Podróże zagraniczne to nasz chleb powszedni. Każdego dnia tysiące naszych rodaków przekracza granice kraju, by poznawać i eksplorować wszystko to, co mniej i bardziej znane. Zanim jednak wyruszymy w podróż, warto zadbać o własne bezpieczeństwo. Pomoże w tym odpowiednia polisa, ale czy ubezpieczenie podróżne jest wymagane?
Ubezpieczenie podróżne: jaką polisę wybrać?
W kwestii ubezpieczenia na podróż zagraniczną częściowo pozostawiono ci możliwość decyzji, ale częściowo narzucono pewne rozwiązania. Wszystko zależy od kraju, do którego się wybierasz:
- w krajach Unii Europejskiej oraz państwach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) potrzebna jest karta EKUZ. Ubezpieczenie turystyczne nie jest wymagane, ale może stanowić cenne uzupełnienie ochrony zdrowotnej
- w krajach, które wymagają od Polaków wizy, prawnie wymagane jest także wykupienie ubezpieczenia podróżnego na czas pobytu. Do takich krajów należą m.in.: Białoruś, Rosja, Ukraina czy Iran.
Jeśli nie wiesz, czy wybierając się za granicę, musisz obowiązkowo wykupić ubezpieczenie podróżne, wejdź na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sprawdź, w których krajach jest ono prawnie wymagane.
Co gwarantuje karta EKUZ?
W ramach ubezpieczenia zdrowotnego ZUS masz zagwarantowane minimalne ubezpieczenie zdrowotne na czas wyjazdu do któregoś z krajów Unii Europejskiej. Wystarczy tylko wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W jej ramach w razie wypadku lub choroby możesz liczyć na udzielenie podstawowej bezpłatnej pomocy medycznej na zasadach, które obowiązują w danym państwie. Jednak ubezpieczenie to nie obejmuje wielu sytuacji takich jak leczenie w prywatnej placówce, wezwanie pogotowia czy transport medyczny. Warto wiedzieć, że znacznie więcej oferuje ubezpieczenie podróżne. Czy jest konieczne w krajach UE? Co prawda nie, ale szeroki zakres polisy turystycznej zapewni ci bezpieczeństwo w każdej z sytuacji, w których nie wystarczy EKUZ.
SPRAWDŹ: Europejskie ubezpieczenie NFZ – kiedy obejmuje?
Czy ubezpieczenie podróżne jest wymagane?
W czasie podróży po starym kontynencie możesz poprzestać jedynie na ubezpieczeniu zdrowotnym w ramach EKUZ lub dodatkowo wykupić ubezpieczenie turystyczne. Co to jest? To rodzaj ubezpieczenia, związanego z ochroną ryzyka w związku z wypadkami grożącymi w czasie uprawiania turystyki i sportu, a jego zakres jest znacznie szerszy niż EKUZ. W przypadku wielu państw spoza Unii ubezpieczenie podróżne jest prawnie wymagane i bez niego nie możesz wjechać na terytorium chociażby naszych wschodnich sąsiadów czyli Rosji, Białorusi i Ukrainy. Bez względu na to, czy masz obowiązek, czy tylko możliwość zakupienia polisy turystycznej, poznaj jej zalety.
Co obejmuje ubezpieczenie podróżne?
Przede wszystkim jest to rodzaj ubezpieczenia uznawanego we wszystkich krajach świata i nie jest ograniczone wyłącznie do krajów wspólnoty. Polisa podróżna w zależności od wybranego zakresu obejmuje m.in.:
- refundację pełnych kosztów leczenia
- opiekę zdrowotną nie tylko w placówkach publicznych, ale także prywatnych
- transport medyczny
- ubezpieczenie dla przewlekle chorych
- odszkodowanie w ramach NNW po wypadku, odszkodowanie z OC
- pomoc assistance w przypadku awarii samochodu
- ubezpieczenie bagażu
- ubezpieczenie dla aktywnych.
Musisz tylko mieć świadomość, że im pełniejsza ochrona, tym wyższa cena ubezpieczenia. Jednak warto zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą, gdzie każdy wypadek może wiązać się z podwójnym stresem.
SPRAWDŹ: Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd – to warto wiedzieć!
Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie podróżne?
Jeśli musisz lub po prostu chcesz wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy kalkulatora ubezpieczeń. Dzięki niemu sprawnie wypełnisz stosowny formularz i na pewno wybierzesz korzystną ofertę spośród wielu propozycji. Aby dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb, podaj daty wyjazdu i powrotu, kraj docelowy, dane podróżników oraz sposób spędzania czasu wolnego np. wypoczynek, uprawianie sportu w tym ekstremalnego, ponieważ to także wpływa na cenę ubezpieczenia. Pamiętaj, że aby wybrać mądrze, musisz dokładnie sprawdzić zakres polisy, aby spełniła twoje oczekiwania.
Ile kosztuje polisa turystyczna?
Cena ubezpieczenia na podróż na pewno cię nie przerośnie. Okazuje się, że ochronę podczas pobytu za granicą zyskujemy już za około 3 złotych dziennie. Jednak podczas wyboru polisy na wyjazd pamiętaj, że aby ubezpieczenie turystyczne w pełni pokryło koszty leczenia czy innych wypadków, musi mieć odpowiednio wysoką sumę czyli co najmniej 30 tys. euro, a w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych aż 50 tys. euro.
Podsumowanie
Podróże zagraniczne zarówno służbowe jak i turystyczne od dawna są standardem. Osoby wybierające się w podróż mają świadomość, że muszą się zabezpieczyć przed skutkami wypadku, który mógłby się wydarzyć podczas wyjazdu. Czy ubezpieczenie podróżne jest wymagane? Kiedy wystarcza karta EKUZ? Dowiedz się więcej.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Najnowsze artykuły

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.
Najchętniej czytane

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.