Ubezpieczenie lotnicze – odpowiedzialność cywilna przewoźnika lotniczego i aerocasco

Aktualizacja: 06.08.2018
ubezpieczenie lotnicze

Wypadek może zdarzyć się wszędzie – zarówno na lądzie, wodzie jak i w powietrzu. Wystarczy ułamek sekundy, by coś poszło nie po naszej myśli. Jeśli jesteś użytkownikiem statków powietrznych, musisz wiedzieć, że masz obowiązek zakupu ubezpieczenia OC. Czym jest aerocasco, jakie są rodzaje ubezpieczeń lotniczych i co powinieneś wiedzieć na ich temat?

Pisząc o ubezpieczeniu lotniczym mamy tym razem na myśli te przeznaczone dla właścicieli statków powietrznych takich jak np. drony o maksymalnej masie startowej do 25 kg. Bardzo wiele osób nie ma pojęcia, że istnieje taka forma ubezpieczenia, tym samym wiele razy niepotrzebnie wydaje pieniądze na naprawę uszkodzonego sprzętu, która nie zawsze wiąże się z naszą winą.

Ubezpieczenie lotnicze, aerocasco – co to jest?

Aerocasco, czyli ubezpieczenie lotnicze, jest dobrowolnym rodzajem ubezpieczenia, które obejmuje niespodziewane wypadki, różnego rodzaju stratami, uszkodzeniami spowodowanymi przez różne sytuacje losowe.

Możemy wymienić kilka rodzajów ubezpieczeń:

– OC przewoźnika – polega na zabezpieczeniu przed roszczeniami osób, z którymi podmiot świadczący usługi przewoźnika lotniczego zawarł umowę przewozu. Wypłacane jest odszkodowanie za szkody wyrządzone pasażerom, jak również ich ładunkom.

– NNW załóg – przeznaczone jest dla właścicieli statków powietrznych, a ich celem jest zabezpieczenie przed roszczeniami wszystkich członków załogi, którzy ponieśli szkodę podczas pełnienia swoich obowiązków. Ubezpieczenie wypłaca odszkodowanie dla załogi i innych pracowników ubezpieczonej osoby, którzy w momencie wypadku znajdowali się na pokładzie.

– Odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu instruktora lotniczego – ten rodzaj ubezpieczenia zabezpiecza pracującą osobę w charakterze instruktora pilotażu przed roszczeniami osób przez nią szkolonych.

Należy również pamiętać, że ubezpieczenie warto skonsultować w placówce, w celu uzyskania jak najlepszej, indywidualnej oferty dla nas samych.

Odpowiedzialność cywilna przewoźnika lotniczego

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej to obowiązkowe ubezpieczenie, które musi wykupić każda osoba, która przystępuje do wykupienia ubezpieczenia aerocasco. W ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej możemy również ubezpieczyć loty objęte poza zasięgiem wzroku operatora, jak również szkody powstałe w wyniku wypadku komunikacyjnego, transportu drona, czy też te, do których dojdzie poza zasięgiem wzroku operatora.

Ubezpieczenie lotnicze – oferty

Na rynku, wraz ze wzrostem zainteresowania dronami, pojawia się wiele ciekawych ofert ubezpieczeń statków powietrznych. Korzystne ubezpieczenia, w tym dla właścicieli dronów, oferują m.in.: Axa, PZU, Ergo Hestia, czy też Allianz. Ceny zależne są od wartości naszego drona, jego docelowego przeznaczenia, czy też sumy ubezpieczenia, dla przykładu cena ubezpieczenia w ERGO Hestii łącznie z OC waha się w granicach 1 000 zł.

Ubezpieczenie drona – OC i AC drona – porównanie ofert

W przypadku chęci wykupienia samego OC drona musimy liczyć się z kosztami około 250-600 zł, natomiast w przypadku samego AC 500 do 600 zł. Mimo wszystko warto jest zainwestować w oba ubezpieczenia z uwagi na niebezpieczeństwa i zdarzenia losowe jakie mogą spotkać nasz statek powietrzny.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments