Ubezpieczenie graniczne - rozwiązanie dla zapominalskich, którzy nie wzięli Zielonej Karty

Aktualizacja:
dubrovnik

Jedziesz za granicę, ale nie wziąłeś Zielonej Karty? Nie we wszystkich państwach wystarczy polskie OC. W takim wypadku będziesz musiał wykupić ubezpieczenie OC graniczne, zwłaszcza jeśli wybierasz się na Bałkany albo do krajów wschodnich. W razie braku Zielonej Karty przy wjeździe na terytorium Polski dodatkową polisę muszą również nabyć właściciele pojazdów, które są zarejestrowane poza Unią Europejską.

Co to jest ubezpieczenie graniczne?

Jest to ubezpieczenie OC, które działa tak samo jak polskie – zagwarantuje pokrycie szkód osobom poszkodowanym w momencie gdy Ty spowodujesz wypadek. Polisę graniczną wystawi towarzystwo ubezpieczeń działające w państwie, którego granicę chcesz przekroczyć. Jest to ubezpieczenie krótkoterminowe – zawierane najczęściej na 15 lub 30 dni.

Ubezpieczenie graniczne jest stosunkowo mało popularne, ponieważ na terenie większości państw europejskich, a w szczególności w całej Unii, wystarczy polskie OC – nie trzeba nawet mieć Zielonej Karty. Jeśli jednak przytrafi Ci się nagły wyjazd albo zmiana trasy w podróży, a nie masz przy sobie Zielonej Karty, nie musisz wracać po nią do Polski. Osoby bez tego dokumentu przyjeżdżające do Polski w pojazdach zarejestrowanych poza Unią Europejską również będą mogły kontynuować podróż. W tym celu konieczne jest wykupienie na granicy ubezpieczenia granicznego.

Polisa OC graniczna musi być zawarta:

a) na okres 30 dni, jeśli jej posiadacz wjeżdża na teren Polski, a przy tym nie posiada ważnej polisy ubezpieczenia OC lub Zielonej Karty;

 b) na okres od 30 dni do maksymalnie roku, jeśli posiadacz tej karty podczas przebywania na terenie RP utracił umowę OC lub Zieloną Kartę.

Jest to więc rozwiązanie dla tych, którzy nie przewidzieli, że na trasie ich podróży będą państwa, w których polskie OC nie zadziała bądź którzy mimo braku Zielonej Karty chcą poruszać się pojazdem mechanicznym na terytorium Polski.

Czytaj także: Zielona Karta – OC na zagraniczny wyjazd

Darmowe ubezpieczenie graniczne dla uchodźców z Ukrainy

W obliczu ogromnego napływu uchodźców z Ukrainy, aż cztery polskie towarzystwa ubezpieczeniowe zdecydowały się na wsparcie przyjezdnych. Na terenie Polski każdy pojazd mechaniczny, który został zarejestrowany poza Unią Europejską, musi mieć potwierdzenie, że w kraju rejestracji ma ważne ubezpieczenie (tzw. Zieloną Kartę). Jeśli warunek ten nie jest spełniony, konieczne jest wykupienie ubezpieczenia granicznego OC.

W przypadku uchodźców z Ukrainy polisa na 30 dni jest oferowana przez cztery polskie towarzystwa ubezpieczeniowe w pełni za darmo. Sprawdź, jakie warunki oferują poszczególni ubezpieczyciele.

  1. W przypadku Allianz darmowe OC graniczne jest wydawane każdemu właścicielowi pojazdu, który jest zarejestrowany w Ukrainie. Dystrybucją zajmują się pośrednicy działający w okolicach granicy oraz agenci ubezpieczeniowi na terenie całego kraju. Uruchomiona została również infolinia z obsługą również w języku ukraińskim, która działa codziennie w godzinach 8-20 (+48 22 564 06 61).
  1. Ergo Hestia oferuje bezpłatne ubezpieczenie OC graniczne na 30 dni dla właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie. Polisę można otrzymać na przejściach granicznych u agentów bądź korzystając z infolinii (+48 58 766 34 04) działającej zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim.
  1. W PZU bezpłatne ubezpieczenie OC graniczne przysługuje właścicielom pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie. Formalności można dopełnić u agentów na przejściach granicznych oraz za pośrednictwem polsko- i ukraińskojęzycznej infolinii (+48 22 505 15 63).
  1. W Warcie darmowe OC graniczne na 30 dni dla właścicieli pojazdów zarejestrowanych w Ukrainie można nabyć u agentów na przejściach granicznych oraz działających na terenie całego kraju. Dodatkowo do dyspozycji klientów pozostaje infolinia z obsługą w języku ukraińskim (+48 814 607 900).

W jakich państwach będziesz potrzebował ubezpieczenia granicznego?

Dla kogo ubezpieczenie graniczne OC? Jest ono niezbędne wszędzie tam, gdzie normalnie wjechałbyś z Zieloną Kartą, a więc w następujących państwach:

  • Albania
  • Azerbejdżan
  • Białoruś
  • Iran
  • Izrael
  • Macedonia
  • Maroko
  • Mołdawia
  • Rosja
  • Tunezja
  • Turcja
  • Ukraina

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Do tej listy należy dodać jedyny europejski kraj, w którym nie zadziała nawet Zielona Karta, czyli Kosowo. To niewielkie bałkańskie państewko, które ogłosiło niepodległość w 2008 roku, ale w dalszym ciągu nie jest uznawane przez niektóre kraje, a zwłaszcza przez Serbię, od której się oderwało. Jeśli więc chcesz wjechać na teren Kosowa, musisz bezwzględnie wykupić ubezpieczenie graniczne samochodu.

Od 2021 roku łatwiej dotrzeć do Dubrovnika

Chorwacja od lat jest jednym z ulubionych miejsc wakacyjnego wypoczynku Polaków. Przystępne ceny, sympatyczni ludzie i gwarantowana pogoda sprawiają, że Kowalski chętnie jedzie do Chorwacji z całą rodziną, własnym samochodem. Obowiązkowym punktem urlopu w tym pięknym kraju jest zwiedzanie urokliwego Dubrovnika, położonego nad Adriatykiem, niedaleko granicy z Czarnogórą.

Aby dojechać do tego chorwackiego miasteczka, dwukrotnie przekracza się granicę Bośni i Hercegowiny. Aż do 2021 roku turyści przed podróżą do Chorwacji musieli wyrabiać Zieloną Kartę bądź byli zobowiązani wykupić na granicy chorwacko-bośniackiej ubezpieczenie graniczne. Od 1 lipca 2021 roku ten obowiązek zniknął w Czarnogórze, a od października także w Bośni i Hercegowinie. To duże ułatwienie dla zagranicznych turystów, w tym z Polski.

Za gapowe się płaci, czyli ile kosztuje ubezpieczenie graniczne?

Zielona Karta przez większość krajowych zakładów ubezpieczeń wydawana jest bezpłatnie, a niektóre pobierają symboliczne opłaty za wystawienie takiego dokumentu. Kto jednak zapomni o Zielonej Karcie i stanie przed koniecznością wykupienia ubezpieczenia granicznego, będzie musiał liczyć się z większymi wydatkami.

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych opracowało europejską mapę cen ubezpieczenia granicznego. – Chcemy przybliżyć ceny ubezpieczeń granicznych zapominalskim lub tym, którzy z jakichś względów muszą zmienić trasę podróży i przejechać przez terytorium państwa, którego pierwotnie nie brali pod uwagę – wyjaśnia Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK.

Najwięcej zapłacą “gapowicze” na granicach Maroka, Macedonii i Rosji, najmniej ci, którzy chcą wjechać do Mołdawii i na Ukrainę.

Ubezpieczenie graniczne cena

PaństwoCeny ubezpieczenia granicznego
na 15 dnina 30 dni
Albania49 euro65 euro
Białoruś17 euro25 euro
Bośnia <br>i Hercegowina40 euro75 euro
Czarnogóra15 euro28 euro
Kosowo30 euro41 euro
Maroko57 euro88 euro
Mołdawia4,5 euro7 euro
Macedonia50 euro70 euro
Rosja43 euro65 euro
Turcja42 euro44 euro
Ukraina9,2 euro12 euro

Dane: PBUK

Dowiedz się, czy Twój ubezpieczyciel wyda Ci Zieloną Kartę za darmo. Przeczytaj nasz artykuł o bezpłatnych dodatkach do ubezpieczenia OC: Bezpłatne dodatki do OC. Sprawdź, który ubezpieczyciel oferuje najwięcej

Zobacz także:

Podsumowanie

  • Jeśli nie masz Zielonej Karty, a chcesz wjechać do państwa, w którym jest ona wymagana, musisz kupić na granicy ubezpieczenie graniczne.
  • Ubezpieczenie graniczne jest krótkoterminowe – zazwyczaj wykupuje się je na 15 lub 30 dni.
  • Jest to ubezpieczenie OC – zapewni odszkodowanie osobom poszkodowanym, gdy to Ty będziesz sprawcą wypadku.
  • Bezpłatne krótkoterminowe ubezpieczenie OC graniczne oferowane dla uchodźców z Ukrainy przez cztery polskie towarzystwa ubezpieczeniowe obowiązuje 30 dni. Po tym okresie należy przedłużyć polisę o kolejne okresy (np. 30 dni bądź 12 miesięcy).
  • Bezwzględnie musisz wykupić ubezpieczenie graniczne przy wjeździe do Kosowa – tam polska Zielona Karta nie zadziała.
  • Od 2021 roku Zielonej Karty ani ubezpieczenia granicznego nie potrzebujesz w przypadku podróży do chorwackiego Dubrovnika.
  • PBUK opracowało mapę cen ubezpieczeń granicznych w Europie.

Łukasz Łada
Ekspert ds. ubezpieczeń

Główny Specjalista ds. Ubezpieczeń. Kilka lat temu opuścił szeregi PZU, żeby zasilić grupę Punkta i ten transfer był dla nas strzałem w dziesiątkę! Łukasz to wytrawny praktyk rynku ubezpieczeń, ale to sporty motorowe sprawiają, że jego serce zaczyna bić mocniej.

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
15 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Zielona Karta w AXA Ubezpieczenia - gdzie można kupić i ile kosztuje?
2016.08.11
Zielona Karta w AXA Ubezpieczenia – co musisz wiedzieć?

Przed każdą podróżą warto mieć wszystko dopięte na ostatni guzik - plan wycieczki, hotel, samochód, ubezpieczenie. Zanim ruszysz, sprawdź czy masz opłacone OC i, jeśli wybierasz się do krajów spoza Europy przyda Ci się Zielona Karta w AXA Ubezpieczenia - przykładowo. Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Rodzina przy samochodzie, jak powinno wygladać przygotowanie auta do podróży
2017.06.13  •  Samochód
Przygotowanie auta do podróży – o tym musisz pamiętać!

Aż 60 proc. ludzi wybiera wyjazd na wakacje własnym samochodem. Słusznie! Jak byśmy nie liczyli, jest dużo taniej. Podróż z Warszawy do Gdańska to koszt około 100 zł dla 4-5 osób, jeśli tankujemy benzynę, pociąg dla takiej grupy to ponad 400 zł, gdy nie mamy zniżek. Ale koszty są niskie, pod warunkiem że jedziemy sprawnym samochodem. Co koniecznie musisz sprawdzić przed wyjazdem, by przygotować auto do podróży?

Czytaj więcej
Nie tylkopolicja sprawdza OC
2017.01.25  •  Samochód
Jedziesz na narty? Nie zapomnij zabrać OC! Straż graniczna może je skontrolować

To, czy mamy ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, może skontrolować nie tylko policja. Takie prawo mają między innymi celnicy. Jeśli więc wybieramy się na zimowe ferie za granicę, nie zapomnijmy zabrać ze sobą tego ważnego dokumentu.

Czytaj więcej
2018.07.24  •  Samochód
Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych: co to jest PBUK?

Zostałeś poszkodowany w wypadku, którego sprawcą jest obcokrajowiec. Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz dochodzić teraz swoich praw i walczyć o odszkodowanie? Do jakiej instytucji się zwrócić? Jeśli samochód sprawcy zarejestrowany jest w kraju członkowskim Systemu Zielonej Karty, z pomocą przyjdzie Ci Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, powszechnie znane jako PBUK.

Czytaj więcej
2022.04.06
Uchodźcy w Polsce – jakie ubezpieczenia są obowiązkowe, a jakie dobrowolne?

W związku z atakiem Rosji na Ukrainę w naszym kraju obserwuje się duży napływ uchodźców. O czym powinni pamiętać obywatele ukraińscy, którzy deklarują chęć pozostania na terenie Polski? Jakie ubezpieczenia muszą wykupić?

Czytaj więcej
Obcokrajowcy na polskich drogach: Ukraińcy i Niemcy powodują najwięcej wypadków [RAPORT]
2015.11.25
Obcokrajowcy na polskich drogach: Ukraińcy i Niemcy powodują najwięcej wypadków [Raport Punkta i PBUK]

Czy powinniśmy obawiać się cudzoziemców na polskich drogach? Ile wypadków powodują goście z zagranicy i czy naprawdę stanowią zagrożenie? Akademia ubezpieczeń mfind.pl wspólnie z PBUK sprawdziła, jak zachowują się zagraniczni kierowcy w kraju nad Wisłą.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC sierpień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej