Mazda 6

Aktualizacja:
mazda 6

Mazda 6 jest jednym z najbardziej popularnych modeli Mazdy w ostatnich latach. Najlepiej potwierdza to fakt, iż dotąd zjechało z taśm produkcyjnych niemal 2,5 miliona egzemplarzy tego samochodu. Dzisiaj więc weryfikujemy najistotniejsze informacje na temat Mazdy 6 oraz sprawdzamy, ile kosztuje najtańsze ubezpieczenie OC dla tej właśnie japońskiej propozycji?

Mazda 6 – modele, generacje, historia

Mazda 6 to samochód obecny na rynku od 2002 roku, który doczekał się dotąd 3 generacji: pierwszej produkowanej w latach 2002-2008 (określanej także jako generacja GG), drugiej produkowanej w latach 2007-2012 (GH) oraz trzeciej – najnowszej, bo dostępnej w sprzedaży od 2012 roku do chwili obecnej. Mazda 6 jest modelem z segmentu D, a więc reprezentuje klasę średnią. Seria szósta zastąpiła popularną serię 626, jednak modele maja wiele wspólnego ze sobą, m.in płytę podłogową G-platform opracowaną we współpracy z Fordem.

Mazda 6 I ma 4690 mm długości, 1780 mm szerokości oraz 1435 mm wysokości (kombi ma 1480 mm wysokości). Mazda 6 drugiej generacji w zależności od modelu ma od 4735 do 4920 mm długości, od 1795 do 1839 mm szerokości oraz od 1440 do 1490 mm wysokości. Samochód produkowano w czterech wersjach wyposażeniowych: Comfort, Exclusive, Exclusive Plus oraz Sport, a także w opcji 5- lub 6-biegowej skrzyni manualnej oraz 5- lub 6-biegowej skrzyni automatycznej.

Mazda 6 trzeciej generacji w zależności od modelu ma 4870 lub 4800 mm długości, 1840 mm szerokości oraz 1450 lub 1480 mm wysokości. Auto ma przedni napęd lub napęd AWD (All Wheel Drive). Maksymalna moc silnika Mazdy 6 wynosi od 120 do 272 KM (pojemność od 1,8 do 3,7 l). Z tego względu maksymalna prędkość, jaka może osiągnąć samochód to 189 do 240 km/h. Średnie spalanie Mazdy 6 waha się w zależności od modelu od 4,9 litra do 9,1 litra na 100 km, z czego najmniej spalają Mazda 6 Kombi oraz Mazda 6 Sedan (5,4 l/100 km).

Mazda 6 – opinie, wady i zalety

Opinie na temat Mazdy 6 są w znakomitej większości pochlebne. Auto uznawane jest za niezawodne i solidnie wykonane. Stąd zapewne popularność „szóstki” na wtórnym rynku motoryzacyjnym. Kierowcy jeżdżący Mazdą 6 wskazują, aby pamiętać o terminach wymiany oleju, aby nie zapchać sitka. Wśród wad samochodu wymieniają najczęściej głośny silnik benzynowy (a wyciszenie w samochodzie nie zdaje egzaminu), wysoki koszt utrzymania oraz problemy z karoserią. Zalety? Wysoki komfort jazdy, przestronność auta, design. Do tego znakomita ergonomia i układ jezdny.

Mazda 6 – cena

Ceny używanej Mazdy 6 trzeciej generacji wahają się w przedziale od 20 / 30 tysięcy złotych do 172 tysięcy złotych za model z 2019 roku. Średnia cena Mazdy 6 I to 13 tys. zł., z kolei za Mazdę 6 drugiej generacji zapłacić trzeba średnio 24 tys. zł.

Mazda 6 – ubezpieczenie

Przy poszukiwaniu taniej oferty ubezpieczenia OC bardzo pomocny jest kalkulator ubezpieczeń. Wykorzystaliśmy go dla przeprowadzenia kalkulacji ubezpieczenia OC Mazdy 6 z 2009 roku (Hatchback, 5 drzwi, 1.8 Benzyna, 88 kW/120 KM) dla dwóch kierowców – doświadczonego i młodego, który doświadczenie za kółkiem dopiero zdobywa. Cena polisy zależeć będzie oczywiście od kilku czynników, w tym wspomnianego doświadczenia kierowcy i zniżek, jakie mu przysługują za bezszkodową jazdę, a także m.in. miejsca zamieszkania.

Nasz pierwszy kierowca ma lat 45 lat, żonę i dwoje dzieci. Potomstwo podwozi do szkoły w drodze do pracy, z rodziną wyjeżdża na weekendy i wakacje. Ma prawo jazdy od dwudziestu lat, 60% zniżki, przejeżdża około 7000 km rocznie. Ile zapłaci za OC w zależności od miejsca zamieszkania?

Miasto Wysokość składki U kogo najtaniej
Białystok 564 zł AXA
Gniezno 529 zł AXA
Jackowo 500 zł AXA
Toruń 525 zł AXA

Inne propozycje dla kierowców z Białegostoku:

doswiadczony kierowca Mazda 6 Bialystok - kalkulacja

Oraz Gniezna:

doswiadczony kierowca Mazda 6 Gniezno - kalkulacja

Młody kierowca zawsze płaci wyższą stawkę OC niż doświadczony, bo młody wiek to jeden z podstawowych czynników ryzyka na drodze. Nasz młody kierowca jest singlem, prawo jazdy ma od czterech lat, przysługuje mu 20% zniżki. Samochodem jeździ do pracy i wyjeżdża na weekendy. Ile zapłaci za OC?

Miasto Wysokość składki U kogo najtaniej
Białystok 1356 zł AXA
Gniezno 1097 zł mtu24.pl
Jackowo 1297 zł AXA
Toruń 1187 zł AXA

Inne propozycje dla młodego kierowcy z Torunia:

mlody kierowca Mazda 6 Torun - kalkulacja

Oraz z Jackowa:

mlody kierowca Mazda 6 Jackowo - kalkulacja

Podsumowanie

  1. Obowiązkowe ubezpieczenie OC pozwala pokryć straty poniesione przez poszkodowanych w wypadku.
  2. Ubezpieczenie OC Mazda 6 z 2009 r. dla doświadczonego kierowcy to koszt od 500 zł w Jackowie do 564 zł w Białystoku.
  3. Za składkę na ubezpieczenie OC Mazda 6 z 2009 r. młody kierowca będzie musiał zapłacić od 1097 zł w Gnieźnie do 1356 zł w Białystoku.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej