Święta Bożego Narodzenia tuż tuż. Za dnia na dzień będziemy coraz bardziej zabiegani, a wtedy nietrudno o wypadek czy kolizję. Warto więc pomyśleć o tym, czy mamy ważne OC, a także dodatkowym ubezpieczeniu samochodu.
W Święta więcej wypadków i kolizji
Okres przedświąteczny i same święta to zwykle czas, kiedy liczba wypadków i kolizji drogowych wzrasta w porównaniu do pozostałych dni w roku. Działamy w pośpiechu, wyjeżdżamy do rodziny, poruszamy się po ruchliwych trasach. W 2014 w czasie Wigilii i świąt Bożego Narodzenia w całej Polsce doszło do 229 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 301 zostało rannych.
Najtragiczniejszym dniem był 24 grudnia (Wigilia) – w 113 wypadkach śmierć poniosło aż 18 osób, a 123 zostały ranne. W ubiegłym roku najwięcej pijanych kierowców drogówka zatrzymała w drugi dzień Świąt.
Policyjne statystyki drogowe w święta Bożego Narodzenia (24-26 grudnia) | ||||
Rok | Wypadki | Zabici | Ranni | Nietrzeźwi<br>kierowcy |
2010 | 125 | 10 | 176 | 589 |
2011 | 204 | 31 | 194 | 671 |
2012 | 153 | 17 | 191 | 455 |
2013 | 154 | 17 | 174 | 567 |
2014 | 229 | 30 | 301 | 584 |
Dane: Policja
Statystyki pozostają nieubłagane nie tylko w gorącym okresie świątecznym. Każdego roku na całym świece w wypadkach drogowych ginie ponad milion osób i taka sytuacja trwa nieprzerwanie od 2007 roku – wynika ze „Światowego raportu dotyczącego bezpieczeństwa na drogach 2015”, opublikowanego w październiku przez WHO. Według prognoz organizacji, w 2030 r. obrażenia w wyniku wypadków komunikacyjnych mogą stać się piątą z najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. W Polsce corocznie śmiertelne wypadki wyludniają jedną małą miejscowość. W 2014 roku zginęły na polskich drogach 3 202 osoby.
Z kolei z badania przeprowadzone we wrześniu 2015 przez instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gothaer TU S.A. pokazują, że co drugi kierowca w Polsce przynajmniej raz w życiu uczestniczył w kolizji drogowej z winy innej osoby.
Widać więc jasno, że warto poważnie rozważyć wykupienie dodatkowego pakietu ubezpieczeń, poza obowiązkowym OC komunikacyjnym, aby zabezpieczyć siebie, swoich pasażerów i spokojnie spędzić święta nie martwiąc się dodatkowym wydatkiem na naprawę rozbitego auta.
W ferworze przedświątecznych przygotowań łatwo zapomnieć o tym, że akurat wygasa ubezpieczenie OC. Wyjazd do rodziny na Boże Narodzenie bez ważnej polisy może skutkować nie tylko karą, jeśli złapie Cię policja (a w tym okresie patroli na drogach jest więcej), ale też może oznaczać konieczność zwrotu odszkodowania, gdy spowodujesz wypadek bez OC. W 2016 roku właściciel samochodu osobowego za brak OC powyżej 14 dni zapłaci 3700 zł kary.
Czytaj także: Wyższe kary za brak OC i droższe ubezpieczenia. Gdzie znajdziesz tanie OC?
Obowiązkowe ubezpieczenie OC chroni tylko osoby poszkodowane z Twojej winy. Tymczasem Ty sam w każdej chwili możesz potrzebować pomocy w przypadku awarii na trasie, pomocy medycznej lub wsparcia przy naprawie uszkodzonego pojazdu. Do wyboru masz dobrowolne ubezpieczenia – AC, assistance i NNW.
AC (autocasco) – ubezpieczenie komunikacyjne od kradzieży i zniszczenia
Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie od zdarzeń losowych. Odszkodowanie z AC przysługuje właścicielowi pojazdu, który doznał szkody. W ramach AC ubezpieczyciel rekompensuje głównie koszty naprawy samochodu spowodowane kolizją czy wypadkiem.
Zakres ubezpieczenia ma wpływ na wysokość składki. Ochroną w ramach AC objęte są szkody powstałe m.in. w wyniku:
- zderzenia pojazdów,
- uszkodzenia auta przez osoby trzecie,
- zdarzeń losowych, np. pożaru,
- kradzieży samochodu, jego części lub wyposażenia.
Assistance – pomoc w razie awarii
Jeśli nie chcesz na własną rękę w trasie szukać kogoś, kto może doholować Twoje niesprawne auto, warto zdecydować się na ubezpieczenie assistance. Zapewnia ono całodobową pomoc w przypadku kolizji lub awarii auta. Gwarantuje przede wszystkim wsparcie techniczne – głównie holowanie, na którym kierowcom najbardziej zależy, ale również – w bogatszych pakietach – może zapewniać pomoc medyczną czy prawną dla Ciebie i Twoich pasażerów. W zależności od zakresu i wysokości składki może także obejmować:
- zorganizowanie i pokrycie kosztów przesyłki części zamiennych potrzebnych do naprawy pojazdu, których warsztat akurat nie posiada,
- pożyczkę na pokrycie kosztów naprawy auta,
- pokrycie kosztów wynajęcia samochodu zastępczego na czas naprawy,
- dostarczenie paliwa do pojazdu (bez kosztu paliwa).
Ubezpieczenie NNW kierowców i pasażerów
Statystyki wypadków mówią same za siebie, a fakty są takie, że każdy z nas może uczestniczyć w wypadku. Ubezpieczenie NNW zapewnia wypłatę odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe dają do wyboru dwa warianty ubezpieczenia NNW – kierowcy oraz kierowcy i pasażerów. Zakres ochrony jest dosyć szeroki, bo poszkodowanemu i jego rodzinie oprócz odszkodowania może przysługiwać także:
- zwrot kosztów leczenia,
- zwrot kosztów protez lub wózka inwalidzkiego, czy podnośnika,
- zwrot kosztów przeszkolenia zawodowego dla inwalidów,
- zwrot kosztów transportu zwłok.
Wysokość składek jest uzależniona od zakresu ochrony ubezpieczeniowej, na jaką się zdecydujesz. Zazwyczaj najbardziej opłacalne jest wykupienie pakietu ubezpieczeń OC, AC, NNW, assistance, niż każdego z nich osobno.
Podsumowanie
- W 2014 w czasie Wigilii i świąt Bożego Narodzenia w całej Polsce doszło do 229 wypadków, w których zginęło 30 osób, a 301 zostało rannych.
- Najtragiczniejszym dniem był 24 grudnia (Wigilia) – w 113 wypadkach śmierć poniosło aż 18 osób, a 123 zostały ranne.
- W ubiegłym roku najwięcej pijanych kierowców drogówka zatrzymała w drugi dzień Świąt.
- W zamieszaniu związanym z przygotowaniami do świat łatwo zapomnieć o tym, że wygasa nam polisa OC.
- Gdy spowodujesz wypadek bez ważnego OC, będziesz musiał zwrócić całe odszkodowanie, jakie dostanie poszkodowany z UFG.
- Okres świąteczny to także więcej kolizji na drogach. Pomyśl o dobrowolnym ubezpieczeniu AC, a także o NNW i assistance.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.
Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?
Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?