Tanie OC - jaki samochód kupić, by płacić najmniej? Dacia, Suzuki a może...

Aktualizacja:
najtańsze auta do ubezpieczenia produkuje suzuki

Planujesz zakup auta? Analizujesz koszty związane z jego utrzymaniem? Decydując się na zakup samochodu, weź pod uwagę ceny ubezpieczenia OC. Różnice pomiędzy poszczególnymi markami mogą sięgnąć nawet kilkuset złotych! Jaki samochód kupić by płacić za OC najmniej? W czołówce jest Dacia, Suzuki, Kia, ale też inni faworyci.

Cena polisy OC zależy od wielu czynników. Ustalając wysokość składki bierze się pod uwagę między innymi wiek i doświadczenie kierowcy, miejsce zamieszkania czy markę i model samochodu. Okazuje się, że to ostatnie ma znaczący wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Jakie są najtańsze auta do ubezpieczenia? Jaki model kupić, by płacić najmniej? Które marki samochodów mają najniższe OC?

Najtańsze auta do ubezpieczenia produkuje…

Jak wynika z danych porównywarki OC/AC Punkta z lat obejmujących okres od 1 stycznia 2018 do 1 stycznia 2019 roku, średnie ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC mogą znacząco różnić się w zależności od marki samochodu. Z analizy przeprowadzonej na podstawie kalkulacji dokonanych przez klientów Punkta.pl wynika, że najmniej za OC zapłacą posiadacze aut marki Dacia – to oni znaleźli się na samym topie rankingu z najniższą średnią ceną OC w wysokości 661 zł.

Przyjmuje się, że autami marki Dacia jeżdżą mniej brawurowi kierowcy, dlatego też ich szkodowość określona jest na stosunkowo niskim poziomie. Nie bez znaczenia pozostają tutaj dane techniczne pojazdu – Dacia kojarzy się przede wszystkim z kompaktowymi i ekonomicznymi autami.

Zaraz za nimi plasuje się Suzuki (686 zł) oraz Kia (730 zł). Stosunkowo niskie ceny OC ubezpieczyciele oferują także kierowcom Toyoty (756 zł) czy popularnej Skody (785 zł).

Zestawienie, co z pewnością nie jest zaskoczeniem, zamykają szybkie auta – Lexus i BMW. Właściciele tych pierwszych muszą liczyć się z kosztami ubezpieczenia OC oscylującymi w granicy 1245 zł.

Jak widać różnice te są spore, a mogą jeszcze dodatkowo rosnąć, jeśli ubezpieczenie wykupuje osoba bez wypracowanych zniżek i z małym doświadczeniem za kółkiem.

Obejrzyj: dlaczego kierowcy BMW płacą najwięcej. 

Najtańsze średnie ceny OC 2019

Od czego zależy wysokość OC?

Tak jak dla niektórych elementem decydującym o wyborze konkretnego auta, są koszty związane z jego utrzymaniem, tak dla ubezpieczycieli rodzaj samochodu jest ważnym czynnikiem mającym wpływ na wysokość składki z ubezpieczenia OC. Pojemność silnika, rodzaj paliwa, czy liczba drzwi – wszystko to wpłynie na wysokość obowiązkowej polisy OC.

To oczywiście nie wszystko.  Tak jak wspominaliśmy na początku, spore znaczenie ma także wiek i doświadczenie kierowcy.

Zasada jest prosta – im większe masz doświadczenie za kierownicą, tym mniejsze OC zapłacisz. Dodatkowo, z każdym rokiem bezszkodowej jazdy, otrzymujesz większe zniżki u ubezpieczycieli.

Poza tym towarzystwa prowadzą własne statystki wypadków i kradzieży, na podstawie których kreują obraz marek najbardziej narażonych na różne zdarzenia.  Ci, których samochody znajdą się w gronie tych o najwyższej szkodowości, zapłacą najwięcej.

Nie bez znaczenia jest także wiek auta. Jeśli więc rozważasz kupno samochodu i zastanawiasz się czy lepiej zainwestować w nowszy model czy ten z okazałym przebiegiem pamiętaj, że im pojazd młodszy, tym składka OC będzie niższa. Podobnie wygląda kwestia przebiegu auta – ten mówi z kolei o stopniu wyeksploatowaniu pojazdu. Uznaje się, że z każdym przebytym kilometrem, prawdopodobieństwo uszkodzenia pojazdu wzrasta. W związku z tym – wraz ze wzrostem ryzyka, wzrasta składka. Na wysokość OC wpłynie także pojemność silnika. Najtańsze OC dostaną przede wszystkim właściciele aut, które nie mogą rozwinąć wysokiej, ryzykownej prędkości.

Na koniec coś dla miłośników tuningu. Wydawałoby się, że dla ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, ten nie ma większego znaczenia. Tymczasem niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, mogą odmówić przedstawienia oferty dla pojazdów udoskonalonych na własną rękę.

Podsumowanie

  1. Wysokość składki OC zależna jest od wielu czynników. Jednym z głównych jest marka auta, pojemność silnika czy przebieg pojazdu.
  2. Składka ubezpieczenia OC jest dla ubezpieczyciela odzwierciedleniem kalkulacji ryzyka wystąpienia szkody. Kierowcy aut uznanych za najbardziej szkodowe - za OC zapłacą najwięcej.
  3. Najmniej za obowiązkową polisę OC płacą właściciele aut marki Dacia, Suzuki, Kia, czy Toyota. Najwyższe OC przyjdzie zapłacić kierowcom Lexusa.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments