Narty w Austrii: jakie ubezpieczenie na narty wybrać?

Aktualizacja:
baner w treści – stały - 1

Wybierając się na narty za granicę trzeba pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych użytkowników stoku. Będzie to przydatna wiedza, gdy podczas narciarskich wojaży zdarzy się nam wypadek i spowodujemy zniszczenie czyjegoś sprzętu lub obrażenia ciała. Poszkodowana osoba z pewnością wystąpi o odszkodowanie. Uzyska je od nas albo z naszej polisy, jeśli oczywiście ją mamy. Jakie ubezpieczenie na narty w Austrii wybrać?

Karta EKUZ w Austrii: zalety i wady rozwiązania

Austria jest najpopularniejszym krajem wybieranym przez polskich narciarzy i jednocześnie krajem objętym działaniem karty EKUZ. To dokument poświadczający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w kraju ojczystym. Karta uprawnia do skorzystania z bezpłatnej, podstawowej opieki medycznej danego kraju w zakresie, w którym otrzymują go jego obywatele. Zakres ten zależy od przepisów danego kraju. Może obejmować udzielenie pierwszej pomocy, może gwarantować krótki pobyt w szpitalu lub przeprowadzenie zabiegu. Może, ale nie musi gwarantować dojazdu karetką do placówki medycznej.

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie zdrowotne za granicą: jakie wybrać?

Jeśli za hospitalizację w danym kraju obywatele płacą z własnej kieszeni, również i poszkodowany turysta będzie zmuszony do uiszczenia opłaty. A gdy jego stan zdrowia będzie wymagał transportu medycznego do kraju, a EKUZ go nie pokrywa – zapłaci również za przejazd lub przelot helikopterem. Karta zwykle też nie obejmuje kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego, które w Polsce są nieodpłatne. Karta EKUZ wymaga od posiadacza gromadzenia oryginałów rachunków, zbierania danych, podpisów i spełnienia szeregu innych wymogów w celu przedstawienia kompletu dokumentacji po powrocie – dopiero wówczas NFZ rozpocznie proces refundacji zagranicznego leczenia. Każde niedopełnienie obowiązków i braki w dokumentacji skutkują w praktyce brakiem refundacji za daną usługę, lek czy zabieg, trzeba więc ponieść ich koszt samodzielnie.

Czytaj także: Wybierasz się na narty do Włoch? Nie zapomnij o obowiązkowym ubezpieczeniu!

Ubezpieczenie turystyczne Austria

Skoro karta EKUZ nie pokrywa dużej części zabiegów i usług medycznych, warto zainteresować się wykupieniem ubezpieczenia turystycznego. Pokrywa ono wszelkie koszty leczenia do wysokości kwoty wykupionej w polisie. Rekomendowane kwoty na ubezpieczenie w Austrii to koszty leczenia do 30 tys. euro i koszty ratownictwa/transportu w wysokości 5-8 tys. euro. Wówczas, niezależnie od okoliczności, czy ubezpieczony przejdzie operację w lokalnym szpitalu, czy też będzie przewożony na leczenie do Polski – ubezpieczyciel pokryje ze składki polisy koszty tych usług. Pokryje również koszty konsultacji medycznych, wizyt lekarskich i zabiegów dotyczących schorzeń dopadających chorego podczas pobytu w Austrii lub innym kraju. Warto zauważyć, że te niekoniecznie muszą być związane z narciarstwem. Ale co zrobić w sytuacji, gdy to ubezpieczony spowoduje wypadek i nie tylko zniszczy czyjś sprzęt sportowy, ale i naruszy jego zdrowie?

SPRAWDŹ: Narty we Włoszech: gdzie na narty do Włoch?

Ubezpieczenie narciarskie w Austrii

Często przy wyjeździe zagranicznym w góry towarzystwa ubezpieczeniowe proponują tzw. ubezpieczenia narciarskie, w skład których wchodzi nie tylko zabezpieczenie kosztów leczenia samego ubezpieczonego, ale też i kwestii związanych z udziałem w zdarzeniu osób trzecich. Zwykle ubezpieczenie takie oferowane jest w formie rozszerzenia do polisy turystycznej i może obejmować kilka stosownych obszarów: im więcej rozszerzeń dokupi turysta, tym większy będzie zakres jego ochrony. Warto na tym etapie powiedzieć, że usługa będąca w jednym towarzystwie częścią polisy turystycznej w innym może być już częścią dodatkowo płatnego rozszerzenia, dobrze więc jest skorzystać z usług multiagencji internetowej i przekalkulować, która oferta da nam najwięcej korzyści. O jakie obszary ochrony może rozszerzyć polisę osoba jadąca na narty w Austrii? Jakie ubezpieczenie na narty w Austrii wybrać?

Czytaj także: Ubezpieczenie na narty: Czechy

Narty – Austria? O tym pamiętaj!

Przede wszystkim będzie to odpowiedzialność cywilna, czyli popularne OC. Mając wykupione OC, możemy być spokojni o koszty spowodowania przez nas wypadku i zniszczenia sprzętu osobie trzeciej. Warto jednak sprawdzić OWU, bo zapewne wyłączają one sytuację spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu. W innym przypadku polisa OC zapewni ubezpieczonemu pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji osoby poszkodowanej oraz kosztów zniszczenia jej wyposażenia sportowego. 

Czytaj także: Ubezpieczenie narciarskie. Ile kosztuje ubezpieczenie na narty lub snowboard?

Innymi pomocnymi rozszerzeniami polisy mogą być NNW, czyli odpowiedzialności od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz assistance. To pierwsze zabezpieczy ubezpieczonego także poza stokiem, na przykład na oblodzonym chodniku i będzie gwarantować wsparcie w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu lub rodzinie – w razie śmierci ubezpieczonego. To drugie oferuje szeroko pojętą pomoc w razie kłopotów. Umożliwi m.in. udział tłumacza lub prawnika, ułatwi organizację transportu medycznego do kraju, pokrycie kosztów podróży i pobytu osoby odbierającej poszkodowanego z zagranicy. Warto sprawdzać różne oferty i porównywać je, bowiem niektóre towarzystwa za niewielką kwotą dopłaty obejmują też ochroną mienie ubezpieczonego, zabezpieczając go finansowo przed zagubieniem, zniszczeniem czy kradzieżą bagażu, sprzętu itp. 

Czytaj także: Narty w kwietniu: Austria czy Włochy?

Podsumowanie

Wybierając się na narty za granicę trzeba pamiętać o świadomości, jaką mają zagraniczni narciarze i miłośnicy innych sportów zimowych w dziedzinie swoich praw. Będzie to przydatna wiedza, gdy na stoku zdarzy się nam wypadek i spowodujemy zniszczenie czyjegoś sprzętu lub obrażenia ciała. Jakie ubezpieczenie na narty w Austrii wybrać?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej