Ubezpieczenie OC i AC drona - co musisz wiedzieć o tej polisie?

Aktualizacja:
Ubezpieczenie drona

Jeszcze niedawno drony kojarzone były przede wszystkim z technologią zastrzeżoną dla wojska. Jak każda nowina z wielkiego świata, zdalnie sterowane, bezzałogowe statki latające w ekspresowym tempie trafiły pod strzechy. Dziś z drona może korzystać każdy, powinien tylko zadbać o odpowiednie ubezpieczenie.

Obowiązki posiadacza drona

Z dronów może korzystać każdy – dziennikarz, fotograf, geodeta, dostawca, zoolog lub po prostu pasjonat modelarstwa. Jednak zanim statek zostanie wysłany w przestrzeń powietrzną, należy się upewnić, czy zostały spełnione wszystkie wymogi narzucone przez polskie prawo lotnicze. Zgodnie z ustawą właściciel pilotujący drona o masie startowej nie większej niż 20 kg na terenie Polski zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej na minimalną kwotę gwarantowaną, określoną przez Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Według rozporządzenia z 26 marca 2013 roku minimalna suma ubezpieczenia dla obiektu o masie od 5 do 20 kg wynosi 3 000 SDR (około 16 000 zł). OC przypisane jest do właściciela bezzałogowego statku, nie do konkretnego modelu.

Czytaj także: Ubezpieczenia obowiązkowe. Co to jest? Jakie są rodzaje ubezpieczeń obowiązkowych?

Świeżo upieczony właściciel drona oprócz konieczności wykupienia ubezpieczenia OC, stanie także przed obliczem innych obostrzeń. W zależności od przeznaczenia bezzałogowego statku latającego (rekreacyjny lub komercyjny), jego wagi oraz od tego, w jakiej strefie powietrznej będą odbywać się loty, może okazać się konieczne zdobycie pozwolenia Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Właściciel drona o masie nie większej niż 25 kg, wypuszczanego w powietrze jedynie w celu rekreacyjnym i w zasięgu wzroku operatora, w strefie niekontrolowanej przestrzeni powietrznej (klasyfikację można znaleźć na stronie Służby Informacji Powietrznej) nie będzie potrzebował zezwolenia. Na dodatkowe obostrzenia muszą uważać szczególnie mieszkańcy miast powyżej 25 tys. mieszkańców. Żeby móc wykonywać loty nad dużymi aglomeracjami miejskimi trzeba spełnić szereg wymagań. Pozytywna informacja jest taka, że od grudnia 2015 roku nie jest już wymagana opłata w wysokości 800 zł.

Dopełnienie wszystkich obowiązków związanych z użytkowaniem drona jest bardzo ważne z punktu widzenia ubezpieczonego. Pilotowanie bezzałogowego statku powietrznego niezgodnie z przepisami może skutkować problemami np. z uzyskaniem odszkodowania z ubezpieczenia aerocasco.

OC i Aerocasco – zakres ubezpieczenia drona

Właściciel drona może wykupić obowiązkowe OC na minimalną kwotę gwarantowaną lub na sumę większą niż ta narzucona przez polskie prawo. OC chroni operatora bezzałogowego statku na wypadek szkód wyrządzonych na mieniu lub osobie w związku z użytkowaniem modelu latającego. Ochrona obejmuje przede wszystkim pilotów kierujących lotami VLOS (w zasięgu wzroku operatora), ale może także zostać rozszerzona o mniej tradycyjne loty BVLOS (poza zasięgiem wzroku operatora).

W pakiecie z OC można wykupić dobrowolne ubezpieczenie Aerocasco, które obejmie m.in. uszkodzenia drona powstałe podczas lotu VLOS, BVLOS, postoju, naprawy, transportu, wypadku komunikacyjnego lub lotu w nocy. Do czynników, które wpłyną na wysokość składki, należą m.in.: okres ubezpieczenia, parametry techniczne drona (model, rok produkcji, masa startowa, wyposażenie dodatkowe), wartość sprzętu, przeznaczenie i suma ubezpieczenia.

Gdzie można kupić ubezpieczenie drona?

Pod koniec maja tego roku ERGO Hestia wprowadziła pilotażowy program ubezpieczenia bezzałogowych statków powietrznych, wychodząc naprzeciw zwłaszcza tym, którzy dotychczas nie mieli do czynienia z polisami lotniczymi. Tomasz Dolata z Biura Ubezpieczeń Podmiotów Gospodarczych ERGO Hestii potwierdza, że od czasu uruchomienia oferty liczba ubezpieczonych dynamicznie rośnie, a także zdradza, że najczęściej ubezpieczanym modelem jest DJI Phanton 3, którego wartość wynosi około 4700 zł. Dla tego modelu składka ubezpieczenia aerocasco będzie wynosiła ok 500-600 zł, natomiast OC dla operatora, przy sumie gwarancyjnej 3 000 SDR (minimalna SU zgodnie z rozporządzeniem), to koszt 250-500 zł. Składka zależy od ilości dronów, którymi steruje operator oraz od przeznaczenia dronów – komercyjne lub niekomercyjne.

Po ubezpieczenie drona można zwrócić się także do innych ubezpieczycieli, takich jak PZU czy Allianz,  oferujących polisy dla właścicieli bezzałogowych statków powietrznych w ramach kompleksowych ubezpieczeń lotniczych. W związku z rosnącą popularnością dronów, zarówno jako sprzętu wykorzystywanego zarobkowo, jak i rekreacyjnie, pojawili się na rynku pośrednicy, którzy specjalizują się w ubezpieczeniach dla niewielkich statków powietrznych.

Drony – zagrożenie dla branży ubezpieczeniowej?

Ubezpieczenie bezzałogowych statków powietrznych jest nową usługa nie tylko w Polsce, ale także na świecie. Jak relacjonuje magazyn Fortune, amerykańscy specjaliści obawiają się, że branża ubezpieczeniowa nie ma jeszcze odpowiedniego doświadczenia w ubezpieczaniu dronów, a wraz z rosnącą liczbą modeli wypełniających przestrzeń powietrzną rośnie niebezpieczeństwo kosztów.

Analitycy z USA wypatrują regulacji prawnych, które wyeliminują nieodpowiedzialnych pilotów, bo póki co nie brakuje zdarzeń, w których drony niebezpiecznie naruszają przestrzeń zarezerwowaną dla lotów pasażerskich lub wpadają w tłum zgromadzony na imprezach sportowych. Żeby pozbyć się niechcianych incydentów z udziałem nieopierzonych pilotów kanadyjski urząd lotnictwa cywilnego Transport Canada wprowadził obowiązek wykupienia OC dla profesjonalnych pilotów dronów o minimalnej sumie ubezpieczenia 100 000 dolarów dla statków każdego rozmiaru.

Czytaj także:

Podsumowanie

  • Dla drona o masie poniżej 20 kg należy wykupić ubezpieczenie OC.
  • OC dla właścicieli dronów oferują m.in. ERGO Hestia, PZU i Allianz.
  • Dla wartościowego drona warto wykupić ubezpieczenie aerocasco, które zapewni odszkodowanie w przypadku uszkodzenia obiektu.
  • Cena polisy zależy od wartości drona, jego przeznaczenia i sumy ubezpieczenia.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej