Ułatwienie dla kierowców czy czyste szaleństwo? Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami podpisana przez prezydenta 16 lipca tego roku budzi skrajne emocje wśród zwolenników i przeciwników jednośladów. Ci pierwsi cieszą się z oszczędności i ułatwień, ci drudzy niepokoją się o bezpieczeństwo na drogach oraz rozsądek i umiejętności przeciętnego kierowcy.
Od momentu wejścia w życie nowych przepisów kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B przynajmniej od trzech lat, będą mogli poruszać się bez dodatkowego egzaminu motocyklami o pojemności silnika 125 cm sześciennych, o mocy nie większej niż 11 kW. Do tej pory taki przywilej przysługiwał tylko użytkownikom motorowerów i skuterów o maksymalnej pojemności 50 cm sześciennych.
Nowelizacja ucieszy wielu kierowców, którzy planowali zdobyć uprawnienia na jazdę motocyklem, a którym w zupełności wystarczy sprzęt o ustalonych przez nowe przepisy parametrach. Wierzą, że dzięki temu zaoszczędzą na egzaminie, a także uważają, że pojawi się więcej skuterów i motocykli na drogach, co powinno doprowadzić do nabrania odpowiednich nawyków przez kierowców oraz do zmniejszenia korków. Tym, którzy zdecydują się przesiąść na atrakcyjny jednoślad, Punkta z przyjemnością podpowiada, jak ubezpieczyć motocykl.
Przeciwnicy nowelizacji, którzy nie wierzą w umiejętności i rozwagę zwolenników poruszania się jednośladami mówią ironicznie o „selekcji naturalnej”, która dotknie użytkowników polskich dróg. Posiadanie prawa jazdy gwarantuje znajomość przepisów, ale czy gwarantuje umiejętności potrzebne do kierowania motocyklem?
Czas pokaże, jakie będę konsekwencje decyzji rządu. Przepis wejdzie w życie po upływie 30 dni od momentu ogłoszenia znowelizowanej ustawy.
Źródło: tvn24
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Powiązane artykuły
W związku z nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami, która weszła w życie 24 sierpnia, rośnie popyt na lekkie motocykle. Ku zadowoleniu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego sprzedaż jednośladów o pojemności 125 cm3 podciągnęła w zeszłym miesiącu statystyki rynku tego rodzaju pojazdów.
Od razu uprzedzam: kupno quada dla dziecka na Pierwszą Komunię to nie jest dobry pomysł. Ale już nastolatek może samodzielnie prowadzić pojazd silnikowy, pod warunkiem że ma do tego uprawnienia. Akademia mfind przygotowała dla Ciebie zestawienie praktycznych informacji o tym, jakimi pojazdami mogą jeździć młodzi ludzie, którzy nie ukończyli 18. roku życia i jakie uprawnienia muszą mieć.
Ubezpieczenie OC motocykla jest nie tylko obowiązkiem posiadacza pojazdu, ale również gwarancją bezpieczeństwa finansowego motocyklisty. Ceny polisy mogą się różnić w zależności od wielu czynników. W tym artykule przyjrzymy się głównym zmiennym wpływającym na cenę ubezpieczenia motocykla, aby lepiej zrozumieć, jakie elementy wpływają na wysokość składki ubezpieczeniowej.
Sezon na jednoślady trwa w najlepsze. Jeśli i Ty zamierzasz przesiąść się na skuter, motorower, musisz wiedzieć, że według polskiego prawa jest to pojazd mechaniczny podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu OC. O czym warto pamiętać wybierając ubezpieczenie skutera? Ile kosztuje OC dla motoroweru i co grozi za jego brak? Wyjaśniamy!
Obecnie trudno jest nam wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez samochodu. W wielu sytuacjach jazda samochodem to także element pracy zawodowej. A jeśli mamy pojazd, to musimy mieć też uprawnienia do jego prowadzenia. I tym zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Przymierzasz się do zrobienia "prawka"? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze kategorie prawa jazdy i jaki wiek trzeba osiągnąć, aby zdobyć uprawnienia.
Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.