Nikt nie zna Twoich przyjaciół lepiej niż Ty. Po co więc miałbyś płacić firmie ubezpieczeniowej, skoro możesz ubezpieczyć się wspólnie ze znajomymi? W Europie powstają ubezpieczenia społecznościowe. Czy mają sens?
Ubezpieczenia społecznościowe – powrót do korzeni?
Ubezpieczenia istniały na świecie odkąd potrafimy sięgnąć pamięcią. Wraz z rozwojem gospodarki i powstawaniem wielkich korporacji gdzieś zatraciła się idea dbania o wspólne interesy, a wielkimi firmami ubezpieczeniowymi zaczęła rządzić przede wszystkim chęć zysku. Z tęsknoty za tworzeniem społeczności opartych na równości i zaufaniu zrodziły się ubezpieczenia peer-to-peer. Tego typu platformy internetowe występują nie tylko w Europie Zachodniej, ale również w USA, Australii, Nowej Zelandii czy Hongkongu.
Obecny system, w którym trzeba zapłacić korporacji ubezpieczeniowej za przejęcie ryzyka, rodzi wiele problemów – zbyt wysokie składki, oszustwa, brak możliwości zebrania pełnych informacji o ubezpieczonym, wątpliwe moralnie działania firmy. Żeby ograniczyć negatywne zjawiska do minimum, powstają inicjatywy, które stawiają sobie za cel powrót do korzeni – do czasów, kiedy śródziemnomorscy kupcy dzielili między sobą ryzyko utraty statku na morzu. Częściowo zanurzone w tradycji socjalistycznej innowacyjne start-upy polegają na dzieleniu kosztów i ryzyka między członkami określonej grupy i aktywnie działają w mediach społecznościowych.
Im mniej szkód tym niższa składka
Ubezpieczenia społecznościowe takie jak brytyjskie Guevara (nazwa, która celowo przywołuje imię rozpoznawalnego na świecie argentyńskiego marksisty), niemieckie Friendsurance i francuskie InsPeer proponują nowy model ubezpieczeń.
Nowatorska inicjatywa pozwala grupie przyjaciół na stworzenie wspólnej puli ubezpieczeniowej. Takie podejście do ubezpieczeń ma zwiększyć poczucie kontroli, zaufania i przejrzystości zasad. Pieniądze na odszkodowania pochodzą ze wspólnie utworzonej puli, dlatego im mniej roszczeń, tym mniej ucierpią finanse grupy. Każda oszczędność jest zwracana członkowi społeczności w gotówce lub przechodzi na poczet następnej składki. Ten model zwiększa poczucie odpowiedzialności jednostki – jeśli Twoje ryzykowne zachowanie może wpłynąć na wysokość składki, którą będą musieli zapłacić twoi przyjaciele, starasz się go uniknąć za wszelką cenę.
Friendsurance, które działa już od 2010 roku, zdradza, że 80% jego bezszkodowych klientów otrzymało zwrot warty tyle co jedna trzecia płaconych przez nich składek.
Dzielenie się kosztami w obrębie społeczności ogarnia pomału różne sektory gospodarki, między innymi transport (w Polsce mamy Bla Bla Car), a do ubezpieczeń takie rozwiązania dopiero teraz docierają, co wydaje się dziwne, zważywszy że od zawsze chodziło w nich o umiejętność zarządzania ryzykiem.
Ubezpieczenia wzajemne – w poszukiwaniu wspólnoty
W Polsce istnieją dwa rodzaje działalności ubezpieczeniowej – spółki akcyjne oraz towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych. Te pierwsze opierają się na dobrze znanym modelu: nastawiona na zysk korporacja sprzedaje ubezpieczenia klientom.
Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych są mniej popularne (można tu wymienić takie firmy jak Concordia, TUW TUZ czy TUW Pocztowe). Działają inaczej niż spółki akcyjne: każdy klient TUW-u staje się automatycznie członkiem towarzystwa. Teoretycznie każdy klient może więc dbać o wspólne interesy społeczności i decydować o losach towarzystwa. Podstawowym celem ubezpieczeń wzajemnych jest nie chęć zysku, ale zaspokojenie podstawowych potrzeb związanych z ochroną ubezpieczeniową. To właśnie ubezpieczenia wzajemne są w Polsce najbliższe idei ubezpieczeń społecznościowych. Polskie TUW-y działają jednak prawie zupełnie offline, natomiast w ubezpieczeniach peer-to-peer aktywnie wykorzystywany jest internet.
Być może wraz ze rozumieniem zasady wzajemności i upowszechnieniem internetowych platform społecznościowych innowacyjne ubezpieczenia peer-to-peer pojawią się także w Polsce. Formalnie mogłyby przybrać formę towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.
Źródło: CNBC
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wprowadzono wręcz rewolucyjne podejście do rejestrowania przebiegu egzaminów praktycznych na prawo jazdy. Nowe przepisy nakładają na ośrodki egzaminacyjne (WORD) obowiązek wyznaczenia dedykowanych miejsc, w których kursanci będą mogli obejrzeć nagrania ze swoich jazd. To istotna zmiana, która otwiera drzwi do większej transparentności i kontroli nad procesem egzaminowania.
Kolizja drogowa lub inna szkoda w samochodzie to stresująca sytuacja. Szczególnie dotkliwa może być, gdy auto jest wypożyczone lub leasingowane. Wówczas oprócz nieprzyjemności związanych z naprawą, właściciel pojazdu musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Jednym ze sposobów na ochronę budżetu jest zniesienie udziału własnego w szkodzie. Ale czym dokładnie jest to rozwiązanie i jakie niesie ze sobą korzyści?
Awaria motocykla może przydarzyć się nawet najbardziej doświadczonemu i ostrożnemu motocykliście. Możesz próbować doprowadzić uszkodzony pojazd do warsztatu na własną rękę lub poprosić o pomoc innych uczestników ruchu. Jedną z częściej stosowanych metod jest holowanie motocykla. Jednak aby wykonać tę czynność w bezpieczny i legalny sposób, musisz znać odpowiednie zasady i techniki.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?