Ubezpieczenie podróżne: czy jest wymagane? Sprawdź, kiedy musisz je mieć!

Aktualizacja:

Podróże zagraniczne to nasz chleb powszedni. Każdego dnia tysiące naszych rodaków przekracza granice kraju, by poznawać i eksplorować wszystko to, co mniej i bardziej znane. Zanim jednak wyruszymy w podróż, warto zadbać o własne bezpieczeństwo. Pomoże w tym odpowiednia polisa, ale czy ubezpieczenie podróżne jest wymagane?

Ubezpieczenie podróżne: jaką polisę wybrać?

W kwestii ubezpieczenia na podróż zagraniczną częściowo pozostawiono ci możliwość decyzji, ale częściowo narzucono pewne rozwiązania. Wszystko zależy od kraju, do którego się wybierasz:

  • w krajach Unii Europejskiej oraz państwach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) potrzebna jest karta EKUZ. Ubezpieczenie turystyczne nie jest wymagane, ale może stanowić cenne uzupełnienie ochrony zdrowotnej
  • w krajach, które wymagają od Polaków wizy, prawnie wymagane jest także wykupienie ubezpieczenia podróżnego na czas pobytu. Do takich krajów należą m.in.: Białoruś, Rosja, Ukraina czy Iran. 

Jeśli nie wiesz, czy wybierając się za granicę, musisz obowiązkowo wykupić ubezpieczenie podróżne, wejdź na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sprawdź, w których krajach jest ono prawnie wymagane. 

Co gwarantuje karta EKUZ?

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego ZUS masz zagwarantowane minimalne ubezpieczenie zdrowotne na czas wyjazdu do któregoś z krajów Unii Europejskiej. Wystarczy tylko wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W jej ramach w razie wypadku lub choroby możesz liczyć na udzielenie podstawowej bezpłatnej pomocy medycznej na zasadach, które obowiązują w danym państwie. Jednak ubezpieczenie to nie obejmuje wielu sytuacji takich jak leczenie w prywatnej placówce, wezwanie pogotowia czy transport medyczny. Warto wiedzieć, że znacznie więcej oferuje ubezpieczenie podróżne. Czy jest konieczne w krajach UE? Co prawda nie, ale szeroki zakres polisy turystycznej zapewni ci bezpieczeństwo w każdej z sytuacji, w których nie wystarczy EKUZ. 

SPRAWDŹ: Europejskie ubezpieczenie NFZ – kiedy obejmuje? 

Czy ubezpieczenie podróżne jest wymagane?

W czasie podróży po starym kontynencie możesz poprzestać jedynie na ubezpieczeniu zdrowotnym w ramach EKUZ lub dodatkowo wykupić ubezpieczenie turystyczne. Co to jest? To rodzaj ubezpieczenia, związanego z ochroną ryzyka w związku z wypadkami grożącymi w czasie uprawiania turystyki i sportu, a jego zakres jest znacznie szerszy niż EKUZ. W przypadku wielu państw spoza Unii ubezpieczenie podróżne jest prawnie wymagane i bez niego nie możesz wjechać na terytorium chociażby naszych wschodnich sąsiadów czyli Rosji, Białorusi i Ukrainy. Bez względu na to, czy masz obowiązek, czy tylko możliwość zakupienia polisy turystycznej, poznaj jej zalety.

Co obejmuje ubezpieczenie podróżne?

Przede wszystkim jest to rodzaj ubezpieczenia uznawanego we wszystkich krajach świata i nie jest ograniczone wyłącznie do krajów wspólnoty. Polisa podróżna w zależności od wybranego zakresu obejmuje m.in.:

  • refundację pełnych kosztów leczenia
  • opiekę zdrowotną nie tylko w placówkach publicznych, ale także prywatnych
  • transport medyczny
  • ubezpieczenie dla przewlekle chorych
  • odszkodowanie w ramach NNW po wypadku, odszkodowanie z OC
  • pomoc assistance w przypadku awarii samochodu
  • ubezpieczenie bagażu
  • ubezpieczenie dla aktywnych.

Musisz tylko mieć świadomość, że im pełniejsza ochrona, tym wyższa cena ubezpieczenia. Jednak warto zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą, gdzie każdy wypadek może wiązać się z podwójnym stresem.

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd – to warto wiedzieć! 

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie podróżne?   

Jeśli musisz lub po prostu chcesz wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy kalkulatora ubezpieczeń. Dzięki niemu sprawnie wypełnisz stosowny formularz i na pewno wybierzesz korzystną ofertę spośród wielu propozycji. Aby dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb, podaj daty wyjazdu i powrotu, kraj docelowy, dane podróżników oraz sposób spędzania czasu wolnego np. wypoczynek, uprawianie sportu w tym ekstremalnego, ponieważ to także wpływa na cenę ubezpieczenia. Pamiętaj, że aby wybrać mądrze, musisz dokładnie sprawdzić zakres polisy, aby spełniła twoje oczekiwania.  

Ile kosztuje polisa turystyczna? 

Cena ubezpieczenia na podróż na pewno cię nie przerośnie. Okazuje się, że ochronę podczas pobytu za granicą zyskujemy już za około 3 złotych dziennie. Jednak podczas wyboru polisy na wyjazd pamiętaj, że aby ubezpieczenie turystyczne w pełni pokryło koszty leczenia czy innych wypadków, musi mieć odpowiednio wysoką sumę czyli co najmniej 30 tys. euro, a w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych aż 50 tys. euro.  

Podsumowanie

Podróże zagraniczne zarówno służbowe jak i turystyczne od dawna są standardem. Osoby wybierające się w podróż mają świadomość, że muszą się zabezpieczyć przed skutkami wypadku, który mógłby się wydarzyć podczas wyjazdu. Czy ubezpieczenie podróżne jest wymagane? Kiedy wystarcza karta EKUZ? Dowiedz się więcej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.10.08  •  Samochód
Ceny OC samochodu w Q2 2024 – raport kwartalny Punkty

Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.10.08  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.08.13  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – Ile zapłacisz po lipcowych podwyżkach?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Jak uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne?

Indywidualne tablice rejestracyjne to coraz popularniejszy sposób wyróżnienie swojego auta. Właściciele samochodów i motocykli decydują się na tę formę personalizacji, aby zaistnieć na drodze, a także podkreślić swoją osobowość lub markę. W tym artykule omówimy istotne aspekty związane z uzyskaniem indywidualnych tablic rejestracyjnych, ich koszt oraz przepisy, z którymi trzeba się liczyć.

Czytaj więcej
2024.10.21  •  Samochód
Co musisz wiedzieć na temat badania lekarskiego na prawo jazdy?

Badania lekarskie na prawo jazdy to obowiązkowa procedura, która ma na celu ocenę zdolności zdrowotnych przyszłego kierowcy. Celem jest zapewnienie, że osoba ubiegająca się o prawo jazdy nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, które mogłyby wpłynąć na bezpieczeństwo podczas prowadzenia pojazdu.

Czytaj więcej
Wyprzedzanie na autostradzie
2024.10.17  •  Samochód
Co grozi za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej?

Chociaż zasady dotyczące tego manewru są jasne, nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji oraz konsekwencji, jakie mogą wynikać z jego złamania. W artykule przyjrzymy się szczegółowo, jakie kary i punkty karne grożą za wyprzedzanie na podwójnej ciągłej, czy są sytuacje, w których wyprzedzanie na podwójnej ciągłej jest dozwolone oraz czy takie wykroczenie może wpłynąć na składki ubezpieczeniowe.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.10.21  •  Samochód
Najtańsze OC październik 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2024.09.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej