Czy warto mieć autocasco? Po co jest AC?

Aktualizacja: 23.08.2019

Co obejmuje polisa AC

W zależności od postanowień wybranej polisy, zakres działania Autocasco może dotyczyć: kradzieży pojazdu, powstałych szkód całkowitych i częściowych na skutek wypadku czy kolizji, skutków działań sił przyrody, a także nieprzewidzianego działania osób trzecich. Niektóre z dostępnych opcji chronić będą także wyposażenie auta.

Wykupienie polisy jest bardzo rozsądne. Tylko pakiet OC i AC stanowi pełną ochronę pojazdu. Ponadto kupowanie obu ubezpieczeń jednocześnie z pewnością zostanie nagrodzone dodatkową zniżką.

Ustawodawca nie uregulował ubezpieczenia autocasco tak szczegółowo jak OC. Dlatego przed zakupem dopytaj o wszystkie nurtujące cię kwestie. Nie ma jednej wzorcowej polisy. Każdy ubezpieczyciel może ten produkt stworzyć według własnego uznania. To na kliencie spoczywa obowiązek, jak najlepszego dopasowania oferty do swoich potrzeb.

Polisa AC to szybsza naprawa auta

Jeśli za powstałą szkodę odpowiedzialny jest inny kierowca, naprawa powinna nastąpić z jego polisy OC i kosztem jego składek. Ale dochodzenie sprawiedliwości, może być czasochłonne. Jeśli sprawne auto jest ci niezbędne, możesz skorzystać ze swojej polisy AC i przyspieszyć naprawę. Nie powinieneś w takiej sytuacji obawiać się o utratę składek. Sytuacja ta powinna być chwilowa. Wzmianka o skorzystaniu przez ciebie z polisy AC powinna zniknąć z bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, gdy ubezpieczyciel sprawcy wypłaci należne odszkodowanie.

O czym pamiętać przy wyborze polisy Autocasco

Najważniejszą kwestią jest przeprowadzenie wnikliwej analizy potrzeb. Nie musisz godzić się na pierwszą lepszą propozycję. Postaraj się, żeby pieniądze za składkę nie poszły na marne. Dlatego dokładnie przeczytaj OWU, sprawdź wyłączenia i obowiązki, jakie nakłada na ciebie ubezpieczyciel. Śmiało negocjuj z nim warunki.

Ponadto zwróć uwagę na: wysokość sumy ubezpieczenia (im wyższa, tym lepiej), sposób naprawy pojazdu (opcja bezgotówkowa jest bardzo wygodna), pochodzenie używanych przy naprawie części (korzystniejszym ale i droższym wyjściem jest użycie produktów oryginalnych), amortyzację część, a także tak zwany udział własny w likwidacji szkody. Jeśli często podróżujesz za granicę dopytaj, czy polisa będzie obejmowała tam powstałe szkody.

W przypadku problemów, możesz skorzystać z pomocy specjalistów, którzy z chęcią pomogą ci podjąć decyzję.

Ile kosztuje polisa AC

Ceny Autocasco są bardzo zróżnicowane. Na jej ostateczną wysokość składają się przede wszystkim: wybrane opcje, cechy pojazdu oraz zniżki kierowcy.

Co jeśli cena ubezpieczenia AC jest za wysoka

Brak funduszy na wykupienie pełnego pakietu asekuracji jest zrozumiały. Przy zakupie auta trzeba mieć przede wszystkim pieniądze na uregulowanie ceny oraz obowiązkowego ubezpieczenia OC, które też do tanich nie należy. Możesz skorzystać z możliwości rozbicia płatności na dogodne raty albo wykupić polisę o ograniczonym zakresie tzw. minicasco. W jej przypadku także musisz dopilnować szczegółów. Pamiętaj, cena to nie wszystko.

Podsumowanie

Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które gwarantuje ochronę pojazdu także, w przypadkach powstania szkody z winy kierowcy. Żeby mieć pewność, co do otrzymania odszkodowania i warunków polisy koniecznie przeczytaj OWU.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments