Ubezpieczenia społecznościowe w internecie. Nowy wymiar ubezpieczeń wzajemnych?

Aktualizacja:
ubezpieczenia społecznościowe

Nikt nie zna Twoich przyjaciół lepiej niż Ty. Po co więc miałbyś płacić firmie ubezpieczeniowej, skoro możesz ubezpieczyć się wspólnie ze znajomymi? W Europie powstają ubezpieczenia społecznościowe. Czy mają sens?

Ubezpieczenia społecznościowe – powrót do korzeni?

Ubezpieczenia istniały na świecie odkąd potrafimy sięgnąć pamięcią. Wraz z rozwojem gospodarki i powstawaniem wielkich korporacji gdzieś zatraciła się idea dbania o wspólne interesy, a wielkimi firmami ubezpieczeniowymi zaczęła rządzić przede wszystkim chęć zysku. Z tęsknoty za tworzeniem społeczności opartych na równości i zaufaniu zrodziły się ubezpieczenia peer-to-peer. Tego typu platformy internetowe występują nie tylko w Europie Zachodniej, ale również w USA, Australii, Nowej Zelandii czy Hongkongu.

Obecny system, w którym trzeba zapłacić korporacji ubezpieczeniowej za przejęcie ryzyka, rodzi wiele problemów – zbyt wysokie składki, oszustwa, brak możliwości zebrania pełnych informacji o ubezpieczonym, wątpliwe moralnie działania firmy. Żeby ograniczyć negatywne zjawiska do minimum, powstają inicjatywy, które stawiają sobie za cel powrót do korzeni – do czasów, kiedy śródziemnomorscy kupcy dzielili między sobą ryzyko utraty statku na morzu. Częściowo zanurzone w tradycji socjalistycznej innowacyjne start-upy polegają na dzieleniu kosztów i ryzyka między członkami określonej grupy i aktywnie działają w mediach społecznościowych.

Im mniej szkód tym niższa składka

Ubezpieczenia społecznościowe takie jak brytyjskie Guevara (nazwa, która celowo przywołuje imię rozpoznawalnego na świecie argentyńskiego marksisty), niemieckie Friendsurance i francuskie InsPeer proponują nowy model ubezpieczeń.

Nowatorska inicjatywa pozwala grupie przyjaciół na stworzenie wspólnej puli ubezpieczeniowej. Takie podejście do ubezpieczeń ma zwiększyć poczucie kontroli, zaufania i przejrzystości zasad. Pieniądze na odszkodowania pochodzą ze wspólnie utworzonej puli, dlatego im mniej roszczeń, tym mniej ucierpią finanse grupy. Każda oszczędność jest zwracana członkowi społeczności w gotówce lub przechodzi na poczet następnej składki. Ten model zwiększa poczucie odpowiedzialności jednostki – jeśli Twoje ryzykowne zachowanie może wpłynąć na wysokość składki, którą będą musieli zapłacić twoi przyjaciele, starasz się go uniknąć za wszelką cenę.

Friendsurance, które działa już od 2010 roku, zdradza, że 80% jego bezszkodowych klientów otrzymało zwrot warty tyle co jedna trzecia płaconych przez nich składek.

Dzielenie się kosztami w obrębie społeczności ogarnia pomału różne sektory gospodarki, między innymi transport (w Polsce mamy Bla Bla Car), a do ubezpieczeń takie rozwiązania dopiero teraz docierają, co wydaje się dziwne, zważywszy że od zawsze chodziło w nich o umiejętność zarządzania ryzykiem.

Ubezpieczenia wzajemne – w poszukiwaniu wspólnoty

W Polsce istnieją dwa rodzaje działalności ubezpieczeniowej – spółki akcyjne oraz towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Te pierwsze opierają się na dobrze znanym modelu: nastawiona na zysk korporacja sprzedaje ubezpieczenia klientom.

Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych są mniej popularne (można tu wymienić takie firmy jak Concordia, TUW TUZ czy TUW Pocztowe). Działają inaczej niż spółki akcyjne: każdy klient TUW-u staje się automatycznie członkiem towarzystwa. Teoretycznie każdy klient może więc dbać o wspólne interesy społeczności i decydować o losach towarzystwa. Podstawowym celem ubezpieczeń wzajemnych jest nie chęć zysku, ale zaspokojenie podstawowych potrzeb związanych z ochroną ubezpieczeniową. To właśnie ubezpieczenia wzajemne są w Polsce najbliższe idei ubezpieczeń społecznościowych. Polskie TUW-y działają jednak prawie zupełnie offline, natomiast w ubezpieczeniach peer-to-peer aktywnie wykorzystywany jest internet.

Być może wraz ze rozumieniem zasady wzajemności i upowszechnieniem internetowych platform społecznościowych innowacyjne ubezpieczenia peer-to-peer pojawią się także w Polsce. Formalnie mogłyby przybrać formę towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.

Źródło: CNBC

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.11.12  •  Samochód
Zakaz zatrzymywania i postoju – kiedy grozi mandat? Najnowsze przepisy

Ponieważ liczba pojazdów na polskich drogach stale rośnie, problem nieprawidłowego parkowania staje się coraz bardziej palący. W związku z tym, władze wprowadzają nowe przepisy oraz zmieniają istniejące regulacje dotyczące zatrzymywania i postoju. W artykule tym omówimy, co oznacza zakaz zatrzymywania i postoju, jakie są najnowsze przepisy oraz jakie kary grożą kierowcom łamiącym te zasady.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie stomatologiczne
2024.11.12  •  Zdrowie
Czy warto wykupić ubezpieczenie stomatologiczne?

Ubezpieczenie stomatologiczne to temat, który zyskuje na znaczeniu w obliczu rosnących kosztów leczenia zębów oraz długich kolejek do dentystów w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Coraz więcej osób zastanawia się nad wykupieniem prywatnej polisy stomatologicznej. W artykule tym omówimy, na czym polega ubezpieczenie stomatologiczne, jakie korzyści niesie, a także jakie są potencjalne ograniczenia.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej