Zniżka na OC za styl jazdy - UBI na odsiecz "statystycznym"

Aktualizacja:
Zniżka na OC za styl jazdy – UBI na odsiecz „statystycznym”

Ile razy wykupując ubezpieczenie OC na swój samochód denerwowałeś się, że płacisz za dużo? Jak często zadawałeś sobie pytanie „Za co ja płacę, przecież od lat nie miałem żadnego wypadku? Bezszkodowość to tylko -60%, a gdzie zniżka na OC za styl jazdy - za wczesne hamowanie, za jazdę z przepisową prędkością?" Jeśli chciałbyś właśnie w ten sposób obniżyć koszt swojego OC, koniecznie zapamiętaj hasło UBI.

To nowa wizja ubezpieczenia komunikacyjnego. Prawdopodobnie niedługo dotrze do Polski.

Czytaj także: Masz służbowy samochód? Link4 będzie obserwował, jak jeździsz!

Czym jest UBI?

Ubezpieczenie OC typu UBI (Usage Based Insurance) dostępne jest już między innymi dla kierowców takich krajów jak: USA, Japonia, Australia czy Wilka Brytania. W odróżnieniu od tradycyjnego ubezpieczenia wysokość składki w UBI wylicza się na podstawie analizy stylu jazdy konkretnego kierowcy, a nie – jak do tej pory – z suchych statystyk. Co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując to, że opłaca Ci się ostrożnie i bezpiecznie prowadzić samochód. Wysokość ubezpieczenia indywidualnego UBI będzie, bowiem uzależnione od Twojego stylu jazdy, pokonywanej przez Ciebie trasy czy pory dnia, w której zwykle użytkujesz ubezpieczony samochód.

Co zrobić, aby skorzystać z ubezpieczenia UBI?

Kto chce skorzystać z ubezpieczenia OC typu UBI i płacić za polisę swojego samochodu adekwatnie do tego, jakie ryzyko stanowi na drodze, musi zgłosić taką chęć ubezpieczycielowi najlepiej na kilka tygodni przed planowanym ubezpieczeniem pojazdu. Dlaczego? Ubezpieczenia typu UBI wymagają, bowiem zamontowania w samochodzie specjalnego urządzenia, które zbiera informacje o tym, jakim kierowcą jesteś. Ubezpieczyciel z zamontowanego urządzenia dowie się, jaki faktycznie przebieg robi samochód, z jaką prędkością, gdzie i kiedy się porusza. Firma ubezpieczeniowa dowie się także o próbach agresywnej jazdy czy niezamierzonego hamowania. Koszt takiego urządzenia nie przekracza z reguły 100 USD i montowany jest na koszt ubezpieczyciela.

Jak wyliczana jest składka dla UBI?

W krajach, w których możliwe jest ubezpieczenie pojazdu w systemie UBI przyjęły się na razie dwa sposoby obliczania stawek nowych polis. Kto chce skorzystać z pierwszego sposobu musi zamówić u ubezpieczyciela przez internet urządzenie monitorujące i po 40 lub 60 dniach jazdy, w zależności od programu, dostaje ofertę polisy uwzględniającą ocenę stylu jazdy w danym okresie. Jeśli oferta odpowiada klientowi może przystąpić do ubezpieczenia, pamiętając jednak o tym, że suma ubezpieczenia i wysokość składki w ciągu trwania umowy może ulec zmianie w zależności od tego jak użytkowany będzie ubezpieczony pojazd. Można też skorzystać z innej oferty OC UBI, gdzie kierowca przystępujący do programu może liczyć na automatyczną zniżkę ubezpieczenia rzędu 10-30% w pierwszym roku a w kolejnym roku kwota polisy ustalana będzie już indywidualnie na podstawie danych, jakie spływać będą z urządzenia monitorującego.

Dla kogo skierowana jest oferta ubezpieczenia UBI?

Bez wątpienia nowy rodzaj ubezpieczenia jest niezwykle atrakcyjny dla wszystkich kierowców z małym rocznym przebiegiem. O ten rodzaj polisy zabiegać będą również młodzi kierowcy będący grupą podwyższonego ryzyka i statystycznie płacący wysokie składki oraz właściciele samochodów nietypowych i klasyków, którzy jeżdżą nimi sporadycznie. Jeśli zaliczasz się, zatem do którejś z wyżej wymienionych grup trzymaj kciuki za szybkie wprowadzenie tego rozwiązania na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

Kiedy UBI pojawi się w Polsce?

UBI staje się coraz bardziej popularne wszędzie tam, gdzie polisy komunikacyjne są drogie, dużym powodzeniem cieszy się zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i USA. W Polsce na razie żaden z ubezpieczycieli nie oferuje produktu tego typu dla klientów indywidualnych, choć wkrótce ma się to zmienić. Potwierdza to dodatkowo fakt, iż rozwiązanie techniczne do nowego rodzaju ubezpieczenia proponują na naszym rynku miedzy innymi firmy Finder, czy Ecologic, która za projekt monitorowania pojazdu w czasie rzeczywistym, jego eksploatacji i lokalizacji zwyciężyła w Startup Fest Agora 2014.

Podsumowanie

  • UBI jest, to ubezpieczenie indywidualne pojazdu zależne od stylu jazdy kierowcy, pokonywanych przez niego tras, miejsc oraz pory podróży.
  • UBI popularne jest we wszystkich krajach, w których polisy komunikacyjne są drogie. Z ubezpieczenia UBI mogą skorzystać już między innymi kierowcy USA, Japonii, Australii czy Wielkiej Brytanii.
  • Każdy kierowca, który chce przystąpić do UBI zgłasza taką chęć ubezpieczycielowi, na którego koszt montowane jest specjalne urządzenie zbierające informacje o stylu jazdy.
  • UBI to atrakcyjna opcja dla kierowców z małym rocznym przebiegiem, młodych kierowców nieposiadających zniżek, jak też właścicieli samochodów nietypowych i klasyków, którzy jeżdżą sporadycznie.
  • Na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych UBI pojawić się ma się już w tym roku.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
4 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Daria Glinka
Daria Glinka
7 lat temu

Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK pojazdem mechanicznym jest też przyczepka, na którą również trzeba wykupić OC komunikacyjne. Czy w takiej sytuacji również jest stosowane UBI?

Urszula Zimnoch (punkta)
Urszula Zimnoch (punkta)
7 lat temu
Reply to  Daria Glinka

Dzień dobry!

Na chwilę obecną system UBI nie jest stosowany w Polsce.
Jednak za granicą wykorzystywany jest do obliczania składek na auta.

Daria Glinka
Daria Glinka
7 lat temu

Rozumiem. Dziękuję za odpowiedź.
Jeżeli UBI „prawdopodobnie niedługo dotrze do Polski” to znaczy kiedy? Czy jest więcej informacji dotyczących terminów? Czy TU prowadziły wstępne rozmowy dotyczące tej kwestii?
Jak Pani myśli? Czy UBI będzie stosowane do pojazdów mechanicznych (definicja Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK) czy do pojazdów silnikowych (definicja Ustawy – Prawo o ruchu drogowym)?

Dominika Grabek
Dominika Grabek
7 lat temu
Reply to  Daria Glinka

Dzień dobry. Na razie nie ma planów dotyczących wprowadzenia ubezpieczeń typu UBI na całym rynku ubezpieczeniowym w Polsce. Poszczególne zakłady ubezpieczeń mogą wprowadzać pilotażowo takie rozwiązania. Jako pierwszy wprowadzi „czarne skrzynki” dla pojazdów flotowych Link4 – już w połowie tego roku. Więcej informacji znajdzie Pani w tym artykule: https://punkta.pl/abc-zakupu/link4-bedzie-obserwowal-jak-jezdzisz/. Firma opracowuje też rozwiązania dla klientów indywidualnych, które mają wykorzystywać nie „czarne skrzynki”, ale aplikacje mobilne. Szerzej na ten temat pisaliśmy na łamach serwisu Bankier.pl: http://www.bankier.pl/wiadomosc/Czarna-skrzynka-pomaga-kierowcom-zyskac-znizki-na-OC-3281701.html