Wizytówka mężczyzny, czyli co auto mówi o charakterze właściciela?

Aktualizacja:
auto-wizytowka-mezczyzny

Za kierownicą Fiata Pandy siedzi mężczyzna w japonkach. Auta rodzinne wybierają faceci wyrafinowani i przykładający wagę do sukcesu. Właściciele SUV-ów to „bulwarowcy” chcący podkreślić swoje wymiary. Auta modne i drogie wybierają ci, którzy uważają, że wydając dużo monet na swoje cztery kółka, mogą więcej. Nie są to jednak faceci zadufani w sobie, a tacy, którzy chcą podnieść poczucie własnej wartości.

O atrybutach prawdziwego mężczyzny można mówić godzinami. O tym, czym dla niego jest samochód również. Do indywidualnego rozstrzygnięcia pozostawiamy natomiast kwestię zależności pomiędzy posiadanym autem a męskością. Niemniej, bardziej lub mniej świadomie, postrzegamy auto jako wizytówkę każdego mężczyzny. Ten bez własnego samochodu plasuje się na nieco niższej pozycji, a według niektórych traci nawet w oczach kobiet. W powszechnym przekonaniu, właściciel BMW to delikatnie narwany osiłek spędzający czas wolny na siłowni, a kierowca VOLVO to z kolei głowa rodziny i pasjonat sztuki. Tyle w kwestii stereotypów. A jak wygląda ich zderzenie z rzeczywistością?

Pokaż mi swoje buty, a powiem Ci kim jesteś

Samochód modny jak torebka z najnowszej kolekcji Louis Vuitton? Nie od dziś wiadomo, że modę ze światem motoryzacji łączy całkiem sporo. Głośnym echem odbijają się modele, które dopiero co zjechały z linii produkcyjnej, a te starsze wychodzą  z mody. Jeszcze kolejne – nieprodukowane od lat – zapracowują sobie na miano perełek motoryzacji. Trochę jak ze stylem vintage… Dokładnie takie same zależności możemy dostrzec w modzie. Okazuje się jednak, że najwięcej wspólnego z motoryzacją mają… buty. I zostało to poparte konkretnymi badaniami.

Kobiety uwielbiają buty. Mężczyźni, choć pozornie nie przykładają do nich aż tak dużej wagi, także lubią elegancko wypastowane pantofelki. Ale to zamiłowanie do obuwia ma też drugie dno.  Co najciekawsze – zostało to mocno poparte „naukowo”. Andrea Silvuni, włoski pisarz i analityk projektów butów stwierdził, że charakter człowieka można równie dobrze określić na podstawie butów, które nosi, jak na podstawie samochodu, którym jeździ. Silvuni, po latach badania podejścia ludzi do obuwia wywnioskował, że zarówno buty jak i samochody, wydobywają w człowieku podobne cechy osobowości i pozwalają odczytać jego nastrój. Znaczenie ma nie tylko sama marka, ale także styl, kolor czy detale stylistyczne. Na podstawie swoich obserwacji Silvuni, podzielił ludzi na kilka grup.

Właściciel Fiata Pandy chodzi w japonkach, a kierowca SUV-a…

W pierwszej grupie znaleźli się mężczyźni, którzy kochają miejskie auta klasy A. W życiu codziennym cenią sobie funkcjonalne rzeczy i lubią nowe doświadczenia. Jednocześnie są to osoby nietradycyjne, nie lubiące planować swojego życia. Z jakim typem obuwia można utożsamić kierowców Fiata Pandy, Hyundaia i10 czy Renaulta Twingo? Analityk butów w tym przypadku stawia na japonki.

Druga grupa wyodrębniona przez Silvuni to miłośnicy nieco większych aut miejskich klasy B. Ci z kolei charakteryzowani są jako osoby niezwykle taktowne, miłe i godne zaufania. W życiu są bardzo poukładane. Takie osobowości idą przez świat w… baletkach.

Trzecia grupa to osoby jeżdżące samochodami kompaktowymi, które wyróżniają się wyjątkową kompetencją, a jednocześnie są duszami towarzystwa. Podobne cechy wyzwalają w ludziach koturny.

W kolejnej grupie znajdziemy z kolei mężczyzn jeżdżących dużymi autami rodzinnymi i sportowymi. Wbrew pozorom, zarówno jedni, jak i drudzy, to osoby opanowane i odporne na stres. Jednocześnie są nieco wyrafinowane i przywiązują dużą wagę do sukcesu. Do jakiego rodzaju butów pasują? Osoby poruszające się autami klasy D są dokładnie takie same, jak właściciele eleganckich półbutów.

Najciekawszą grupę stanowią chyba jednak posiadacze crossoverów. Z charakteru oceniani są jako osoby bezkonfliktowe i twardo stąpające po ziemi. Paradoksalnie, w głębi duszy są jednak nadal dużymi dziećmi. Okazuje się, że dokładnie takimi cechami charakteru wyróżniają się osoby noszące… klapki lub sandały, co w momencie zestawienia ich z crossoverem może jednak nieco dziwić.

Na koniec zostają właściciele SUV-ów. W tym przypadku porównanie ich do osób noszących buty trekkingowe nie powinno zbytnio zaskakiwać. Zarówno jedni, jak i drudzy, prowadzą aktywny tryb życia i lubią sport. Co najważniejsze – są urodzonymi przywódcami.

Tuning jeden, drugi i trzeci to prawie oryginał

Wnioski wyciągnięte przez Andrea Silvuni są jedynie kroplą w morzu teorii charakteryzujących właścicieli poszczególnych aut. Ciekawe badania przeprowadził także Thomas Bey, dziennikarz motoryzacyjny. Ten ma nieco inne spojrzenie na sprawę.  Nieco inne były też jego wnioski. Według niego, małymi miejskimi autami jeżdżą głównie mężczyźni, którzy nie przywiązują wagi do zewnętrznego wyglądu. Trudno się z nim nie zgodzić… Ci sami faceci zwracają jednak uwagę na to, co samochód ma pod maską. Ważna jest jego szybkość oraz to… ile miejsca zajmuje przy parkowaniu.

Właściciele SUV-ów zostali scharakteryzowani poniekąd w podobny sposób, jak uczynił to Silvuni. U niego byli przywódcami zaznaczającymi swoją pozycję. Z kolei u Beya są nazywani „bulwarowcami”. Co to oznacza? Kierowcy terenówek, chcąc dodatkowo podkreślić swoje wymiary, inwestują w liczne dodatki, a później urządzają sobie przejażdżkę po mieście. Bez celu. To znaczy cel jest jeden – pokazać się i wzbudzać podziw. Celem lepszej widoczności z wyższością traktują innych użytkowników dróg, a podczas prowadzenia samochodu w ostentacyjny sposób rozmawiają przez telefon.

W dalszej części, analizie poddał mężczyzn wybierających BMW i Mercedesy. Tutaj można się jedynie domyślać, jakimi cechami obdarzy ich właścicieli. Zakładamy pomyłki, ale takie mieszczące się w marginesie błędu. Otóż modne auta znanych marek wybierają modnisie, którzy uważają, że skoro wydają już dużo monet na swoje wymarzone cztery kółka, na drodze wolno im zdecydowanie więcej. Nie chodzi tutaj bynajmniej o to, że są to osoby zadufane w sobie i chcące się wywyższyć. O nie! To osoby, które dobrym autem próbują podnieść poczucie własnej wartości.

Wśród kierowców wyróżnia on jeszcze tych, którzy stylem jazdy i wybranym przez siebie autem próbują udowodnić swoją męskość. To właśnie dlatego łamią wszelkie przepisy, jeżdżą szybko i brawurowo. Tak narwanych kierowców spotkamy w drogich sportowych autach. Z tego wynika jednak jeszcze jeden smutny wniosek – to właśnie ci kierowcy bardzo często giną w tragicznych wypadkach drogowych.

Na deser Bey zostawił tzw. „podróbki”. Do nich zaliczył kierowców, których nie stać na sportowe auto prosto z salonu, więc kupują oni brykę niższej klasy, a później poddają ją tuningowi. Jednemu, drugiemu, trzeciemu. Następnie wyjeżdżają nią dumne na ulice i… zachowują się dokładnie tak samo jak posiadacze oryginałów.

Przelotne romanse w pickupie

Na koniec garść wniosków popartych konkretnymi badaniami. Za te odpowiedzialny jest dr Tony Little z Uniwersytetu w Stirling. Według niego mężczyźni, którzy wybierają sportowe i drogie samochody nastawieni są głównie na przelotne romanse i przygody. W swoich cackach chcą po prostu zwrócić na siebie uwagę i poczuć się młodziej. O i ile ten wniosek nie powinien za bardzo dziwić, o tyle kolejna teza może nieco zaskakiwać. Otóż Little stwierdził, że kierowcy BMW, Mazd i Mercedesów są godnymi partnerami w interesach. Ci, którzy wybierają z kolei auta Smart idą po prostu z duchem czasu. Cenią sobie też ekologię. Mężczyźni wybierający SUV-y czy pickupy są życzliwi i… zawsze pomogą w przeprowadzce. Co ciekawe – łączą oni w sobie sprzeczne cechy. Są pewni siebie, ale jednocześnie bardzo wrażliwi, asertywni i odpowiedzialni. Wisienką na torcie jest wniosek dotyczący mężczyzn, którzy stawiają na samochody z napędem na cztery koła. O czym świadczy taki wybór? Chcą oni podświadomie uciec od otaczającej ich rzeczywistości.

Auto dla singla: marka samochodu a atrakcyjność płci przeciwnej

Czytaj także: Kto jeździ lepiej ? Kobiety i mężczyźni za kierownicą

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę
Piotr Jarzynka
Ekspert ds. ubezpieczeń

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kiedy o nie wnioskować?

Poruszając się po polskich drogach, mogłeś zwrócić uwagę na pojazdy z czerwonymi tablicami rejestracyjnymi, które różnią się od standardowych tablic. Czy wiesz, co oznaczają czerwone tablice rejestracyjne i kto może z nich korzystać? Przygotowaliśmy krótki przewodnik dla tych, którzy jeszcze nie zdążyli się zapoznać z tym zagadnieniem.

Czytaj więcej
2024.07.19  •  Samochód
Parkowanie równoległe krok po kroku

Parkowanie to jedna z podstawowych czynności, które każdy kierowca musi opanować. Wśród różnych technik parkowania, parkowanie równoległe, często nazywane kopertą, uchodzi za jeden z najtrudniejszych manewrów do wykonania. Wymaga precyzyjnego cofania bardzo blisko innych zaparkowanych pojazdów. Jednak dzięki regularnej praktyce i opanowaniu odpowiedniej techniki, parkowanie równoległe będzie znaczenie łatwiejsze.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej