Pojazd dla nastolatka - quad, motocykl, motorower, skuter [INFOGRAFIKA]

Aktualizacja:
Pojazd dla nastolatka – quad, motocykl, motorower, skuter

Od razu uprzedzam: kupno quada dla dziecka na Pierwszą Komunię to nie jest dobry pomysł. Ale już nastolatek może samodzielnie prowadzić pojazd silnikowy, pod warunkiem że ma do tego uprawnienia. Akademia mfind przygotowała dla Ciebie zestawienie praktycznych informacji o tym, jakimi pojazdami mogą jeździć młodzi ludzie, którzy nie ukończyli 18. roku życia i jakie uprawnienia muszą mieć.

Ubezpieczenie motocykla

Jakimi pojazdami może się poruszać nastolatek i o czym powinien pamiętać? Zobacz INFOGRAFIKĘ!

1. Quady

Quad (inaczej ATV – ang. All-Terrain Vehicle) jest pojazdem bez kabiny, przeznaczonym do jazdy po bezdrożach i terenach nieutwardzonych. Powinien mieć szerokie opony o obniżonym ciśnieniu i kierownicę typu motocyklowego.

Prawo o ruchu drogowym wprowadza następujący podział quadów:

  • czterokołowiec – pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej 550 kg w przypadku przewozu ładunków i 400 kg w przypadku przewozu osób. Do poruszania się dużym quadem jest potrzebne prawo jazdy kategorii B1.

  • czterokołowiec lekki – quad, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h, o maksymalnej masie 350 kg. Obowiązkowe jest prawo jazdy kategorii AM lub innej kategorii, która uprawnia również do kierowania motorowerem.

Można jeździć na quadach po drogach publicznych z wyjątkiem dróg ekspresowych i autostrad.

Przeczytaj nasz artykuł o ubezpieczeniu quada.

2. Motocykle i motorowery

Są to pojazdy mechaniczne dwukołowe. W zależności od tego, czy mamy do czynienia z motocyklem, czy z motorowerem, różne będą wymagane kategorie prawa jazdy do ich prowadzenia.

  • motocykl – pojazd zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności powyżej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem. Do poruszania się motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW potrzebne jest prawo jazdy kategorii A1.

  • motorower – pojazd dwu – lub trójkołowy z silnikiem spalinowym o pojemności do 50 cm3 lub silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h. Aby jeździć motorowerem, obowiązkowe jest prawo jazdy kategorii AM.

Przeczytaj nasz artykuł o ubezpieczeniu motocykla.

3. Skutery

Skuter od motocykla różni się konstrukcją – jest bardziej obudowany, ma podesty dające oparcie całym stopom. Silnik oraz zbiornik paliwa w skuterze często znajdują się pod siedzeniem. Skuter to na ogół lekki jednoślad, który nie osiąga tak dużych prędkości jak motocykl. Małe koła sprawiają, że skutery dobrze sprawdzają się w mieście, gorzej w terenie.

W prawie o ruchu drogowym nie znajdziemy definicji skutera. Można powiedzieć, że skuter to tylko rodzaj nadwozia, tak jak w samochodach kombi, hatchback itd. Te pojazdy zgodnie z ustawą zaliczane są do motocykli lub motorowerów, w zależności od parametrów danego modelu. I tak designerska Vespa Primavera o pojemności silnika 49 cm3 z punktu widzenia prawa jest motorowerem, więc do jej prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii AM.

4. Samochody?

Choć niewiele osób o tym wie, istnieją mikrosamochody, czyli filigranowe autka napędzane silnikiem elektrycznym o mocy do 15 kW lub silnikiem spalinowym do 1 litra pojemności skokowej. Niektóre z nich spełniają wymagania dla czterokołowców lekkich, czyli do ich prowadzenia wystarczy ukończone 14 lat i prawo jazdy kategorii AM. Inne, nieco większe, można prowadzić po ukończeniu 16 lat z prawem jazdy kategorii B1.

Pojazdy tego rodzaju są w Polsce bardzo mało popularne przede wszystkim ze względu na cenę:

Microcar M.GO – około 43 000 zł

Romet 4E (elektryczny) – około 32 000 zł

Czytaj także: Samochód bez prawa jazdy

Jaki jest wymagany wiek dla poszczególnych kategorii prawa jazdy?

  • AM (motorowery, czterokołowce lekkie) – 14 lat

  • A1, B1 (motocykle, czterokołowce) – 16 lat

  • A2, kategoria B (motocykle o mocy nieprzekraczającej 35 kW (47,59KM) i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,2 kW/kg, samochody osobowe) – 18 lat

Czterokołowce lekkie oraz motorowery mogą więc prowadzić osoby, które ukończyły 14 lat, natomiast motocykle i cięższe quady są przeznaczone dla osób od 16. roku życia.

UWAGA! Przystąpienie do egzaminu na prawo jazdy przez osobę, która nie ukończyła 18. roku życia, uwarunkowane jest uzyskaniem pisemnej zgody rodziców lub opiekunów.

Pojazd dla nastolatka – obowiązki po zakupie

1. Kask

PAMIĘTAJ! Noszenie kasków jest obowiązkowe dla kierowców i pasażerów takich pojazdów jak quady, skutery i motocykle. Bez kasku można poruszać się jedynie pojazdami, które są wyposażone w nadwozie zamknięte i pasy bezpieczeństwa

2. Zarejestrowanie pojazdu w Wydziale Komunikacji

3. Wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia OC

Aby można było poruszać się na motocyklach lub czterokołowcach po drogach publicznych, pojazdy te muszą być zarejestrowane i mieć przypięte tablice rejestracyjne. Muszą również mieć wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej (OC).

Podczas kontroli drogowej młody kierowca będzie musiał pokazać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, dowód rejestracyjny oraz dokument potwierdzający zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie motocykla


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
11 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Jak przeprowadzić rozliczenie kilometrówki w 2023 roku?

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Formalności po zakupie samochodu – o czym nie możesz zapomnieć?

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Czytaj więcej
2023.09.05  •  Samochód
Parkowanie w strefie zamieszkania – co mówią na ten temat przepisy?

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w sierpniu 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej