Kategorie prawa jazdy – uprawnienia, wymagany wiek

Opublikowano: 22.01.2021
kategorie-prawa-jazdy

Obecnie trudno jest nam wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez samochodu. W wielu sytuacjach jazda samochodem to także element pracy zawodowej. A jeśli mamy pojazd, to musimy mieć też uprawnienia do jego prowadzenia. I tym zajmiemy się w dzisiejszym artykule. Przymierzasz się do zrobienia "prawka"? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze kategorie prawa jazdy i jaki wiek trzeba osiągnąć, aby zdobyć uprawnienia.

Zanim jednak wymienimy rodzaje prawa jazdy, które cieszą się największym zainteresowaniem, warto wspomnieć, że zdobycie konkretnych uprawnień to już otwarta droga do zakupu wymarzonego samochodu czy motocykla. Każdy pojazd trzeba jednak ubezpieczyć. I choć zdobycie prawa jazdy jest pewnym obciążeniem finansowym, ubezpieczenie pojazdu już nie musi. Internetowy kalkulator OC AC z pewnością pomoże znaleźć najkorzystniejszą polisę, która nie nadwyręży budżetu młodego kierowcy.

Prawo jazdy kategorii A – na co jest?

Wymieniając poszczególne rodzaje prawa jazdy, zaczniemy oczywiście od kategorii A. W dużym skrócie, kategoria A to prawo jazdy na motor, a dokładnie na wszystkie rodzaje motocykli oraz pojazdy z kategorii AM (motorower, czterokołowiec lekki, np. mały quad, oraz wymienione pojazdy połączone z przyczepą). Jeśli jesteś fanem motocykli, ta kategoria jest z pewnością dla Ciebie.

W tym przypadku możesz zdobyć uprawnienia do kierowania wymienionymi pojazdami jeśli ukończyłeś 20 lat i posiadasz prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej 2 lat. Jeśli nie dysponujesz tego typu uprawnieniami, z kursem na prawo jazdy kategorii A będziesz musiał zaczekać do momentu, aż skończysz 24 lata.

Prawo jazdy kategorii B – czym można jeździć?

Jakie kategorie prawa jazdy są najpopularniejsze? Obok kategorii A jest to oczywiście prawo jazdy kat. B. W tym przypadku większości przyszłych kierowców zależy na zyskaniu możliwości kierowania „osobówkami”. Uprawnienia możesz zdobyć mając ukończone 18 lat. Po zdanym egzaminie będziesz mógł jeździć następującymi pojazdami:

  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla), w tym z przyczepą lekką (o dmc do 750 kg) – są to zatem przede wszystkim samochody osobowe;
  • pojazdami z kategorii AM;
  • motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy silnika nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg – warunek konieczny to posiadanie prawa jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat;
  • ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym (np. walcem) oraz zespołami tych pojazdów połączonymi z przyczepą lekką (o dmc do 750 kg) – tylko na terenie RP;
  • pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t z przyczepą inną niż lekka, jeśli dmc takiego zespołu pojazdów nie przekroczy 4250 kg – warunek to zdanie dodatkowego egzaminu praktycznego (adnotacja o takim fakcie znajdzie się w Twoim prawo jazdy).

Prawo jazdy kategorii C – prawo jazdy na tira

Kategoria C jest przewidziana dla osób, które ukończyły 21 lat i posiadają już prawo jazdy kategorii B. Zdobyte uprawnienia pozwolą Ci np. podjąć pracę w charakterze kierowcy dużej ciężarówki, ponieważ po zdanym egzaminie będziesz mógł prowadzić pojazd samochodowy o dmc przekraczającej 3,5 t (z wyjątkiem autobusów). Ta kategoria prawa jazdy uprawnia także do kierowania pojazdami z kategorii AM oraz ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołami tych pojazdów połączonymi z przyczepą lekką (o dmc do 750 kg), ale wyłącznie na terenie RP.

Prawo jazdy kategorii D – do czego uprawnia?

Jeśli chcesz zdobyć uprawnienia do kierowania autobusem, konieczne będzie prawo jazdy kategorii D. W tym przypadku warunkiem koniecznym do spełnienia jest ukończenie 24. roku życia oraz posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, jakie przewiduje kategoria B (zatem prowadzenia samochodów osobowych, pojazdów z kategorii AM, ciągników rolniczych, pojazdów wolnobieżnych oraz zespołów pojazdów złożonych z wymienionych pojazdów wraz z przyczepą lekką do 750 kg).

Niezależnie od rozwiązania, na które się zdecydujesz, zdobycie uprawnień do kierowania konkretną grupą pojazdów zawsze wygląda tak samo. Czeka Cię kurs, a następnie konieczność zdania egzaminu potwierdzającego Twoje umiejętności. Pozytywny wynik pozwoli Ci otrzymać dokument. O tym, jak wygląda tego typu procedura, pisaliśmy w artykule Zdałem prawo jazdy – co dalej? Pamiętaj, że bezpośrednio po zdaniu egzaminu nie możesz samodzielnie jeździć pojazdem. Uprawniać do tego będzie Cię dopiero wydany dokument, czyli prawo jazdy.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments