Ubezpieczenie zakupów online - polisa dla świątecznych prezentów

Aktualizacja:
Ubezpieczenie zakupów online

Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta… a wraz z nimi nieubłagalnie zbliża się szał przedświątecznych zakupów. W opublikowanym 13 listopada bieżącego roku raporcie firmy Deloitte czytamy, że na Boże Narodzenie wydamy w tym roku średnio 1 158 zł, z czego 40% tej kwoty przeznaczymy na zakup prezentów, które w większości nabędziemy przez internet. Czy jest możliwość ubezpieczenia zakupu prezentów świątecznych w sieci?

Ile wydamy w tym roku na święta?

O 13% więcej niż w poprzednim roku będą kosztowały przeciętnego Polaka Święta Bożego Narodzenia według ostatnich badań przeprowadzonych przez firmę Deloitte. Na prezenty, jedzenie oraz spotkania z bliskimi planujemy wydać w tym roku prawie 1 160 zł. W tym roku również nastawiamy się na zakup praktycznych prezentów dla swoich bliskich, wśród których największą popularnością cieszyć będą się książki, gotówka i kosmetyki.

Czytaj także: Świąteczne zakupy Polaków 2018 – co kupujemy, ile wydamy?

Obraz polskiego e-klienta

Polscy konsumenci coraz częściej decydują się na zakup prezentów świątecznych w internecie. Jak donosi raport Nielsena z listopada 2012 roku ze sklepów internetowych najczęściej korzystają mężczyźni w wieku do 25 lat ( 58%), wśród których największym powodzenie cieszą się książki, sprzęt komputerowy, RTV/AGD, sprzęt fotograficzny, buty oraz telefony i akcesoria GSM. Jak bezpiecznie kupować w sieci i nie stracić głowy w szale przedświątecznych promocji?

Ubezpieczenie e-zakupów

Ubezpieczenie zakupów online oferuje swoim klientom mBank. Rozwiązanie to nie wymaga od ubezpieczonego podpisywania żadnej papierowej umowy, wystarczy, że zaznaczy chęć objęcia transakcji ubezpieczeniem podczas dokonywania płatności. Ubezpieczycielem, który wprowadził na rynek to nowe rozwiązanie, jest BRE Ubezpieczenia (obecnie AXA Ubezpieczenia). Oferta skierowana jest wyłącznie do klientów posiadających rachunek w mBanku i realizujących płatności online przy pomocy usługi mTransfer.

Czytaj także: TOP 5 kierunków na Święta: gdzie Polacy spędzą Boże Narodzenie 2018?

Czym jest usługa mTransfer?

Wybierając w serwisie aukcyjnym aukcyjnym płatność za pośrednictwem mTransferu, klient zostaje automatycznie przeniesiony na stronę logowania do nowej bankowości elektronicznej banku. Wszystkie dane wstawiają się automatycznie. Pieniądze trafiają do odbiorcy natychmiast, co znacznie przyspiesza proces obsługi zamówienia. Płatności mTransferem można dokonać z konta indywidualnego, firmowego, karty kredytowej, kredytu gotówkowego czy limitu kredytu odnawialnego.

Czytaj także: Ubezpieczenie OC samochodu w mBanku – wady i zalety – sprawdź to!

Na jaki okres wykupuje się ubezpieczenie?

Ochrona ubezpieczeniowa zgodnie z OWU rozpoczyna się z dniem realizacji płatności, natomiast kończy się w dniu rozwiązania umowy ubezpieczenia. Ubezpieczenie obowiązuje więc od momentu zapłacenia za zakupy online do momentu ich dostarczenia lub do momentu rezygnacji z zakupu.

Co obejmuje zakres ubezpieczenia?

Zakres ubezpieczenia obejmuje ryzyko niedostarczenia ubezpieczającemu zamówienia przez internet na wskazany w zamówieniu adres. Ochrona ubezpieczeniową mogą być objęte transakcje o wartości od 100 zł do 10 000 zł dokonywane przez ubezpieczającego na terenie RP. Suma ubezpieczenia jest równa wartości transakcji dokonywanej przy pomocy usługi mTransfer, składka zaś wynosi 5% wartości transakcji przy zakupie o wartości do 1 tys. zł albo 3% przy droższych zamówieniach. Jeżeli więc klient kupi telefon za 600 zł i zechce go ubezpieczyć, będzie musiał dopłacić 30 zł – mBank ściągnie z jego konta 630 zł. Jeśli postanowisz ubezpieczyć zakup laptopa za 5 tys. zł, z Twojego konta bank ściągnie 5 150 zł.

Czytaj także: Strzeż się złodziei świątecznych prezentów!

Czy ubezpieczenie obejmuje wszystkie zakupy?

Nie wszystkie transakcje online dokonywane w mBanku ubezpieczyciel postanowił objąć ochroną. Z odpowiedzialności  BRE Ubezpieczenia wyłączone są płatności za:

 • usługi

 • towary niedopuszczone do obrotu na terenie Polski

 • towary pochodzące z przestępstwa

 • towary zakupione w ramach prowadzonej przez ubezpieczonego działalności gospodarczej

 • bilety, karnety, kupony, doładowania telefonów

 • udział w zakładach hazardowych

 • środki płatnicze, waluty, bony, czeki, papiery wartościowe, numizmaty

 • metale szlachetne, dzieła sztuki, antyki

 • towary spożywcze, zwierzęta, rośliny

 • treści cyfrowe, płatny dostęp do stron internetowych i zasobów cyfrowych

 • pojazdy silnikowe

Jak widać, bardzo łatwo jest w tym przypadku zapłacić składkę za ubezpieczenie, które może Ci się w ogóle nie przydać. Chcesz kupić przez internet komuś na prezent bilet na koncert lub antyczną lampkę na biurko? W takiej sytuacji nie ma sensu wykupywać ubezpieczenia zakupu, bo ono i tak nie zadziała. A ile osób nie przeczyta OWU, tylko zaznaczy checkbox “wykup ubezpieczenie”, pomimo że polisa nie obejmie ich zakupu? Dlatego zawsze czytaj warunki ubezpieczenia, zwłaszcza że OWU e-zakupów w mBanku to tylko 2 strony dość zrozumiałego tekstu.

Czytaj także: Szukamy ubezpieczenia w internecie, kupujemy tradycyjnie. Jak Polacy się ubezpieczają?

Jak zgłosić szkodę? Co w przypadku, kiedy nie otrzymałeś zamówionego towaru?

Jeśli Twoje zamówienie nie zostanie zrealizowane, możesz domagać się od AXA Ubezpieczenia wypłaty odszkodowania. Aby ubezpieczyciel wypłacił Ci odszkodowanie równe kwocie zamówionego a niedostarczonego towaru, musisz złożyć roszczenie. Powinieneś przedstawić następujące dokumenty:

 • wniosek o wypłatę odszkodowania zawierający opis okoliczności przebiegu transakcji
 • kopię zamówienia towaru
 • potwierdzenie dokonania transakcji z systemu banku
 • kopię dokumentacji potwierdzającej podjęte przez ubezpieczającego działania w ramach postępowania reklamacyjnego wraz z odpowiedzią sprzedawcy, jeśli miała miejsce
 • kopię zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oszustwa złożonego na policji lub prokuraturze
 • kopię dokumentu potwierdzającego tożsamość ubezpieczającego
 • inne wskazane przez ubezpieczyciela dokumenty niezbędne do potwierdzenia zasadności roszczenia

Aby uzyskać odszkodowanie, nie możesz “machnąć ręką” na nieuczciwego sprzedawcę w nadziei, że odzyskasz pieniądze z ubezpieczenia. Zakład ubezpieczeń zobowiązuje Cię do zgłoszenia sprawy organom ścigania.

W razie wystąpienia szkody skontaktuj się z infolinią AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. pod numerem 22 459 10 10, a wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami prześlij na adres: AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. ul. Chłodna 51, 00-867 Warszawa.

Jak bezpiecznie kupować w sieci?

Na stronie internetowej Policji www.policja.pl znajdziesz kilka cennych wskazówek, jak bezpiecznie dokonywać zakupów w internecie:

 • Przede wszystkim pamiętaj, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.

 • Nigdy nie kupuj w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej.

 • Korzystaj tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.

 • Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnij opinii o nim i sprawdź jego rzetelność.

 • Przy płaceniu kartą kredytową zwracaj uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez Ciebie dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione.

 • Gdy kupujesz na aukcji internetowej, przeczytaj komentarze o sprzedającym.

 • Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniesz zamiast zamówionego produktu puste pudełko, natychmiast zadzwoń na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Podsumowanie

 • W tym roku wydamy o 13% więcej na Święta Bożego Narodzenia, niż rok temu. 40% kwoty przeznaczonej na święta wydamy na prezenty, które w dużej części zakupimy przez internet.
 • Klienci mBanku korzystający z usługi mTransfer mogą ubezpieczyć zakupy świątecznych prezentów.
 • Ochroną ubezpieczeniową mogą być objęte transakcje o wartości od 100 zł do 10 000 zł, dokonywane na terenie Polski. Suma ubezpieczenia jest równa wartości transakcji, składka zaś wynosi 5% wartości transakcji przy zakupie o wartości do 1 tys. zł albo 3% przy droższych zamówieniach.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej