Historia ubezpieczeń w Polsce ma więcej niż 100 lat. Początkowo ich forma była zupełnie inna od znanej nam współcześnie, ale już w dawnych wiekach ludzie mieli potrzebę zabezpieczania się przed finansowymi skutkami różnych nieszczęść. Od kas brackich, związków groblowych i porządków ogniowych do towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. Spójrzmy, jak to wyglądało.
Polska historia ubezpieczeń sięga XV-XVI wieku. Wówczas na na obszarze dzisiejszego Górnego Śląska pojawiły się kasy brackie i spółki brackie, zakładane samorzutnie przez górników. Funkcjonowały na zasadzie dobrowolnych wpłat, a zgromadzone środki były przeznaczane na wsparcie finansowe dla okaleczonych górników-ofiar wypadków, a także dla rodzin, które traciły jedynego żywiciela rodziny. Z czasem wpłaty do kas brackich stały się obowiązkowe. Pierwszym dokumentem ubezpieczeniowym po polsku jest „Ordunek Gorny”, ustawa dotycząca kas brackich wydana przez Jana II Opolskiego w 1528 roku.
W XVII i XVIII wieku na Żuławach przy ujściu Wisły powstawały związki groblowe. Wpłaty od członków związków groblowych przeznaczano na budowę (będziecie zaskoczeni….) grobli, tam i na umacnianie brzegów rzeki, która w tym specyficznym geograficznie rejonie często wylewała. Z czasem związki groblowe rozszerzyły zakres ochrony swoich członków na ubezpieczenia ruchomości i nieruchomości od ognia.
Historia ubezpieczeń w Polsce: Najpierw … od ognia!
Siedemnastowieczne ubezpieczenia od ognia nosiły nazwę “porządków ogniowych”. Tworzono je lokalnie na terenie dzisiejszej Wielkopolski i Polski północnej. Do najbardziej znanych należały kasy miast Poznania, Leszna, Wschowy i Wronek. Początkowo kasy ogniowe miały jedynie zapobiegać pożarom, jednak w miarę upływu czasu zaczęły także rekompensować szkody. Pierwszym znanym nam dzisiaj aktem prawnym o porządku ogniowym jest ustawa z 29 maja 1623 r. z Nowego Dworu w powiecie malborskim. Stanowiła ona, że odszkodowanie należy się niezależnie od przyczyn pożaru, ale jednocześnie zobowiązywała do regularnego czyszczenia kominów i zabraniała wchodzić ze świecą do spichlerzy i suszyć lnu przy ogniu. Ten, kto nie przestrzegał tych zasad, nie otrzymywał odszkodowania za straty poniesione na skutek pożaru.
Historia ubezpieczeń w Polsce: Ubezpieczenia a zabory
Obowiązek ubezpieczeniowy przynieśli na ziemie polskie zaborcy. Na podstawie dekretu Fryderyka Wilhelma w 1803 roku powołane zostało Towarzystwo Ogniowe dla Miast w Prusach Południowych, a na podstawie dekretu z 1804 roku Towarzystwo Ogniowe Wiejskie Prowincji Prus Południowych i wprowadzono wówczas obowiązkowe ubezpieczenia od pożaru oraz szkód związanych z prowadzeniem gospodarki. Obie te instytucje ubezpieczeniowe uważane są one za pierwsze publiczne zakłady ubezpieczeniowe działające na ziemiach polskich. W zaborze rosyjskim w 1816 roku rozpoczęło działalność Towarzystwo Ogniowe, a pierwszą polską instytucją ubezpieczeniową na terenie zaboru austriackiego było powołane w 1860 roku Towarzystwo Wzajemnych Ubezpieczeń w Krakowie (tzw. „Florianka”).
Ubezpieczenia po 1918
W dwudziestoleciu międzywojennym, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, podtrzymano obowiązek ubezpieczania się na wypadek pożaru. Zajmowała się tym Polska Dyrekcja Ubezpieczeń Wzajemnych, która później przekształciła się w Powszechny Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. Było to państwowe towarzystwo ubezpieczeniowe, ale oprócz niego działało w Polsce ok. 70 prywatnych firm ubezpieczeniowych. Oferowały one dobrowolne ubezpieczenia, takie jak OC czy ubezpieczenie na życie. Jedną z nich był Prudential, brytyjskie towarzystwo asekuracyjne, które zbudowało w Warszawie w 1934 roku swoją siedzibę.
Szesnastopiętrowy drapacz chmur „Prudential House” do czasów II wojny światowej był perłą polskiej architektury, symbolem nowoczesności, dumą polskiej architektury i budownictwa. Do 1955 roku, kiedy zbudowano Pałac Kultury i Nauki, był najwyższym budynkiem w Polsce i jednym z wyższych w Europie. Wieżowiec ucierpiał w czasie Powstania Warszawskiego. Zdjęcie, na którym pocisk dużego kalibru trafia w “Prudential House”, jest jednym z najsłynniejszych zdjęć z Powstania.
Z tym towarzystwem wiąże się jeszcze jedna bardzo ciekawa historia: od kilku lat Prudential szuka przedwojennych posiadaczy polis na życie i ich spadkobierców, by, mimo przedawnienia roszczeń, wypłacić należne świadczenia. Z polis osób, które zginęły w czasie wojny i których spadkobiercy również nie żyją, towarzystwo Prudential utworzyło specjalny fundusz na cele społeczne.
Po II wojnie światowej jedynymi ubezpieczycielami, którzy ostali się na rynku, były Państwowy Zakład Ubezpieczeń, sprzedający ubezpieczenia osobowe i majątkowe i Warta, zajmująca się tym samym w obcych walutach.
W 1989 roku polski rynek otworzył się ponownie dla prywatnych towarzystw ubezpieczeniowych.
Ubezpieczenia na świecie
W starożytnej Grecji i Rzymie w IV w. p.n.e. istniały tzw. pożyczki morskie, przeznaczone na sfinansowanie wyprawy morskiej, które zawierały wyraźne elementy ubezpieczeniowe. Dług zaciągnięty na sfinansowanie przygotowań podróży morskiej, w tym budowy i wyposażenia statku bądź zakupu towarów, podlegał zwrotowi tylko wówczas, gdy podróż została pomyślnie zakończona. W przypadku utraty statku lub ładunku wierzyciel nie otrzymywał nic.
Wiemy dziś, że już 2 tysiące lat temu, za czasów Hammurabiego (tego od kodeksu „oko za oko, ząb za ząb”) uczestnicy karawan przemierzających Bliski Wschód umawiali się między sobą, że będą wspólnie pokrywać szkody poniesione przez każdego z członków karawany. Zazwyczaj dotyczyło to śmierci zwierzęcia jucznego. Jeśli zdarzyło się, że wielbłąd padł, pozostali członkowie karawany składali się, by odkupić zwierzę temu, który je stracił.
Ubezpieczenia w Europie
Pożyczki morskie o charakterze ubezpieczeń były bardzo powszechne w Italii. Najstarsze zachowane umowy ubezpieczenia morskiego pochodzą z 1347 r. z Genui, z 1384 z Pizy i z 1397 z Florencji.
W XV i XVI w. centrum żeglugi morskiej (oraz ubezpieczeń morskich) przesunęło się z basenu Morza Śródziemnego, przez Hiszpanie, Holandię (Niderlandy) i Francję do Anglii. Umowa ubezpieczenia stała się samodzielną instytucją obrotu majątkowego i przedmiotem oddzielnych uregulowań prawnych. Najstarsza działająca na świecie do dziś instytucja zrzeszająca ubezpieczycieli morskich to korporacja Lloyd’s, której początki sięgają drugiej połowy XVII w.
Z kolei pierwsze zakłady ubezpieczeń na życie o charakterze zarobkowym powstały w Anglii na przełomie XVII/XVIII w. Do pionerów należy założone w 1762 r. towarzystwo wzajemne Equitable w Londynie. W kolejnych latach takie instytucje powstawały we Francji i innych krajach europejskich oraz w USA.
Stare polisy ubezpieczeniowe
Jak wyglądały? Jakie elementy zawierały? Spójrzmy!
Ubezpieczenia w Polsce współcześnie
Współcześnie rynek ubezpieczeń tak w Polsce jak i na świecie obejmuje wszystkie dziedziny życia i gospodarki. Można ubezpieczyć się na życie, wykupić ubezpieczenie zdrowotne, majątkowe, turystyczne, ubezpieczyć nieruchomość lub pojazd, zaopatrzyć się w specjalne ubezpieczenie dla mamy czy dla najemcy lokalu. Jest w czym wybierać, trzeba tylko wiedzieć, czego się chce i gdzie to znaleźć.
Większość z tych ubezpieczeń kupisz w Punkta. Sprawdź oferty w naszej porównywarce!
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Asekurator, czyli inaczej zakład ubezpieczeń, towarzystwo ubezpieczeniowe czy ubezpieczyciel, to ten, kto podejmuje zobowiązanie ubezpieczeniowe wobec osoby ubezpieczającej się.
Nikt nie zna Twoich przyjaciół lepiej niż Ty. Po co więc miałbyś płacić firmie ubezpieczeniowej, skoro możesz ubezpieczyć się wspólnie ze znajomymi? W Europie powstają ubezpieczenia społecznościowe. Czy mają sens?
W 2014 roku straż pożarna odnotowała 27 353 pożarów w obiektach mieszkalnych w Polsce. Gdy ogień strawi cały ogromny budynek, taki jak hotel Address w Dubaju, szkody są gigantyczne. Jeszcze gorzej, gdy okazuje się, że odszkodowań może nie być, bo ubezpieczyciel powołuje się na wyłączenia odpowiedzialności. Kiedy ubezpieczenie od pożaru nie zadziała?
Holenderscy turyści lecieli liniami Malaysia Airlines na egzotyczne wakacje życia. Na pewno wielu z nich przed wyprawą przezornie wykupiło ubezpieczenie turystyczne, w końcu leczenie na drugim końcu świata kosztuje majątek. 17 lipca stało się jasne, że żadna z tych osób nie zobaczy już bliźniaczych wież Petronas Towers w Kuala Lumpur. Czy po zestrzeleniu boeinga 777 nad Ukrainą rodziny ofiar otrzymają świadczenia?
Ubezpieczenia - z jednej strony kojarzą nam się z ochroną przed negatywnymi zdarzeniami, z drugiej - dają poczucie bezpieczeństwa. Zmniejszają niepewność, zabezpieczają majątek, chronią zdrowie, zapewniają wsparcie finansowe w trudnych sytuacjach. W skrócie – niwelują negatywne skutki zdarzeń, przed którymi nie jesteśmy w stanie uciec. Co jeszcze warto wiedzieć o ubezpieczeniach?
Spokojny sen kosztuje, bo wiadomo, w życiu nie ma nic za darmo. Ale z drugiej strony nie jest tak, że musisz być krezusem, by pozwolić sobie na luksus w postaci polisy na życie. Kwota przeznaczona na nią może być relatywnie niewielka w stosunku do poczucia bezpieczeństwa, jakie zyskujesz.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.