Fiat Panda

Aktualizacja:
ubezpieczenie OC Fiat Panda

Fiat Panda został zaprojektowany jako proste i tanie auto do jazdy po mieście, stąd pudełkowate kształty i niezbyt wyszukane wykończenie. Produkowana od 1980 roku Panda jest rynkowym sukcesem marki. Wciąż pozostaje chętnie kupowanym samochodem miejskim, a w Polsce uważana jest za następcę "malucha". Ile kosztuje ubezpieczenie OC Fiata Pandy? Co warto wiedzieć przed zakupem samochodu? Sprawdzamy.

Fiat Panda – modele, generacje, historia

Fiat Panda to przedstawiciel segmentu A i następca Fiata 133. Produkowany od 1980 roku, a zaprojektowany przez Giorgetto Giugiaro samochód szturmem zdobył uznanie użytkowników poszukujących taniego auta miejskiego. Po sukcesie we Włoszech produkcja Pandy trafiła także do Polski, a dokładnie do tyskiej fabryki Fiata (2003 r.).

Modele pierwszej generacji Pandy wyposażone były w silnik pochodzący z Fiata 126 – o pojemności 652 cm3 i o mocy 30 KM. Fiat Panda drugiej generacji produkowany był od 2003 roku – już w Polsce – i wyposażony został w silniki benzynowe 1.1. (54 KM), 1.2. (60 KM) oraz 1.2. (60 KM), a także diesla 1.3. (70 lub 75 KM). O sukcesie samochodu mówi nie tylko jego znakomita sprzedaż, ale także tytuł Samochodu Roku 2004. W tym samym roku powstał model Pandy z napędem na wszystkie koła, a wśród specjalnych wersji auta znalazły się Pandy rajdowe – nie tylko bardzo drogie, ale i z powodzeniem startujące w rajdzie Dakar. Panda drugiej generacji zyskała m.in. zupełnie odświeżoną karoserię, jednak straciła nieco na pojemności bagażnika, która tutaj wynosi jedynie 206 l.

Najnowszy Fiat Panda III generacji produkowany jest od 2011 roku i oferowany z czterema wersjami silników, z czego trzy jednostki to silniki benzynowe 1.1. 8v (54 KM), 1.2 8v (60 KM) oraz 1.4 16v 100 HP (100 KM). Panda dostępna jest również z silnikiem wysokoprężnym 1.3. MultiJet o mocy 70 KM. „Trójka” do złudzenia przypomina swoja poprzedniczkę w zakresie stylistyki, jednak zmieniły się tutaj wymiary auta. III generacja Pandy oferuje kilka wersji samochodu, w tym najświeższe Hatchback 5d, 4×4 i City Cross produkowane od 2018 roku, a także wcześniejsze VAN oraz Trekking.

Fiat Panda – opinie, wady i zalety

W kwestii zalet użytkownicy starszej Pandy jednogłośnie wskazują jakość karoserii, wygodę użytkowania i niezawodność skrzyni biegów oraz doskonałą widoczność, jaką zapewnia konstrukcja samochodu. Na minus z pewnością należałoby wskazać problemy z wentylacją i ogrzewaniem, niewielką przestrzeń zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów auta oraz niewystarczające wyciszenie samochodu, co negatywnie wpływa na komfort podróżowania nim.

Panda II generacji przekonuje przyzwoitym wykonaniem oraz designem deski rozdzielczej – wyjątkowo nowoczesnym, jak na wiek samochodu. O ile wysokość wnętrza Pandy II miło zaskakuje, o tyle z tyłu samochodu ewidentnie brak miejsca na nogi.

Fiat Panda III to z kolei solidne, tanie w naprawach, idealnie sprawdzające się w mieście auto. Poprawione wyciszenie dostarcza większego komfortu jazdy. Natomiast designowi samochodu nie można odmówić uroku. Polecane silniki to 1.2, które doskonale współpracują z instalacjami LPG, czyniąc eksploatacje samochodu jeszcze tańszą.

Fiat Panda – cena

Jeśli chodzi o III generację Pandy, to dysponując kwotą 20 – 24 tys. zł możemy swobodnie nabyć zadbany, nieźle wyposażony egzemplarz, także z polskich salonów. Cena ok. 35 tys. zł to kwota, za jaką można mieć praktycznie nowe, podemonstracyjne auto od dealera. Średnia cena Pandy II generacji to obecnie ok. 16 tys. zł.

Fiat Panda – ubezpieczenie

Ubezpieczenie OC najszybciej i najprościej wyliczyć korzystając z kalkulatora OC online. My przeprowadziliśmy kalkulację OC dla Fiata Pandy z popularnego rocznika 2012. Był to rok, gdy produkcja Pandy wróciła do Włoch. Ile zatem kosztuje polisa OC? To oczywiście zależy od naszego doświadczenia za kierownicą, od zniżek za bezszkodową jazdę, które nam przysługują, a także od modelu samochodu i miasta, w którym mieszkamy. Ile za OC Fiat Panda z 2012 roku zapłaci doświadczony, a ile młody kierowca? Sprawdźmy.

Nasz doświadczony kierowca ma 45 lat, żonę i dwoje dzieci, które podwozi do szkoły w drodze do pracy, z rodziną wyjeżdża na weekendy i wakacje. Ma prawo jazdy od dwudziestu lat, 60% zniżki, przejeżdża około 4000 km rocznie.

Miasto Stawka OC U kogo najtaniej
Lublin 524 zł AXA Direct
Wejherowo 540 zł AXA Direct
Gorzyczki 484 zł mtu24.pl
Zielona Góra 498 zł AXA Direct

Inne oferty ubezpieczenia OC dla kierowcy z Lublina:

doswiadczony kierowca Panda Lublin - kalkulacja

I z Wejherowa:

doswiadczony kierowca Panda Wejherowo - kalkulacja

Nasz młody kierowca to kawaler lat 27, posiadacz prawa jazdy od lat pięciu, dysponuje zniżką 20%. Potrzebuje samochodu na dojazdy do pracy i na weekendy, przejeżdża około 6500 km rocznie.

Miasto Stawka OC U kogo najtaniej
Lublin 1084 zł AXA Direct
Wejherowo 1186 zł AXA Direct
Gorzyczki 1102 zł ERGO Hestia
Zielona Góra 1216 zł AXA Direct

Inne oferty ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy z Zielonej Góry:

mlody kierowca Panda Zielona Gora - kalkulacja

I z Gorzyczek:

mlody kierowca Panda Gorzyczki - kalkulacja

Podsumowanie

  1. OC to ubezpieczenie obowiązkowe, jego brak może uwikłać nas w długi do końca życia. Nie warto ryzykować!
  2. Wysokość składki zależy od doświadczenia kierowcy, od zniżki za bezszkodową jazdę, a także od miejsca zamieszkania.
  3. Doświadczony kierowca ze zniżką 60% zapłaci za ubezpieczenie OC Fiat Panda z 2012 roku od 484 zł w Gorzyczkach do 540 zł w Wejherowie.
  4. Młody kierowca, posiadacz 20% zniżki, zapłaci za OC Fiat Panda z 2012 roku od 1084 zł w Lublinie do 1216 zł w Zielonej Górze.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Polisa OC młodego kierowcy.
2019.01.16
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Sprawdź, jak oszczędzić i uniknąć zwyżek za wiek

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy może być nawet kilka razy droższe niż polisa bardziej doświadczonego 35-latka. Sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy, z jakimi utrudnieniami spotka się 18-latek ubezpieczający samochód i co zrobić, żeby zaoszczędzić na polisie OC.

Czytaj więcej