Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu? Sprawdzamy!

Aktualizacja:
ile kosztuje ubezpieczenie oc

Cena OC to temat wywołujący sporo kontrowersji. Nic dziwnego! Swego czasu ogromny wzrost kosztów ubezpieczenia auta mocno uderzył w ich właścicieli. Od dłuższego czasu możemy jednak zaobserwować stabilizację sytuacji na rynku komunikacyjnym, a cieszy również to, że ceny OC utrzymują się od miesięcy na podobnym poziomie. Sprawdziliśmy, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu!

Ceny OC, to temat wywołujący niemałe poruszenie wśród kierowców. Zawsze jest za drogo, płacimy za dużo i zastanawiamy się, jaki jest w tym sens. Ten jest ogromny, ponieważ ubezpieczenie OC chroni nas przed roszczeniami ze strony osób poszkodowanych. A jakie czynniki wpływają na wysokość cen obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego? Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w 2020 roku?

Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?

Chcesz wiedzieć, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC swojego auta? Niestety nie da się wskazać konkretnych liczb, możemy co najwyżej powiedzieć o cenie średniej, a ta utrzymuje się na podobnym poziomie z miesiąca na miesiąc i aktualnie oscyluje w granicach 600-700 złotych. Stawki ubezpieczenia OC zależą od wielu różnych czynników, najważniejsze z nich to:

  • Twoje miejsce zamieszkania,
  • Twój wiek i doświadczenie,
  • posiadane zniżki,
  • marka i model samochodu,
  • przebieg,
  • pojemność silnika.

Zastanawiasz się, skąd w tym zestawieniu miejsce zamieszkania? Okazuje się, że mieszkańcy niektórych miast płacą więcej za ubezpieczenie OC. Ubezpieczyciele zwracają uwagę na statystyki wypadków w danym mieście. Zasada jest prosta – jeżeli prawdopodobieństwo wypadku jest duże, cena ubezpieczenia OC będzie wyższa.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Koszt ubezpieczenia samochodu – kto zapłaci najwięcej za OC?

Podwyżki najbardziej uderzają w młodych, niedoświadczonych kierowców, którzy nie zdążyli sobie jeszcze wyrobić żadnych zniżek. W takim razie ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek? Okazuje się, że może być ono nawet kilkakrotnie droższe! Ubezpieczyciele (słusznie) uznają, że w przypadku takich osób ryzyko stłuczki jest większe i stosują znaczne zwyżki ceny OC.

W gorszej sytuacji znajdują się kierowcy, którzy mają na swoim koncie spowodowanie kolizji lub wypadku. Towarzystwa ubezpieczeniowe przygotowały dla nich nawet około 100% podwyżki. Ubezpieczenie auta w 2020 roku może ich kosztować w najgorszym razie nawet kilka tysięcy złotych.

Tę zależność widać także w średniej cenie w poszczególnych grupach wiekowych:

Koszt ubezpieczenia samochodu a wiek kierowcy w I kwartale 2020

18-25 1276 zł
26-35 697 zł
36-45 613 zł
46-55 592 zł
55+ 588 zł

Dla potwierdzenia powyższych danych postanowiliśmy sprawdzić, ile za ubezpieczenie OC zapłaci doświadczony mistrz kierownicy z kilkunastoletnim doświadczeniem za kółkiem, a z jakimi kosztami musi liczyć się młody kierowca z małym doświadczeniem za kierownicą. Różnice w cenach OC są naprawdę spore. Co więcej – oferty poszczególnych towarzystw także znacząco się od siebie różnią.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek?

Ze zdecydowanie wyższymi kosztami musi liczyć się młody kierowca, posiadający prawo jazdy od dwóch lat. 22-letni mężczyzna z Włocławka, właściciel Hondy Civic z 2010 roku, za ubezpieczenie samochodu musi zapłacić minimum 1452 złote. Jeśli chciałby rozszerzyć ubezpieczenie o dodatkową polisę NNW czy Assistance, musiałby dopłacić już kilkadziesiąt złotych.

Towarzystwo ubezpieczeniowe Rodzaj ubezpieczenia Cena
mtu24 OC+NNW 1518
mtu24 OC+NNW+ASS 1564
You Can Drive OC 1660
You Can Drive OC+NNW 1704
You Can Drive OC+NNW+ASS 1750

Koszt ubezpieczenia samochodu – kto płaci najmniej?

Nie będzie zaskoczeniem, że najmniej za OC płacą doświadczeni kierowcy, którzy przez lata bezszkodowej jazdy wypracowali sobie zniżki. Niższe stawki OC przypadną także mieszkańcom mniejszych miejscowości, w których natężenie ruchu jest mniejsze, a co za tym idzie – maleje także ryzyko uczestniczenia w kolizji. Czy oznacza to, że mają oni zagwarantowaną najniższą cenę OC? Nie do końca. Pewne jest natomiast to, że nie muszą oni obawiać się tak wysokich kosztów ubezpieczenia samochodu, jak ich młodsi, mniej doświadczeni koledzy.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Przeprowadziliśmy przykładową kalkulację dla 53-letniego kierowcy z Sopotu, właściciela Skody Fabii z 2015 roku. Najtańsze OC wraz z Assistance, jakie znalazł nasz bohater, kosztuje dokładnie 622 złotych. Jeśli zechciałby rozszerzyć swoją polisę o dodatkowe NNW, musiałby dopłacić 26 zł złotych. A ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych?

Towarzystwo ubezpieczeniowe Rodzaj ubezpieczenia Cena
LINK4 OC+NNW+ASS 648
LINK4 OC+AC+ASS 886
EUROINS OC+NNW+ASS 960
Allianz OC+ASS 988
AXA OC+AC+ASS 1132
MTU24 OC 1271

Dla porównania, sprawdziliśmy także, ile za ubezpieczenie OC Forda Focusa z 2012 roku zapłaci 32-letnia mieszkanka Zgierza. Czy może ona liczyć na konkurencyjne stawki ubezpieczenia OC? Jak najbardziej. Najtańsze OC wraz z Assistance dla swoich czterech kółek znajdzie ona już za 510 złotych. Kwota ta nieznacznie wzrośnie w przypadku rozszerzenia ubezpieczenia o dodatkowe polisy. Jakie są koszty ubezpieczenia jej samochodu?

Towarzystwo ubezpieczeniowe Rodzaj ubezpieczenia Cena
LINK4 OC+NNW+ASS 536
LINK4 OC+AC+ASS 774
EUROINS OC+NNW+ASS 921
Allianz OC+ASS 936
MTU24 OC 948
LINK4 OC+AC+NNW+ASS 950

Ile kosztuje OC samochodu? Różni ubezpieczyciele, różne ceny…

Zakres ubezpieczenia OC regulowany jest ustawowo, co oznacza, że jest identyczny w każdym towarzystwie. Zupełnie inaczej jest już z jego ceną. Oferty poszczególnych ubezpieczycieli mogą się bardzo różnić od siebie. Różnice w cenach OC mogą sięgać nawet kilkuset złotych. Zdarza się, że towarzystwa ubezpieczeniowe faworyzują określoną grupę kierowców i to właśnie dla nich mają zarezerwowane najkorzystniejsze oferty. Jednocześnie oferują znaczne zwyżki tym, którzy się do niej nie kwalifikują.

Dlatego tak ważne jest porównywanie ofert różnych towarzystw. Nie oznacza to, że wybór najtańszego OC musi wiązać się z odwiedzaniem kolejnych towarzystw w poszukiwaniu najlepszej oferty. W tym celu możesz skorzystać z dostępnych przez internet kalkulatorów OC. Warto sprawdzać ceny także wtedy, kiedy ubezpieczyciel proponuje tzw. odnowienie. Z naszych danych wynika, że wielu kierowców w ten sposób znacznie przepłaca za polisy.

Czytaj także: Odnowienia OC nie takie opłacalne!

Wystarczy, że wpiszesz w porównywarkę wszystkie potrzebne dane na temat Twojego samochodu oraz swojej historii jako kierowcy. Na podstawie podanych informacji porównywarka pokaże Ci najkorzystniejsze dla Ciebie oferty różnych ubezpieczycieli.

Jedyne, co musisz zrobić, to wybrać ofertę i zawrzeć umowę z ubezpieczycielem przez internet.

Koszt OC – stabilne stawki ubezpieczenia w 2020

Świetną wiadomością dla wszystkich zmotoryzowanych jest ta, że stawki OC utrzymują się na względnie niskim poziomie już od dłuższego czasu. Na przestrzeni ostatniego roku pojawiały się pewne wahania, włącznie z pewnymi wzrostami, te jednak nie utrzymywały się długo. Według danych Punkta, średnia cena OC na początku 2020 roku była nawet niższa niż na starcie 2019 roku. Po pierwszym kwartale stawki OC jednak znacząco spadły i na początek kwietnia 2019 roku średnia składka za OC wynosiła 658 złotych. Już wtedy mogło się wydawać, że nie może być lepiej. Okazało się jednak, że to dopiero początek dobrego – z analizy naszych danych wynika, że na początek września 2020 roku, średnia cena OC wynosiła – UWAGA! – 636 złotych, a najtańsza polisa, jaką za pomocą Punkta kupiła 42-letnia właścicielka samochodu osobowego z województwa śląskiego, kosztowała dokładnie 209 złotych.

Czytaj także: Najtańsze OC – ranking

Zwróćmy jednak uwagę na to, że mowa tutaj o wartościach uwzględniających wyliczenia stawek OC wszystkich grup kierowców – a więc tych, którzy za OC płacą 300-400 zł, a także takich, którzy z racji krótkiego stażu za kierownicą czy młody wiek, muszą wysupłać na OC nawet kilkakrotność tej ceny.

Zastanawiasz się, ile Ty zapłacisz za ubezpieczenie samochodu? Najlepiej będzie dokonać szybkiego wyliczenia.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Jak obniżyć koszt ubezpieczenia OC?

Chciałbyś choć trochę obniżyć sobie koszty ubezpieczenia samochodu w 2020 roku? Jest na to kilka sposobów.

Koszty ubezpieczenia samochodu osobowego będą niższe, jeżeli będziesz współdzielił auto z bardziej doświadczonym kierowcą, który wypracował sobie zniżki. Jego historia wpłynie na obniżenie wysokości stawki OC.

Możesz liczyć na rabat, jeżeli opłacisz wszystkie składki ubezpieczenia auta za jednym razem. Rozłożenie ich na raty sprawi, że OC będzie droższe.

Wielu ubezpieczycieli oferuje OC w atrakcyjnej cenie w całych pakietach ubezpieczeniowych. Jeżeli zdecydujesz się na zakup pakietu OC+AC, możesz liczyć na zdecydowanie korzystniejszą cenę.

Wyższe kary za brak OC

Wyższe ceny ubezpieczenia samochodu idą w parze ze wzrostem kar za jazdę bez ważnego OC. Właściciele samochodów osobowych za dwa dni opóźnienia w opłaceniu składki zapłacą 1040 zł. Zwłoka do 14 dni będzie ich kosztować aż 2600 złotych. Ponad dwa tygodnie ociągania się z płatnością to już koszt 5200 złotych.

Czytaj także: Kara za brak OC w 2020 roku

Najsurowsze restrykcje spotkają właścicieli pojazdów ciężarowych. W ich przypadku kary zaczynają się od 1560, a kończą na 7800 zł.

Podsumowanie

  1. Ile kosztuje OC samochodu osobowego? Niestety nikt nie poda Ci konkretnej kwoty. Wysokość ubezpieczenia zależy od wielu indywidualnych czynników.
  2. Najważniejsze z nich to Twoje miejsce zamieszkania, wiek i doświadczenie, posiadane zniżki, marka, model oraz przebieg auta, a także pojemność silnika.
  3. Najwięcej zapłacą młodzi i niedoświadczeni kierowcy, najmniej Ci, którzy przez wiele lat jeżdżą bez żadnej stłuczki.
  4. Różni ubezpieczyciele oferują polisę w różnych cenach. Nie musisz samodzielnie porównywać wszystkich ofert. Skorzystaj w tym celu z porównywarki.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
4 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments