Ubezpieczenie OC i AC drona - co musisz wiedzieć o tej polisie?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie drona

Jeszcze niedawno drony kojarzone były przede wszystkim z technologią zastrzeżoną dla wojska. Jak każda nowina z wielkiego świata, zdalnie sterowane, bezzałogowe statki latające w ekspresowym tempie trafiły pod strzechy. Dziś z drona może korzystać każdy, powinien tylko zadbać o odpowiednie ubezpieczenie.

Obowiązki posiadacza drona

Z dronów może korzystać każdy – dziennikarz, fotograf, geodeta, dostawca, zoolog lub po prostu pasjonat modelarstwa. Jednak zanim statek zostanie wysłany w przestrzeń powietrzną, należy się upewnić, czy zostały spełnione wszystkie wymogi narzucone przez polskie prawo lotnicze. Zgodnie z ustawą właściciel pilotujący drona o masie startowej nie większej niż 20 kg na terenie Polski zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na minimalną kwotę gwarantowaną, określoną przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Według rozporządzenia z 26 marca 2013 roku minimalna suma ubezpieczenia dla obiektu o masie od 5 do 20 kg wynosi 3 000 SDR (około 16 000 zł). OC przypisane jest do właściciela bezzałogowego statku, nie do konkretnego modelu.

Czytaj także: Ubezpieczenia obowiązkowe. Co to jest? Jakie są rodzaje ubezpieczeń obowiązkowych?

Świeżo upieczony właściciel drona oprócz konieczności wykupienia ubezpieczenia OC, stanie także przed obliczem innych obostrzeń. W zależności od przeznaczenia bezzałogowego statku latającego (rekreacyjny lub komercyjny), jego wagi oraz od tego, w jakiej strefie powietrznej będą odbywać się loty, może okazać się konieczne zdobycie pozwolenia Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Właściciel drona o masie nie większej niż 25 kg, wypuszczanego w powietrze jedynie w celu rekreacyjnym i w zasięgu wzroku operatora, w strefie niekontrolowanej przestrzeni powietrznej (klasyfikację można znaleźć na stronie Służby Informacji Powietrznej) nie będzie potrzebował zezwolenia. Na dodatkowe obostrzenia muszą uważać szczególnie mieszkańcy miast powyżej 25 tys. mieszkańców. Żeby móc wykonywać loty nad dużymi aglomeracjami miejskimi trzeba spełnić szereg wymagań. Pozytywna informacja jest taka, że od grudnia 2015 roku nie jest już wymagana opłata w wysokości 800 zł.

Dopełnienie wszystkich obowiązków związanych z użytkowaniem drona jest bardzo ważne z punktu widzenia ubezpieczonego. Pilotowanie bezzałogowego statku powietrznego niezgodnie z przepisami może skutkować problemami np. z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia aerocasco.

OC i Aerocasco – zakres ubezpieczenia drona

Właściciel drona może wykupić obowiązkowe OC na minimalną kwotę gwarantowaną lub na sumę większą niż ta narzucona przez polskie prawo. OC chroni operatora bezzałogowego statku na wypadek szkód wyrządzonych na mieniu lub osobie w związku z użytkowaniem modelu latającego. Ochrona obejmuje przede wszystkim pilotów kierujących lotami VLOS (w zasięgu wzroku operatora), ale może także zostać rozszerzona o mniej tradycyjne loty BVLOS (poza zasięgiem wzroku operatora).

W pakiecie z OC można wykupić dobrowolne ubezpieczenie Aerocasco, które obejmie m.in. uszkodzenia drona powstałe podczas lotu VLOS, BVLOS, postoju, naprawy, transportu, wypadku komunikacyjnego lub lotu w nocy. Do czynników, które wpłyną na wysokość składki, należą m.in.: okres ubezpieczenia, parametry techniczne drona (model, rok produkcji, masa startowa, wyposażenie dodatkowe), wartość sprzętu, przeznaczenie i suma ubezpieczenia.

Gdzie można kupić ubezpieczenie drona?

Pod koniec maja tego roku ERGO Hestia wprowadziła pilotażowy program ubezpieczenia bezzałogowych statków powietrznych, wychodząc naprzeciw zwłaszcza tym, którzy dotychczas nie mieli do czynienia z polisami lotniczymi. Tomasz Dolata z Biura Ubezpieczeń Podmiotów Gospodarczych ERGO Hestii potwierdza, że od czasu uruchomienia oferty liczba ubezpieczonych dynamicznie rośnie, a także zdradza, że najczęściej ubezpieczanym modelem jest DJI Phanton 3, którego wartość wynosi około 4700 zł. Dla tego modelu składka ubezpieczenia aerocasco będzie wynosiła ok 500-600 zł, natomiast OC dla operatora, przy sumie gwarancyjnej 3 000 SDR (minimalna SU zgodnie z rozporządzeniem), to koszt 250-500 zł. Składka zależy od ilości dronów, którymi steruje operator oraz od przeznaczenia dronów – komercyjne lub niekomercyjne.

Po ubezpieczenie drona można zwrócić się także do innych ubezpieczycieli, takich jak PZU czy Allianz,  oferujących polisy dla właścicieli bezzałogowych statków powietrznych w ramach kompleksowych ubezpieczeń lotniczych. W związku z rosnącą popularnością dronów, zarówno jako sprzętu wykorzystywanego zarobkowo, jak i rekreacyjnie, pojawili się na rynku pośrednicy, którzy specjalizują się w ubezpieczeniach dla niewielkich statków powietrznych.

Drony – zagrożenie dla branży ubezpieczeniowej?

Ubezpieczenie bezzałogowych statków powietrznych jest nową usługa nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Jak relacjonuje magazyn Fortune, amerykańscy specjaliści obawiają się, że branża ubezpieczeniowa nie ma jeszcze odpowiedniego doświadczenia w ubezpieczaniu dronów, a wraz z rosnącą liczbą modeli wypełniających przestrzeń powietrzną rośnie niebezpieczeństwo kosztów.

Analitycy z USA wypatrują regulacji prawnych, które wyeliminują nieodpowiedzialnych pilotów, bo póki co nie brakuje zdarzeń, w których drony niebezpiecznie naruszają przestrzeń zarezerwowaną dla lotów pasażerskich lub wpadają w tłum zgromadzony na imprezach sportowych. Żeby pozbyć się niechcianych incydentów z udziałem nieopierzonych pilotów kanadyjski urząd lotnictwa cywilnego Transport Canada wprowadził obowiązek wykupienia OC dla profesjonalnych pilotów dronów o minimalnej sumie ubezpieczenia 100 000 dolarów dla statków każdego rozmiaru.

Czytaj także:

Podsumowanie

  • Dla drona o masie poniżej 20 kg należy wykupić ubezpieczenie OC.
  • OC dla właścicieli dronów oferują m.in. ERGO Hestia, PZU i Allianz.
  • Dla wartościowego drona warto wykupić ubezpieczenie aerocasco, które zapewni odszkodowanie w przypadku uszkodzenia obiektu.
  • Cena polisy zależy od wartości drona, jego przeznaczenia i sumy ubezpieczenia.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej