Ile się czeka na prawo jazdy?

Aktualizacja:
egzamin-prawo-jazdy

Zanim usiądziesz za kierownicą, aby samodzielnie przemierzać drogowe szlaki, musisz uzbroić się w cierpliwość. Z pewnością następnego dnia po zdaniu egzaminu nie zamienisz się w szofera. Najpierw musisz odebrać dokument. W niniejszym artykule przeczytasz między innymi o tym ile się czeka na prawo jazdy.

Emocje związane z pierwszą samodzielną przejażdżką są niezapomniane. Pot leje się po plecach niczym wodospad Niagara, a poczucie odpowiedzialności zajmuje miejsce przeznaczone w kabinie na tlen. W końcu to zdecydowany krok w stronę niezależności. Może to dobrze, że licencja nie jest wydawana natychmiastowo. Czas oczekiwania z pewnością pozwala zmniejszyć podekscytowanie osób nerwowo pytających ile się czeka na prawo jazdy, a tym samym zwiększyć bezpieczeństwo na drodze. A ile się czeka na prawo jazdy?

Co PKK ma wspólnego z prawem jazdy?

Każda osoba, która osiągnęła odpowiedni wiek, przeszła badania lekarskie potwierdzające brak przeciwwskazań do kierowania pojazdami i przebywa legalnie na terytorium RP przez określona liczbę dni, może ubiegać się o wydanie prawa jazdy. 

Pierwszym krokiem do otrzymania dokumentu, umożliwiającego poruszanie się po drogach jest otrzymanie numeru PKK. W tym celu, na dedykowanej platformie, zainteresowana osoba zakłada profil kandydata na kierowcę. To tam zbierane będą wszystkie informacje związane z właścicielem profilu i jego poczynaniami na  drodze do upragnionego prawa jazdy. Dodatkowo posiadanie numeru PKK jest niezbędne do: rozpoczęcia kursu, przystąpienia do egzaminu i odebrania licencji. Wszelkie wymagane zaświadczenia, wnioski czy zdjęcia trzeba będzie dostarczyć do właściwego wydziału komunikacji. Jego pracownicy dołączą je do systemu, co ułatwi i przyspieszy wydanie dokumentu. Tak naprawdę to ile się czeka na prawo jazdy, zleży od konkretnego kandydata. 

SPRAWDŹ: Pierwszy samochód dla młodego kierowcy – jakie auto wybrać?

Prawo jazdy wydawane jest na wniosek 

Otrzymanie wyniku pozytywnego w czasie egzaminu wcale nie jest jednoznaczne z wydaniem licencji. WORD co prawda wysyła do odpowiedniego organu informację o tym fakcie, ale zanim zlecone zostanie wykonanie prawa jazdy dla danej osoby, musi ona uiścić opłatę za wydanie dokumentu. Dopiero po wpłaceniu 100,50 zł i dostarczeniu dowodu zapłaty rozpocznie się produkcji blankietu. Im szybciej przyszły kierowca spełni te formalności tym moment wydania prawa jazdy będzie bliższy egzaminu. 

Ile się czeka na prawo jazdy?

Długość oczekiwania uzależniona jest od wielu czynników, także aktualnego obłożenia wnioskami. Najbezpieczniej założyć, że dokument będzie gotowy do odbiory w ciągu 3 tygodni. Zainteresowani mogą śledzić status zlecenia za pośrednictwem internetu, na stronach: www.kierowca.pwpw.pl lub www.info-car.pl.

 


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej