Części samochodowe z AliExpress: podróbka czy zamiennik?

Opublikowano: 22.02.2019
czesci-zamienne

Części samochodowe z Chin cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Ich sprowadzenie wiąże się ze sporymi oszczędnościami, a sam proces jest coraz łatwiejszy. Spore grono kierowców decyduje się na tańsze zamienniki, które niekoniecznie muszą odbiegać jakością od drogich oryginałów. Studnią bez dna w tej materii wydaje się AliExpress. Czy warto kupować zamienne części samochodowe z Chin?

Przymiotnik „chińskie” nie zawsze oznacza gorsze. Raport dotyczący rynku auto części w Chinach, przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki kilka lat temu, wykazuje, że najwięcej części z Chin kupują przede wszystkim mieszkańcy Niemiec, Japonii, Korei Południowej oraz USA. Trudno jednak nie zauważyć, że przedmioty importowane z krajów azjatyckich powoli zalewają i Polskę. Nie bronimy się. Jesteśmy otwarci. Z nadzieją spoglądamy na tańsze (i często wcale nie gorsze) zamienniki części samochodowych. Czy warto kupować części samochodowe na AliExpress?

Zamiennik a podróbka: jaka jest różnica?

Na początek powiedźmy sobie otwarcie – tak, jak zamiennik nie tym samym, co oryginał, tak podróbka nie jest tym samym, co tańszy zamiennik. Warto zatem rozróżnić oba te pojęcia. I dokładnie tak samo jak znajdą się wśród nas osoby, które wolą zainwestować w oryginalne produkty z gwarancją najwyższej jakości, tak po drugiej stronie barykady stoją ci, którzy nie chcą przepłacać, bo doskonale wiedzą, że rynek oferuje mnóstwo tańszych i nie gorszych alternatyw. Tymi są właśnie między innymi zamienniki. To, co musimy wiedzieć, to przede wszystkim fakt, że bardzo często zamienniki wytwarzane są przez dokładnie tych samych producentów, którzy zajmują się wytwarzaniem oryginalnych części do nowych aut. Zaraz obok nich funkcjonuje wiele firm, które zajmują się produkcją nie podróbek, a niezłych jakościowo zamienników. Pamiętajmy, że podróbki są imitacjami oryginalnych podzespołów i produkowane są z tańszych materiałów, co z kolei może przekładać się na ich jakość i wytrzymałość. Zamiennik będzie tańszy, ale niekoniecznie gorszy od oryginału. Produkowany w chińskiej fabryce dużych marek, bardzo często wysyłany jest do Europy jako oryginalna i licencjonowana część. Efekt? Nawet w nowym aucie dumnie stojącym w salonie znajdziemy z pewnością jakiś komponent „made in China”. Gorszy?  Niekoniecznie.

Tańszy zamiennik? Kupuj z głową!

Jakiś czas temu przygotowaliśmy mały przegląd najciekawszych gadżetów samochodowych, jakie możemy kupić na AliExpress. O ile w przypadku zakupu chińskich organizerów do auta czy żelowego czyścika do klimatyzacji możemy kierować się jedynie naszym „widzimisie”, o tyle w przypadku części, które mają znaleźć się w podzespołach naszego auta, warto zachować pełną ostrożność. Jak to zrobić? Przede wszystkim kupować z głową. Czym się kierować? Niekoniecznie własnymi przeczuciami, a bardziej opiniami i spostrzeżeniami innych internautów. Na samym serwisie AliExpress możemy zasięgnąć sporo informacji. Serwis ten posiada system ocen i komentarzy, a także informację o ilości złożonych zamówień na daną część. To daje nam już pewien ogląd sytuacji i może rozwiać wiele wątpliwości. Dodatkowo, opinie na temat danych komponentów możemy sprawdzić na licznych forach motoryzacyjnych, na których zapaleni fani czterech kółek często wymieniają się spostrzeżeniami.

Części samochodowe z AliExpress: ile zaoszczędzimy?

AliExpress to potęga. Nie będzie dużej przesady w stwierdzeniu, że na portalu znajdziemy dosłownie wszystko. Spore pole do popisu mają tam sami fani motoryzacji, ale też fachowcy, którzy z wykorzystaniem tańszych części, po kosztach naprawią to i oto. Aby się o tym przekonać wystarczy, że wejdziemy w kategorię dla samochodów i motocykli, a tam… prawdziwy szał – auto części zamiennych, elektronika samochodowa, wyposażenie wnętrz, narzędzia do naprawy samochodu i mnóstwo innych części. Przyjrzyjmy się zatem z bliska bogactwie oferty części zamiennych. Co znajdziemy? Jakie części samochodowe z AliExpress warto obejrzeć? Części wewnętrzne, części zewnętrze, układ zapłonowy, filtry, silniki, bezpieczniki… oferta jest naprawdę imponująca, a my mamy szeroki wachlarz wyboru. Jeśli więc założyć, że jakościowo chiński zamiennik nie będzie odbiegał zbytnio od oryginału, ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić? Całkiem sporo. Minus? Czas dostawy – często na przesyłkę będziemy musieli oczekiwać nawet do 60 dni.

Poszukiwaliśmy pompy paliwa odpowiedniej dla VW Passata B6 2.0 TDI. Decydując się na zakup oryginalnej, musielibyśmy wyłożyć około 399 złotych. Odpowiednik na AliExpress, objęty dwuletnią gwarancją (która w tym przypadku oznacza gwarancję dwóch lat bezawaryjnego działania), kupimy już za 213 złotych. Dodatkowo, w tym samym pojeździe chcielibyśmy wymienić wycieraczki. Choć koszt wydaje się niewielki, sprawdziliśmy ile moglibyśmy zaoszczędzić zamawiając je z Chin. Koszt kompletu wycieraczek zamówionych na AliExpress to 30 złotych, podczas gdy za wycieraczki kupione w Polsce musielibyśmy zapłacić w zależności od firmy od 50 do 100 złotych.

https://punkta.pl/dla-kierowcow/aliexpress-gadzety-samochodowe/#

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments