Punkta

To nowa wizja ubezpieczenia komunikacyjnego. Prawdopodobnie niedługo dotrze do Polski.

Czytaj także: Masz służbowy samochód? Link4 będzie obserwował, jak jeździsz!

Czym jest UBI?

Ubezpieczenie OC typu UBI (Usage Based Insurance) dostępne jest już między innymi dla kierowców takich krajów jak: USA, Japonia, Australia czy Wilka Brytania. W odróżnieniu od tradycyjnego ubezpieczenia wysokość składki w UBI wylicza się na podstawie analizy stylu jazdy konkretnego kierowcy, a nie – jak do tej pory – z suchych statystyk. Co to oznacza? Najprościej rzecz ujmując to, że opłaca Ci się ostrożnie i bezpiecznie prowadzić samochód. Wysokość ubezpieczenia indywidualnego UBI będzie, bowiem uzależnione od Twojego stylu jazdy, pokonywanej przez Ciebie trasy czy pory dnia, w której zwykle użytkujesz ubezpieczony samochód.

Co zrobić, aby skorzystać z ubezpieczenia UBI?

Kto chce skorzystać z ubezpieczenia OC typu UBI i płacić za polisę swojego samochodu adekwatnie do tego, jakie ryzyko stanowi na drodze, musi zgłosić taką chęć ubezpieczycielowi najlepiej na kilka tygodni przed planowanym ubezpieczeniem pojazdu. Dlaczego? Ubezpieczenia typu UBI wymagają, bowiem zamontowania w samochodzie specjalnego urządzenia, które zbiera informacje o tym, jakim kierowcą jesteś. Ubezpieczyciel z zamontowanego urządzenia dowie się, jaki faktycznie przebieg robi samochód, z jaką prędkością, gdzie i kiedy się porusza. Firma ubezpieczeniowa dowie się także o próbach agresywnej jazdy czy niezamierzonego hamowania. Koszt takiego urządzenia nie przekracza z reguły 100 USD i montowany jest na koszt ubezpieczyciela.

Jak wyliczana jest składka dla UBI?

W krajach, w których możliwe jest ubezpieczenie pojazdu w systemie UBI przyjęły się na razie dwa sposoby obliczania stawek nowych polis. Kto chce skorzystać z pierwszego sposobu musi zamówić u ubezpieczyciela przez internet urządzenie monitorujące i po 40 lub 60 dniach jazdy, w zależności od programu, dostaje ofertę polisy uwzględniającą ocenę stylu jazdy w danym okresie. Jeśli oferta odpowiada klientowi może przystąpić do ubezpieczenia, pamiętając jednak o tym, że suma ubezpieczenia i wysokość składki w ciągu trwania umowy może ulec zmianie w zależności od tego jak użytkowany będzie ubezpieczony pojazd. Można też skorzystać z innej oferty OC UBI, gdzie kierowca przystępujący do programu może liczyć na automatyczną zniżkę ubezpieczenia rzędu 10-30% w pierwszym roku a w kolejnym roku kwota polisy ustalana będzie już indywidualnie na podstawie danych, jakie spływać będą z urządzenia monitorującego.

Dla kogo skierowana jest oferta ubezpieczenia UBI?

Bez wątpienia nowy rodzaj ubezpieczenia jest niezwykle atrakcyjny dla wszystkich kierowców z małym rocznym przebiegiem. O ten rodzaj polisy zabiegać będą również młodzi kierowcy będący grupą podwyższonego ryzyka i statystycznie płacący wysokie składki oraz właściciele samochodów nietypowych i klasyków, którzy jeżdżą nimi sporadycznie. Jeśli zaliczasz się, zatem do którejś z wyżej wymienionych grup trzymaj kciuki za szybkie wprowadzenie tego rozwiązania na polskim rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

Kiedy UBI pojawi się w Polsce?

UBI staje się coraz bardziej popularne wszędzie tam, gdzie polisy komunikacyjne są drogie, dużym powodzeniem cieszy się zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i USA. W Polsce na razie żaden z ubezpieczycieli nie oferuje produktu tego typu dla klientów indywidualnych, choć wkrótce ma się to zmienić. Potwierdza to dodatkowo fakt, iż rozwiązanie techniczne do nowego rodzaju ubezpieczenia proponują na naszym rynku miedzy innymi firmy Finder, czy Ecologic, która za projekt monitorowania pojazdu w czasie rzeczywistym, jego eksploatacji i lokalizacji zwyciężyła w Startup Fest Agora 2014.