Ubezpieczenie na narty: Czechy

Aktualizacja:

Według Europejskiego Centrum Konsumenckiego Czechy są na pierwszym miejscu (przed Polska i Słowacją) w rankingu najlepszych warunków narciarskich i cen. To wszystko powoduje, że każdego roku nartostrady w Czechach zapełniają się turystami. Znakomita większość z nich to obywatele Unii Europejskiej, głównie Polski. Bliskie sąsiedztwo powoduje jednak, że na drugi plan schodzi kwestia kosztów leczenia i skutków ewentualnych wypadków, które mogą się przydarzyć podczas takiego wyjazdu. Tymczasem niezastąpione może okazać się ubezpieczenie na narty: Czechy i czeskie ośrodki narciarskie robią wrażenie, jednak nie zapominajmy w tym wszystkim o naszym bezpieczeństwie. 

Czytaj także: Ubezpieczenie narciarskie: jakie ubezpieczenie na narty w Austrii wybrać?

EKUZ: czy to się sprawdzi? 

Warto pamiętać, że przed każdym wyjazdem do innego kraju unijnego warto wyrobić sobie karę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego). Pozwala ona skorzystać z bezpłatnej opieki medycznej na poziomie państwowym w zakresie, który przysługuje obywatelom danego kraju. W przypadku Czech, korzystając z karty EKUZ można skorzystać z wizyt ambulatoryjnych i porad lekarskich, a także podstawowego transportu sanitarnego. Jeśli trafimy na oddział ratunkowy, to trzeba będzie za pobyt w takim miejscu zapłacić. Za każdą z procedur zapłacimy około 100 koron czeskich. Dlatego warto kupić ubezpieczenie narciarskie na Czechy. Pozwoli to uniknąć wysokich kosztów leczenia jeśli np. złamiemy sobie nogę lub rękę.

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie podróżne: kiedy jest wymagane? 

Ubezpieczenie narciarskie: Czechy

Koszty leczenia czy wizyt lekarskich, a także transportu medycznego pokrywa najprostsze ubezpieczenie turystyczne. W przypadku sumy ubezpieczenia obejmującej do 100 tys. jego koszt to średnio 4 złote za każdy dzień pobytu w innym kraju za osobę. Warto pamiętać, że ubezpieczenie turystyczne. Wybierając polisę warto mieć na uwadze nie tylko wysoką sumę ubezpieczenia ale i warunki, które muszą być spełnione by takie ubezpieczenie narciarskie zadziałało. Przede wszystkim narciarstwo musi znajdować się na liście sportów, których wykonywanie jest dozwolone w ramach tego konkretnego ubezpieczenia. Poza tym ubezpieczeniem objęte jest najczęściej amatorskie uprawianie zjazdów narciarskich. Chodzi tu o korzystanie z oficjalnych nartostrad, wyciągów itd. Jeśli będziemy chcieli spróbować ekstremalnych zjazdów z górskich szczytów poza oficjalnymi szlakami, to w razie wypadków, ubezpieczyciel raczej nie wypłaci nam odszkodowania. Będzie potrzebne specjalne ubezpieczenie narciarskie dla profesjonalistów.

Czytaj także: Ubezpieczenie narciarskie. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty lub snowboard?

Ubezpieczenie na narty – Czechy: ubezpieczenie NNW

Ubezpieczenie narciarskie to również wypłata z NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków. Oprócz kosztów leczenia przez pewien czas będziemy też ponosić wydatki związane z rehabilitacją. Wtedy skutecznie może pomóc właśnie element ubezpieczenia odpowiadający za pokrycie kosztów związanych właśnie z dojściem do pełni zdrowia. 

Czytaj także: Bezpieczeństwo na stoku, wypadki na nartach – jak się przygotować do sezonu?

 W zależności od ubezpieczyciela, każda procedura będzie inaczej skalkulowana. W ramach NNW możemy otrzymać pieniądze za każdy dzień pobytu w szpitalu czy zwrot kosztów rehabilitacji, a także jednorazową wypłatę za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. To chociażby dlatego warto mieć ubezpieczenie na narty. Czechy i tamtejsze stoki nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic! 

SPRAWDŹ: Narty w Austrii: jakie ubezpieczenie narciarskie wybrać?

Ubezpieczenie narciarskie i OC narciarza

Jeżdżąc na nartach warto też zatroszczyć się o ubezpieczenie OC narciarza. OC nie dotyczy tylko ubezpieczenia samochodu. Taka polisa chroni przed skutkami odpowiedzialności za określone czyny. W przypadku narciarzy jest to najczęściej element ubezpieczenia turystycznego. Podstawowym celem ubezpieczenia OC narciarza jest ochrona przed skutkami szkody, którą wyrządziliśmy jeżdżąc zimą na nartach. Jeśli to ty będziesz winny wypadkowi, osoba poszkodowana ma prawo żądać od Ciebie zwrotu kosztów związanych z leczeniem i rehabilitacją. Dzięki ubezpieczeniu narciarskiego OC skutecznie możesz uniknąć odpowiedzialności finansowej. Warto zadbać by suma OC w ubezpieczeniu turystycznym była wysoka. (przynajmniej 50 tys. euro). Wśród ubezpieczycieli krąży historia i narciarzu, który na stoku wpadł na prezesa zarządu jednej z renomowanych firm. Wypadek spowodował nieobecność poszkodowanego prezesa w pracy przez ponad dwa tygodnie, co doprowadziło do utraty części ważnego kontraktu. Poszkodowany, który nie miał ubezpieczenia OC narciarza, wciąż spłaca raty odszkodowania, którego zażądał pokrzywdzony. 

Czytaj także: Ubezpieczenia narciarskie online: jak wybrać dobrą polisę?

Podsumowanie

Bardzo dobra infrastruktura i niedaleka odległość z większości miast Polski powoduje, że sporo narciarzy wybiera Czechy na cel swoich zimowych eskapad. Sąsiedztwo z Polską sprawia, że nie myślą o skutkach ewentualnych wypadków i wysokich kosztach leczenia. Przekonanie o tym, że szybko wrócą do domu i będą leczyć się w Polsce nie skłania do zakupu polisy. Tymczasem warto mieć ubezpieczenie na narty. Czechy, a w tym przypadku czeskie stoki, też mogą nieść za sobą niebezpieczeństwo.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej