Kategorie prawa jazdy – uprawnienia, wymagany wiek

Aktualizacja:
kategorie-prawa-jazdy

Obecnie trudno jest nam wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez samochodu. W wielu sytuacjach jazda samochodem to także element pracy zawodowej. A jeśli mamy pojazd, to musimy mieć też uprawnienia do jego prowadzenia. I tym zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Przymierzasz się do zrobienia "prawka"? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze kategorie prawa jazdy i jaki wiek trzeba osiągnąć, aby zdobyć uprawnienia.

Zanim jednak wymienimy rodzaje prawa jazdy, które cieszą się największym zainteresowaniem, warto wspomnieć, że zdobycie konkretnych uprawnień to już otwarta droga do zakupu wymarzonego samochodu czy motocykla. Każdy pojazd trzeba jednak ubezpieczyć. I choć zdobycie prawa jazdy jest pewnym obciążeniem finansowym, ubezpieczenie pojazdu już nie musi. Internetowy kalkulator OC AC z pewnością pomoże znaleźć najkorzystniejszą polisę, która nie nadwyręży budżetu młodego kierowcy.

Prawo jazdy kategorii A – na co jest?

Wymieniając poszczególne rodzaje prawa jazdy, zaczniemy oczywiście od kategorii A. W dużym skrócie, kategoria A to prawo jazdy na motor, a dokładnie na wszystkie rodzaje motocykli oraz pojazdy z kategorii AM (motorower, czterokołowiec lekki, np. mały quad, oraz wymienione pojazdy połączone z przyczepą). Jeśli jesteś fanem motocykli, ta kategoria jest z pewnością dla Ciebie.

W tym przypadku możesz zdobyć uprawnienia do kierowania wymienionymi pojazdami jeśli ukończyłeś 20 lat i posiadasz prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat. Jeśli nie dysponujesz tego typu uprawnieniami, z kursem na prawo jazdy kategorii A będziesz musiał zaczekać do momentu, aż skończysz 24 lata.

Czytaj także: Prawo jazdy kategorii B: czym można jeździć z kategorią B?

Prawo jazdy kategorii B – czym można jeździć?

Jakie kategorie prawa jazdy są najpopularniejsze? Obok kategorii A jest to oczywiście prawo jazdy kat. B. W tym przypadku większości przyszłych kierowców zależy na zyskaniu możliwości kierowania „osobówkami”. Uprawnienia możesz zdobyć mając ukończone 18 lat. Po zdanym egzaminie będziesz mógł jeździć następującymi pojazdami:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla), w tym z przyczepą lekką (o dmc do 750 kg) – są to zatem przede wszystkim samochody osobowe;
  • pojazdami z kategorii AM;
  • motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy silnika nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg – warunek konieczny to posiadanie prawa jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat;
  • ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym (np. walcem) oraz zespołami tych pojazdów połączonymi z przyczepą lekką (o dmc do 750 kg) – tylko na terenie RP;
  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z przyczepą inną niż lekka, jeśli dmc takiego zespołu pojazdów nie przekroczy 4250 kg – warunek to zdanie dodatkowego egzaminu praktycznego (adnotacja o takim fakcie znajdzie się w Twoim prawo jazdy).

Czytaj także: Prawo jazdy od 16 lat – kategorie AM, A1 i B1 na jakie pojazdy? Ile kosztuje kurs w 2022 roku?

Prawo jazdy kategorii C – prawo jazdy na tira

Kategoria C jest przewidziana dla osób, które ukończyły 21 lat i posiadają już prawo jazdy kategorii B. Zdobyte uprawnienia pozwolą Ci np. podjąć pracę w charakterze kierowcy dużej ciężarówki, ponieważ po zdanym egzaminie będziesz mógł prowadzić pojazd samochodowy o dmc przekraczającej 3,5 t (z wyjątkiem autobusów). Ta kategoria prawa jazdy uprawnia także do kierowania pojazdami z kategorii AM oraz ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołami tych pojazdów połączonymi z przyczepą lekką (o dmc do 750 kg), ale wyłącznie na terenie RP.

Czytaj także: Samochód bez prawa jazdy – czy kierowanie „na dowód osobisty” jest możliwe?

Prawo jazdy kategorii D – do czego uprawnia?

Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia do kierowania autobusem, konieczne będzie prawo jazdy kategorii D. W tym przypadku warunkiem koniecznym do spełnienia jest ukończenie 24. roku życia oraz posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, jakie przewiduje kategoria B (zatem prowadzenia samochodów osobowych, pojazdów z kategorii AM, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych oraz zespołów pojazdów złożonych z wymienionych pojazdów wraz z przyczepą lekką do 750 kg).

Czytaj także: Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Niezależnie od rozwiązania, na które się zdecydujesz, zdobycie uprawnień do kierowania konkretną grupą pojazdów zawsze wygląda tak samo. Czeka Cię kurs, a następnie konieczność zdania egzaminu potwierdzającego Twoje umiejętności. Pozytywny wynik pozwoli Ci otrzymać dokument. O tym, jak wygląda tego typu procedura, pisaliśmy w artykule Zdałem prawo jazdy – co dalej? Pamiętaj, że bezpośrednio po zdaniu egzaminu nie możesz samodzielnie jeździć pojazdem. Uprawniać do tego będzie Cię dopiero wydany dokument, czyli prawo jazdy.

Czytaj także: Pojazd dla nastolatka – quad, motocykl, motorower, skuter [INFOGRAFIKA]


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej
2024.07.04  •  Samochód
Winiety w Bułgarii 2024 – przewodnik dla kierowców

Planowanie podróży samochodem do Bułgarii wymaga starannego przygotowania, w tym zapoznania się z systemem opłat drogowych obowiązującym w tym kraju. Od 2019 roku Bułgaria wprowadziła całkowicie zdigitalizowany system poboru opłat za przejazd, zastępując tradycyjne naklejki elektronicznymi winietami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej