Kategorie prawa jazdy – uprawnienia, wymagany wiek

Aktualizacja:
kategorie-prawa-jazdy

Obecnie trudno jest nam wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez samochodu. W wielu sytuacjach jazda samochodem to także element pracy zawodowej. A jeśli mamy pojazd, to musimy mieć też uprawnienia do jego prowadzenia. I tym zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Przymierzasz się do zrobienia "prawka"? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze kategorie prawa jazdy i jaki wiek trzeba osiągnąć, aby zdobyć uprawnienia.

Zanim jednak wymienimy rodzaje prawa jazdy, które cieszą się największym zainteresowaniem, warto wspomnieć, że zdobycie konkretnych uprawnień to już otwarta droga do zakupu wymarzonego samochodu czy motocykla. Każdy pojazd trzeba jednak ubezpieczyć. I choć zdobycie prawa jazdy jest pewnym obciążeniem finansowym, ubezpieczenie pojazdu już nie musi. Internetowy kalkulator OC AC z pewnością pomoże znaleźć najkorzystniejszą polisę, która nie nadwyręży budżetu młodego kierowcy.

Prawo jazdy kategorii A – na co jest?

Wymieniając poszczególne rodzaje prawa jazdy, zaczniemy oczywiście od kategorii A. W dużym skrócie, kategoria A to prawo jazdy na motor, a dokładnie na wszystkie rodzaje motocykli oraz pojazdy z kategorii AM (motorower, czterokołowiec lekki, np. mały quad, oraz wymienione pojazdy połączone z przyczepą). Jeśli jesteś fanem motocykli, ta kategoria jest z pewnością dla Ciebie.

W tym przypadku możesz zdobyć uprawnienia do kierowania wymienionymi pojazdami jeśli ukończyłeś 20 lat i posiadasz prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat. Jeśli nie dysponujesz tego typu uprawnieniami, z kursem na prawo jazdy kategorii A będziesz musiał zaczekać do momentu, aż skończysz 24 lata.

Czytaj także: Prawo jazdy kategorii B: czym można jeździć z kategorią B?

Prawo jazdy kategorii B – czym można jeździć?

Jakie kategorie prawa jazdy są najpopularniejsze? Obok kategorii A jest to oczywiście prawo jazdy kat. B. W tym przypadku większości przyszłych kierowców zależy na zyskaniu możliwości kierowania „osobówkami”. Uprawnienia możesz zdobyć mając ukończone 18 lat. Po zdanym egzaminie będziesz mógł jeździć następującymi pojazdami:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla), w tym z przyczepą lekką (o dmc do 750 kg) – są to zatem przede wszystkim samochody osobowe;
  • pojazdami z kategorii AM;
  • motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy silnika nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg – warunek konieczny to posiadanie prawa jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat;
  • ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym (np. walcem) oraz zespołami tych pojazdów połączonymi z przyczepą lekką (o dmc do 750 kg) – tylko na terenie RP;
  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z przyczepą inną niż lekka, jeśli dmc takiego zespołu pojazdów nie przekroczy 4250 kg – warunek to zdanie dodatkowego egzaminu praktycznego (adnotacja o takim fakcie znajdzie się w Twoim prawo jazdy).

Czytaj także: Prawo jazdy od 16 lat – kategorie AM, A1 i B1 na jakie pojazdy? Ile kosztuje kurs w 2022 roku?

Prawo jazdy kategorii C – prawo jazdy na tira

Kategoria C jest przewidziana dla osób, które ukończyły 21 lat i posiadają już prawo jazdy kategorii B. Zdobyte uprawnienia pozwolą Ci np. podjąć pracę w charakterze kierowcy dużej ciężarówki, ponieważ po zdanym egzaminie będziesz mógł prowadzić pojazd samochodowy o dmc przekraczającej 3,5 t (z wyjątkiem autobusów). Ta kategoria prawa jazdy uprawnia także do kierowania pojazdami z kategorii AM oraz ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołami tych pojazdów połączonymi z przyczepą lekką (o dmc do 750 kg), ale wyłącznie na terenie RP.

Czytaj także: Samochód bez prawa jazdy – czy kierowanie „na dowód osobisty” jest możliwe?

Prawo jazdy kategorii D – do czego uprawnia?

Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia do kierowania autobusem, konieczne będzie prawo jazdy kategorii D. W tym przypadku warunkiem koniecznym do spełnienia jest ukończenie 24. roku życia oraz posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, jakie przewiduje kategoria B (zatem prowadzenia samochodów osobowych, pojazdów z kategorii AM, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych oraz zespołów pojazdów złożonych z wymienionych pojazdów wraz z przyczepą lekką do 750 kg).

Czytaj także: Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Niezależnie od rozwiązania, na które się zdecydujesz, zdobycie uprawnień do kierowania konkretną grupą pojazdów zawsze wygląda tak samo. Czeka Cię kurs, a następnie konieczność zdania egzaminu potwierdzającego Twoje umiejętności. Pozytywny wynik pozwoli Ci otrzymać dokument. O tym, jak wygląda tego typu procedura, pisaliśmy w artykule Zdałem prawo jazdy – co dalej? Pamiętaj, że bezpośrednio po zdaniu egzaminu nie możesz samodzielnie jeździć pojazdem. Uprawniać do tego będzie Cię dopiero wydany dokument, czyli prawo jazdy.

Czytaj także: Pojazd dla nastolatka – quad, motocykl, motorower, skuter [INFOGRAFIKA]


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej