Pierwszy samochód dla młodego kierowcy. Jakie auto wybrać?

Aktualizacja:
pierwszy samochód dla młodego kierowcy

Młody kierowco! Pierwsze koty za płoty. W końcu zdobyłeś upragnione prawo jazdy i jesteś na etapie poszukiwań swojego pierwszego samochodu. Wyznaczasz sobie priorytety i szukasz auta według ściśle określonych wytycznych: marka, pojemność silnika, dodatkowe „bajery”. No i cena. Ta ostatnia wydaje się mieć kluczowe znaczenie. Okazyjna cena samochodu to połowa sukcesu. Auto tanie w utrzymaniu - pełen sukces.

W większości przypadków, podczas wyboru pierwszego samochodu, decydującym kryterium wydaje się być cena. Ta ma być nie za wysoka. Pierwszy samochód do 10 tys? Taka oferta wydaje się w sam raz na portfel młodego człowieka. Musisz jednak wiedzieć, że dobra cena samochodu to dopiero początek. Wybrane auto musi być też tanie w utrzymaniu. Inaczej, nawet stojąc pod blokiem, może odczuwalnie nadszarpnąć Twój budżet. Czym zatem kierować się przy wyborze czterech kołek? Jaki powinien być pierwszy samochód dla młodego kierowcy? Jakie ubezpieczenie dla młodego kierowcy wybrać? O czym powinien pamiętać każdy „świeżak”?

Pierwsze auto: o tym powinien pamiętać młody kierowca!

Jaki samochód kupić jako pierwszy? Pozwól, że odpuścimy sobie wskazanie konkretnych marek, które byłyby idealne na pierwszy samochód dla młodego kierowcy. Dziś skupimy się raczej na kwestiach, które ów młody kierowca powinien wziąć pod uwagę. Pierwszą z nich będzie – rzecz jasna – cena.

Cena – ale nie tylko samego samochodu, ale także jego utrzymania.

Młodzi kierowcy kupując samochód zapominają często o takich kwestiach jak koszty dodatkowe związane z posiadaniem auta:

 • koszty podatku (jeśli auto zostało kupione od osoby prywatnej, trzeba zapłacić 2 proc. podatku od czynności cywilnoprawnych) –  przy aucie za 10 000 zł jest to niewiele bo 200 zł –  ale przy droższym samochodzie podatek będzie odpowiednio wyższy.
 • koszt akcyzy, jeśli auto jest sprowadzone z zagranicy – 3,1% wartości pojazdu w przypadku jeśli auto ma silnik o pojemności do 2000 cm3, 18,6% wartości pojazdu w przypadku jeśli auto ma silnik o pojemności powyżej 2000 cm3
 • koszt przeglądu technicznego
 • koszt rejestracji samochodu
 • koszty wymiany części
 • koszty opon

Przede wszystkim weź pod uwagę to, co nieuniknione – cena obowiązkowego ubezpieczenia OC. Doskonale wiemy, że ceny polisy dla młodych kierowców są zaporowe. Ubezpieczyciele stosują drastyczne zwyżki zaliczając młodych do grupy tzw. podwyższonego ryzyka. Jednak wiek kierowcy to tylko jedno z wielu kryteriów, jakimi kierują się ubezpieczyciele przy ustalaniu ceny OC. Pod uwagę wezmą oni też wiek pojazdu, markę, pojemność silnika. I to właśnie te kwestie postaramy Ci się dzisiaj przybliżyć.

Czytaj również: Jaką markę auta wybrać, aby płacić tanie OC? 

Najlepsze auto dla młodego kierowcy: jak wybrać?

Wybierając swoje pierwsze auto niekoniecznie skupiaj się na jego kolorze i dodatkowych bajerach, takich jak podgrzewane fotele czy przyciemniane szyby. Porzuć nadzieje o tuningu, a krótko mówiąc – zrezygnuj z niego już na wstępie. Ubezpieczyciele z pewnością nie spojrzą przychylnym okiem na właściciela „zmutowanych” czterech kółek. Sportowy model? Zapomnij. Chyba, że masz bardzo dużo pieniędzy na zbyciu i chcesz zainwestować je w ubezpieczenie OC. Do tej pory wszystko na nie. Zatem, na co zwrócić uwagę decydując się na kupno pierwszego samochodu?

 • Budżet. Tak jak wspominaliśmy, weź pod uwagę nie tylko cenę auta, ale także wysokość składki ubezpieczenia. Pamiętaj o stosunkowo taniej eksploatacji – zarówno pod względem napraw, jak i zużycia paliwa.
 • Stan techniczny. Obejrzyj auto z kimś, kto zna się na rzeczy i będzie potrafił Ci doradzić. Nie wybieraj samochodu pod kątem modelu, a jego stanu technicznego. Pamiętaj, że pierwsze auto to takie, do którego wsiadasz i jedziesz, a nie poświęcasz czas na  jego naprawę.
 • Pojemność silnika. Nie zadziała tutaj zasada – im większy, tym lepszy. Wręcz przeciwnie – miejskie auta z małym silnikiem oznaczają tańsze OC. Najwięcej zapłacą właściciele sportowych samochodów rozwijających duże prędkości.
 • Roczny przebieg. Zasada jest prosta – im bardziej wysłużone auto i im więcej kilometrów na liczniku – tym droższe składki. Jeśli pomyślisz sobie, że kupując starsze auto, z większym przebiegiem, zaoszczędzisz parę groszy, możesz się zdziwić, kiedy przyjdzie do opłacenia składki za ubezpieczenie.
 • Wiek auta. Zależność jest odwrotna niż w przypadku wieku kierowcy – zazwyczaj im starsze auto, tym wyższa cena polisy. Taki paradoks – kupno młodszego samochodu pozwoli nam zaoszczędzić co nieco.
 • Gabaryty. Choć może wydawać się to dziwne, w przypadku początkującego kierowcy może jednak mieć ogromne znaczenie. Znacznie łatwiej prowadzi się auta o mniejszych gabarytach. Przynajmniej na początku zrezygnuj z marzeń o dużych, terenowych samochodach.
 • Rejestracja w Polsce. Owszem, sprowadzenie samochodu zza granicy brzmi kusząco, ale wybierając auto od zachodnich sąsiadów narażasz się na dodatkowe stresy związane z wszystkimi formalnościami rejestracyjnymi.

Jakie auto na pierwszy samochód? Tego unikaj!

Skoro wiemy już, na co zwracać uwagę wybierając swoje pierwsze auto, podsumujmy krótko to, czego unikać.

 • Zapomnij o sportowych samochodach rozwijających duże prędkości.
 • Zrezygnuj z tuningu.
 • Nie kieruj się modą na daną markę, a weź pod uwagę stan techniczny auta, koszta jego eksploatacji, historię serwisowania.
 • Poważnie zastanów się nad autami sprowadzonymi zza granicy. Często są to pojazdy mocno eksploatowane, z niepewną przeszłością. Dodatkowo, musisz zmierzyć się z całą papierologią związaną ze sprowadzeniem auta.
 • Unikaj handlarzy, którzy „idą na akord” i usiłują Cię przekonać, że daną usterkę szybko i tanio da się naprawić.

Najtańsze ubezpieczenie OC dla młodych kierowców

Młodzi kierowcy powodują więcej wypadków, dlatego ubezpieczyciele stosują w ich wypadku zwyżki. Do kiedy obowiązuje Cię zwyżka z tytułu należenia do grupy „młody kierowca”?  To zależy. Generalnie jako „młodych” ubezpieczyciele klasyfikują głównie użytkowników pojazdów poniżej 26. roku życia i posiadających prawo jazdy krócej niż 3 lata.

Z praktyki wynika, że najdrożej za ubezpieczenie zapłacą osoby poniżej 23. roku życia –  dla nich jednym wyjściem jest bycie współwłaścicielem pojazdu z osobą o wyższych zniżkach. W przeciwnym razie, bez względu na to jaki pojazd posiadają, muszą liczyć się z wydatkiem około 2000-2500 zł za samo OC.

Najlepsze OC dla młodego kierowcy – jakie towarzystwo?

Niestety nie ma reguły. Ofertę stricte do młodych kieruje You Can Drive. Jednak tak naprawdę trudno powiedzieć, które z towarzystw akurat Tobie zaoferuje najlepszą ofertę. Najlepiej będzie jeśli przed wyborem pierwszego samochodu porównasz ceny OC za pomocą naszego kalkulatora.

Rozpiętość może być bardzo duża: dzięki planowaniu i porównaniu cen, możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.

Macie swoje typy? Pierwszy samochód, jaki polecacie? Piszcie w komentarzach!

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  1. Pierwsze auto dla młodego kierowcy ma być tanie, ładne i szybkie? Nie do końca! Dobra cena to połowa sukcesu, wygląd nie powinien mieć większego znaczenia, a szybkość - im mniejsza, tym lepsza.
  2. Ubezpieczyciele nie patrzą przychylnym okiem na młodych kierowców. Zaliczając ich do grupy podwyższonego ryzyka, stosują zwyżki, drastycznie podwyższając cenę polisy OC. Pamiętaj, że jest kilka sposobów na jej obniżenie.
  3. Wybierając swoje pierwsze auto weź pod uwagę nie tylko jego cenę, ale także stan techniczny, pojemność silnika, przebieg i koszty utrzymania.
  4. Nie kieruj się modą na daną markę, porzuć marzenia o szybkim, sportowym aucie z ulepszonym „co nieco”.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
3 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Florian
Florian
3 lat temu

Całkiem okej poradnik. Przyda się przy wyborze pierwszego samochodu dla syna

pupson
pupson
1 rok temu
Reply to  Florian

i jak co pan wybral

janush
janush
1 rok temu

honda accord type r