🙂 To jest najlepsze rozwiązanie, opierające się na najstarszej zasadzie świata. Konsultant chce coś sprzedać, bo ma od tego prowizję, ja mogę marudzić i wybrzydzać tak długo, aż oferta mi się spodoba. Przy wypełnianiu druczków online nie ma możliwości się targować.

Sonia
Sonia
6 lat temu
Reply to  Marcin Trzaska

Proponuję zakup ubezpieczenia za pośrednictwem portalu [reklama] – zawsze wychodzi najtaniej, bo dostaje się pełną prowizję ze sprzedaży! Polecam

martaskorupka
martaskorupka
8 lat temu

Nigdy nie miałam problemu z przedłuzeniem polisy, niestety opcja internetowa mi nie przysługuje, telefoniczna i pocztowa jak najbardziej. jestem zadowolona z kontaktu ze swoim ubezpieczycielem, zawsze przebiega bardzo sprawnie

Mateusz
Mateusz
8 lat temu

Czy w świetle art. 28 ust. 2 pkt 1 ustawy o ub. obowiązkowych istnieje możliwość by zakład ubezpieczeń odnowił OC jeśli ubezpieczający nie wpłacił pełnej składki? (np. do pełnej kwoty brakuje 1zł).

Akademia mfind
Akademia mfind
8 lat temu
Reply to  Mateusz

Teoretycznie ubezpieczyciel nie odnowi takiej polisy. Jednak niektóre towarzystwa przedłużają ubezpieczenie jeśli niezapłacona kwota jest bardzo mała. Jaka? To już zależy od ubezpieczyciela, dlatego trzeba się z nim po prostu skontaktować i wszystkiego dowiedzieć.

Pozdrawiamy

Mateusz
Mateusz
8 lat temu
Reply to  Akademia mfind

Ale jaka jest podstawa prawna takiego działania? Ww. ustawa jasno precyzuje, że zawarcie następnej umowy nie następuje jezeli nie została opłacona składka. Może chodzi o zwolnienie z długu (508kc)?

Mateusz
Mateusz
8 lat temu
Reply to  Mateusz

Czy uzyskam odpowiedź?

Akademia mfind
Akademia mfind
8 lat temu
Reply to  Mateusz

Konsultujemy się z fachowcem w tej dziedzinie. Prosimy o chwilę cierpliwości 🙂

Mateusz
Mateusz
8 lat temu
Reply to  Akademia mfind

Dziękuję, czekam na odpowiedź.

Akademia mfind
Akademia mfind
8 lat temu
Reply to  Mateusz

Przekazujemy Panu odpowiedź od Rzecznika Ubezpieczonych:

„Z literalnego brzmienia przytoczonego przez Pana przepisu wynika, że w zaistniałej sytuacji nie powinno mieć miejsca automatyczne przedłużenie umowy, inaczej mówiąc ubezpieczyciel stosując automatyzm przy nieopłaconej w całości składce nie działa w ramach obowiązujących przepisów. Nie ma podstawy prawnej do takiego działania”.

Pozdrawiamy

Paweł
Paweł
5 lat temu

Pytanie, posiadam auto zarejestrowane jeszcze na poprzedniego właściciela , a w przyszłym tygodniu kończy mi się OC, czy idzie jakoś przedłużyć OC bez przerejestrowywania auta?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Paweł

Witam

może Pan to zrobić, ale konieczny jest kontakt z ubezpieczycielem i przepisanie polisy na siebie. Jeśli ubezpieczyciel nie wiedział o sprzedaży auta, musi się również Pan liczyć z ewentualną rekalkulacją składki za okres, w którym był już Pan właścicielem pojazdu.

Pozdrawiam