Ubezpieczenie podróżne: czy jest wymagane? Sprawdź, kiedy musisz je mieć!

Aktualizacja:
baner w treści – stały - 1

Podróże zagraniczne to nasz chleb powszedni. Każdego dnia tysiące naszych rodaków przekracza granice kraju, by poznawać i eksplorować wszystko to, co mniej i bardziej znane. Zanim jednak wyruszymy w podróż, warto zadbać o własne bezpieczeństwo. Pomoże w tym odpowiednia polisa, ale czy ubezpieczenie podróżne jest wymagane?

Ubezpieczenie podróżne: jaką polisę wybrać?

W kwestii ubezpieczenia na podróż zagraniczną częściowo pozostawiono ci możliwość decyzji, ale częściowo narzucono pewne rozwiązania. Wszystko zależy od kraju, do którego się wybierasz:

  • w krajach Unii Europejskiej oraz państwach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) potrzebna jest karta EKUZ. Ubezpieczenie turystyczne nie jest wymagane, ale może stanowić cenne uzupełnienie ochrony zdrowotnej
  • w krajach, które wymagają od Polaków wizy, prawnie wymagane jest także wykupienie ubezpieczenia podróżnego na czas pobytu. Do takich krajów należą m.in.: Białoruś, Rosja, Ukraina czy Iran. 

Jeśli nie wiesz, czy wybierając się za granicę, musisz obowiązkowo wykupić ubezpieczenie podróżne, wejdź na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sprawdź, w których krajach jest ono prawnie wymagane. 

Co gwarantuje karta EKUZ?

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego ZUS masz zagwarantowane minimalne ubezpieczenie zdrowotne na czas wyjazdu do któregoś z krajów Unii Europejskiej. Wystarczy tylko wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. W jej ramach w razie wypadku lub choroby możesz liczyć na udzielenie podstawowej bezpłatnej pomocy medycznej na zasadach, które obowiązują w danym państwie. Jednak ubezpieczenie to nie obejmuje wielu sytuacji takich jak leczenie w prywatnej placówce, wezwanie pogotowia czy transport medyczny. Warto wiedzieć, że znacznie więcej oferuje ubezpieczenie podróżne. Czy jest konieczne w krajach UE? Co prawda nie, ale szeroki zakres polisy turystycznej zapewni ci bezpieczeństwo w każdej z sytuacji, w których nie wystarczy EKUZ. 

SPRAWDŹ: Europejskie ubezpieczenie NFZ – kiedy obejmuje? 

Czy ubezpieczenie podróżne jest wymagane?

W czasie podróży po starym kontynencie możesz poprzestać jedynie na ubezpieczeniu zdrowotnym w ramach EKUZ lub dodatkowo wykupić ubezpieczenie turystyczne. Co to jest? To rodzaj ubezpieczenia, związanego z ochroną ryzyka w związku z wypadkami grożącymi w czasie uprawiania turystyki i sportu, a jego zakres jest znacznie szerszy niż EKUZ. W przypadku wielu państw spoza Unii ubezpieczenie podróżne jest prawnie wymagane i bez niego nie możesz wjechać na terytorium chociażby naszych wschodnich sąsiadów czyli Rosji, Białorusi i Ukrainy. Bez względu na to, czy masz obowiązek, czy tylko możliwość zakupienia polisy turystycznej, poznaj jej zalety.

Co obejmuje ubezpieczenie podróżne?

Przede wszystkim jest to rodzaj ubezpieczenia uznawanego we wszystkich krajach świata i nie jest ograniczone wyłącznie do krajów wspólnoty. Polisa podróżna w zależności od wybranego zakresu obejmuje m.in.:

  • refundację pełnych kosztów leczenia
  • opiekę zdrowotną nie tylko w placówkach publicznych, ale także prywatnych
  • transport medyczny
  • ubezpieczenie dla przewlekle chorych
  • odszkodowanie w ramach NNW po wypadku, odszkodowanie z OC
  • pomoc assistance w przypadku awarii samochodu
  • ubezpieczenie bagażu
  • ubezpieczenie dla aktywnych.

Musisz tylko mieć świadomość, że im pełniejsza ochrona, tym wyższa cena ubezpieczenia. Jednak warto zadbać o swoje bezpieczeństwo za granicą, gdzie każdy wypadek może wiązać się z podwójnym stresem.

SPRAWDŹ: Ubezpieczenie zdrowotne na wyjazd – to warto wiedzieć! 

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie podróżne?   

Jeśli musisz lub po prostu chcesz wykupić ubezpieczenie turystyczne na wyjazd, najlepszym wyjściem jest skorzystanie z pomocy kalkulatora ubezpieczeń. Dzięki niemu sprawnie wypełnisz stosowny formularz i na pewno wybierzesz korzystną ofertę spośród wielu propozycji. Aby dopasować ubezpieczenie do swoich potrzeb, podaj daty wyjazdu i powrotu, kraj docelowy, dane podróżników oraz sposób spędzania czasu wolnego np. wypoczynek, uprawianie sportu w tym ekstremalnego, ponieważ to także wpływa na cenę ubezpieczenia. Pamiętaj, że aby wybrać mądrze, musisz dokładnie sprawdzić zakres polisy, aby spełniła twoje oczekiwania.  

Ile kosztuje polisa turystyczna? 

Cena ubezpieczenia na podróż na pewno cię nie przerośnie. Okazuje się, że ochronę podczas pobytu za granicą zyskujemy już za około 3 złotych dziennie. Jednak podczas wyboru polisy na wyjazd pamiętaj, że aby ubezpieczenie turystyczne w pełni pokryło koszty leczenia czy innych wypadków, musi mieć odpowiednio wysoką sumę czyli co najmniej 30 tys. euro, a w przypadku uprawiania sportów ekstremalnych aż 50 tys. euro.  

Podsumowanie

Podróże zagraniczne zarówno służbowe jak i turystyczne od dawna są standardem. Osoby wybierające się w podróż mają świadomość, że muszą się zabezpieczyć przed skutkami wypadku, który mógłby się wydarzyć podczas wyjazdu. Czy ubezpieczenie podróżne jest wymagane? Kiedy wystarcza karta EKUZ? Dowiedz się więcej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej