5 rzeczy, od których zależy, czy będziesz mieć tanie OC

Aktualizacja:
5 rzeczy, od których zależy czy będziesz mieć tanie OC

Cena ubezpieczenia OC nie jest stała, ale naliczana indywidualnie. Gdyby zależała jedynie od marki i wieku pojazdu, sprawa byłaby dużo prostsza. Ubezpieczyciele biorą jednak pod uwagę inne czynniki i na ich podstawie wyliczają kwotę ubezpieczenia. Cena OC zależy od 5 podstawowych elementów.

1. Rodzaj i marka pojazdu

Byłoby nielogiczne, gdyby towarzystwa ubezpieczeniowe przy OC nie brały pod uwagi rodzaju samochodu (osobowy czy ciężarowy) i jego marki. Właściciele takich aut jak Fiat, Opel, Toyota, Volkswagen czy Skoda są dla ubezpieczyciela mniej ryzykownymi klientami niż kierowcy, poruszający się Porsche czy Mercedesem. Właśnie dlatego klienci korzystający z rodzinnych pojazdów będą płacili mniejszą składkę niż właściciele sportowych czy luksusowych aut. Z naturalnej przyczyny są oni częściej narażeni na wypadek czy kolizję, a ubezpieczyciel, dbając o własne interesy, uwzględnia to przy ustalaniu wysokości OC. Pamiętaj, że to tylko jeden z czynników wpływających na cenę OC.

2. Rok produkcji pojazdu

Tutaj nie ma sprawiedliwości. Przeważnie właściciele nowych albo maksymalnie kilkuletnich samochodów otrzymują lepsze warunki OC niż posiadacze kilkunastoletnich aut. Jeśli auto jest nowe, naturalnie zmniejsza się prawdopodobieństwo spowodowania kolizji ze względu na usterkę techniczną, a ubezpieczyciel mniej ryzykuje niż w przypadku kierowców, którzy poruszają się wysłużonymi pojazdami. Z tego powodu oferuje na wstępie 10-20 procent rabatu.

3. Wiek i doświadczenie kierowcy

O tym, że młodzi kierowcy często płacą drożej za ubezpieczenie, pisaliśmy już w Akademii Punkta. 

Czytaj także: Polisa OC młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Właściciele pojazdów, którzy mają mniej niż 26 lat, prawo mają krócej niż 3 lata i nie wypracowali sobie zniżek na OC i AC, mogą zapłacić nawet 4 razy więcej niż doświadczeni kierowcy. Ubezpieczyciele niestety nie ufają młodym kierowcom, doskonale zdając sobie sprawę z tego, że nie mają oni doświadczenia na drogach i chętnie szarżują za kierownicą. Inaczej podchodzą do starszych osób, a jeszcze lepiej do tych, które pozakładały rodziny i mają dzieci.

Jeśli młodzi kierowcy chcą uniknąć składki rujnującej ich kieszeń, wpisują w dowód rejestracyjny pojazdu współwłaściciela, którym najczęściej jest jeden z rodziców. Im z racji wieku i doświadczenia należą się zniżki, czasem sięgające nawet 60 procent. Mogą również poszukać ofert ubezpieczycieli, którzy oferują promocje dla młodych kierowców. 

4. Miejsce zamieszkania kierowcy

Wbrew pozorom jest to kolejna kluczowa rzecz. Inne ryzyko wypadku spoczywa na kierowcy, mieszkającym w Ustce, a inne na tym z Warszawy czy Krakowa. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę natężenie ruchu i szacowaną możliwość spowodowania kolizji, kierowcy, poruszający się po dużych miastach, płacą więc wyższą składkę niż Ci z mniejszych miejscowości. Co ciekawe, wysokość składki nie zależy bezpośrednio od wielkości miasta, ale od statystyk dotyczących wypadków. Według ostatniego raportu porównywarki Punkta.pl o cenach OC najwięcej za obowiązkową polisę w 2016 roku zapłacą mieszkańcy Wrocławia, Gdańska i Warszawy, a najmniej – mieszkańcy Rzeszowa, Kielc i Lublina.

Czytaj także: Wiemy już, kto oferuje najtańsze OC! [RAPORT]

5. Dotychczasowy przebieg ubezpieczenia

Ten temat już trochę poruszyłam w punkcie o wieku kierowcy. Dla ubezpieczyciela ważna jest bezszkodowa jazda. Rozsądni kierowcy są w tym przypadku nagradzani, a nierozważni – karani. Ci pierwsi mogą liczyć na zniżki w wysokości nawet 60 procent, Ci drudzy – na zwyżki.

Jeśli kierowca ma na koncie kolizje, będzie płacił wyższą składkę niż ten, kto jeździ ostrożnie i nie spowodował żadnego wypadku. Przekaz jest jasny: jeździłeś nieuważnie, więc nie możemy liczyć na to, że teraz będzie inaczej. Musisz więc zapłacić więcej, bo ryzyko spowodowania wypadku jest w Twoim wypadku wyższe. Pomijając więc kwestie bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku, ostrożna i świadoma jazda jest też korzystniejsza dla Twojego portfela. Chyba nie chcesz płacić więcej z powodu własnej głupoty?

Podsumowując: OC jest naliczane indywidualnie i zależy od 5 czynników: rodzaju pojazdu, jego stanu technicznego i pojemności silnika, wieku i doświadczenia kierowcy, miejsca zamieszkania kierowcy oraz dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia. Zasada jest banalna: jeśli jeździsz bezpiecznie, płacisz mniej.

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  • Pamiętaj, że składka OC nie jest stała - jest naliczana indywidualnie.
  • Pod uwagę branych jest 5 czynników.
  • Zasada jest banalna: jeśli jeździsz bezpiecznie, płacisz mniej.
  • Możesz obniżyć składkę, opłacając ją z góry za cały rok.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
7 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
eme
eme
8 lat temu

Od niedawna jestem właścicielką samochodu, ale z różnych względów przez rok nie będę nim mogła jeździć. Czy w takim przypadku muszę mieć opłacone OC, które właśnie się skończyło ?

Akademia punkta
Akademia punkta
8 lat temu
Reply to  eme

Witamy,

niestety tak, nawet nieużywany pojazd musi być ubezpieczony. O przypadkach, w których możemy wypowiedzieć OC, przeczyta Pani w innym naszym artykule: https://punkta.pl/druki-ubezpieczeniowe/wypowiedzenie-umowy-oc-pobierz-wzor/

Pozdrawiamy,
zespół Akademii punkta

Marcin Trzaska
Marcin Trzaska
8 lat temu

Innymi słowy, jeśli jestem 40 letnim mieszkańcem Popidówki Dolnej, jeżdżącym nowym Fiatem Uno o pojemności 1.0, mam prawko od 20 lat i bezwypadkową karierę za kółkiem, to ubezpieczenie OC będzie dla mnie za grosze.

Jasny gwint, chyba czas na zmiany w moim życiu. 🙂

Stanisław
Stanisław
6 lat temu

Pitu pitu.
Wzystko to nijak ma sie do rzeczywistości.
Kto mi wytłumaczy jakim cudem stawka oc w ciągu roku zminiła się z neicałych 300 PLN na niecałe 600 PLN?
To samo auto, żadnej szkody, to samo miejsce zamieszkania Ok auto rok starsze ale lepsze niż przed rokiem bo ma nowe hamulce i silentblocki.

Fakt jest taki, że kierowcy są dojnymi krowami i ta pzoorna konkurencja teraz jest w zmowie cenowej.

Łukasz Leus
Łukasz Leus
6 lat temu
Reply to  Stanisław

Witam,
Dlaczego OC drożeje w zastraszającym tempie opisywaliśmy dokładnie w naszej analizie: https://punkta.pl/raporty-i-analizy/6-powodow-wzrostu-cen-oc-w-2016/
Jednak jeśli cena Twojego ubezpieczenia skoczyła 2 razy w górę należy się zastanowić czy problem nie leży po stronie konkretnego ubezpieczyciela. Jeśli chcesz się przekonać napisz do nas wiadomość na kontakt@Punkta.pl, a zrobimy porównanie kilkunastu ofert dla Ciebie i postaramy się znaleźć jak najtańsze OC 🙂

Pozdrawiam,
Łukasz

Magda
Magda
5 lat temu

Bardzo to mi się przydało, planuję zakup samochodu i przy okazji orientuję się jakie składki będę musiała płacić 🙂

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Magda

Cieszy nas to 🙂 Pozdrawiamy serdecznie.