Jeden z najstarszych rodzajów transportu. Wciąż udoskonalana i nadal powszechna na całym świecie. Żegluga, bo o niej mowa, to w szczególności przewóz towarów, pasażerów i ładunków przez wody morskie oraz śródlądowe. A jak wygląda kwestia ubezpieczenia statków morskich i innej żeglugi? Sprawdzamy.
Wszyscy posiadacze statków morskich muszą się liczyć z koniecznością i obowiązkiem posiadania ubezpieczenia swoich jednostek wodnych. Warto wspomnieć, iż umowa ubezpieczenia morskiego jest również uregulowana w Kodesie morskim, czyli polskiej ustawie regulującej stosunki prawne dotyczące żeglugi morskiej. Mimo wszystko ubezpieczenia żeglugi można analizować na wielu płaszczyznach. Jednak do najczęściej stosowanego zaliczany jest podział ze względu na:
- rodzaj chronionego interesu majątkowego armatora – ubezpieczenie statków (dodatkowe polisy: casco jednostek morskich, OC armatora, ubezpieczenie strat finansowych, odpowiedzialność awarii wspólnej),
- rodzaj przewożonego na nim ładunku – ubezpieczenie ładunkowe.
Ubezpieczenie statku, statków morskich – co to jest?
Ubezpieczenie statków morskich (marine insurance) jest przeznaczone dla armatorów jednostek floty handlowej, ratowniczej, jak również rybackiej. Zapewnia przede wszystkim ochronę na wypadek szkód powstałych z różnych powodów, które na morzu zdarzają się niestety bardzo często. Każda działalność związana z obcowaniem na głębokich i nieprzewidywalnych wodach jest obarczona dużym ryzykiem, a co za tym idzie niezbędne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia.
Ubezpieczenie statku morskiego – co obejmuje?
Ubezpieczenie statków obejmuje szkody, które są spowodowane m.in. przez: wypadki przeładunkowe, wybuchy, piractwo, ogień, działania siły wyższej czy też błędy załogi ubezpieczonej jednostki. Dodatkowe ubezpieczenia mogą obejmować także koszty związane z akcją ratowniczą, jak również te związane z awaryjnym holowaniem czy też transportem jednostki z miejsca wypadku.
Żegluga – oferty ubezpieczenia morskiego
Na rynku znajduje się bardzo wiele ofert ubezpieczeń, których cena zależna jest od wartości statku, jego załadunku czy też wariantu ubezpieczenia. Takie ubezpieczenia oferują m.in.: PZU i Warta. Obie oferty są dosyć podobne, jednakże PZU oferuje również rozszerzenie ubezpieczenia, które polega na ochronie w razie wojny i strajków. Rozszerzenie skierowane jest dla: armatorów, którzy kierują statkami w miejscach objętymi działaniami wojennymi stoczni. Oferta, którą proponuje Warta jest bardzo podobna do tej proponowanej przez PZU, jednak posiada ona około 90 procent udziału na rynku ubezpieczeń morskich i oferuje całą gamę ofert ubezpieczeń. Przy dopieraniu oferty dla siebie warto spotkać się w placówce i uszczegółowić warunki ubezpieczenia, do czego Warta najbardziej zachęca. Niemniej jednak warto jest nie szczędzić na takiej polisie, ponieważ w przypadku żeglugi nigdy nie wiadomo jakie niebezpieczeństwa mogą nas spotkać i w którym momencie być może będziemy potrzebowali pomocy.
Podsumowanie
- Posiadacze statków morskich mają obowiązek wykupienia odpowiedniej polisy.
- Umowa ubezpieczenia morskiego jest uregulowana w Kodesie morskim.
- Ubezpieczenia morskie dzielą się na: ubezpieczenia statków i ubezpieczenia ładunkowe.
- Ubezpieczenia żeglugi morskiej oferują m.in.: PZU i Warta.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Historia ubezpieczeń w Polsce ma więcej niż 100 lat. Początkowo ich forma była zupełnie inna od znanej nam współcześnie, ale już w dawnych wiekach ludzie mieli potrzebę zabezpieczania się przed finansowymi skutkami różnych nieszczęść. Od kas brackich, związków groblowych i porządków ogniowych do towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. Spójrzmy, jak to wyglądało.
Z badań GUS wynika, że co drugi Polak posiada własne cztery kółka. A ilu z nas stać byłoby na własne skrzydła? Właścicielami samolotów w Polsce są między innymi Janusz Palikot, Jan Kulczyk i Beata Kozidrak. Czy “Kowalski” ma szanse na spełnienie swoich snów o lataniu nie będąc gwiazdą sceny politycznej lub muzycznej? Ile kosztuje kupno i utrzymanie własnej awionetki? No i ile kosztuje ubezpieczenie małego samolotu?
Aż 36 198 samochodów sprowadzonych z USA do Polski w 2021 roku sprawiło, że USA znalazło się w TOP 5 krajów, z których najchętniej importowaliśmy pojazdy (wg IBRM Samar). Niezależnie od tego, czy chcesz zaoszczędzić na zakupie modelu obecnego na rynku polskim, czy zależy Ci na aucie niedostępnym na rynku europejskim, sprawdź aktualne koszty sprowadzenia samochodu z USA.
Wraz z rosnącą popularnością dronów, zarówno w zastosowaniach komercyjnych, jak i rekreacyjnych, coraz ważniejsze staje się zapewnienie odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej. Bezzałogowe statki powietrzne, chociaż dają wiele możliwości, niosą ze sobą pewne ryzyko, które należy wziąć pod uwagę. Jak skutecznie zabezpieczyć siebie i swój sprzęt?
W czasie, kiedy każdy bogaty marzyciel wyobraża sobie gwiezdne podróże w zaciszu własnego salonu, nadzieja na niedzielne zwiedzanie kosmosu – wycieczkowiec Virgin Galactic – rozbił się ostatnio na pustyni Mojave w Kalifornii. W wypadku zginął jeden z pilotów, a świat ubezpieczeń zaczął rozważać wyłączanie kosmicznych wojaży z polis turystycznych.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?