Stłuczka zamiast kolacji wigilijnej? W Święta więcej wypadków na drogach

Aktualizacja:
swieta wiecej wypadkow

Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Za dnia na dzień będziemy coraz bardziej zabiegani, a wtedy nietrudno o wypadek czy kolizję. Warto więc pomyśleć o tym, czy mamy ważne OC, a także dodatkowym ubezpieczeniu samochodu.

W Święta więcej wypadków i kolizji

Okres przedświąteczny i same święta to zwykle czas, kiedy liczba wypadków i kolizji drogowych wzrasta w porównaniu do pozostałych dni w roku. Działamy w pośpiechu, wyjeżdżamy do rodziny, poruszamy się po ruchliwych trasach. W 2014 w czasie Wigilii i świąt Bożego Narodzenia w całej Polsce doszło do 229 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 301 zostało rannych.

Najtragiczniejszym dniem był 24 grudnia (Wigilia) – w 113 wypadkach śmierć poniosło aż 18 osób, a 123 zostały ranne. W ubiegłym roku najwięcej pijanych kierowców drogówka zatrzymała w drugi dzień Świąt.

Policyjne statystyki drogowe w święta Bożego Narodzenia (24-26 grudnia)
RokWypadkiZabiciRanniNietrzeźwi<br>kierowcy
201012510176589
201120431194671
201215317191455
201315417174567
201422930301584

Dane: Policja

Statystyki pozostają nieubłagane nie tylko w gorącym okresie świątecznym. Każdego roku na całym świece w wypadkach drogowych ginie ponad milion osób i taka sytuacja trwa nieprzerwanie od 2007 roku – wynika ze „Światowego raportu dotyczącego bezpieczeństwa na drogach 2015”, opublikowanego w październiku przez WHO. Według prognoz organizacji, w 2030 r. obrażenia w wyniku wypadków komunikacyjnych mogą stać się piątą z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. W Polsce corocznie śmiertelne wypadki wyludniają jedną małą miejscowość. W 2014 roku zginęły na polskich drogach 3 202 osoby.

Z kolei z badania przeprowadzone we wrześniu 2015 przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gothaer TU S.A. pokazują, że co drugi kierowca w Polsce przynajmniej raz w życiu uczestniczył w kolizji drogowej z winy innej osoby.

Widać więc jasno, że warto poważnie rozważyć wykupienie dodatkowego pakietu ubezpieczeń, poza obowiązkowym OC komunikacyjnym, aby zabezpieczyć siebie, swoich pasażerów i spokojnie spędzić święta nie martwiąc się dodatkowym wydatkiem na naprawę rozbitego auta.

W ferworze przedświątecznych przygotowań łatwo zapomnieć o tym, że akurat wygasa ubezpieczenie OC. Wyjazd do rodziny na Boże Narodzenie bez ważnej polisy może skutkować nie tylko karą, jeśli złapie Cię policja (a w tym okresie patroli na drogach jest więcej), ale też może oznaczać konieczność zwrotu odszkodowania, gdy spowodujesz wypadek bez OC. W 2016 roku właściciel samochodu osobowego za brak OC powyżej 14 dni zapłaci 3700 zł kary.

Czytaj także: Wyższe kary za brak OC i droższe ubezpieczenia. Gdzie znajdziesz tanie OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni tylko osoby poszkodowane z Twojej winy. Tymczasem Ty sam w każdej chwili możesz potrzebować pomocy w przypadku awarii na trasie, pomocy medycznej lub wsparcia przy naprawie uszkodzonego pojazdu. Do wyboru masz dobrowolne ubezpieczenia – AC, assistance i NNW.

AC (autocasco) – ubezpieczenie komunikacyjne od kradzieży i zniszczenia

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie od zdarzeń losowych. Odszkodowanie z AC przysługuje właścicielowi pojazdu, który doznał szkody. W ramach AC ubezpieczyciel rekompensuje głównie koszty naprawy samochodu spowodowane kolizją czy wypadkiem.

Zakres ubezpieczenia ma wpływ na wysokość składki. Ochroną w ramach AC objęte są szkody powstałe m.in. w wyniku:

 • zderzenia pojazdów,
 • uszkodzenia auta przez osoby trzecie,
 • zdarzeń losowych, np. pożaru,
 • kradzieży samochodu, jego części lub wyposażenia.

Assistance – pomoc w razie awarii

Jeśli nie chcesz na własną rękę w trasie szukać kogoś, kto może doholować Twoje niesprawne auto, warto zdecydować się na ubezpieczenie assistance. Zapewnia ono całodobową pomoc w przypadku kolizji lub awarii auta. Gwarantuje przede wszystkim wsparcie techniczne – głównie holowanie, na którym kierowcom najbardziej zależy, ale również – w bogatszych pakietach – może zapewniać pomoc medyczną czy prawną dla Ciebie i Twoich pasażerów. W zależności od zakresu i wysokości składki może także obejmować:

 • zorganizowanie i pokrycie kosztów przesyłki części zamiennych potrzebnych do naprawy pojazdu, których warsztat akurat nie posiada,
 • pożyczkę na pokrycie kosztów naprawy auta,
 • pokrycie kosztów wynajęcia samochodu zastępczego na czas naprawy,
 • dostarczenie paliwa do pojazdu (bez kosztu paliwa).

Ubezpieczenie NNW kierowców i pasażerów

Statystyki wypadków mówią same za siebie, a fakty są takie, że każdy z nas może uczestniczyć w wypadku. Ubezpieczenie NNW zapewnia wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe dają do wyboru dwa warianty ubezpieczenia NNW – kierowcy oraz kierowcy i pasażerów. Zakres ochrony jest dosyć szeroki, bo poszkodowanemu i jego rodzinie oprócz odszkodowania może przysługiwać także:

 • zwrot kosztów leczenia,
 • zwrot kosztów protez lub wózka inwalidzkiego, czy podnośnika,
 • zwrot kosztów przeszkolenia zawodowego dla inwalidów,
 • zwrot kosztów transportu zwłok.

Wysokość składek jest uzależniona od zakresu ochrony ubezpieczeniowej, na jaką się zdecydujesz. Zazwyczaj najbardziej opłacalne jest wykupienie pakietu ubezpieczeń OC, AC, NNW, assistance, niż każdego z nich osobno.

Podsumowanie

 • W 2014 w czasie Wigilii i świąt Bożego Narodzenia w całej Polsce doszło do 229 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 301 zostało rannych.
 • Najtragiczniejszym dniem był 24 grudnia (Wigilia) – w 113 wypadkach śmierć poniosło aż 18 osób, a 123 zostały ranne.
 • W ubiegłym roku najwięcej pijanych kierowców drogówka zatrzymała w drugi dzień Świąt.
 • W zamieszaniu związanym z przygotowaniami do świat łatwo zapomnieć o tym, że wygasa nam polisa OC.
 • Gdy spowodujesz wypadek bez ważnego OC, będziesz musiał zwrócić całe odszkodowanie, jakie dostanie poszkodowany z UFG.
 • Okres świąteczny to także więcej kolizji na drogach. Pomyśl o dobrowolnym ubezpieczeniu AC, a także o NNW i assistance.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej