Ubezpieczenie graniczne - rozwiązanie dla zapominalskich, którzy nie wzięli Zielonej Karty

Aktualizacja:
dubrovnik

Jedziesz za granicę, ale nie wziąłeś Zielonej Karty? Nie we wszystkich państwach wystarczy polskie OC. W takim wypadku będziesz musiał wykupić ubezpieczenie OC graniczne, zwłaszcza jeśli wybierasz się na Bałkany albo do krajów wschodnich. W razie braku Zielonej Karty przy wjeździe na terytorium Polski dodatkową polisę muszą również nabyć właściciele pojazdów, które są zarejestrowane poza Unią Europejską.

Co to jest ubezpieczenie graniczne?

Jest to ubezpieczenie OC, które działa tak samo jak polskie – zagwarantuje pokrycie szkód osobom poszkodowanym w momencie gdy Ty spowodujesz wypadek. Polisę graniczną wystawi towarzystwo ubezpieczeń działające w państwie, którego granicę chcesz przekroczyć. Jest to ubezpieczenie krótkoterminowe – zawierane najczęściej na 15 lub 30 dni.

Ubezpieczenie graniczne jest stosunkowo mało popularne, ponieważ na terenie większości państw europejskich, a w szczególności w całej Unii, wystarczy polskie OC – nie trzeba nawet mieć Zielonej Karty. Jeśli jednak przytrafi Ci się nagły wyjazd albo zmiana trasy w podróży, a nie masz przy sobie Zielonej Karty, nie musisz wracać po nią do Polski. Osoby bez tego dokumentu przyjeżdżające do Polski w pojazdach zarejestrowanych poza Unią Europejską również będą mogły kontynuować podróż. W tym celu konieczne jest wykupienie na granicy ubezpieczenia granicznego.

Polisa OC graniczna musi być zawarta:

a) na okres 30 dni, jeśli jej posiadacz wjeżdża na teren Polski, a przy tym nie posiada ważnej polisy ubezpieczenia OC lub Zielonej Karty;

 b) na okres od 30 dni do maksymalnie roku, jeśli posiadacz tej karty podczas przebywania na terenie RP utracił umowę OC lub Zieloną Kartę.

Jest to więc rozwiązanie dla tych, którzy nie przewidzieli, że na trasie ich podróży będą państwa, w których polskie OC nie zadziała bądź którzy mimo braku Zielonej Karty chcą poruszać się pojazdem mechanicznym na terytorium Polski.

Czytaj także: Zielona Karta – OC na zagraniczny wyjazd

Darmowe ubezpieczenie graniczne dla uchodźców z Ukrainy

W obliczu ogromnego napływu uchodźców z Ukrainy, aż cztery polskie towarzystwa ubezpieczeniowe zdecydowały się na wsparcie przyjezdnych. Na terenie Polski każdy pojazd mechaniczny, który został zarejestrowany poza Unią Europejską, musi mieć potwierdzenie, że w kraju rejestracji ma ważne ubezpieczenie (tzw. Zieloną Kartę). Jeśli warunek ten nie jest spełniony, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia granicznego OC.

W przypadku uchodźców z Ukrainy polisa na 30 dni jest oferowana przez cztery polskie towarzystwa ubezpieczeniowe w pełni za darmo. Sprawdź, jakie warunki oferują poszczególni ubezpieczyciele.

 1. W przypadku Allianz darmowe OC graniczne jest wydawane każdemu właścicielowi pojazdu, który jest zarejestrowany w Ukrainie. Dystrybucją zajmują się pośrednicy działający w okolicach granicy oraz agenci ubezpieczeniowi na terenie całego kraju. Uruchomiona została również infolinia z obsługą również w języku ukraińskim, która działa codziennie w godzinach 8-20 (+48 22 564 06 61).
 1. Ergo Hestia oferuje bezpłatne ubezpieczenie OC graniczne na 30 dni dla właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie. Polisę można otrzymać na przejściach granicznych u agentów bądź korzystając z infolinii (+48 58 766 34 04) działającej zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.
 1. W PZU bezpłatne ubezpieczenie OC graniczne przysługuje właścicielom pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie. Formalności można dopełnić u agentów na przejściach granicznych oraz za pośrednictwem polsko- i ukraińskojęzycznej infolinii (+48 22 505 15 63).
 1. W Warcie darmowe OC graniczne na 30 dni dla właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie można nabyć u agentów na przejściach granicznych oraz działających na terenie całego kraju. Dodatkowo do dyspozycji klientów pozostaje infolinia z obsługą w języku ukraińskim (+48 814 607 900).

W jakich państwach będziesz potrzebował ubezpieczenia granicznego?

Dla kogo ubezpieczenie graniczne OC? Jest ono niezbędne wszędzie tam, gdzie normalnie wjechałbyś z Zieloną Kartą, a więc w następujących państwach:

 • Albania
 • Azerbejdżan
 • Białoruś
 • Iran
 • Izrael
 • Macedonia
 • Maroko
 • Mołdawia
 • Rosja
 • Tunezja
 • Turcja
 • Ukraina

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Do tej listy należy dodać jedyny europejski kraj, w którym nie zadziała nawet Zielona Karta, czyli Kosowo. To niewielkie bałkańskie państewko, które ogłosiło niepodległość w 2008 roku, ale w dalszym ciągu nie jest uznawane przez niektóre kraje, a zwłaszcza przez Serbię, od której się oderwało. Jeśli więc chcesz wjechać na teren Kosowa, musisz bezwzględnie wykupić ubezpieczenie graniczne samochodu.

Od 2021 roku łatwiej dotrzeć do Dubrovnika

Chorwacja od lat jest jednym z ulubionych miejsc wakacyjnego wypoczynku Polaków. Przystępne ceny, sympatyczni ludzie i gwarantowana pogoda sprawiają, że Kowalski chętnie jedzie do Chorwacji z całą rodziną, własnym samochodem. Obowiązkowym punktem urlopu w tym pięknym kraju jest zwiedzanie urokliwego Dubrovnika, położonego nad Adriatykiem, niedaleko granicy z Czarnogórą.

Aby dojechać do tego chorwackiego miasteczka, dwukrotnie przekracza się granicę Bośni i Hercegowiny. Aż do 2021 roku turyści przed podróżą do Chorwacji musieli wyrabiać Zieloną Kartę bądź byli zobowiązani wykupić na granicy chorwacko-bośniackiej ubezpieczenie graniczne. Od 1 lipca 2021 roku ten obowiązek zniknął w Czarnogórze, a od października także w Bośni i Hercegowinie. To duże ułatwienie dla zagranicznych turystów, w tym z Polski.

Za gapowe się płaci, czyli ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?

Zielona Karta przez większość krajowych zakładów ubezpieczeń wydawana jest bezpłatnie, a niektóre pobierają symboliczne opłaty za wystawienie takiego dokumentu. Kto jednak zapomni o Zielonej Karcie i stanie przed koniecznością wykupienia ubezpieczenia granicznego, będzie musiał liczyć się z większymi wydatkami.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opracowało europejską mapę cen ubezpieczenia granicznego. – Chcemy przybliżyć ceny ubezpieczeń granicznych zapominalskim lub tym, którzy z jakichś względów muszą zmienić trasę podróży i przejechać przez terytorium państwa, którego pierwotnie nie brali pod uwagę – wyjaśnia Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

KLIKNIJ TUTAJ, aby wyświetlić całą mapę.

Najwięcej zapłacą “gapowicze” na granicach Maroka, Macedonii i Rosji, najmniej ci, którzy chcą wjechać do Mołdawii i na Ukrainę.

Ubezpieczenie graniczne cena

PaństwoCeny ubezpieczenia granicznego
na 15 dnina 30 dni
Albania49 euro65 euro
Białoruś17 euro25 euro
Bośnia <br>i Hercegowina40 euro75 euro
Czarnogóra15 euro28 euro
Kosowo30 euro41 euro
Maroko57 euro88 euro
Mołdawia4,5 euro7 euro
Macedonia50 euro70 euro
Rosja43 euro65 euro
Turcja42 euro44 euro
Ukraina9,2 euro12 euro

Dane: PBUK

Dowiedz się, czy Twój ubezpieczyciel wyda Ci Zieloną Kartę za darmo. Przeczytaj nasz artykuł o bezpłatnych dodatkach do ubezpieczenia OC: Bezpłatne dodatki do OC. Sprawdź, który ubezpieczyciel oferuje najwięcej

Podsumowanie

 • Jeśli nie masz Zielonej Karty, a chcesz wjechać do państwa, w którym jest ona wymagana, musisz kupić na granicy ubezpieczenie graniczne.
 • Ubezpieczenie graniczne jest krótkoterminowe – zazwyczaj wykupuje się je na 15 lub 30 dni.
 • Jest to ubezpieczenie OC – zapewni odszkodowanie osobom poszkodowanym, gdy to Ty będziesz sprawcą wypadku.
 • Bezpłatne krótkoterminowe ubezpieczenie OC graniczne oferowane dla uchodźców z Ukrainy przez cztery polskie towarzystwa ubezpieczeniowe obowiązuje 30 dni. Po tym okresie należy przedłużyć polisę o kolejne okresy (np. 30 dni bądź 12 miesięcy).
 • Bezwzględnie musisz wykupić ubezpieczenie graniczne przy wjeździe do Kosowa – tam polska Zielona Karta nie zadziała.
 • Od 2021 roku Zielonej Karty ani ubezpieczenia granicznego nie potrzebujesz w przypadku podróży do chorwackiego Dubrovnika.
 • PBUK opracowało mapę cen ubezpieczeń granicznych w Europie.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
15 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Krystyna
Krystyna
6 lat temu

Pani Redaktor, witam serdecznie. Moja rodzina nie wojazowala nigdy, a teraz wnuczka(studentka) jest przed tygodniowym wyjazdem do swojego chłopca na Ukrainę. 1/paszport Jest w trakcie wyrabiania 2/ubezpieczenie…. I tu dla nas zaczynają się schody. EKUZ tam nie działa. Wykupuje się ubezpieczenie na granicy – ale zdrowotne czy dla posiadaczy auta. Oni nie mają samochodu. Wyjada z Kielc busem.Proszę o pomoc i już z góry dziękuję za odpowiedź : co powinna i czy powinna wykupić na tydzień pobytu na Ukrainie?
Serdecznie pozdrawiam Panią Redaktor.

Katarzyna Archacka
Katarzyna Archacka
6 lat temu
Reply to  Krystyna

Witam,

ubezpieczenie graniczne, o którym Pani wspomina jest ubezpieczeniem OC dla pojazdów. Ubezpieczenie zdrowotne także można kupić na granicy.
Na Ukrainie honorowane są jedynie polisy wystawione przez Państwową Asekuracyjną Spółkę Akcyjną Ukrainmedstrach (nowa nazwa: PROSTO) lub przez firmy, z którymi spółka ta podpisała stosowną umowę.

Pozdrawiam

Anton
Anton
6 lat temu

Good day!
I’m a citizen of Russia. I have an auto, registered in Russia. I’m planning my trip, driving my car from Belarussia to Poland and then to Germany and back. Duration of my trip will be around month or maybe more.
QUESTIONS:
1. Can I by an insurance product at your company that allows me driving in Poland and Germany.
2. How much does it cost and how long it works?

Anton
Anton
6 lat temu

Dobry dzień!
Jestem obywatelem Rosji. Mam auto, zarejestrowaną w Rosji. Planuję moją podróż, jazdy mój samochód z Białorusi do Polski, a następnie do Niemiec iz powrotem. Czas trwania mojej podróży wyniesie około miesiąc lub może więcej.
PYTANIA:
1. Czy mogę za pomocą produktu ubezpieczeniowego w swojej firmie, która pozwala mi jazdy w Polsce i Niemczech.
2. Ile to kosztuje i jak długo to działa?

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Anton

Witam 😉

Obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia granicznego powstaje:
– w momencie wjazdu na terytorium RP, jeśli posiadacz lub kierujący pojazdem nie posiada ważnej na ten moment umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych lub Zielonej Karty – okres ubezpieczenia 30 dni,
– w przypadku, gdy podczas pobytu pojazdu na terytorium RP dojdzie do wygaśnięcia umowy OC granicznego lub Zielonej Karty – okres ubezpieczenia nie może być krótszy niż 30 dni i dłuższy niż 12 m-cy.

Pozdrawiam

Eugeniusz R.
Eugeniusz R.
5 lat temu

Otóż Panie Redaktorze Macieju Putrzyński,
odpowiadając Rosjaninowi Antonowi, zasugierował Pan iż to OC Graniczne w praktyce w pełni może zastąpić tzw Zieloną Kartę tam gdzie jest ono honorowane, czyli np w Polsce a nawet Czechach z Austriją, słusznie rozumiem?
Ale powstaje istotne pytanie – gdzie „przy przekroczeniu granicy RP”, może ono być całodobowo kupiono, po tamtej czy po tej stronie w przypadku Wschodu? To jest istotne bo widziałem już taką budę pod granicą z Białorusią, ale podjeżdżając pod granicę ze strony Białorusi, jeszcze się nie ma w ręku takiej polisy – kiosk stoi za murem, dalej na polskiej ziemi! Czy dadzą oficerowie zezwolenie na spacer do RP po zakup tej polisy, czy jakoś inaczej można znależć rozwiązanie? Bo właśnie chodzi o to że polisa niby jest tuż obok, ale za murem… I jeżeli nie będzie sposobu przekrocić granicę, czyli wjechać na terytorium RP na ruskich tablicach z tą polisą [OC Gran.], to… Przecież wtedy człowiek będzie skazany na obowiązkowy wcześniejszy (bo tylko w oddalonej Rosji a nie nawet na Bialorusi!) zakup ros. edycji Zielonej Karty, sporo kosztownej i niewygodnej. Pytam bo właśnie muszę podjąć decyzję.
Z góry dzękuję za konkretną dzielną odpowiedż.
Eugeniusz R.

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
5 lat temu
Reply to  Eugeniusz R.

Witam

budki powinny być otwarte całodobowo, z obydwu stron granicy. Jeśli jednak chce mieć Pan polisę już wyruszając w trasę, można ją również zakupić przez telefon/online. Ubezpieczenie graniczne kupi Pan w m.in. : PZU, Warta, Allianz czy też Axa Direct.

Pozdrawiam

Eugeniusz R.
Eugeniusz R.
5 lat temu

Dziękuję Panu bardzo! Jeżeli naprawdę tak jest, to najpierw spróbuję skorzystać z takiej budki. Oby…

Tomasz
Tomasz
5 lat temu

Witam serdecznie,chce wyjechać na tydzień do Ukrainy,ale będę jechał autokarem jakie ubezpieczenie jest mi potrzebne i gdzie mogę wykupić ?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Tomasz

Skoro jedzie Pan autokarem, sugeruję wykupić ubezpieczenie turystyczne, które może Pan wykupić tutaj: https://punkta.pl/ubezpieczenie-turystyczne/.

Jakub
Jakub
5 lat temu

Witam,
Planuje jutro jechac na Ukrainę samochodem, nie mam zielonej karty. Czy wykupie cos podobnego na granicy ? Cos na kilka dni? Mam sprzeczne informacje na temat ubezpieczenia granicznego zastępujące tymczasowo zielona karte.

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Jakub

Na granicy (jeszcze po stronie polskiej) wykupi Pan zieloną kartę. Na granicy można wykupić też ubezpieczenie graniczne (to ubezpieczenie wystawiane jest przez ubezpieczyciela ukraińskiego).

Marcin81kg
Marcin81kg
4 lat temu

Witam mam problem kupiłem 2 dni temu samochód który zarejestrowałem na siebie,ubezpieczenie OC jest ważne 5 miesięcy i figuruje na nazwisko byłego właściciela .Chciałem wykupić zieloną kartę, ale firma ubezpieczeniowa chce żebym już teraz wykupił ubezpieczenie na siebie w przeciwnym razie nie otrzymam zielonej karty powód dwa różne nazwiska.Czy jest możliwość wykupienia ubezpieczenia granicznego na granicy Ukraińskiej NA TYMCZASOWY DOWÓD REJESTRACYJNY …

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Marcin81kg

Dzień dobry, jest możliwość zakupienia Zielonej Karty na pojazd tymczasowo zarejestrowany.

Urlopowicz
Urlopowicz
2 lat temu

Jadąc z Makarskiej do Dubrownika chciałem wykupić ubezpieczenie graniczne wjeżdżając na teren Bośni i Hercegowiny, bo oczywiście nie przewidziałem potrzeby zorganizowania zielonej karty. Policjantka kontrolującą dokumenty na granicy powiedziała że nie potrzebuję takiego ubezpieczenia, bo jestem w ruchu tranzytowym. Nie chciałem dyskutować. Nie było na granicy żadnej budki, w której można byłoby nabyć takie ubezpieczenie. Szczęśliwie przejechałem i wróciłem. Na tej trasie nie ma możliwości nabycia takiego ubezpieczenia.