Najtańsze Ubezpieczenie OC - ranking miast i ubezpieczycieli. Gdzie zaoszczędzisz?

Aktualizacja:
Najtańsze Ubezpieczenie OC – ranking miast i ubezpieczycieli. Gdzie zaoszczędzisz?

Wysokość składek za ubezpieczenie OC jest zależna m.in. od miejsca rejestracji samochodu. Zobacz ranking najtańszych oraz najdroższych miast i sprawdź, czy możesz ubezpieczyć swoje auto w tańszej miejscowości.

Najnowszy raport z danymi za 2018 rok znajdziesz TUTAJ.

Od czego zależy wysokość składki za ubezpieczenie OC?

Kiedy ubezpieczasz samochód, wysokość składki OC jest zależna m.in. od danych pojazdu oraz właściciela, przebiegu ubezpieczenia, a także miejsca zarejestrowania samochodu. Np. w Warszawie zapłacisz wyższą składkę, ponieważ w stolicy jest więcej kierowców, a co za tym idzie – więcej wypadków, wyższa jest zatem tzw. szkodowość.

Pamiętaj, że nie warto przywiązywać się do jednego ubezpieczyciela. Ceny OC są rożne w poszczególnych miastach i w każdym z nich oferta towarzystwa ubezpieczeniowego może być inna. Ubezpieczenie OC musi być po prostu tanie, ponieważ nie wykupujesz go dla siebie i to nie Twoje szkody będą z niego likwidowane. Pamiętaj też, że zakres ochrony ubezpieczeniowej OC reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1152 z późn. zm.).

Gdzie jest najtańsze OC?

Ranking najtańszych i najdroższych miast przygotowuje multiagencja AB Port. W lutym 2014 r. spośród większych miast najtaniej można było ubezpieczyć samochód w Rzeszowie, Kielcach czy też Lublinie, a z największym wydatkiem wiązało się wykupienie polisy w Gdańsku, Warszawie i Poznaniu.

Na poniższej infografice możesz sprawdzić, jak kształtowały się ceny ubezpieczeń w lutym 2014 r., na przykładzie żonatego 30-letniego kierowcy, posiadającego prawo jazdy od 2004 r., od 7 lat jeżdżącego bezszkodowo fordem Focusem z 2008 r. o mocy 100 KM i pojemności 1,6 l.

Ceny OC w Polsce

Sprawdziliśmy również, jak ceny ubezpieczeń kształtowały się w przypadku poszczególnych ubezpieczycieli. Tutaj znajdziesz infografikę z cenami OC poszczególnych ubezpieczycieli w największych polskich miastach.

Jak ubezpieczyciel ustala miejsce użytkowania samochodu?

Zapewne w pierwszej chwili pomyślałeś, że warto w takim razie ubezpieczyć samochód w Rzeszowie, ponieważ tam możesz zapłacić najniższą składkę. Nie jest to jednak takie proste. Większość ubezpieczycieli wylicza składki na podstawie miejsca, w którym zarejestrowałeś samochód. Jeśli np. Twoje auto zarejestrowane jest w drogim Gdańsku, a Ty na co dzień jeździsz w tanim Lublinie, to i tak będziesz płacił więcej, tak jakbyś używał pojazdu w tym pierwszy mieście.

Jeśli Twój samochód jest zarejestrowany np. w Szczecinie, to oczywiście możesz zgłosić się do ubezpieczyciela w Kielcach, ale obowiązywać będzie Cię składka szczecińska. Nie będzie oczywiście miało znaczenia, gdzie spowodowałeś szkodę, ponieważ ubezpieczenie będzie obowiązywać na terenie całego kraju. Niektórzy ubezpieczyciele robią jednak wyjątki od reguły „ubezpieczasz tam, gdzie zarejestrowałeś samochód”.

Możesz zadeklarować, że będziesz używał samochodu w tańszym mieście!

Niektórzy ubezpieczyciele wprowadzili opcję, umożliwiającą zadeklarowanie tego, gdzie w rzeczywistości będziesz używał samochodu. Dzwoniąc do towarzystwa ubezpieczeniowego, zapytaj o tzw. garażowanie. Mając auto zarejestrowane np. w Poznaniu, możesz poinformować towarzystwo ubezpieczeniowe, że pojazd będzie “garażowany” np. w Opolu i to właśnie tam będziesz go używał. Ubezpieczyciel wyliczy Ci wtedy składkę OC dla tańszego miasta! – Nie wymaga to dodatkowej dokumentacji. Klient deklaruje w rejestrowanej rozmowie telefonicznej, w którym mieście będzie garażowany samochód, więc zakładamy, że mówi prawdę. Miejsce, w którym będzie ubezpieczony samochód, ustalamy wtedy na podstawie kodu pocztowego garażu. Nie potrzebny jest nawet jego dokładny adres – tłumaczy konsultant AVIVA (obecnie Allianz).

Co się jednak stanie, jeśli zadeklarujesz korzystanie z samochodu w tańszym Opolu, a wypadek będziesz miał w droższym Poznaniu, gdzie Twoje auto jest zarejestrowane? Czy ubezpieczenie OC nadal będzie obowiązywało i nie grożą Ci żadne konsekwencje? – Nawet jeśli zadeklarujemy garażowanie samochodu w danym mieście, to wypadek możemy mieć w każdym innym rejonie kraju. Jest to dość logiczne, ponieważ ubezpieczenie obowiązuje na terenie całej Polski – przekonuje mnie konsultant. Problemy mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy likwidator szkód będzie mógł Ci udowodnić, że regularnie korzystałeś z samochodu w droższym mieście i celowo oszukałeś ubezpieczyciela. Wtedy może chcieć dochodzić swoich roszczeń. W praktyce, udowodnienie takiego przypadku, jest jednak bardzo trudne i mało prawdopodobne.

Pamiętaj, że na wysokość składki za ubezpieczenie OC, ma wpływ miejsce zarejestrowania Twojego samochodu. Większość ubezpieczycieli na tej podstawie wylicza Twoje przyszłe opłaty. Jeśli jednak np. zarejestrowałeś auto w droższym Wrocławiu, a korzystać będziesz z niego w tańszym Opolu, warto rozejrzeć się za ubezpieczycielem, który przy obliczaniu składek OC, bierze pod uwagę garażowanie pojazdu poza miejscem jego rejestracji.

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

  • Wysokość składki OC jest zależna m.in. od miejsca rejestracji Twojego samochodu.
  • Składki OC są najniższe w Rzeszowie, Kielcach i Lublinie.
  • Większość ubezpieczycieli wylicza składkę OC na podstawie miejsca rejestracji Twojego samochodu.
  • Niektórzy ubezpieczyciele wyliczając składkę OC, biorą pod uwagę deklarację o garażowaniu samochodu poza miejscem rejestracji.
  • Garażujesz samochód w tańszym mieście? Możesz ubezpieczyć go poza miejscem rejestracji!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
3 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Filip Przestarz
Filip Przestarz
8 lat temu

Myślę, że różnicowanie cen w zależności od miasta jest niesprawiedliwe i każdy powinien płacić tyle samo. Rozumiem, że w Lublinie czy Opolu jeździ mniej aut (co oczywiście zmniejsza prawdopodobieństwo wypadku, stłuczki, niż w takiej Warszawie czy Poznaniu).

Patryk Morawski
Patryk Morawski
8 lat temu

A ja myślę, że w przypadku niektórych ubezpieczycieli sięgną i po taki argument, że płaciło się mniej za ubezpieczenie, a poruszało regularnie po droższym mieście, np.: osoby zameldowane w woj. łódzkim mają dużo niższą stawkę, niż w woj. mazowieckim, a przecież wiele osób na co dzień mieszka w Warszawie (studia, praca itp.). Informacja o miejscu studiowania, adres pracy może działać na naszą niekorzyść, dlatego trzeba bardzo uważać!

Marcin Trzaska
Marcin Trzaska
8 lat temu

To nie jest kwestia sprawiedliwości, czy jej braku. Ubezpieczyciele kierują się zimnymi statystykami. W Warszawie czy Gdańsku wypadki zdarzają się znacznie częściej – czy to na skutek ilości samochodów, czy stanu dróg, układu ulic, ilości turystów, czy wręcz wpływu żył wodnych – fakt jest faktem. Ryzyko wypadku w dużych miastach jest większe, więc ubezpieczyciel żąda więcej.

Ale z tym garażowaniem to może nie jest głupi pomysł. Ostatnio w związku z pracą przebywam tyle samo czasu w Warszawie co i w Zielonej Górze, a różnica w wysokości składki jest ogromna.