Co zrobić, gdy doszło do zatrzaśnięcia kluczyków w aucie?

Aktualizacja:
Woman Forgot Her Key Inside Car

Stresujący dzień, chwila nieuwagi i stało się – zatrzasnąłeś kluczyki w aucie. Niestety, mimo że dzisiejsze systemy samochodowe są coraz bardziej przemyślane, wcale nie jest to takie mało prawdopodobne. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, najważniejsze to nie panikować ani nie działać pod wpływem chwili. Sprawdź, jak otworzyć zatrzaśnięte kluczyki w aucie.

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie – jak to się stało? 

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie to poważny problem, który niestety może się pojawić u właścicieli aut w różnym wieku. W praktyce najbardziej narażone są osoby poruszające się starszymi samochodami, w których istnieje możliwość zaryglowania drzwi przed ich zatrzaśnięciem. W takim wypadku, gdy nie zabierzesz ze sobą kluczyka, nie da się nic zrobić.  

W nowszych modelach częściej można spotkać się z systemem, który automatycznie zatrzaskuje drzwi po określonym czasie. Takie rozwiązania są wprowadzane dla bezpieczeństwa – jeśli kierowca zapomni zamknąć pojazd, drzwi zablokują się same, więc nie dojdzie do dostania się do środka osób nieuprawnionych. Problem pojawia się, gdy po powrocie okaże się, że kierowca nie zamknął auta samodzielnie, ponieważ zostawił kluczyki w jego wnętrzu. 

Teoretycznie najmniejsze ryzyko zatrzaśnięcia kluczyków w aucie występuje wtedy, gdy samochód jest wyposażony w system dostępu zdalnego. W takiej sytuacji wystarczy, że kluczyki są w pobliżu (np. wewnątrz pojazdu), aby drzwi pozostały otwarte. Niestety, czasami również w tym przypadku stosowane są systemy umożliwiające zaryglowanie auta przed jego opuszczeniem

Jak otworzyć auto, w którym są zatrzaśnięte kluczyki? 

Jeśli doszło do zatrzaśnięcia kluczyków w aucie, nie warto działać pochopnie. Rozbicie szyby powinno być ostatecznością, ponieważ jej wymiana przewyższy zazwyczaj koszt skorzystania z profesjonalnej pomocy. 

Gdy masz możliwość wykorzystania kluczyka zastępczego, udaj się po niego. Jeśli znajdujesz się za daleko, wezwij serwis, który ma w ofercie usługę awaryjnego otwierania drzwi. Koszt pomocy bywa różny i waha się zazwyczaj od 150 do około 450 złotych. Cena zależy przede wszystkim od miejsca, w którym doszło do zdarzenia, oraz od modelu samochodu. 

Warto zaznaczyć, że większość usług awaryjnego otwierania pojazdu przeprowadza się w pełni bezinwazyjnie. Dzięki temu po odzyskaniu kluczyków nie będzie konieczności przeprowadzania innych napraw. Jeśli zdecydujesz się na próbę otworzenia pojazdu na własną rękę, możesz uszkodzić zamek, co będzie się wiązało z kosztami. 

Jedyną możliwością samodzielnego odzyskania kluczyków jest podważenie szyby. Jeśli uda się doprowadzić do jej opuszczenia, być może da się sięgnąć po kluczyki np. przy pomocy drutu. Pomocna może być też przyssawka, jednak mało kto ma ją na wyposażeniu pojazdu. Obie metody są zazwyczaj trudne do wdrożenia, zwłaszcza jeśli korzysta się z nich po raz pierwszy. 

Zagubione kluczyki do samochodu? Sprawdź, co robić. 

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie a pomoc assistance 

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie nie będą się wiązały z dużym wydatkiem na pomoc specjalistów od awaryjnego otwierania drzwi, jeśli wykupiłeś dobre ubezpieczenie samochodu assistance. Taka polisa umożliwia skorzystanie ze wsparcia towarzystwa ubezpieczeniowego, gdy dojdzie do utraty dostępu do kluczyków. To opcja dodatkowa, podobnie jak np. ubezpieczenie szyb samochodowych

Assistance z opcją pomocy w razie zatrzaśnięcia kluczyków sprawia, że w kryzysowej sytuacji wystarczy, że zadzwonisz na infolinię ubezpieczyciela, aby otrzymać wsparcie. Na miejsce zostanie przysłany specjalista, który awaryjnie otworzy pojazd. Dzięki temu nie poniesiesz wysokich kosztów i nie będziesz musiał szukać pomocy na własną rękę, a także ruszysz sprawnie w dalszą podróż. 

Co zrobić, aby nie doprowadzić do zatrzaśnięcia kluczyków w pojeździe? 

Zatrzaśnięte kluczyki w aucie to spory problem dla podróżujących. Oprócz straty czasu i nerwów sytuacja może być również znacznym obciążeniem dla portfela. Mimo że warto wiedzieć, jak otworzyć auto, w którym są zatrzaśnięte kluczyki, to zdecydowanie lepiej na co dzień uważać, aby do takiej sytuacji nie doprowadzić. 

Jeśli nie chcesz radzić sobie z problemami, jakie powodują zatrzaśnięte kluczyki w aucie, zachowaj wzmożoną ostrożność podczas jazdy. Trzymaj kluczyki zawsze w tym samym miejscu. Przed wyjściem z samochodu upewnij się, że zabrałeś je ze sobą. Zadbaj również o to, żeby zamknąć drzwi przed odejściem od pojazdu. Kup też dobre ubezpieczenie assistance i sprawdź, ile będzie kosztować pakiet z autocasco

Jak otworzyć auto, gdy doszło do zatrzaśnięcia kluczyków? 

Jeśli doszło do zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie i dysponujesz odpowiednimi narzędziami, możesz spróbować odgiąć szybę i ramkę drzwi. W praktyce jednak w przypadku wielu aut takie rozwiązanie jest ryzykowne. Jeśli uszkodzisz swój pojazd, koszty odzyskania kluczyków będą bardzo wysokie. Zdecydowanie lepiej zaczekać i skorzystać z pomocy specjalistów. W dużych miastach dojazd zajmie im kilka chwil. Koszt usługi zaczyna się już od około 150 złotych. 

Porównaj ceny ubezpieczenia OC/AC

Kalkulator OC/AC

Pytania i odpowiedzi

Jak można zatrzasnąć kluczyki w samochodzie?
Ile kosztuje awaryjne otwieranie samochodu?
Czy da się otworzyć bagażnik bez kluczyka?

Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej