Narty w Austrii: jakie ubezpieczenie na narty wybrać?

Opublikowano: 18.11.2019

Wybierając się na narty za granicę trzeba pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych użytkowników stoku. Będzie to przydatna wiedza, gdy podczas narciarskich wojaży zdarzy się nam wypadek i spowodujemy zniszczenie czyjegoś sprzętu lub obrażenia ciała. Poszkodowana osoba z pewnością wystąpi o odszkodowanie. Uzyska je od nas albo z naszej polisy, jeśli oczywiście ją mamy. Jakie ubezpieczenie na narty w Austrii wybrać?

Karta EKUZ w Austrii: zalety i wady rozwiązania

Austria jest najpopularniejszym krajem wybieranym przez polskich narciarzy i jednocześnie krajem objętym działaniem karty EKUZ. To dokument poświadczający posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w kraju ojczystym. Karta uprawnia do skorzystania z bezpłatnej, podstawowej opieki medycznej danego kraju w zakresie, w którym otrzymują go jego obywatele. Zakres ten zależy od przepisów danego kraju. Może obejmować udzielenie pierwszej pomocy, może gwarantować krótki pobyt w szpitalu lub przeprowadzenie zabiegu. Może, ale nie musi gwarantować dojazdu karetką do placówki medycznej.

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie zdrowotne za granicą: jakie wybrać?

Jeśli za hospitalizację w danym kraju obywatele płacą z własnej kieszeni, również i poszkodowany turysta będzie zmuszony do uiszczenia opłaty. A gdy jego stan zdrowia będzie wymagał transportu medycznego do kraju, a EKUZ go nie pokrywa – zapłaci również za przejazd lub przelot helikopterem. Karta zwykle też nie obejmuje kosztów poszukiwania i ratownictwa górskiego, które w Polsce są nieodpłatne. Karta EKUZ wymaga od posiadacza gromadzenia oryginałów rachunków, zbierania danych, podpisów i spełnienia szeregu innych wymogów w celu przedstawienia kompletu dokumentacji po powrocie – dopiero wówczas NFZ rozpocznie proces refundacji zagranicznego leczenia. Każde niedopełnienie obowiązków i braki w dokumentacji skutkują w praktyce brakiem refundacji za daną usługę, lek czy zabieg, trzeba więc ponieść ich koszt samodzielnie.

Ubezpieczenie turystyczne Austria

Skoro karta EKUZ nie pokrywa dużej części zabiegów i usług medycznych, warto zainteresować się wykupieniem ubezpieczenia turystycznego. Pokrywa ono wszelkie koszty leczenia do wysokości kwoty wykupionej w polisie. Rekomendowane kwoty na ubezpieczenie w Austrii to koszty leczenia do 30 tys. euro i koszty ratownictwa/transportu w wysokości 5-8 tys. euro. Wówczas, niezależnie od okoliczności, czy ubezpieczony przejdzie operację w lokalnym szpitalu, czy też będzie przewożony na leczenie do Polski – ubezpieczyciel pokryje ze składki polisy koszty tych usług. Pokryje również koszty konsultacji medycznych, wizyt lekarskich i zabiegów dotyczących schorzeń dopadających chorego podczas pobytu w Austrii lub innym kraju. Warto zauważyć, że te niekoniecznie muszą być związane z narciarstwem. Ale co zrobić w sytuacji, gdy to ubezpieczony spowoduje wypadek i nie tylko zniszczy czyjś sprzęt sportowy, ale i naruszy jego zdrowie?

SPRAWDŹ: Narty we Włoszech: gdzie na narty do Włoch?

Ubezpieczenie narciarskie w Austrii

Często przy wyjeździe zagranicznym w góry towarzystwa ubezpieczeniowe proponują tzw. ubezpieczenia narciarskie, w skład których wchodzi nie tylko zabezpieczenie kosztów leczenia samego ubezpieczonego, ale też i kwestii związanych z udziałem w zdarzeniu osób trzecich. Zwykle ubezpieczenie takie oferowane jest w formie rozszerzenia do polisy turystycznej i może obejmować kilka stosownych obszarów: im więcej rozszerzeń dokupi turysta, tym większy będzie zakres jego ochrony. Warto na tym etapie powiedzieć, że usługa będąca w jednym towarzystwie częścią polisy turystycznej w innym może być już częścią dodatkowo płatnego rozszerzenia, dobrze więc jest skorzystać z usług multiagencji internetowej i przekalkulować, która oferta da nam najwięcej korzyści. O jakie obszary ochrony może rozszerzyć polisę osoba jadąca na narty w Austrii? Jakie ubezpieczenie na narty w Austrii wybrać?

Narty – Austria? O tym pamiętaj!

Przede wszystkim będzie to odpowiedzialność cywilna, czyli popularne OC. Mając wykupione OC, możemy być spokojni o koszty spowodowania przez nas wypadku i zniszczenia sprzętu osobie trzeciej. Warto jednak sprawdzić OWU, bo zapewne wyłączają one sytuację spowodowania wypadku pod wpływem alkoholu. W innym przypadku polisa OC zapewni ubezpieczonemu pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji osoby poszkodowanej oraz kosztów zniszczenia jej wyposażenia sportowego. 

Innymi pomocnymi rozszerzeniami polisy mogą być NNW, czyli odpowiedzialności od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz assistance. To pierwsze zabezpieczy ubezpieczonego także poza stokiem, na przykład na oblodzonym chodniku i będzie gwarantować wsparcie w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu lub rodzinie – w razie śmierci ubezpieczonego. To drugie oferuje szeroko pojętą pomoc w razie kłopotów. Umożliwi m.in. udział tłumacza lub prawnika, ułatwi organizację transportu medycznego do kraju, pokrycie kosztów podróży i pobytu osoby odbierającej poszkodowanego z zagranicy. Warto sprawdzać różne oferty i porównywać je, bowiem niektóre towarzystwa za niewielką kwotą dopłaty obejmują też ochroną mienie ubezpieczonego, zabezpieczając go finansowo przed zagubieniem, zniszczeniem czy kradzieżą bagażu, sprzętu itp. 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments