Punkta

Zgubiłeś kluczyki samochodowe? Nie Ty pierwszy i nie ostatni. Wiesz, że odłożyłeś je na półce przy wejściu do mieszkania. Jesteś pewien, że włożyłeś je do kieszeni. O wrzuceniu do damskiej torebki nie wspominając… Tymczasem próby ich odnalezienia przypominają szukanie igły w stogu siana. Jeśli posiadasz zapasowy kluczyk – pół biedy. Co jednak w sytuacji, gdy ten, który zgubiłeś był jedynym? Sprawdzamy, jak dorobić kluczyk do auta!

Kluczyki samochodowe zatrzaśnięte w środku: co robić?

Nie ma. Zniknęły.  Diabeł nakrył ogonem. Jeśli posiadasz zapasowy komplet kluczyków, to pół biedy – do samochodu się dostaniesz, uruchomisz silnik i ruszysz w drogę. Sytuacja zaczyna się komplikować w momencie, gdy dysponowałeś jedynie jednym kompletem, który właśnie straciłeś. Naczelną zasadą jest odrzucenie prób dostania się do auta na własną rękę i majsterkowanie przy zamku. Nowoczesne zabezpieczenia nie poddadzą się tak łatwo, a Ty możesz nie tylko uszkodzić mechanizm, ale także narazić się na szkody chociażby w postaci zarysowanej karoserii. Jeśli kluczyki zostały zatrzaśnięte w środku, zapomnij o wybiciu szyby – koszty wstawienia nowej mogą okazać się o wiele wyższe niż opłacenie fachowej pomocy. Najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie pogotowia zamkowego, które awaryjnie otworzy samochód. Niektóre firmy tego typu oferują także usługę dorobienia zagubionego lub skradzionego kluczyka do auta.  Pomogą także w sytuacji, kiedy doszło do złamania kluczyka w stacyjce.

Rozwój technologii i coraz nowocześniejsze zabezpieczenia antywłamaniowe mogą nieco komplikować sytuację w momencie, gdy stracimy kluczyk samochodowy. Kwestią problematyczną może być także immobilizer, którego sprawne działanie będzie konieczne do uruchomienia silnika. Zatem, jak dorobić kluczyk do auta? Jeśli staniesz w obliczu takiego problemu wiedz, że zasadniczo masz dwa wyjścia – możesz zdecydować się na ASO albo skorzystać z usług specjalistycznego warsztatu zajmującego się dorabianiem kluczyków samochodowych. Jakie są wady i zalety obu rozwiązań? Na które warto postawić? Sprawdzamy!

ASO czy specjalistyczny warsztat: gdzie dorobić kluczyk do auta?

Decydując się na wizytę w Autoryzowanym Serwisie Samochodowym, czyli ASO, możesz być pewien, że dorobisz tam kluczyk całkowicie zgodny z oryginałem. Z pozoru rozwiązanie to jest najbezpieczniejsze i najpewniejsze. Zatem jakie są wady? Przede wszystkim koszt takiej usługi i czas oczekiwania. W wielu przypadkach na dorobienie kluczyka będziesz musiał poczekać nawet do kilku tygodni. Sam proces też nie przebiegnie bezproblemowo – konieczne będzie załatwienie pewnych formalności, takich jak przedstawienie dowodu zakupu samochodu albo dokumentu potwierdzającego prawo do jego użytkowania. Jeśli zatem chcielibyśmy zaoszczędzić nieco czasu i pieniędzy, możemy skierować swoje kroki do specjalistycznego warsztatu. Tam, jeśli dysponujemy zapasowym kluczem na wzór, ślusarz bez problemu dorobi nowy. Z taką usługą powinien poradzić sobie każdy punkt ślusarski, a ceny w zależności od modelu auta, nie powinny zrujnować Twojego budżetu. W tym miejscu warto wrócić jeszcze na chwilę do kwestii wspomnianego wyżej immobilizera – tutaj nie wystarczy samo wyrobienie kluczyka, bowiem ten będzie trzeba odpowiednio zaprogramować. Jeśli posiadamy kluczyk zapasowy, z dorobieniem kolejnego nie powinno być większego problemu, ponieważ wówczas kod elektroniczny zostanie sczytany z chipa kluczyka i numerów nadwozia. Jeśli z kolei zdecydujemy się na demontaż immobilizera, musimy liczyć się z obniżeniem poziomu zabezpieczeń antywłamaniowych. Co więcej – w wielu przypadkach rezygnacja z immobilizera będzie wiązała się z pojawieniem się problemów w momencie ubiegania się o odszkodowanie po kradzieży samochodu.

Zgubienie jedynego kluczyka: jak dorobić kluczyk do auta?

Sytuacja jednak nieco komplikuje się w momencie, gdy nie posiadamy na wzór zapasowego klucza. Dobry fachowiec poradzi sobie jednak z pobraniem miary z wymontowanej wkładki i dorobieniem do niej nowego klucza, ale musimy liczyć się z tym, że nie każdy warsztat posiada wystarczające zaplecze do wyrobienia kluczyka do każdego typu samochodu. A co w przypadku kluczyka z immobilizerem? Jak dorobić klucz samochodowy nie mając egzemplarza zapasowego? W takim przypadku musimy zwrócić się do ASO z prośbą o wyrobienie kluczyka, który zostanie zakodowany zgodnie z naszym egzemplarzem. W tym momencie koszt usługi drastycznie rośnie, ponieważ konieczne będzie odtworzenie całej elektroniki. Na rachunku, jaki otrzymamy, może widnieć nawet czterocyfrowa kwota! W tym przypadku, analogicznie jak z wyrabianiem kluczyka w ASO, konieczne będzie posiadanie dokumentów uprawniających nas do użytkowania pojazdu. Tutaj warto także pamiętać, że zawsze możemy poprosić o wgranie nowego, zupełnie innego kodu do kluczyka i immobilizera. Takie rozwiązanie zapewni nam bezpieczeństwo w momencie, gdy zagubiony klucz trafił w niepowołane ręce.

https://punkta.pl/akademia/slowniczek-ubezpieczeniowy/immobilizer-co-to-jest-jak-dziala/