Punkta

1. Rodzaj i marka pojazdu

Byłoby nielogiczne, gdyby towarzystwa ubezpieczeniowe przy OC nie brały pod uwagi rodzaju samochodu (osobowy czy ciężarowy) i jego marki. Właściciele takich aut jak Fiat, Opel, Toyota, Volkswagen czy Skoda są dla ubezpieczyciela mniej ryzykownymi klientami niż kierowcy, poruszający się Porsche czy Mercedesem. Właśnie dlatego klienci korzystający z rodzinnych pojazdów będą płacili mniejszą składkę niż właściciele sportowych czy luksusowych aut. Z naturalnej przyczyny są oni częściej narażeni na wypadek czy kolizję, a ubezpieczyciel, dbając o własne interesy, uwzględnia to przy ustalaniu wysokości OC. Pamiętaj, że to tylko jeden z czynników wpływających na cenę OC.

2. Rok produkcji pojazdu

Tutaj nie ma sprawiedliwości. Przeważnie właściciele nowych albo maksymalnie kilkuletnich samochodów otrzymują lepsze warunki OC niż posiadacze kilkunastoletnich aut. Jeśli auto jest nowe, naturalnie zmniejsza się prawdopodobieństwo spowodowania kolizji ze względu na usterkę techniczną, a ubezpieczyciel mniej ryzykuje niż w przypadku kierowców, którzy poruszają się wysłużonymi pojazdami. Z tego powodu oferuje na wstępie 10-20 procent rabatu.

3. Wiek i doświadczenie kierowcy

O tym, że młodzi kierowcy często płacą drożej za ubezpieczenie, pisaliśmy już w Akademii Punkta, dawniej mfind. 

Czytaj także: Polisa OC młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Właściciele pojazdów, którzy mają mniej niż 26 lat, prawo mają krócej niż 3 lata i nie wypracowali sobie zniżek na OC i AC, mogą zapłacić nawet 4 razy więcej niż doświadczeni kierowcy. Ubezpieczyciele niestety nie ufają młodym kierowcom, doskonale zdając sobie sprawę z tego, że nie mają oni doświadczenia na drogach i chętnie szarżują za kierownicą. Inaczej podchodzą do starszych osób, a jeszcze lepiej do tych, które pozakładały rodziny i mają dzieci.

Jeśli młodzi kierowcy chcą uniknąć składki rujnującej ich kieszeń, wpisują w dowód rejestracyjny pojazdu współwłaściciela, którym najczęściej jest jeden z rodziców. Im z racji wieku i doświadczenia należą się zniżki, czasem sięgające nawet 60 procent. Mogą również poszukać ofert ubezpieczycieli, którzy oferują promocje dla młodych kierowców. 

4. Miejsce zamieszkania kierowcy

Wbrew pozorom jest to kolejna kluczowa rzecz. Inne ryzyko wypadku spoczywa na kierowcy, mieszkającym w Ustce, a inne na tym z Warszawy czy Krakowa. Ubezpieczyciel bierze pod uwagę natężenie ruchu i szacowaną możliwość spowodowania kolizji, kierowcy, poruszający się po dużych miastach, płacą więc wyższą składkę niż Ci z mniejszych miejscowości. Co ciekawe, wysokość składki nie zależy bezpośrednio od wielkości miasta, ale od statystyk dotyczących wypadków. Według ostatniego raportu porównywarki Punkta, dawniej mfind.pl o cenach OC najwięcej za obowiązkową polisę w 2016 roku zapłacą mieszkańcy Wrocławia, Gdańska i Warszawy, a najmniej – mieszkańcy Rzeszowa, Kielc i Lublina.

Czytaj także: Wiemy już, kto oferuje najtańsze OC! [RAPORT]

5. Dotychczasowy przebieg ubezpieczenia

Ten temat już trochę poruszyłam w punkcie o wieku kierowcy. Dla ubezpieczyciela ważna jest bezszkodowa jazda. Rozsądni kierowcy są w tym przypadku nagradzani, a nierozważni – karani. Ci pierwsi mogą liczyć na zniżki w wysokości nawet 60 procent, Ci drudzy – na zwyżki.

Jeśli kierowca ma na koncie kolizje, będzie płacił wyższą składkę niż ten, kto jeździ ostrożnie i nie spowodował żadnego wypadku. Przekaz jest jasny: jeździłeś nieuważnie, więc nie możemy liczyć na to, że teraz będzie inaczej. Musisz więc zapłacić więcej, bo ryzyko spowodowania wypadku jest w Twoim wypadku wyższe. Pomijając więc kwestie bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku, ostrożna i świadoma jazda jest też korzystniejsza dla Twojego portfela. Chyba nie chcesz płacić więcej z powodu własnej głupoty?

Podsumowując: OC jest naliczane indywidualnie i zależy od 5 czynników: rodzaju pojazdu, jego stanu technicznego i pojemności silnika, wieku i doświadczenia kierowcy, miejsca zamieszkania kierowcy oraz dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia. Zasada jest banalna: jeśli jeździsz bezpiecznie, płacisz mniej.

[Widget_reklama_porownywarki]